ÚvodAktuality#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti
Památky

#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

  • 24. června 2021
Mohutný val bunkrů a pevností, který měl zastavit, odradit anebo alespoň zdržet nepřátelská vojska: to byl záměr tvůrců opevnění, budovaného před druhou světovou válkou v pohraničí i ve vnitrozemí. Československé opevnění z let 1935–1938 bývá srovnáváno se soustavou pevností a pevnůstek francouzské Maginotovy linie.

Předválečné Československé opevnění, inspirované francouzskou Maginotovou linií, byl špičkový obranný systém

Tvrz Hanička
Maginotova linie
Jsou si podobné v mnoha ohledech včetně trpkého konce. Československo o většinu objektů přišlo po přijetí podmínek Mnichovské dohody, takže betonové bunkry a pevnosti nikdy nemohly prokázat svou obranyschopnost v boji. Ani Maginotova linie, soustava železobetonových objektů, která se táhla od belgických hranic až k Itálii, svůj cíl nesplnila: německá armáda ji v červnu 1940 obešla přes území neutrální Belgie.
 

Betonová hradba, kterou nikdo nevyužil

Předválečné Československé opevnění, inspirované francouzskou Maginotovou linií, byl špičkový obranný systém. I když z velké části nebyl dokončen, vzbuzoval oprávněný respekt. Program výstavby pevností a pevnůstek byl schválen v prosinci 1935 a práce se naplno rozběhly až následující rok. Protože stavby organizovalo Ředitelství opevňovacích prací, podle zkratky této organizace, ŘOP, se lidově označovaly řopíky, malé betonové bunkry, které tvořily lehké opevnění. V konečné fázi jich mělo být postaveno přes 15 tisíc, stihly se dokončit dvě třetiny, tedy asi deset tisíc. Menších srubů byly zhruba dvě stovky, páteří obrany ovšem byly dělostřelecké tvrze s moderními zbraněmi a rozsáhlými podzemními prostorami. U nich se počítalo s posádkou v řádu stovek mužů, vesměs elitních jednotek složených z nejlepších vojáků. Mělo jich být sedmnáct, rozestavěno jich bylo přibližně deset.

Dnes jsou pohraniční pevnosti němými svědky dramatické etapy českých dějin a mementem bojů, které nikdy nenastaly. Některé jsou volně přístupné a zchátralé, jiné naopak perfektně udržované. Pozornost přitahují i ty, které wehrmachtu posloužily jako cvičné cíle: díky vysoké odolnosti materiálu přežily dodnes.
 

Králická pevnostní oblast

Nejdůkladněji byly opevněny úseky, které tehdejší velení armády považovalo za snáze průchozí pro invazní armádu, zejména okolí Náchoda, Opavsko či Znojemsko. Nejzajímavějším cílem pro fanoušky vojenských památek je Králická pevnostní oblast: je to jediná stavebně dokončená linie bez poválečných úprav a přestaveb. Napočítali byste tu přibližně 250 pevnostních objektů různých typů: tři stavebně dokončené tvrze, bezmála čtyři desítky samostatných těžkých objektů a na dvě stovky řopíků.

Pokud chcete poznat alespoň část zajímavých objektů pevnostního pásma mezi kótou Maliník a Zemskou bránou v Orlických horách, počítejte s několikadenní výpravou. Po kopcích a údolích také vede několik naučných stezek. Tou nejdelší je okružní trasa s příznačným názvem Betonová hranice: začíná v centru obce Mladkov a vede nejenom kolem dělostřelecké tvrze Bouda, ale také kolem řady malých bunkrů. Pozornost přitahuje hlavně řopík, který Němci sice odpálili, ale ten se jen převrátil vzhůru nohama.

Okružní je i naučná stezka Vojenské historie, která začíná v Králíkách a propojuje město s Vojenským muzeem, Muzeem opevnění Králický řopík a dělostřeleckou tvrzí Hůrka.
 

Maginotova linie

Soustavu obranných zařízení všeho druhu, nejdokonalejší a nejmohutnější na světě, budovala francouzská armáda na hranicích země od konce 20. let. Byla pojmenovaná podle André Maginota, ministra války v letech 1929–1932, který prosadil její financování, a stala se vzorem pro další pevnostní systémy.

Podle plánů mělo do hloubky až 25 kilometrů od hranic postupně vzniknout 45 velkých a 97 menších pevností, doplněných 352 jednoduššími stavbami. Do roku 1940 bylo dokončeno přes sto dělostřeleckých pevností. Zhruba polovina byla u italské hranice, kterou Francie považovala za nebezpečnější.

Podobně jako v bývalém Československu i na Maginotově linii Němci prováděli různé zkoušky a část poškodili. Po válce byly důležité pevnostní objekty opraveny a zařazeny do plánovaných obranných systémů Severoatlantické aliance proti případnému útoku vojsk Varšavské smlouvy, s postupnou modernizací ale ztrácely význam a armáda je opustila. Dnes jsou objekty Maginotovy linie většinou prázdné nebo slouží jako muzea; známé jsou například dělostřelecké tvrze Schoenenbourg (odkud je i náš srovnávací snímek), Fermont, Hackenberg či Saint Agnes. Velkým lákadlem pro fandy vojenské historie a vojenské architektury jsou zejména pevnosti v Alpách, většinou volně přístupné a ve vysokých nadmořských výškách, často nad 2 000 metrů.
 

Kdy a kam se vypravit?

  • Pro seznámení s dělostřeleckými pevnostmi se hodí teplejší oblečení: prohlídky trvají hodinu a více, i v létě bývá v podzemí 4 až 10 °C. S průměrnou teplotou okolo sedmi stupňů Celsia jde o nejchladnější veřejnosti přístupné památky v Česku.
  • V létě je pevnost Bouda otevřená denně, prohlídky podzemí tvrze začínají v 11, 13 a v 15 hodin, jindy dle možností provozovatele nebo po předchozí dohodě.
  • Také pevnost Hůrka má otevřeno každý den, prohlídky začínají v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin. Až do výstupu poslední výpravy z podzemí zůstává k dispozici otevřená pokladna s prodejem literatury a upomínkových předmětů i občerstvení.
  • Denně kromě pondělí má otevřeno také Vojenské muzeum Králíky, a to od 9 do 17 hodin.
Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák Příroda

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let Památky

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách Památky

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Rozhledna Ruprechtický Špičák Příroda

Rozhledna Ruprechtický Špičák

Užijte si místo dalekých rozhledů! Rozhledna s kruhovým výhledem na české i polské území na vrcholu Ruprechtického Špičáku (880 m), nejvyššího bodu Javořích hor.

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách Příroda

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách

Nápadné skalní útvary pod vrchem Kazatelny (925 m) naleznete v Hrubém Jeseníku, v těsné blízkosti žluté značky vedoucí z Rejvízu do Videlského sedla v blízkosti Opavské chaty nad údolím Černé Opavy.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově Příroda

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Areál Skiland Ostružná Ubytování

Areál Skiland Ostružná

Areál Skiland Ostružná poskytuje ubytování v různých kategoriích – apartmány, hotelové pokoje, pokoje s kuchyňským koutem, rodinný penzion a Skiland penzion v Petříkově.

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách Památky

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Objekt patří ke klasickým dvoupatrovým betonovým bunkrům, jejichž největší množství se nachází právě na severní hranici naší země. Tento srub je zajímavý tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží Památky

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách Památky

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.

Další aktuality

Cyklobusy Českomoravským pomezím jezdí letos jen do Deštného v Orlických horách

Turistické autobusy pro pěší i cyklisty, který každé léto brázdí území regionu na pomezí Čech a Moravy, letos Pardubický kraj značně zredukoval. Speciální autobusy od června 2024 jezdí z Litomyšle, Lanškrouna a Pardubic do Deštného v Orlických horách. V provozu budou do konce září. Na výlet se tak můžete vydat třemi autobusy uzpůsobenými pro převoz kol. Cyklobusy jsou součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje (IREDO) a budou v provozu do konce září.
21. červen 2024 14:30
Letní sporty, Pardubický kraj

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.
19. červen 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj

Obří mamut i vodní louže s hravou řekou na Dolní Moravě budou děti bavit

Naplánujte si rodinnou dovolenou plnou smíchu, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků! Vydejte se do Horského resortu Dolní Morava a objevte ráj pro celou rodinu v srdci přírody. Děti se mohou začít těšit na nekončící zábavu v Mamutíkových zážitkových parcích, kde každý den objeví něco nového a neokoukaného.
8. červen 2024 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se projeďte na Mamutí horské dráze.
6. červen 2024 21:00
Památky, Pardubický kraj

Pernštýnská noc odstartuje Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové

Červen se v Pardubicích tradičně nese v duchu folklóru. Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové bude v pátek 7. června 2024 zahájen Pernštýnskou nocí. Přijďte oslavit na Pernštýnské náměstí již dvaatřicátý ročník Pernštýnské noci zhlédnutím bohatého kulturního programu, ochutnáním mnoha specialit ve stáncích a připitím zlatavého či jiného moku.
6. červen 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:26
Zážitky, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
28. květen 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj