Chotěbuz

Chotěbuz leží v oblasti Těšínského Slezska na česko-polské hranici mezi Českým Těšínem a Karvinou. Osada, která kdysi vznikla v nivě řeky Olše, patřila k nejstarším vesnicím v okolí. Hlavním lákadlem pro výletníky je rozsáhlý archeopark na místě starodávného slovanského hradiště.

Co musíte vidět v Chotěbuzi

Ve 13. století Chotěbuz patřila benediktinskému klášteru v Orlové, který tu míval opevněný dvůr. Jeho posledním zbytkem je zajímavá, asi dvanáct metrů vysoká válcová věž – hláska, stojící poblíž zámku.

Věž zděná z lomového kamene se s přibývající výškou pozvolna zužuje, takže má tvar vysokého komolého kužele. Severovýchodně na ostrohu u osady Podobora můžete navštívit hradiště z doby železné i slovanské, kde současně s výzkumem vznikal archeopark.
 

Za starými Slovany do archeoparku

Na místě, kde již před tisíci lety žili naši předkové, vznikl archeopark, budovaný jako replika slovanského sídliště v období od poloviny 8. století až do 11. století. Dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celém Česku. Prohlédnete si dobové hradby, různé typy obydlí a výrobních dílen. Akropoli obklopuje palisáda, zajímavá je také vstupní brána s věží a mostem. Při prohlídce máte možnost na vlastní oči poznat život v raně středověkém hradišti.
 

Ryby, koupání a Těšínské Slezsko

Že Těšínské Slezsko má co nabídnout, o tom vás přesvědčí restaurace Rybí dům, stojící jen kousek od hradiště. Kromě skvělých pokrmů z čerstvých ryb vás čeká prohlídka obřích akvárií, výstava trofejních ryb nebo vlastnoruční lov pstruhů. Střežit vás bude Veles, slovanský bůh skotu, bohatství a podsvětí; autorem obří betonové sochy je Michal Olšiak. Západně od Chotěbuzi leží vodní nádrž Těrlicko, rozsáhlá rekreační plocha s plážemi a vlekem pro vodní lyžování.

Aktivity v obci Chotěbuz

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

V severní části obce Chotěbuz na Těšínsku najdete budovu zchátralého zámku a v jejím sousedství vysokou hlásku, která se dochovala z původního hradu.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Rybí dům – ryby na všechny způsoby

Rybí restaurace v Chotěbuzi. Prohlídka obřích rybích akvárií, stálá výstava trofejních ryb, prodej živých ryb.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Muzeum lehkého opěvnění Chotěbuz

Klub vojenské historie Chotěbuz se pokouší zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37. Záměrem je vybudovat muzeum, které by ukázalo každý objekt v jiném historickém období.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Těšínské Slezsko


Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

Hraběnka Larischová aneb konec dámy se špatnou pověstí

„Milá maminko,“ stálo na lístečku nalezeném v dívčím pokoji, „až to budeš číst, budu už v Dunaji – Mary.“ Mary se ovšem spletla, neskončila v Dunaji, ale v loveckém zámečku Mayerling nedaleko Vídně. Právě ona v lednu 1889 doprovodila korunního prince Rudolfa na jeho sebevražedné cestě.
výlet na zámek Fryštát, Výpravy za kuriozitami