!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely
Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Vydáno 29. srpna 2019
Výlet ke státní hranici může připomínat cestu na konec světa, přesto tu objevíte skutečné cestovatelské klenoty. Ostatně byl by div, kdybyste na bezmála 800 kilometrů dlouhé česko-polské hraniční „čáře“ na taková místa nenarazili. Pojďte si ji projít od východu na západ z Trojmezí až do Trojzemí.
Jedením z nejznámějších míst na státní hranici mezi Českem a Polskem je Bukovec, pyšnící se titulem nejvýchodnější obec Česka. Mnohem známější ale je nedaleké Trojmezí u Hrčavy, kde se scházejí hranice tří sousedících zemí, tedy Česka, Polska a Slovenska. Bod, kde přesně se hranice stýkají, leží v korytě potoka a je vidět z dřevěného můstku. V malé roklině stojí hraniční kámen, na každé ze tří stran se tyčí důstojný dvoumetrový žulový monolit se symboly jednotlivých zemí a jsou tu altánky s lavičkami a ohništi.
 

Hrčava, Bukovec a Velká Čantoryje

Slavné Trojmezí leží v lukách za Hrčavou, vesnicí ukrytou v hustých lesích Slezských Beskyd. V jednom z oblíbených turistických cílů Těšínského Slezska stojí dřevěný kostelík svatého Cyrila a Metoděje, v nedalekém lese se skrývá Lurdská jeskyně s léčivou vodou. Kamenná stavba připomínající jeskyni vznikla náhodou: na stavbu kostela se totiž nakoupilo více kamene, než bylo nakonec potřeba, a tak zbyl i na malou svatyni s madonou. Z Hrčavy se můžete pěšky vypravit do již zmíněného Bukovce a dál na mýty opředenou Velkou Čantoryji, nejvyšší vrchol této části Beskyd na české straně. Už beztak skvělý výhled na české hory a polské roviny umocňuje rozhledna, stojící jen pár metrů od hranice.
 

Rozdělené město Český Těšín alias Cieszyn

V roce 1920 rozdělila státní hranice Český Těšín na českou a polskou část, přičemž historické centrum se zámkem a rotundou připadlo Polsku. Jedním ze symbolů starých časů a nelehké historie Těšínského Slezska se stal Most přátelství přes řeku Olši / Olzu: pěšky a bez předkládání cestovních dokladů se přes něj chodí teprve od roku 2007. Protože státní hranice prochází přesně středem mostu a je vyznačena výraznou čárou, můžete si tu vyzkoušet cimrmanovské kroky ve stylu „na sever… a na jih“, tentokrát ale „do Polska… a do Česka“. Obzvlášť efektní je to v noci, kdy je hraniční čára osvětlená. Na polské straně mostu najdete ještě jedno lákadlo: půlkruhovou funkcionalistickou kavárnu Noiva / Avion, z jejíž terasy je hezký výhled do okolí.
 

Dvojrozhledna u Města Albrechtic

Na Hraničním vrchu u Města Albrechtic stojí originální rozhledna, jakou nikde jinde nenajdete: vznikla propojením dvou nepoužívaných telekomunikačních věží. Schodiště stoupá jen jednou z nich, nahoře 24 metrů nad zemí po můstku přejdete na vyhlídkovou plošinu na druhé věži. Uvidíte nejen na Krnov, Opavu a Jeseníky, ale i do polských rovin, zejména na malebnou soustavu rybníčků na Zlaté Opavici. A pak můžete popojít nebo popojet o pár kilometrů dál, v Třemešné nasednout na vlak a projet se po té pěkné krajině úzkokolejkou; doveze vás opět až na česko-polské hranice, do někdejšího krásného historického města Osoblahy.
 

Biskupská kopa, nejstarší rozhledna v Jeseníkách

Nejstarší vyhlídková věž v Jeseníkách je kamenná rozhledna s cimbuřím na Biskupské kupě (891 m). Vznikla v roce 1898 k 50 letům panování císaře Františka Josefa l.; už o dva roky dřív tu byla zřízena první poštovna na území Moravy. Její činnost se v roce 2006 obnovila, přímo z Biskupské kupy proto můžete posílat pohlednice i dopisy k nám i do zahraničí. K rozhledně vede zelená turistická značka ze Zlatých Hor, cestou projdete kolem kaple sv. Rocha. Stejného patrona má i naučná stezka, která k rozhledně stoupá z horského sedla od bývalých Petrových bud; cestou minete pramen sv. Rocha a několik studánek.
 

Králický Sněžník bude mít novou rozhlednu

Česko-polská hranice dělí i vrcholek Králického Sněžníku (1 424 m). Už řadu let se mluví o tom, že by sem z Polska měla vést lanovka a také že tu znovu vznikne rozhledna; nahradí původní vyhlídkovou věž zbouranou v 70. letech minulého století. Zatímco nad lanovkou se vznáší otazník, rozhledna už je jistá věc: bude stát na polském území a vznikne u ní také nové informační centrum. Z hory by také měly zmizet nevzhledné ruiny Lichtenštejnské chaty, stojící kousek od známé sochy slůněte. Za pozornost stojí ještě další místa v okolí: pramen řeky Moravy ve svahu pod vrcholem, rozhledna na vrchu Klepáč (1 144 m) a relax & sport resort Dolní Moravamamutí bobovou dráhou a Stezkou v oblacích. Ty už jsou sice od hranic trochu dál než pár kroků, ale ze Sněžníku je uvidíte jako na dlani.
 

Neratov: kostel se skleněnou střechou

Dalším oslnivým místem je NeratovOrlických horách. Obec sice není rozdělená mezi Polsko a Česko jako Těšín, ale přesto leží téměř na hranicích; ta prochází korytem řeky Divoké Orlice. Hlavním magnetem je poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jediný chrám v Česku s prosklenou střechou, kterou vidíte přímo do nebe. Kromě bohoslužeb se tu díky skvělé akustice pořádají koncerty a další akce, loni přibyly nádherné měděné báně – kopie takových, jaké míval kostel kdysi. V jedné z věží jsou zavěšené zvony, které se poprvé rozezněly loni před Vánocemi, věže propojuje lávka a vede jimi prohlídková trasa. Kromě toho tu najdete obchod, hospůdku, kavárnu a dokonce i minipivovar.
 

Komenského Labyrint světa na Růžovém paloučku

V Černé Vodě u Žacléře roku 1628 překročil hranice českých zemí Jan Amos Komenský se stoupenci Jednoty bratrské a odešli do exilu. Místu se říká Růžový palouček a jsou odtud krásné výhledy na Vraní hory a Krkonoše. Objevíte tu zajímavý památník: kruhový labyrint s průměrem 10 metrů a s bronzovou podobiznou Komenského uprostřed. Symbolicky připomíná jeho vrcholné dílo Labyrint světa a Ráj srdce. Zvídavým návštěvníkům neuniknou kovová písmena roztroušená po památníku, z nichž se dá sestavit tajenka – vyluštit si ji ale musíte sami!
 

Krkonošská cesta česko-polského přátelství

Když z Žacléře vyjdete k rozcestí Roh hranic, dál můžete jít Krkonošským národním parkem po značených cestách přímo po hranici. Trasa přes Lysečínskou horu kolem Horní Malé Úpy a dál přes Svorovou horu a Sněžku až k Úpskému rašeliništi měří téměř 20 km. Přes Stříbrné návrší, Stříbrný hřeben a Stříbrný hřbet vedou jen staré hraniční cesty, kvůli ochraně přírody nepřístupné, místo ale můžete obejít Polskem po Cestě česko-polského přátelství, která nabízí nádherné výhledy do obou stran. Trasa se znovu vrací na hřeben u Špindlerovy boudy, odkud můžete pokračovat dál po hranici na Petrovu boudu, Mužské kameny a Velký Šišák. Hraniční vrchol Vysoké kolo stezka opět obchází přes Polsko nad Sněžnými jámami, končí kousek za Voseckou boudou a skalním útvarem Tvarožník na rozcestí Szrenica.
 

Karlovský most u Jizerky

Přestože legendární osada JizerkaJizerských horách leží jen dva kilometry od česko-polských hranic, k sousedům jste se dlouho podívat nemohli: Karlovský most přes řeku Jizeru byl v roce 1979 zbořen. Nový dřevěný most pro pěší vznikl až v roce 2005. Z Jizerky k němu vede žlutá značka, vhodná i pro cyklisty, z Martinského údolí zelená, určená pouze pro pěší. Na polské straně hranice vás čeká pohodlná cesta do Orle a nádherná trasa podél Jizery.
 

Trojzemí a hrad Grabštejn u Hrádku nad Nisou

Česko polská hranice začala na Trojmezí a končí severozápadně od Hrádku nad NisouTrojzemí, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Hlavní perlou této oblasti je hrad Grabštejn; zastavte se tu a prohlédněte si renesanční kapli sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní.
 
Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.

Trojmezí u Hrčavy - místo, kde setkávají hranice tří zemí

Trojmezí u Hrčavy - místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Horská bouda Čihalka - tradiční ubytování v klidné časti Olešnice

Horská bouda Čihalka - tradiční ubytování v klidné časti Olešnice

Tradiční Horská bouda Čihalka nabízí ubytování v klidné části Olešnice vedle vlastní sjezdovky s vlekem. Naleznete zde ideální místo pro sportovní vyžití.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Hraniční meandry řeky Odry

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny

Rezervace Vidnavské mokřiny v Javornickém výběžku, těsně u státní hranice s Polskem, se rozkládá na ploše 32 ha v nejnižším místě okresu Jeseník - 222 metrů nad mořem. Ve starší literatuře je území zmiňováno pod názvem "Vidnavské loučky" a historicky patří městu Vidnava.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Kališovo jezero v Bohumíně

Kališovo jezero v Bohumíně

Kališovo jezero na okraji Bohumína nedaleko hranice s Polskem vzniklo díky těžbě písku. Koupání je možné v jeho severní části, kde těžba již skončila.

Klepáč  - rozhledna Klepý na Kralickém Sněžníku

Klepáč - rozhledna Klepý na Kralickém Sněžníku

Jedno z geograficky nejzajímavějších míst našeho státu se nachází v masivu Králického Sněžníku, na česko-polské hranici. Jedná se o vrchol Klepý, který je rozvodím do trojice evropských moří. A právě na tomto vrcholu se tyčí rozhledna nazývaná také Klepáč.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality.

Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Pohanské kameny u Višňové

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.

Pramen Labe na Labské louce

Pramen Labe na Labské louce

Kdo se vydá do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, neměl by vynechat výlet k prameni největší české řeky Labe. Pramen Labe vyvěrá na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází tzv. Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Smrk - nejvyšší hora Rychlebských hor

Smrk - nejvyšší hora Rychlebských hor

S nadmořskou výškou 1127 metrů je Smrk nejvyšší v Rychlebských horách. Nachází se 5 km severozápadně od Ramzovského sedla. Vrchol hory je zalesněn smrkem, nachází se zde vrchoviště Malení s typickou rašelinnou vegetací.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Výlety s Janem Nepomuckým v česko-polském příhraničí

Výlety s Janem Nepomuckým v česko-polském příhraničí

Město Trutnov se společně s městem Swidnica a Dvůr Králové nad Labem láká za poznáním drobných památek v česko-polském příhraničí. Po cestě vás bude provázet osobnost sv. Jana Nepomuckého.

Výlety na koních a pobyt na farmě v krásné přírodě Kladského pomezí

Výlety na koních a pobyt na farmě v krásné přírodě Kladského pomezí

Nabízíme projížďky na koních pro začátečníky i pokročilé do krásné přírody a za zajímavostmi Kladského pomezí. Penzion se nachází na klidném místě nedaleko státní hranice s Polskem.

Naučná stezka Zemská brána - poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Naučná stezka Zemská brána - poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Další aktuality