Úvod > Co chcete dělat? > Pěchotní srub K - S 5 U potoka - nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Pěchotní srub K - S 5 U potoka - nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Památky
Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.
Objekt K-S 5 byl postaven v roce 1936 a v září 1938 byl plně připraven k boji. Srub měl vlastní studnu a elektrocentrálu. Po mnichovské zradě došlo k jeho vyklizení a předání německé armádě, která obsazovala zdejší kraj. V 50. letech byl objekt, který přečkal válku bez vážnější újmy, poškozen trhacími pracemi n.p. Kovošrot a po dobu dalších, bezmála 50 let, byl ponechán svému osudu. Díky úsilí nadšenců z Klubu vojenské historie Kralka a Nadace čs. opevnění prošla pevnost rekonstrukcí a je přístupná veřejnosti.

Rekonstrukce interiéru již v podstatě připomíná stav před kapitulací v roce 1938. Kromě místnosti velitele objektu a telefonisty se jedná o ubikace, strojovnu a značnou část vzduchotechniky horního patra. Zprovozněna je umývárna, přičemž vodu z 28 m hluboké studny dodává originální čerpadlo Buldog firmy Kunz. Chloubou muzea se stala levá střelecká místnost s obnovenou vzduchotechnikou a zejména kolekcí původní výzbroje. Největší perlou sbírky je 4 cm kanón vz. 36, který se po několikaletému úsilí podařilo získat z Muzea německé okupace na ostrově Guernsey (Normanské ostrovy). Objekt má již rekonstruovány dva ze tří pancéřových zvonů, přičemž jeden z nich je vybaven vnitřním zařízením. V okolí se nachází ukázka překážek a zátarasů.

Během cca 40 minutové prohlídky objektu uvidíte dobovou výzbroj a výstroj jako např. protitankový kanón L1, jediné funkční čerpadlo Kunz Buldog a kompletně funkční vodoinstalaci, rekonstruované pancéřové zvony. Muzeum připomíná nejen technickou vyspělost průmyslu Československé republiky, ale také úsilí a odhodlání jejích obyvatel bránit se proti agresorům!
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 5. 2020