Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti
Památky

#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

  • Vydáno24. června 2021
Mohutný val bunkrů a pevností, který měl zastavit, odradit anebo alespoň zdržet nepřátelská vojska: to byl záměr tvůrců opevnění, budovaného před druhou světovou válkou v pohraničí i ve vnitrozemí. Československé opevnění z let 1935–1938 bývá srovnáváno se soustavou pevností a pevnůstek francouzské Maginotovy linie.

Předválečné Československé opevnění, inspirované francouzskou Maginotovou linií, byl špičkový obranný systém

Tvrz Hanička
Maginotova linie
Jsou si podobné v mnoha ohledech včetně trpkého konce. Československo o většinu objektů přišlo po přijetí podmínek Mnichovské dohody, takže betonové bunkry a pevnosti nikdy nemohly prokázat svou obranyschopnost v boji. Ani Maginotova linie, soustava železobetonových objektů, která se táhla od belgických hranic až k Itálii, svůj cíl nesplnila: německá armáda ji v červnu 1940 obešla přes území neutrální Belgie.
 

Betonová hradba, kterou nikdo nevyužil

Předválečné Československé opevnění, inspirované francouzskou Maginotovou linií, byl špičkový obranný systém. I když z velké části nebyl dokončen, vzbuzoval oprávněný respekt. Program výstavby pevností a pevnůstek byl schválen v prosinci 1935 a práce se naplno rozběhly až následující rok. Protože stavby organizovalo Ředitelství opevňovacích prací, podle zkratky této organizace, ŘOP, se lidově označovaly řopíky, malé betonové bunkry, které tvořily lehké opevnění. V konečné fázi jich mělo být postaveno přes 15 tisíc, stihly se dokončit dvě třetiny, tedy asi deset tisíc. Menších srubů byly zhruba dvě stovky, páteří obrany ovšem byly dělostřelecké tvrze s moderními zbraněmi a rozsáhlými podzemními prostorami. U nich se počítalo s posádkou v řádu stovek mužů, vesměs elitních jednotek složených z nejlepších vojáků. Mělo jich být sedmnáct, rozestavěno jich bylo přibližně deset.

Dnes jsou pohraniční pevnosti němými svědky dramatické etapy českých dějin a mementem bojů, které nikdy nenastaly. Některé jsou volně přístupné a zchátralé, jiné naopak perfektně udržované. Pozornost přitahují i ty, které wehrmachtu posloužily jako cvičné cíle: díky vysoké odolnosti materiálu přežily dodnes.
 

Králická pevnostní oblast

Nejdůkladněji byly opevněny úseky, které tehdejší velení armády považovalo za snáze průchozí pro invazní armádu, zejména okolí Náchoda, Opavsko či Znojemsko. Nejzajímavějším cílem pro fanoušky vojenských památek je Králická pevnostní oblast: je to jediná stavebně dokončená linie bez poválečných úprav a přestaveb. Napočítali byste tu přibližně 250 pevnostních objektů různých typů: tři stavebně dokončené tvrze, bezmála čtyři desítky samostatných těžkých objektů a na dvě stovky řopíků.

Pokud chcete poznat alespoň část zajímavých objektů pevnostního pásma mezi kótou Maliník a Zemskou bránou v Orlických horách, počítejte s několikadenní výpravou. Po kopcích a údolích také vede několik naučných stezek. Tou nejdelší je okružní trasa s příznačným názvem Betonová hranice: začíná v centru obce Mladkov a vede nejenom kolem dělostřelecké tvrze Bouda, ale také kolem řady malých bunkrů. Pozornost přitahuje hlavně řopík, který Němci sice odpálili, ale ten se jen převrátil vzhůru nohama.

Okružní je i naučná stezka Vojenské historie, která začíná v Králíkách a propojuje město s Vojenským muzeem, Muzeem opevnění Králický řopík a dělostřeleckou tvrzí Hůrka.
 

Maginotova linie

Soustavu obranných zařízení všeho druhu, nejdokonalejší a nejmohutnější na světě, budovala francouzská armáda na hranicích země od konce 20. let. Byla pojmenovaná podle André Maginota, ministra války v letech 1929–1932, který prosadil její financování, a stala se vzorem pro další pevnostní systémy.

Podle plánů mělo do hloubky až 25 kilometrů od hranic postupně vzniknout 45 velkých a 97 menších pevností, doplněných 352 jednoduššími stavbami. Do roku 1940 bylo dokončeno přes sto dělostřeleckých pevností. Zhruba polovina byla u italské hranice, kterou Francie považovala za nebezpečnější.

Podobně jako v bývalém Československu i na Maginotově linii Němci prováděli různé zkoušky a část poškodili. Po válce byly důležité pevnostní objekty opraveny a zařazeny do plánovaných obranných systémů Severoatlantické aliance proti případnému útoku vojsk Varšavské smlouvy, s postupnou modernizací ale ztrácely význam a armáda je opustila. Dnes jsou objekty Maginotovy linie většinou prázdné nebo slouží jako muzea; známé jsou například dělostřelecké tvrze Schoenenbourg (odkud je i náš srovnávací snímek), Fermont, Hackenberg či Saint Agnes. Velkým lákadlem pro fandy vojenské historie a vojenské architektury jsou zejména pevnosti v Alpách, většinou volně přístupné a ve vysokých nadmořských výškách, často nad 2 000 metrů.
 

Kdy a kam se vypravit?

  • Pro seznámení s dělostřeleckými pevnostmi se hodí teplejší oblečení: prohlídky trvají hodinu a více, i v létě bývá v podzemí 4 až 10 °C. S průměrnou teplotou okolo sedmi stupňů Celsia jde o nejchladnější veřejnosti přístupné památky v Česku.
  • V létě je pevnost Bouda otevřená denně, prohlídky podzemí tvrze začínají v 11, 13 a v 15 hodin, jindy dle možností provozovatele nebo po předchozí dohodě.
  • Také pevnost Hůrka má otevřeno každý den, prohlídky začínají v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin. Až do výstupu poslední výpravy z podzemí zůstává k dispozici otevřená pokladna s prodejem literatury a upomínkových předmětů i občerstvení.
  • Denně kromě pondělí má otevřeno také Vojenské muzeum Králíky, a to od 9 do 17 hodin.
Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Rozhledna Ruprechtický Špičák

Rozhledna Ruprechtický Špičák

Užijte si místo dalekých rozhledů! Rozhledna s kruhovým výhledem na české i polské území na vrcholu Ruprechtického Špičáku (880 m), nejvyššího bodu Javořích hor.

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách

Nápadné skalní útvary pod vrchem Kazatelny (925 m) naleznete v Hrubém Jeseníku, v těsné blízkosti žluté značky vedoucí z Rejvízu do Videlského sedla v blízkosti Opavské chaty nad údolím Černé Opavy.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Areál Skiland Ostružná

Areál Skiland Ostružná

Areál Skiland Ostružná poskytuje ubytování v různých kategoriích – apartmány, hotelové pokoje, pokoje s kuchyňským koutem, rodinný penzion a Skiland penzion v Petříkově.

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Objekt patří ke klasickým dvoupatrovým betonovým bunkrům, jejichž největší množství se nachází právě na severní hranici naší země. Tento srub je zajímavý tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic a zahrad zámku Litomyšl nebo se přijeďte seznámit se zajímavou historií hradu Svojanov.
Pardubický kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním jedenatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023.
Pardubický kraj | Zážitky

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 20. a 21. května 2023, budou ve znamení také slovenských specialit!
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 27 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

V sobotu 13. května od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Na pět desítek pozvaných hrnčířů a keramiků bude své výrobky nejen prodávat, ale dle možností i předvádět část výroby. Uvidíte tak točení výrobků na hrnčířském kruhu, modelování, zdobení a malování. Zájemci a odvážlivci si budou moci řadu věcí sami i vyzkoušet. Pro malé návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílničky. Kromě toho si budou návštěvníci moct prohlédnout zajímavé keramické nádoby ze sbírek muzea.
Pardubický kraj | Kultura

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole.
Pardubický kraj | Příroda

Na Kunětické hoře byla dokončena obnova hradního paláce

Návštěvníkům státního hradu Kunětická hora se poprvé otevře i dosud nepřístupné severní křídlo hradního paláce. Díky nově vybudované dřevěné konstrukci nabídne unikátní výhled na hrad a okolí. Hradní expozice bude nově doplněna zvukovými efekty. Gigantický drak – chlouba hradu – na Kunětické hoře zůstává. Zásadními úpravami prošel palác díky projektu IROP-ITI „Kunětická hora – divadlo na hradě i v podhradí“. Víte, že sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela?
Pardubický kraj | Památky