Chotěbuz

Chotěbuz leží v oblasti Těšínského Slezska na česko-polské hranici mezi Českým Těšínem a Karvinou. Osada, která kdysi vznikla v nivě řeky Olše, patřila k nejstarším vesnicím v okolí. Hlavním lákadlem pro výletníky je rozsáhlý archeopark na místě starodávného slovanského hradiště.

Co musíte vidět v Chotěbuzi

Ve 13. století Chotěbuz patřila benediktinskému klášteru v Orlové, který tu míval opevněný dvůr. Jeho posledním zbytkem je zajímavá, asi dvanáct metrů vysoká válcová věž – hláska, stojící poblíž zámku.

Věž zděná z lomového kamene se s přibývající výškou pozvolna zužuje, takže má tvar vysokého komolého kužele. Severovýchodně na ostrohu u osady Podobora můžete navštívit hradiště z doby železné i slovanské, kde současně s výzkumem vznikal archeopark.
 

Za starými Slovany do archeoparku

Na místě, kde již před tisíci lety žili naši předkové, vznikl archeopark, budovaný jako replika slovanského sídliště v období od poloviny 8. století až do 11. století. Dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celém Česku. Prohlédnete si dobové hradby, různé typy obydlí a výrobních dílen. Akropoli obklopuje palisáda, zajímavá je také vstupní brána s věží a mostem. Při prohlídce máte možnost na vlastní oči poznat život v raně středověkém hradišti.
 

Ryby, koupání a Těšínské Slezsko

Že Těšínské Slezsko má co nabídnout, o tom vás přesvědčí restaurace Rybí dům, stojící jen kousek od hradiště. Kromě skvělých pokrmů z čerstvých ryb vás čeká prohlídka obřích akvárií, výstava trofejních ryb nebo vlastnoruční lov pstruhů. Střežit vás bude Veles, slovanský bůh skotu, bohatství a podsvětí; autorem obří betonové sochy je Michal Olšiak. Západně od Chotěbuzi leží vodní nádrž Těrlicko, rozsáhlá rekreační plocha s plážemi a vlekem pro vodní lyžování.

Oživlá řemesla v Archeoparku Chotěbuz-Podobora

Na hradiště se sjedou ti nejlepší řemeslníci. Přijďte se podívat, jak pod jejich zručnýma rukama vznikají nejrůznější výrobky z mnoha nevšedních materiálů.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Rybí dům – ryby na všechny způsoby

Rybí restaurace v Chotěbuzi. Prohlídka obřích rybích akvárií, stálá výstava trofejních ryb, prodej živých ryb.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Muzeum lehkého opěvnění Chotěbuz

Klub vojenské historie Chotěbuz se pokouší zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37. Záměrem je vybudovat muzeum, které by ukázalo každý objekt v jiném historickém období.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

V severní části obce Chotěbuz na Těšínsku najdete budovu zchátralého zámku a v jejím sousedství vysokou hlásku, která se dochovala z původního hradu.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví