ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska
Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

Poslechněte si audio verzi článku
S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme Těšínské Slezsko, Těšínské Beskydy a pohraniční oblasti severovýchodní části Severní Moravy a Slezska. Co vás čeká? Krásná příroda, lesy, kopce, roubené dřevěné stavby, starodávné opevnění, nejvýchodnější bod naší země a také Trojmezí coby místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. Právě k sousedům na Slovensko se na skok podíváme na konci článku.
Důvodů proč se vypravit do Těšínského Slezska je celá řada. Někoho přitahuje příroda a hory, další zase kolorit dřevěných staveb, svérázný gorolský folklor a tradiční řemesla. Milovníci pěší turistiky se vydají na putování po dálkových turistických trasách, třeba po Stezce Českem, lemující hranice s Polskem. Na své si přijdou i fanoušci zeměpisných kuriozit: kromě Bukovce coby nejvýchodnější obce České republiky navštivte i Trojmezí u Hrčavy, místo, kde se setkávají hranice tří zemí. Na Slovensku byste si neměli nechat ujít lyžařské středisko Veľká Rača, obří kamenné koule v Megonkách a kouzelný skanzen Kysucké dědiny s lesní železnicí.
 

1. Folklor a tradice Těšínského Slezska

Velkým lákadlem Těšínského Slezska je místní folklor Gorolů s originálními zvyky, tanci, řemesly, kroji i pověstmi. Každoročně první srpnový víkend můžete přijet na mezinárodní folklorní slavnost Gorolski Święto. Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy na přelomu července a srpna v přírodním amfiteátru v Městském lese v Jablunkově. Kromě místních lidových tradic a řemesel návštěvníci oceňují gastronomické speciality místní tradiční kuchyně, o kterých ještě bude řeč. Další folklorní slavností jsou Slezské dny, pořádané začátkem záři v národopisném areálu v Dolní Lomné.
 

2. Za tradicemi Těšínského Slezska do muzeí

Místní tradice Gorolů si připomenete v Lomňanském muzeu, v Kotulově dřevěnceHavířově anebo v Dřevěnce na FojtstvíMostech u Jablunkova. Tam všude se také pořádají různé akce spojené s místním folklorem, jako jsou výstavy, předvádění dávných řemesel či místních krojů.
 

3. Gastronomické speciality Těšínského Slezska

Jak chutná Těšínské Slezsko? Pochutnat si můžete na bramborových plackách, chlebu se škvarky, zelné polévce kapušnici nebo bigosu. K pití pak vyzkoušejte medovou lihovinu miodulu, která se pije teplá nebo studená. Místní speciality ochutnáte buď na národopisných slavnostech a akcích, anebo ve spoustě místních restaurací, například na horské chatě Skalka.
 

4. Těšínské Beskydy, oblíbené místo výletů do hor

Zeleným srdcem Těšínského Slezska jsou Beskydy s hustými lesy i spoustou turistických chat. Vystoupat můžete na hraniční vrchol Malý Polom nebo k rozhledně Tetřev. V odlehlém horském údolí se skrývá nejcennější kousek zdejší krásné přírody, prales Mionší. Kousek divokých lesů, které si zachovaly svůj horský ráz a kam se v posledních letech vrátily velké šelmy, leží v kopcích nad Dolní Lomnou, vstup do rezervace je povolen pouze s průvodcem. Při návštěvě Lomné nezapomeňte ochutnat pivo Lomňan a navštívit Zemědělský dvorek se salaší a ukázkami tradičního zpracování ovčího mléka, a také a zážitkové centrum Ursuspřírodní ukázkovou zahradou a expozicí věnovanou horám a zdejším zvířatům.
 

5. Bukovec, nejvýchodnější obec naší země

Kdo se rozhodne obejít po hranicích celou republiku, třeba po Stezce Českem, často si jako místo startu vybere Bukovec, nejvýchodnější obec Česka. Nejvýchodnější bod naší země je ukrytý v hustém smrkovém lese na břehu potoka Olešky. Od silnice s parkovištěm k němu vede naučná stezka Přírodní rezervace Bukovec a nejvýchodnější bod České republiky. Po zelené a žluté značce pak snadno dojdete na Hrčavu k dalšímu zastavení naší trasy.
 

6. Trojmezí u Hrčavy

Proč byste měli znát Trojmezí u Hrčavy? Je to místo, kde se setkávají hranice tří sousedících zemí, tedy Česka (respektive Slezska), Polska a Slovenska. Na území všech tří zemí současně ale můžete stát jen těžko, hraniční kámen totiž leží na špatně přístupném místě, na dně údolí v korytě potoka. Poblíž proto stojí tři symbolické hraniční obelisky, každý na území jiného státu, nechybí ani odpočinkové altány s posezením a ohništi. V Jablunkově pak navštivte Muzeum Trojmezí, otevřené v roce 2022.
 

7. Po hřebeni Beskyd na Velkou Čantoryji

Z Hrčavy či Bukovce můžete zamířit také na sever, do beskydských lesů. Cestou objevíte kámen, připomínající smrt posledního beskydského vlka v roce 1914, rozhlédnete se po kraji z vrcholu Girová a můžete vyzkoušet luxusní glampingové ubytování na Bahenci. Přes Kyčeru, Krkavici, Malý a Velký Stožek a Malý a Velký Sošov nakonec dorazíte na legendární rozhlednu na Velké Čantoryji. Nejvyšší vrchol této části Slezských Beskyd na české straně je opředený řadou legend – víte například, že v jeho útrobách spí vojsko slezských rytířů, čekajících až bude Slezsku nejhůř, aby mu mohli vyrazit na pomoc?
 

8. Beskydy pro cyklisty a rodiny s dětmi

Plánujete do Těšínského Slezska vyrazit s kolem nebo na kole? Řada cyklistických tras pro rekreační cyklisty nebo rodiny s dětmi nabízí seznámení s místní historií, kulturou a zvyklostmi. Na kole se snadno dostanete k do Dolní Lomné třeba k Zážitkovému centru Ursus a Zemědělskému dvorku, náročnější trasa pak vede například na vrch Kozubová s kaplí a vyhlídkovou věží, po úbočích kopců nad Horní Lomnou anebo na Malý Javorový vrch s lyžařským střediskem a turistickou chatou. S dětmi nezapomeňte navštívit areál v Mostech u Jablunkovabobovou dráhou.
 

9. Jablunkovské Šance

Kousek za Jablunkovem stojí Velká Šance, pevnost, která byla od 16. století součástí pásu opevnění proti Turkům. Dodnes se tu zachovaly příkopy s valy a zbytky hradeb. Šance jsou volně přístupné, v hlavní sezoně je otevřené návštěvnické centrum s expozicí, pravidelně v srpnu se koná tradiční slavnost Šancefest s historickým programem a vojenskými ukázkami. Návštěvu opevnění si také můžete zpestřit geolokační hrou, k níž stačí chytrý telefon a stažená aplikace Velká šance pro pěšáka. Hra začíná buď u Gorolského turistického informačního centra nebo před horskou chatou Skalka.
 

10. Trujkunt a Česko mezi řádky

Na portálu Kudy z nudy se v seriálu Česko mezi řádky pravidelně vydáváme po stopách literárních děl do různých koutů naší země. Pro Těšínské Slezsko coby svérázný region v nejvýchodnějším koutě naší země si Petr Sagitarius, český detektivkář s polskými kořeny, vymyslel název Trujkunt. Jmenuje se tak i úvodní díl detektivní série, která vychází v nakladatelství Argo. Trujkunt vyšel v roce 2020, další díly se jmenují Klasztor a Návrat, Pierot a Na krev a Zahrada a Rest, v roce 2023 se chystá další díl Krysta.
 

Na skok přes hranice: Megoňky, Veľká Rača a Kysuce

  • Od Velkých Šancí se po naučné cyklostezce Geopark Megoňky – Šance lehce dostanete na Slovensko k jedné z největších turistických kuriozit našich sousedů. V bývalém kamenolomu poblíž osady Vyšné Megoňky u Čadce se vyskytují obří kamenné koule. Původ a dokonalé tvary této geologické rarity provází řada teorií, dodnes jsou zahaleny lehkým tajemstvím.
  • Nedaleko za hranicemi můžete v zimě navštívit lyžařské středisko Snowparadise Veľká Rača, vhodné pro všechny typy lyžařů, od začátečníků, přes rekreační a mírně pokročilé až po velmi pokročilé. Objevíte tu i nejdelší bobovou dráhu na Slovensku s celoročním provozem.
  • Oblíbeným místem regionu Kysuce je Muzeum kysucké dědiny, skanzen nedaleko obce Nová Bystrica v údolí Chmúra. Ve skanzenu se zachránila řada lidových staveb z obcí Riečnica a Harvelka, které zaplavila vodní nádrž Nová Bystrica. Vedle desítek obytných domů a hospodářských budov se dochovala například krčma z Korně, dva mlýny a zděná kaple ze Zborova nad Bystricou. Velkou atrakcí je lesní úvraťová železnice, která se proplétá skanzenem a v pěti úvratích stoupá až k sedlu Beskyd. Tam na ni navazuje další trať, kterou provozuje Muzeum Oravské železnice.
Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Havířov

Havířov

V Česku se města a vesnice „na zelené louce“ nestaví příliš často, zejména v posledních staletích. Pověstnou výjimku představuje Havířov, s osmdesáti tisíci obyvateli dvanácté největší město u nás. Byl založen v roce 1955 jako hornické sídliště v prostoru mezi několika menšími vesnicemi.

Bohumín

Bohumín

Bohumínští o svém městě tvrdí, že je plné kontrastů a že je po první návštěvě budete buď milovat, anebo nenávidět; jiná možnost prý není. Určitě vás překvapí, třeba svou rozlehlostí a dělením na Starý Bohumín a Nový Bohumín. Dnešní město Bohumín vzniklo teprve po jejich spojení v roce 1973.

Český Těšín

Český Těšín

Těšín je starobylé město, které se v roce 1920 rozdělilo společně s Těšínským Slezskem mezi dva nově vzniklé státy, Československo a Polsko. Řeka Olše od sebe oddělila Český Těšín a polský Cieszyn. K české škodě architektonicky nejzajímavější části města včetně historického centra připadly Polsku.

Hrčava

Hrčava

Hrčava, obec náležející do oblasti Těšínského Slezska, slovenská obec Čierne pri Čadci a polská Javořinka jsou obce, které leží nejblíž k takzvanému Trojmezí, místu, kde se setkávají hranice Polska, Česka a Slovenska. Kromě toho tu najdete dřevěný kostelík a poblíž leží nejvýchodnější bod Česka.

Chotěbuz

Chotěbuz

Chotěbuz leží v oblasti Těšínského Slezska na česko-polské hranici mezi Českým Těšínem a Karvinou. Osada, která kdysi vznikla v nivě řeky Olše, patřila k nejstarším vesnicím v okolí. Hlavním lákadlem pro výletníky je rozsáhlý archeopark na místě starodávného slovanského hradiště.

Třinec

Třinec

Když se z Ostravy vypravíte nejkratší cestou na Slovensko, projedete Havířovem a Českým Těšínem, a pak už se před vámi objeví panorama Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Mezi nimi leží Třinec s obřím areálem místních železáren, jednoho z největších hutních podniků v Česku.

Jablunkov

Jablunkov

Nejvýchodnější město Česka leží v údolí mezi dvěma beskydskými hřebeny, kudy se proplétá železnice i silnice z Třince na Slovensko. V hustě osídlené oblasti žijí Češi, Poláci i Slováci, což se odráží například v letní folklorní slavnosti Gorolski Święto, svátku česko-slovensko-polského trojmezí.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj