Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti
Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Kostel svatého Michaela Archanděla v Králíkách
Kostel svatého Michała Archanioła v polském městě Bystrzyca Kłodzka
Město Králíky a okolí je kraj vojenských památek. Dochovala se tu spousta pozůstatků československého pevnostního systému z let 1935 až 1938 včetně rozsáhlých dělostřeleckých tvrzí, na naučných stezkách můžete prozkoumat desítky dalších bojových objektů. Podívat se můžete také do nejmodernějšího vojenského muzea v České republice. Jeho hlavní výhoda? Je otevřené celý rok, a tak můžete návštěvu spojit třeba s lyžováním anebo jinými sportovními aktivitami v nedalekém horském resortu Dolní Morava nebo Skiareálu Kraličák. A nakonec se vypravíme i na slibovaný výlet do Polska, do historického městečka Bystrzyca Kłodzka.
 

1. Vojenské muzeum Králíky

Expoziční hala s výstavní plochou 2 400 metrů čtverečních, venkovní přístřešek pro velké exponáty, předváděcí polygon, replika prvorepublikové vojenské chaty pro 120 mužů, obchod a návštěvnické centrum: to je Vojenské muzeum Králíky, nejmodernější muzeum svého druhu v České republice. Přístupné je celoročně, každoročně v srpnu se tu koná Cihelna, oblíbená a hojně navštěvovaná vzpomínková akce připomínající klíčové historické okamžiky i současnost obrany naší země. Před návštěvou se ale podívejte k nám na Kudy z nudy na mapu: navzdory názvu muzeum neleží přímo v Králíkách, ale severně od něj.  Po naučné stezce Vojenské historie to jsou z centra města dva kilometry.
 

2. Králíky: muzea, celníci a historické centrum

Čím se proslavilo původně hornické městečko Králíky? Snadno to zjistíte v Městském muzeu: mají tu bohatou expozici řezbářství a betlémářství. Další rozšířenou činností bývalo pašování, které zase mapuje Východočeský památník celnictví. Při návštěvě obou muzeí se projdete historickým centrem s Velkým náměstím, měšťanskými domy a barokním kostelem sv. Michaela Archanděla, Valdštejnovou a Dlouhou uličkou.
 

3. Dělostřelecká tvrz Hůrka

Z vojenských památek Králické pevnostní oblasti vynikají především dvě dělostřelecké tvrze, Bouda a Hůrka. V obou vás čekají prohlídky stovek metrů podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu. Kterou si vyberete? To záleží hlavně na roční době, na počasí, a také na kondici a složení vaší výletní skupiny. Lépe a velmi jednoduše dostupná je tvrz Hůrka: vchod a parkoviště leží těsně u silnice 312, která míří z Králík k Dolní Moravě, navíc je otevřená celý rok.
 

4. Dělostřelecká tvrz Bouda

Návštěva dělostřelecké tvrze Bouda je zážitek, spojený s příjemnou procházkou horskou přírodou. Bouda je totiž ukrytá v hlubokých lesích v masivu horského hřebene mezi Suchým vrchem a Vysokým kamenem jihozápadně od Králík. Jinak než pěšky se k ní nedostanete, nejkratší cesta vede po značených stezkách od Kramářovy chaty a rozhledny na Suchém vrchu. Cesta tam a zpátky zdolává převýšení přes 200 metrů a měří něco málo přes pět kilometrů.
 

5. Hora Matky Boží

Na Králíky se můžete podívat pěkně z výšky a nemusíte kvůli tomu šplhat na rozhlednu. Alejí s kapličkami křížové cesty anebo oklikou po Hraběcí stezce vyjděte k poutnímu areálu na Hoře Matky Boží. Ještě za třicetileté války tu nebývalo nic a pustému kopci bez stromů se říkalo Lysá hora. V procesí modlících se dětí sem chodíval i malý Tobiáš Jan Becker (1649–1710), pozdější královéhradecký biskup. Ten si jako malý chlapec umínil, že až vyroste, postaví na Lysé hoře kostel. Jeho dětský sen se splnil, a dokonce se dožil i dokončení stavby roku 1700. Temnou historii z poloviny 20. století, kdy se poutní areál po akci K proměnil ve věznici, připomíná Památník obětem internace. U kláštera s kostelem, ambity, kaplí Svatých schodů, hřbitovem a parkem se můžete ubytovat v Poutním domě nebo v nedalekém hotelu Kačenka, v okolí také objevíte několik moderních soch a vyhlídkových míst.


 

6. Králická pevnostní oblast

Československé opevnění budované před druhou světovou válkou v pohraničí i ve vnitrozemí byl mohutný val bunkrů a pevností, který měl zastavit, odradit anebo alespoň zdržet nepřátelská vojska. Československo o většinu objektů přišlo po přijetí podmínek Mnichovské dohody, takže betonové bunkry a pevnosti nikdy nemohly prokázat svou obranyschopnost v boji. Systém opevnění z let 1935–1938 bývá srovnáván se soustavou pevností a pevnůstek francouzské Maginotovy linie.
 

7. Betonová hranice

Na dělostřeleckých tvrzích a pěchotních srubech v Králické pevnostní oblasti není zajímavé jen to, co je skryté pod zemí, ale i stavby na povrchu. Protože je ale není jednoduché najít, nejzajímavější místa propojila naučná stezka Betonová hranice, nejrozsáhlejší naučná stezka věnovaná historii československého předválečného opevnění s třiceti informačními panely. Na její trase leží dvě pevnostní muzea, dělostřelecká tvrz Bouda a Muzeum Vysoký Kámen.
 

8. Dolní Morava a Králický Sněžník

Skvělým tipem pro milovníky nejrůznějších sportovních aktivit je nedaleký volnočasový areál Dolní Morava. Zdaleka už nejde tak jako kdysi jen o lyžařské středisko, dnes tu najdete bobovou dráhu, trail park, lanový park i řadu herních areálů pro děti. K hlavním lákadlům patří vyhlídková Stezka v oblacích a Sky Bridge 721, nejdelší visutý most pro pěší na světě. Z Dolní Moravy se také můžete vypravit na Králický Sněžník a třeba využít výletní tipy Kudy z nudy ze seriálu Na skok přes hranice.
 

9. Výletní tipy pro rodiny s dětmi

Vedle dělostřeleckých tvrzí a vojenského muzea můžete děti vzít na prohlídku
pěchotního srubu K-S 14 U cihelny, zastavit se v návštěvnickém centru Králického Sněžníku anebo si objednat jízdu vojenským transportérem. Společně se vypravte také na bobovou dráhu Stříbrnice nebo do Království sov a papoušků v Králíkách, návštěvu si ale rezervujte předem.
 

10. Rozhledny a daleké výhledy

Místa dalekých výhledů nás nikdy neomrzí, rozhledny patří ve výletních tipech Kudy z nudy k velmi oblíbeným místům. Platí to i v Králíkách: cestou k dělostřelecké tvrzi Bouda se zastavte na rozhledně na Suchém vrchu, kousek od poutního areálu na Hoře Matky Boží objevíte rozhlednu Val, cílem pěkného výletu může být i rozhledna stříbrná Twiggy ve skiareálu Kraličák.
 

Na skok za hranice

Bystrzyca Kłodzka je malebné středověké město založené na přelomu 13. a 14. století. Milovníky památek potěší zachovalým původním urbanistickým uspořádáním s téměř kompletně dochovaným městským opevněním, fanoušky horských procházek uchvátí její poloha v Kladském údolí, v sevření Bystrzyckých hor. Městu dodávají kouzlo dvě řeky, Nysa Kłodzka a Bystrzyca, staré uličky plné historických budov a působivých zákoutí. Staré město není velké, ale objevíte tu spoustu zajímavých míst, například dodnes zachovalé městské hradby s Vodní bránou a Kladskou věží a také Rytířskou věž přeměněnou na zvonici. Prohlédnout si můžete i podzemí, s městem Králíky pak polské město spojuje kostel stejného zasvěcení – svatého Michaela Archanděla. Jedinečným místem je Muzeum Filumenistyczne, jediné muzeum v Polsku věnované zápalkám a dalším předmětům, používaným k rozdělávání ohňů.
Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Okolí města Králíky v nejvýchodnější části dnešního Pardubického kraje bylo na konci 30. let 20. století nejsilněji opevněným úsekem bývalého Československa. Řada dříve tajných vojenských objektů je dnes přístupná, navštívit můžete řadu vojenských muzeí a dalších atraktivních míst a památek.

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Haničku, Boudu, Hůrku a další velké dělostřelecké pevnosti zná každý, ale co méně známá opevnění a objekty, o které se starají soukromníci a party nadšenců? Prozradíme vám nejenom to, kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají letos otevřeno.

#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů, renesančních zámků a medových perníků je také rájem koní: jednoho má ve znaku město Pardubice, kde se už přes sto let jezdí Velká pardubická, k prohlídkám zve několik hřebčínů.

#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

Mohutný val bunkrů a pevností, který měl zastavit, odradit anebo alespoň zdržet nepřátelská vojska: to byl záměr tvůrců opevnění, budovaného před druhou světovou válkou v pohraničí i ve vnitrozemí. Československé opevnění z let 1935–1938 bývá srovnáváno se soustavou pevností a pevnůstek francouzské Maginotovy linie.

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické běžkařské tratě poblíž Deštného v Orlických horách nabízí maximální komfort. Jsou pravidelně udržované, nenáročné terénem a na hřebenu poskytují lyžařům skvělý výhled. Tratě mají úhrnem víc než 50 km a můžete si vybrat z několika tras a okruhů.

Další aktuality

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tuto sobotu

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v sobotu 28. října 2023 od sedmi do čtrnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají ještě daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.
Pardubický kraj | Zážitky

V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve širokou veřejnost na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se letos uskuteční v sobotu 28. října 2023. Slavnostní nástup se uskuteční na hlavním nádvoří hřebčína v pravé poledne, poté se jezdci vydají s koňmi do terénu, závěrečné halali proběhne na závodišti u tribun okolo 15. hodiny.
Pardubický kraj | Letní sporty

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.
Pardubický kraj | Příroda