Úvod > Co chcete dělat? > Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích
Kultura

Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova.

Expozice bydlení (zrenovovaná v roce 2022) prezentuje vybavení interiéru a způsob života na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. Vše působí tak, že v chalupě žije středně zámožná zemědělská rodina. Tehdejší obyvatelé pěstovali obilí, brambory, zeleninu, chovali krávu, prase, králíky, slepice a často i včely. V interiérech dřevěnky návštěvníci zhlédnou celou řadu keramických výrobků, pocházejících z místních bludovických hrnčířských dílen. V kuchyni se tak návštěvníci mohou pokochat například nádherným vyšívaným ručníkem z 18. století. Na poličkách uvidíte mimo keramiky i historické kovové a skleněné nádobí. Spižírna nabízí exponáty v podobě starého struhadla na brambory, včelařské potřeby či lis na tvaroh. Obměnou prošla i sváteční jizba s postelí, lavicí a truhlou, restaurované jsoui textilní předměty a přibyly kožené pánské i dámské boty. Úplnou novinkou jsou figuríny oblečené v tehdejším běžném oděvu. Je zde matka s holčičkou a miminkem v kolébce.

Zděná stodola s chlévem v polozapuštěném sklípku je objektem mnohem mladším než chalupa. V objektu jsou vystavena různá zemědělská nářadí včetně těch, která byla používána v dřívější době. Součástí hospodářství je větrný mlýnek "viatrak". Mlecí zařízení je umístěno v malém prkenném stavení, křídla mlýnku a mechanismus jsou ze železa. Mlecí zařízení sloužilo především ke šrotování obilí a návštěvníci ho mohou sledovat v provozu.

Zeleninová zahrádka u dřevěnky prezentuje různé druhy zeleniny pěstované tradičně na Těšínsku. U domu je obnovená studna, ze které se voda čerpá pomocí dlouhého bidla s hákem. U tohoto typu studny není nutný rumpál, jelikož hladina vody ve studni je velmi vysoká.

8.10.
Dýňobraní v Havířově

Dýňobraní v Havířově

Havířov, Moravskoslezský kraj
11.11.
13.11.
Tvořivý workshop

Tvořivý workshop

Těrlicko, Moravskoslezský kraj
1.5.
30.10.
Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary

Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary

Karviná, Moravskoslezský kraj
22.9.
20.11.
Haló?!

Haló?!

Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Shothouse

Shothouse

Havířov, Moravskoslezský kraj
Hostinec v Zátoce u Těrlické přehrady

Hostinec v Zátoce u Těrlické přehrady

Těrlicko, Moravskoslezský kraj
Ubytování v areálu Přístav

Ubytování v areálu Přístav

Soběšovice, Moravskoslezský kraj