Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídka Albrechtic nad Vltavou - malebné vesnice ležící na úpatí Píseckých hor

Prohlídka Albrechtic nad Vltavou - malebné vesnice ležící na úpatí Píseckých hor

Památky
Románský kostel a hřbitov s malovanými kapličkami a mnoho možností k aktivinímu vyžití, to jsou Albrechtice nad Vltavou.
Albrechtice nad Vltavou leží mezi Píseckými horami (chráněný park Písecké hory) a řekou Vltavou. Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla z druhé pol. 12. stol. s vesnickým hřbitůvkem, jehož ohradní zeď tvoří arkádovité pomníky s freskovými obrazy. Kostel je v obci situován na mírném návrší. Jeho původní románský sloh prozrazuje hlavně hranolová věž s charakteristickými podvojnými okénky v nejvyšším patře. Jeho původ je možno klást do druhé poloviny 12. století. Mimořádně významná je malířská výzdoba interiéru, kde jsou stěny pokryty monumentální kompozicí Posledního soudu, rozčleněnou do několika pásů.

Náhrobní kapličky
Kolem kostela se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy.

Cykloturistika
Přes Albrechtice nad Vltavou vedou čtyři cyklostezky. Tři vedou přes chráněné území Píseckých hor a jedna přes Zvíkovské Podhradí.

Turistika
Rozhledna Vysoký Kamýk se nachází cca 4 km od Albrechtic nad Vltavou v chráněném území Píseckých hor obklopena krásným bukovým lesem. Na Vysoký Kamýk se běží každoroční silvestrovský běh z Albrechtic nad Vltavou od č. p. 13.

Koupání
Je možné v řece Vltavě, která protéká vsí Hladná. V rybníce Nový, který se nachází v Albrechticích nad Vltavou.

Ubytování
Ubytování je možné v rekreačním středisku Nová louka, které se nachází uprostřed lesů chráněné přírodní oblasti „Písecké hory“. Ideální místo pro rodinnou rekreaci, letní dětské tábory, školy v přírodě, firemní školení a rekondiční pobyty. V rekreačních chatách „Rejzíkov“, které se nacházejí v romantickém prostředí na velké louce obklopené lesem, břeh orlické přehrady je ve vzdálenosti cca 100 m. Poskytují možnost klidné a příjemné dovolené milovníkům přírody a rybaření. Dále je pak možné se ubytovat ve veřejném tábořišti Jehnědno.

Kultura
Na návsi v Albrechticích jsou tři hospodská zařízení a jeden bufet, kde je možné se po celý den 7 dní v týdnu občerstvit. V kulturním domě je možné navštívit o víkendu kulturní akce a v hospodě U Černého je možné o víkendu slyšet místní kapelu hrající country. O víkendu je možné navštívit sportovní hřiště, kde se hrají sportovní utkání.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan

Dražíč, Jižní Čechy
Kemp Vltavín v Týnu nad Vltavou

Kemp Vltavín v Týnu nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy