Úvod > Co chcete dělat? > Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor
Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.
Rozhledna vedle chaty, z níž je výhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, kotlinu u Králík, Hrubý Jeseník, Žamberecko aj., byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 – 32 podle návrhu architekta A. Parkmanna.

Chata nabízí devět čtyřlůžkových apartmánů, dva dvoulůžkové pokoje, restauraci s tradiční českou a evropskou kuchyní v moderním pojetí, 2 salonky, wellness, rozhlednu a rychlé občerstvení. Otevřeno je celoročně. Během zimní sezóny jsou v okolí Suchého vrchu tři strojově upravované běžecké tratě: zelená (17,5 km), modrá (8,6 km) a žlutá (8,3 km). Jedná se o hřebenové cesty z Bukové hory na Suchý vrch, na Vysoký kámen nad Mladkovem a v okolí horních stanic vleků. V letních měsících je Suchý vrch s rozhlednou výborným cílem pro pěší, cyklo výpravy i výlet autem.

U Kramářovy chaty jsou umístěny tři nabíjecí boxy pro elektrokola. Nabíjení je zdarma. 1 box pro systém KTM (Bosch) a další dva boxy jsou připraveny se zásuvkami pro nabíječky cyklistů.
 

Z historie chaty

V sedle mezi oběma vrcholy byla v roce 1928 postavena podle plánu architekta Jaroslava Stejskala Kramářova turistická chata, jejíhož otevžření (5. a 6. 7. 1928) se zúčastnil i Karel Kramář. Po roce 1938 chata vystřídala řadu majitelů a několikrát změnila jméno i podobu. Dne 16. 3. 1939 byla chata zabrána německou armádou a byl v ní zřízen rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce byla opět otevřena veřejnosti. V roce 1953 byla chata převzata armádou (výměnou za Luční boudu v Krkonoších) a byla využívána jako rekreační středisko pro armádu až do roku 1961, kdy se vrátila do používání široké veřejnosti.
Zobrazit více
3.7.
Zadáno pro housle a violu

Zadáno pro housle a violu

Králíky, Pardubický kraj
4.6.
Toulání kolem Orlice 2022

Toulání kolem Orlice 2022

Těchonín, Pardubický kraj
22.6.
T-Mobile Olympijský běh Klášterec nad Orlicí

T-Mobile Olympijský běh Klášterec nad Orlicí

Klášterec nad Orlicí, Pardubický kraj
18.7.
Škampovo kvarteto

Škampovo kvarteto

Bludov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Ječmínek Červená Voda

Penzion Ječmínek Červená Voda

Červená Voda, Pardubický kraj
Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Králíky, Pardubický kraj