Úvod > Kalendář akcí > TrutnOFF BrnoON 2022
TrutnOFF BrnoON 2022
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
18.8.
21.8.
Přidat foto

Jedna z nejstarších nejen rockových přehlídek u nás, TrutnOFF BrnoON, která se před třemi lety po sporech s místní radnicí přestěhovala do Brna „Na Střelnici“, se letos opět uskuteční tradičně okolo výročí sovětské okupace od 18. do 21. srpna a oznamuje první kapely. I v čase pandemie se festival uskutečnil „době navzdory“ a počtem účinkujících byl největší přehlídkou covidového léta 2020 i 2021. Na jeho půdu se letos vrací i zahraniční hosté. Známá přehlídka s vyhlášenou specifickou atmosférou, která navazuje na mnohaletou tradici srpnových „indiánských“ setkání v podhorském Trutnově, nezapírá ani na „nových lovištích“ své undergroundové kořeny a potvrzuje svoji rozmanitou dramaturgii. Vedle anglických Sisters of Mercy zde premiérově vystoupí Aneta Langerová nebo proběhne Rybova mše vánoční.

Festival si od svého vzniku nezakládá pouze na jednom hudebním směru, ale specificky širokém rozpětí. A nejinak tomu bude i letos. Vedle prvních zahraničních headlinerů prozrazuje přehlídka i první domácí jména ze své pestrobarevné škatulky neboli čelenky. „Vedle Sisters of Mercy letos třeba proběhne Vánoční mše nebo u nás premiérově vystoupí Aneta Langerová. Vyslyšíme tak nesmělé přání našeho náčelníka, který se již před lety s úsměvem přimlouval za vystoupení Anety na festivalu. Až nyní jsme k tomu dospěli a splácíme tím náš dluh,“ uvádí Martin Věchet.

Dalšími tuzemskými kapelami, které pořadatelé oznamují jsou Michal Prokop & Framus Five, Hudba Praha s Michalem Ambrožem, undergroundová legenda The Primitives Group nebo současná avantgardní skupina Vítrholc seskupená okolo novináře Karla Škrabala. Po letech se na horkou půdu vrátí také Vypsaná fixa. Premiérově na „Fótrovi festivalů“ vystoupí Povodí Ohře či Circus Problem. V rámci festivalu proběhne i Ryboffka, neboli Rybova mše vánoční. „Už po tři roky se Rybovka bohužel nemohla uskutečnit v brněnské pasáži u HaDivadla tradičně před Vánocemi, tak ji uskutečníme v srpnu. A to s rozšířeným ansáblem a bicím sólem několika bubeníků,“ uvádějí k tomu pořadatelé.
 

O festivalu

Festival s neotřelou dramaturgií, ojedinělou atmosférou i historií s nádechem indiánství a odkazem k disentu, z jehož kořenů celé setkání v roce 1984 a 1987 vzniklo, vymění červenou hlínu pod horami za nivy jižní Moravy. Festival adoptovalo naše druhé největší město. Kulturní přehlídka je neodmyslitelně spjata s Václavem Havlem, který stál u jejích počátků, byl jejím pravidelným návštěvníkem a v roce 2007 zde byl také slavnostně dekorován za náčelníka.ký návrat ke kořenům. Tak by se také dal charakterizovat „comeback“ legendárního festivalu, který navštěvovaly takové kapely jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Prodigy nebo třeba Waldemar Matuška, Eva Pilarová či Winnetou Pierre Brice a hoolywodský herec Elijah Wood alias Hobbit.

 
Jak nový název TrutnOFF BrnoON napovídá, festival nyní adoptovalo Brno.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Qb coffee roasters

Qb coffee roasters

Brno-Jundrov, Jihomoravský kraj
Hotel Global v Brně

Hotel Global v Brně

Brno-Kohoutovice, Jihomoravský kraj