Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?
Letní festival, Česko, Kudy z nudy
Kultura

Kalendář 2024: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezona 2024 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.

Votvírák 2024

Festivalovou letní sezonu zahájí tradičně Votvírák, který se bude konat od 6. do 9. června na letišti ve středočeských Milovicích. Pořadatelé slibují, že festival přinese to nejlepší z české a slovenské ROCKové POPové a HIP HOPové hudební scény. V roce 2024 nově také House a Tech House.


Rock for People

Festivalová sezona bude pokračovat na Rock for People, který se uskuteční v Hradci Králové, v termínu od 12. do 15. června. V roce 2024 přijedou velká jména světové hudební scény jsou jsou The Offspring, Avril Lavigne či britská kapela Bring Me The Horizon.
 

Metronome Prague 2024

Příští Metronome Prague proběhne s plnou parádou v termínu 20. – 22. června. Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů. Svůj hypnotizující groove přiveze německé duo Milky Chance. Vystoupí i kapela Kosheen! Tato britská ikona elektronické hudby letos slaví čtvrtstoletí své kariéry a s velkolepou narozeninovou show 25 years of Kosheen zavítají po velkém britském a australském turné také k nám do Prahy.
 

Kontakt Fest ve Frenštátu

horečky festV přírodním prostředí unikátního lesoparku Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic se v sobotu 22. června uskuteční další ročník lifestylového festivalu Kontakt FestKontakt Fest nabízí setkání osobností pod pódiem i na pódiu. Přinese skvělé koncerty, rozhovory s osobnostmi z různých oborů i gastro show špičkových šéfkuchařů. 
 

Festival Mighty Sounds v Táboře

Festival Mighty SoundsFestival Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se koná každoročně v Táboře. V roce 2024 proběhne od 28. do 30. června. Na Mighty hraje hlavně punk, ska, reggae, punkrock, rockabilly, rock´n´roll, hardcore, indie rock a hudební styly, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí. 

Každoročně v programu najdete přes 130 interpretů, kteří zahrají na čtyřech živých a čtyřech DJských stagích. Tradičně má na festivalu místo divadlo v divadelním stanu a rok od roku se velmi zajímavě vyvíjí nabídka dalšího doprovodného programu, jako je například turnaj ve fotbale, nohejbal, U-rampa, graffiti a další.
 

Masters of Rock ve Vizovicích

Masters of RockMasters of Rock je největší mezinárodní rockový open-air festival v ČR, pořádaný a pravidelně se rozrůstající ve Vizovicích u Zlína. Na festivalu vystupují především zahraniční rockové a metalové kapely. V roce 2024 oslaví festival dvacáté výročí a konat se bude od 11. do 14. července.

Všech 44 kapel, které se představí na hlavní Ronnie James Dio Stage bylo již potvrzeno a pořadatelé slibují, že se jedná o dosud absolutně nejsilnější sestavu hvězd v dosavadní historii festivalu.
 

Multižánrový festival Colours of Ostrava

Colours of OstravaO jeden ročník více připravuje, tedy už 21., připravuje festival Colours of Ostrava proběhne od 17. do 20. července v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. Program na několika scénách nabídne přes 350 programových bodů – vedle koncertů více než 100 zahraničních a domácích kapel také diskuse v rámci mezinárodního fóra Meltingpot, dále divadla, workshopy, filmy, výtvarné instalace a další doprovodné aktivity. Nebude opět chybět tradičně bohatý doprovodný program – divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

Na festivalu Colours of Ostrava 2024 vystoupí Sam Smith. Britský zpěvák představí jejich nejnovější desku Gloria a slibují velkolepou show, na níž se podílí trans hudebnice Kim Petras. Colours of Ostrava také přivítá tvůrce ikonických hitů Lennyho Kravitze, který hudbou vystavěnou na pevných základech rocku, funku, soulu a rhythm and blues oslovuje miliony fanoušků. 
 

České a moravské Hrady CZ

Festival Hrady CZFestival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. Jednotlivé festivaly se odehrávají vždy poblíž nějaké kulturní památky. V ceně sobotní vstupenky jsou proto zahrnuté i prohlídky stálých expozic hradů. V roce 2024 proběhne oblíbený seriál festivalů od 12. července do 31. srpna

ačíná se 12. a 13. července na Točníku, 19.. a 20. července pokračuje festival na Kunětické hoře, pak se 26. a 27. července přesune na hrad Švihov a 2. až 3. srpna na hrad Rožmberk na Vltavou. Ve dnech 9. a 10. srpna rozezní hudba hrad Veveří a od 16. do 17. srpna Hradec nad Moravicí. Předposlední zastávkou festivalu bude 23. a 24. srpna hrad Bouzov, a úplně poslední koncerty čekají návštěvníky 30. a 31. srpna na Bezdězu.

Mezi prvními pořadatelé zveřejnili, že na festivalu vystoupí kapela Lucie. Dále se návštěvníci mohou těšit na Chinaski, Daniela Landu či Mig 21.
 

Festival Benátská! 2024 v Liberci

Také 30. ročník festivalu Benátská! se již připravuje. Jubilejní 30. ročník festivalu Benátská! s Impulsem 2024 se uskuteční 25. – 28. července na prosluněných travnatých plochách Veseckého sportovního areálu v Liberci. Za ta léta se může festival pochlubit pozoruhodným výčtem známých hvězd, které na něm vystoupily. O tom, že pořadatelé dbají také na čistotu areálu během festivalu svědčí i to, že v posledních letech pravidelně získávají ocenění "Čistý festival". A na koho se můžete v roce 2024 těšit? Třeba na kapely Divokej Bill, Čechomor, Wohnout, Žlutý pes, Buty​ a další.

Josefovský Brutal Assault

brutal assaultHeavy metalový hudební festival je již tradiční akcí v prostoru vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře, kde se během čtyř festivalových dnů představí na pódiích na 150 kapel z celého světa. V roce 2024 se Brutal Assault bude konat od 7. do 10. srpna. Přijďte si užít skvělou atmosféru, šílené fanoušky, navštivte umělecké výstavy a horor kino a sestavu 150 kapel z celého světa.
 

TrutnOFF 2024

Hudební festival TrutnOFF se uskuteční se v obvyklém termínu připomínajícím okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, tedy 22. – 25. srpna. Po sedmi letech se v loňském roce vrátil z brněnského exilu na svá původní loviště, do místa svého vzniku – pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů. Trutnoff bude ve znamení oslav 40ti let od prvního pokusu o nezávislý festival.
 

Tradiční Vizovické Trnkobraní

Vizovické TrnkobraníTradiční letní švestkový festival Vizovické Trnkobraní se bude konat 23. a 24. srpna v areálu likérky R. Jelinek ve Vizovicích nedaleko Zlína.  Festival je multižánrovou kulturní přehlídkou, která zahrnuje vystoupení špiček české a slovenské hudební scény na dvou scénách, které doplňuje dětský koutek. Projekt je koncipován jako zábava pro celou rodinu. 
 

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

Soundtrack PoděbradyI v roce 2024 se v Poděbradech chystá Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024, jeden z posledních letních hudebních festivalů se uskuteční v termínu 28. srpna až 1. září. V rámci oblíbeného doprovodného programu v Centrálním lázeňském parku se mohou návštěvníci těšit na koncerty, výstavy, aktivity pro děti a mnoho dalšího. Celý program Soundtrack festivalu proběhne pod širým nebem. Atraktivní doprovodný program v Centrálním lázeňském parku bude pro všechny návštěvníky zdarma
Hudební festival Hrady CZ 2024

12.7.
13.7.
Hudební festival Hrady CZ 2024

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 19. ročník festivalu se uskuteční během léta 2024 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.

Festival Benátská! 2024 v Liberci

25.7.
28.7.
Festival Benátská! 2024 v Liberci

Jubilejní 30. ročník festivalu Benátská! s Impulsem 2024 se uskuteční 25. – 28. 7. 2024. Jeden z největších hudebních festivalů v zemi se bude konat již tradičně poslední červencový víkend na prosluněných travnatých plochách Veseckého sportovního areálu v Liberci.

Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

7.8.
10.8.
Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

Hudební festival Brutal Assault se vrací do Josefova na svůj 27. ročník. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě zve opět na různorodý lineup.

Festival Vizovické Trnkobraní 2024

23.8.
24.8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2024

Vizovické Trnkobraní se bude konat v tradičním termínu a to 23. 8. – 24. 8. 2024 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Rock for People 2024

12.6.
15.6.
Rock for People 2024

Rock for People 2024 se uskuteční v tradičním termínu a to již po 28. Mezi největší hvězdy, kteří v roce 2024 vystoupí, patří The Offspring či Avril Lavigne.

Festival Votvírák Milovice 2024

6.6.
9.6.
Festival Votvírák Milovice 2024

Největší český festival Votvírák tradičně otvírá festivalové léto. Opět přinese to nejlepší z české a slovenské ROCKové POPové a HIP HOPové hudební scény. Letos nově také House a Tech House.

Keltská noc 2024 v Plumlově

18.7.
20.7.
Keltská noc 2024 v Plumlově

Zveme vás na mezinárodní hudební festival Keltská noc konaný tradičně koncem července v Plumlově v Kempu Žralok.

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

28.8.
1.9.
Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby. Již podeváté zde proběhne festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Masters of Rock 2024 Vizovice

11.7.
14.7.
Masters of Rock 2024 Vizovice

Vizovice, malé městečko uprostřed zelených valašských kopců, čeká v létě velká sláva. Mezinárodní rock-metalový festival MASTERS OF ROCK slaví své významné jubileum – 20. let a do areálu likérky R. Jelínek se v půlce července sjedou fanoušci z celého světa.

Festival MikuLove 2024

30.8.
31.8.
Festival MikuLove 2024

Festival nepopulární hudby MikuLOVE navazuje na dvacetiletou historii akce Eurotrialog Mikulov. Kromě skvělé hudby se můžete těšit na bohatý doprovodný program, skvělé jídlo, víno i pivo.

Boskovice 2024 – festival pro židovskou čtvrť

4.7.
7.7.
Boskovice 2024 – festival pro židovskou čtvrť

Již 32. ročník unikátního festivalu věnovaného zdejší židovské čtvrti. Festival je vyhlášený svou pohodovou atmosférou a ve čtyřech dnech opět přinese hudbu, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.

Prázdniny v Telči 2024

26.7.
11.8.
Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.

Hudební festival Znojmo 2024

12.7.
28.7.
Hudební festival Znojmo 2024

Hudební festival Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná už po dvacáté. Uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů.

Festival Mighty Sounds 2024

28.6.
30.6.
Festival Mighty Sounds 2024

Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se po 18. uskuteční v červnu v Táboře. Na Mighty hraje hlavně punk, ska, reggae, punkrock, rockabilly, rock´n´roll, hardcore, indie rock a hudební styly, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí.

Rockový festival TrutnOFF 2024

22.8.
25.8.
Rockový festival TrutnOFF 2024

Známý a nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se v loňském roce vrátil pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů. Trutnoff bude ve znamení oslav 40 ti let od prvního pokusu o nezávislý festival.

Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

17.7.
20.7.
Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Metronome Prague 2024 – hudební festival v Praze

20.6.
22.6.
Metronome Prague 2024 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční sedmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague tedy proběhne, a věříme, že s plnou parádou, 20. – 22. června 2024.

Kontakt Fest 2024

22.6.
Kontakt Fest 2024

V přírodním prostředí unikátního lesoparku Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic se uskuteční výjimečná kulturní a společenská událost, lifestylový festival Kontakt Fest.

Další aktuality

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.
Kultura

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.
Kultura

I piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru

Také se vám líbí hra na klavír? Ať už jste aktivními pianisty, koncertními mistry anebo si klavírní hudbu jen rádi poslechnete, určitě vás potěší skutečnost, že na 29. březen připadá Světový den klavíru! Nástroj fungující díky kladívkové mechanice má více než třísetletou tradici. Právě na konec března byl ustanoven svátek všech klavírů a pian, jelikož osmaosmdesátý den v roce připomíná osmdesát osm kláves těchto hudebních nástrojů.
Kultura

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Kultura

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura