ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPamátník posledního zastřeleného vlka v Beskydech
Příroda

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.
Poslední beskydský vlk byl zastřelen roku 1914 v okolí Hrčavy, druhé nejvýchodnější obce Česka. Místní občané tehdy uspořádali hon na dva vlky, kteří v horách páchali škody domácích zvířatech a jeden dokonce zadávil přímo v Nýdku psa uvázaného na řetězu. Největší psovité šelmy z Beskyd zmizely a od té doby nežily ani nikde jinde na území České republiky. Nenávistná protivlčí hysterie si celá desetiletí vybírala smrtící daň po celém světě. Teprve na konci 20. století se vlčímu národu začalo konečně blýskat na lepší časy.

Od 5. března 1914 kdy byl poblíž trojmezí v obci Hrčava zastřelený poslední vlk, uplynulo již přes sto let. Ovšem v třetím tisíciletí se vlci navracejí zpátky a míří čím dál víc k západu, pomalu obydlují průsmyky, údolí a horská sedla našich hor. V posledních letech se vlci do České republiky znovu vrací a nejlépe se jim daří v Jeseníkách, na Šumavě, Kokořínsku a v severních Čechách, především na Broumovsku. Vlčí pohyb a chování v Beskydech sleduje hnutí Duha složená především z přírodovědců a nadšenců, kteří pořádají takzvané vlčí hlídky.

Památník posledního vlka, svědka chmurné etapy divočiny, kdy byli vlci v českých zemích, tak jako ve většině Evropy, vyloveni, připomíná doby, kdy byl Beskydský domov vlků zpustlý a osiřelý. Památník naleznete kousek od autobusové zastávky "Hrčava, Gavlonka". Ze zastávky se vydejte směrem do vsi Mosty u Jablunkova a přibližně po pěti stech metrech najdete lesní cestu, mířící z hlavní cesty doprava do lesů. Odtud pokračuje červená turistická značka, která vás dovede až ke kamennému památníku. Výlet můžete spojit i s cestou na trojmezí, protože místo se nalézá okolo dvou kilometrů od Hrčavského centra.

 

Vlk fascinovaný houslemi

Obávané šelmy se pochopitelně musely stát námětem řady lidových pověstí. Například legendární příběh Muzykula se odehrává v okolí Košařisk v dobách, kdy potkat vlky v beskydských lesích nebylo žádnou vzácností. Muzykula je slovo ze zdejšího nářečí a znamená něco jako Hudebnice. Jelikož psovité šelmy nejednou útočily na ovce a další domácí zvířectvo, horalé se s nimi snažili vypořádat po svém. Jedním ze způsobů boje proti vlkům byly tak zvané vlčí díry.

Jednou v noci do pasti určené vlkům spadl potulný muzikant Jadamiec, ke vší smůle do takové, v níž se jedna šelma nacházela. Houslista však neztratil duchapřítomnost a začal škrtat sirky. Když mu došly, veden patrně pudem sebezáchovy a při vědomí, že mu stejně nic jiného nezbývá, začal hrát na svůj nástroj. Jeho hraní upoutalo šelmu natolik, že se po celé dlouhé hodiny téměř nehýbala a jen fascinovaně poslouchala. Takovým způsobem uběhla hudebníkovi celá dlouhá noc. Teprve ráno kolemjdoucí hajný zastřelil vlka a pomohl Jadamiecovi z jámy.

Aktuality

Hory Bory z Beskyd na Pálavu 2025

Vydejte se na běžecký štafetový závod na 330 km. Umožníme běžcům sdílet radost společně a zároveň jim ukážeme podzimní půvab našich hor a lesů. Krásu Beskyd, Javorníků, Bílých Karpat a Pálavy.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Rytíři v Návsí a Panzeshow 2024

Letos poprvé dvě akce za jedno vstupné! Rok se s rokem sešel a my si vás opět dovolíme pozvat do minulosti a zároveň můžete navštívit celostátní soutěž modelářů vzdálenou necelých 300 m.
Návsí, Moravskoslezský kraj

Vánoční vláčky v Českém Těšíně

Pojeďte se spolu s dětmi svézt speciálními Vánočními vláčky, které pro vás připravil Slezský železniční spolek! V neděli 15. 12. 2024 budou Vánoční vláčky vozit velké i malé pasažéry mezi Českým Těšínem a sousedním Třincem.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Hrčavské muzeum

Muzeum najdete na pomezí Česka, Slovenska a Polska. Obec Hrčava je obklopená krásnou přírodou.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Vrchol Girová v západních Beskydech

Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (840 m) na území České republiky v Jablunkovském mezihoří, 6 km jihovýchodně od Jablunkova. Z dálky připomíná svým kuželovitým tvarem sopku, na severozápadním úbočí je lyžařský vlek, na jižním úbočí je turistická chata postavená v roce 1932 s občerstvením.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Čertovy mlýny a jeskyně na Gírové

Nedaleko od turistické chaty Gírová najdete skupinu skal s několika pseudokrasovými jeskyněmi, dnes již povětšinou zasypanými. Vypráví se, že se zde v časech Jánošíkových skrývali zbojníci; a také o čertech, kteří tu mleli hříšné lidi i čarodějnicích, které nad nimi kroužily na košťatech.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Sesuv půdy pod Gírovou

Sesuv půdy byl v roce 2010 byl způsoben silným podmáčením horních vrstev podloží. Utrhl se svah šířky asi 300 metrů a jeho délka je asi 1 kilometr.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata Gírová

Horská chata Gírová se nachází na stejnojmenném vrchu v Jablunkovském mezihoří nedaleko polských a slovenských hranic.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Beskydská oáza

Objevte nádherné místo ve Slezských Beskydech rozprostírající se na louce u lesa. Společnost vám tady bude dělat lesní zvěř a nezvyklý klid.
Písek, Moravskoslezský kraj

Wellness hotel Kempa v Bukovci

Hotel Kempa v obci Bukovec je zasazen do malebného údolí mezi dva vrcholy, Gírovou z jihu a Bahenec na severní straně. Hotel nabízí kvalitní ubytování v podhůří slezských Beskyd.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Bar Kympom

Bar Pod Kympóm se nachází v obci Bukovec. Je součástí sportovního areálu Kempaland.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Hotel Grůň

Hotel Grůň najdete v centru obce Mosty u Jablunkova, v bezprostřední blízkosti sjezdovek.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Penzion u Pinkasů v Písečné

Útulný Penzion U Pinkasů vás zve na rodinnou dovolenou do Těšínských Beskyd v severovýchodním výběžku slezské části Moravy nedaleko česko-slovensko-polského trojmezí.
Písečná, Moravskoslezský kraj

Glamping Bahenec

Vyzkoušejte luxusní glampingové ubytování v plně vybavené kopuli v horách v Beskydech. Kopule najdete v nadmořské výšce 900m nad mořem u známého Wellness hotelu Bahenec.
Písek, Moravskoslezský kraj

Ubytování se sportovním areálem Gorol

Lyžujete? Běžkujete? Rádi se procházíte? Jezdíte na kole? Ochutnáváte krajové speciality a poznáváte regionální kuriozity? Z ubytování Gorol máte vše na dosah ruky.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj