Úvod > Co chcete dělat? > Vojenské muzeum Vysoký Kámen
Památky

Vojenské muzeum Vysoký Kámen

Muzeum Vysoký kámen prezentuje objekty československého opevnění z let 1936-1938 a následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění K-S 25 Na sedle, který je otevřen vždy za přítomnosti provozovatele.
Pěchotní srub K-S 25 "Na sedle",  hlavní expoziční objekt muzea Vysoký kámen je oboustranný dvoukřídlý objekt, který byl vybetonován ve dnech 7. až 12. července 1937 a na jeho stavbu se spotřebovalo 1 222 m3 betonu. Výzbroj objektu tvořily čtyři těžké kulomety – jako hlavní výzbroj pod betonem a šest lehkých kulometů. Na objektu byly osazeny dva pancéřové pěchotní zvony. Osádku objektu mělo tvořit 27 vojáků.

Během okupace byl objekt zařazen mezi ty pevnosti, na kterých se prováděly různé zkoušky výbavy, výzbroje i vnitřního zařízení a zkoušky postřelovací. Stopy postřelování jsou dodnes znát. Veškeré pancéřování okupaci přežilo. Objekt byl naopak pro německé zkoušky dovybaven (strojovna, filtrovna, část rozvodů vzduchu). Poničení způsobily až práce n.p. Kovošrot (oba pěchotní zvony, střílna jedné z hlavních zbraní). Další devastace dochovaného interiéru objektu probíhala v 70. až 90. letech minulého století.

Muzeum Vysoký Kámen prezentuje dále tři objekty lehkého opevnění. Číslo 260 v podobě poválečné reaktivace z 60/70 let minulého století, č.59 v podobě německé reaktivace z let 1944/45 a objekt č.60 v jeho podobě jakou měl po dokončení v rámci zkoušek v letech 1939-41. Tyto objekty jsou otevřeny na požádání.

Muzeum se nachází na Naučné stezce Betonová hranice, která vede od nádraží v Mladkově po žluté turistické značce, případně červené turistické značce z Mladkova na Suchý vrch. Přístup je možný také z Těchonína, objekty se nacházejí poblíž dělostřelecké tvrze Bouda.

Ubytování a restaurace v okolí

Kašparova chata na Adamu

Kašparova chata na Adamu

Mladkov, Pardubický kraj
Glamping Nebespaní v Orlických horách

Glamping Nebespaní v Orlických horách

České Petrovice, Pardubický kraj
Pizzeria – Penzion Srdíčko

Pizzeria – Penzion Srdíčko

Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj