Úvod > Co chcete dělat? > Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Památky
Zachovalý areál Rakovického mlýna stojí na samotě mezi obcemi Čimelice a Krsice. Proslavil se tím, že v něm byla dne 12. května 1945 podepsána konečná kapitulace německých vojsk. Za Německo ji podepsal Carl von Pückler, na straně vítězů pak ruský generál Sergej Serjogin a americký plukovník Allison.
Rakovický mlýn leží na řece Skalice u Čimelic. V roce 1930 byl majitelem mlýna František Dík, při mlýně pracovala pila a Francisova turbína. Mlýn má velmi zajímavou historii - Čimelice a okolí totiž obsadila 9. května 1945 vojska wehrmachtu utíkající z Prahy. Velel jim generál Karl von Pückler, německý šlechtic a Hitlerem pověřený velitel německých vojsk Waffen-SS. Zhruba osmdesátitisícová německá armáda zaujala kolem Čimelic bojové postavení a odmítala se vzdát. Blokovala je jen méně početná americká jednotka. Až 11. května se u Čimelic objevili Rusové. Drama vrcholilo, když generál Pückler chtěl předat zbraně Američanům, ale ti to nejdřív odmítli.

V noci z 11. na 12. května 1945 se začalo v Díkově rakovickém mlýně jednat o kapitulaci Němců, soustředěných po celé trase státní silnice od Milína k Čimelicím a ustupujících před sovětskou armádou. Ve mlýně byla dohodnutá demarkační čára, rozdělující území západních Čech, které mělo být obsazeno americkou armádou a území východně od této linie, které měla obsadit sovětská armáda.

V Rakovickém mlýně pak byl podepsán kapitulační akt. Jednání se zúčastnili ruský gardový generál Sergej Serjogin, podplukovník Pattonovy americké armády Allison a již zmiňovaný německý generál von Pückler, který se po podepsání kapitulace v domě čp. 99 v čimelické části Rakovic zastřelil. Stejně dopadl i jeho pobočník a tlumočnice. Pohřbili je na hřbitově v Čimelicích. Po roce 1990 těla exhumoval spolek pro německé vojenské hroby. Říká se, že u Pücklera bylo v holínkách nalezeno plno zlata.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační středisko Husárna - RS Kovo

Rekreační středisko Husárna - RS Kovo

Kostelec nad Vltavou, Jižní Čechy
Wellness hotel Orlík

Wellness hotel Orlík

Kozárovice, Střední Čechy
Pivovarský dvůr Zvíkov

Pivovarský dvůr Zvíkov

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy