Úvod > Co chcete dělat? > Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy
Památky

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.
Jan Karel Hammer přišel do Čimelic na pozvání majitele zdejšího panství Karla Bohumila Bissingena kolem roku 1736, usadil se zde a zařídil si svou huť na samotě při východním okraji obce, v panské chalupě s hospodou, zvané Hvížďalka. Majitel panství, Karel Bohumil Bissingen, zastával vysokou funkci krajského hejtmana prácheňského kraje. Svá sídla v Čimelicích a blízkých Rakovicích hodlal upravit úměrně důležitosti svého postavení. Počáteční sochařovou prací proto byly pískovcové plastiky pro alej, spojující oba zámky.

Na olejomalbě od neznámého malíře z poloviny 18. století je v aleji zachyceno sedm dvojic kamenných soch. Podle jiných pramenů jich snad mělo být 16. Na originálních podstavcích z jemnozrnného, velmi dobře opracovatelného pískovce se zachovalo dvanáct soch z původního komplexu. K. B. Bissingen se zřejmě rozhodl postavit zde tematický soubor zemských a morových patronů, včetně tehdy uctívaných světců. Sochařská alej se v originální podobě nezachovala. Plastiky byly použity při stavebních aktivitách dalších majitelů panství: šest pro výzdobu zdi nového hřbitova, čtyři pro mostek císařské silnice přes Rakovický potok u Kosteleckého rybníka, sv. Isidor jako protějšek solitérní sv. Anny na křižovatce k Rakovicům a zbytek na zdi mostku přes Skalici za Krsicemi.
 

Kde lze vidět Hammerovy sochy?

Přestože do dnešních dnů utrpěly, můžeme některé z nich označit za nejlepší z kamenosochařských prací Jana Hammera. Je to především sv. Felix z Kantalicie, sv. Karel Boromejský, sv. Juda Tadeáš a sv. Ludmila stojící dnes na hřbitově, dále sv. Isidor a sv. Václav.

Čtyři další plastiky - sv. Václav, sv. Jan Nepomucký, sv. Norbert a sv. Vojtěch v téměř životní velikosti zdobí čimelický barokní zděný most z první poloviny 18. století. (Obdobně tato dílna vyzdobila blízký most v Horních Nerestcích). Originály barokních soch jsou uloženy v depozitáři v Čimelicích.

Na náměstí před kostelem Nejsvětější Trojice v Čimelicích stojí žulový morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - v spodní části po stranách sousoší jsou vyobrazení svatého Václava, svatého Jakuba, svatého Ondřeje a svatého Augustina.

Provozovatel

Obec Čimelice

Čimelice 51
398 04 Čimelice
Tel.:
+420 382 228 333
Email:
cimelice@obec.cz
WWW:
www.cimelice.cz/
GPS:
49,463667 14,068919
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Šambala

Statek Šambala

Králova Lhota, Jihočeský kraj
Pivovar Orlík

Pivovar Orlík

Kožlí, Jihočeský kraj
Rekreační středisko Husárna – RS Kovo

Rekreační středisko Husárna – RS Kovo

Kostelec nad Vltavou, Jihočeský kraj