Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Rockový festival TrutnOFF 2023
Festivaly

Rockový festival TrutnOFF 2023

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Královéhradecký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Známý a nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se po sedmi letech vrací z brněnského exilu na svá původní loviště, do místa svého vzniku – pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů.

Brně, kde se odehrály jeho poslední dva pandemické a jeden postpandemický ročník, se totiž nová magistrátní koalice rozhodla začít v historickém areálu Na Střelnici stavět. Ve stejné době k návratu organizátory přizval i nový starosta Trutnova. Festival tak po sedmi letech proběhne opět na svém rodném území v tradičním termínu od 17. do 20. srpna a na tradičním místě.

Festival bude tedy v podobě tak, jak jej znají trutnovští návštěvníci. I zde se však v dohledné době dvou až tří let plánuje nová výstavba. A to i na okraji samotného areálu.

Festival letos vzdá poctu dvěma statečným ženám s otevřeným srdcem, disidentkám, signatářkám Charty 77 a vězeňkyním svědomí - publicistce a překladatelce Petrušce Šustrové a psycholožce Daně Němcové. Obě měly blízko ke společenství mladých lidí – z disentu, křesťanského prostředí nebo undergroundu, z něhož vzešel v první polovině osmdesátých let i náš festival. Byly jedněmi z prvních signatářek Charty 77, později i jejími mluvčími. Obě stály i u zrodu VONSu. A obě nechávaly dveře dokořán do svých příbytků nejen blízkým, ale i náhodně příchozím z ulice. Byty v pražské Ječné i Kolínské se tak staly jedněmi z otevřených disidentských bytů, které se staly místem setkávání, ale suplovaly i vysokoškolské auly nebo koncerty zakázaných kapel. Bolševika je za to "po zásluze odměnil" několikaletým vězením.
 

Kapely

Tradiční pestrobarevný program festivalu ozdobí řada největších legend české populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů, směrů, žánrů a stylů.
 
Mezi prvními kapelami, které organizátoři oznamují, jsou například Monkey Business, punková legenda Visací zámek či bard bluegrassu, který nedávno vydal vysoce ceněné album, Robert Křesťan s Druhou Trávou. Dalšími jsou hardcoreová skupina Kurtizány z 25. Avenue, šraml s hospodskými popěvky Sketa Fotr, brněnský Vítrholc básníka Karla Škrabala, Band of Heysek se zpěvákem anglického původu Philem Shoenfeltem a špinavě syrovými kořeny v blues nebo polsko-slezská harmonikářka Beata Bocek
 

Legenda reggae poprvé v Česku

Trutnoff má rád legendy a legendy mají rády Trutnoff. I tak by se dalo stručně shrnout téměř čtyřicetileté působení festivalového veterána v naší zemi. Nepřekvapí proto, že jako jedny z prvních účinkujících festival oznamuje hned dvě legendy najednou. Legendu reggae Andrew Toshe, syna Petera Toshe, bez něhož by nebylo mnoho zásadních pilířů reggae, a irské rockery Therapy?. Doplní je roztančení a oblíbení Asian Dub Foundation z Velké Británie.

Andrew Tosh byl dvakrát nominován na cenu Grammy. Jeho hlas vévodí i nahrávce s 12ti milionovým shlédnutím Africa Mama mezinárodního projektu Playing For Change, který propojuje hudbou svět napříč kontinenty. Otec Andrew Toshe, který je spolu s Bobem Marleyem a Bunnym Wailerem považován za zakladatele reggae a vystupoval s legendární skupinou The Wailers, byl v roce 1987 zastřelen při přepadení svého domu na Jamajce. Andrew převzal reggae štafetu, na koncertech hraje jeho songy a vydal i desku s otcovými skladbami. 

Therapy?, rockeři ze Severního Irska, se svými strhujícími riffy a směsicí rocku, punku a metalu s typickým syrovým zvukem, brázdí hudební vody již tři desítky let. Kapela si brzy po svém vzniku v roce 1989 vytvořila reputaci skupiny tvrdých koncertů. Pod horama v Trutnově představí i svoji novou, v pořadí šestnáctou, studiovou desku, která vyjde v květnu pod názvem Hard Cold Fire. 

Asian Dub Foundation kombinují živé hudební nástroje s Djs, prvky etna, elektroniky, ale i punku a řízných bubnů. Řadí se mezi jedny z nejlepších živých kapel. Kapela sdílela pódium například s Rage Against The Machine, Beastie Boys a Primal Scream, na nahrávkách také spolupracovali s Radiohead, Sinead O'Connor či Iggy Popem. V současné době s nimi vystupuje i bubeník, jenž svého času hrál s The Prodigy, kteří rozvibrovali Bojiště v roce 2015. Před třemi lety Asian Dub Foundation vydali své deváté album Access Denied, na kterém dali prostor také známé aktivistce Gretě Thunberg, zapáleným palestinským válečníkům 47 Soul nebo hlavní rapové postavě chilského povstání Any Tijoux a radikálnímu britskému komikovi Stewarta Leemu.
 

Debaty na festivalu

K festivalu také neodmyslitelně patří výstavy, debaty a diskuze, u jejichž zrodu stál i náš náčelník Václav, který byl i u počátků policií rozháněného festivalu v polovině osmdesátých let. Letos se budou vztahovat k návratu festivalu z exilu, zakazovaným festivalům v době totality, tvorbě samizdatu, válce na Ukrajině, společenským, kulturním i politickým tématům, sportovním i politickým pozadím a letošní dedikaci. 

Podobně pestrobarevné, jako je různorodý hudební program festivalu, bude i společenství debatujících, k nimž se mohou připojit i návštěvníci našeho setkání. 

Tak jako v hudebním programu je vždy něco, co se vymyká a překračuje široké žánrové rozpětí, i společenství debatujících bude letos velmi pestré. Od investigativního novináře a spoluzakladatele Respektu Jaroslava Spurného, historika Petra Blažka, žurnalistu Dana Kaisera přes známé publicistky Renatu Kalenskou nebo Sabinu Slonkovou, až po známého sportovního komentátora, fotbalového specialistu a milovníka hudby Jaromíra Bosáka.
 

Poetický stan "Nedělní chvilky poezie" a nový underground

Na festivalu však bude nově i poetický stan, kde se představí mladí i starší básníci z prostředí nezávislého společenství pod taktovkou básníka Karla Škrabala. Jedním z pozvaných je i Filip Klega, básaník s lepičskou štětkou v jedné a tužkou v druhé ruce, oceněný jako největší literární talent do třiceti let Cenou Jiřího Ortena. Jak sám říká, žije nový underground.
 

O festivalu

TrutnOFF je nejstarší festival svého druhu v zemi, přezdívaný jako Český Woodstock či Festival s názorem. Jeho počátky sahají do první poloviny osmdesátých let, kdy první ročníky (1984, 1987) rozehnala Státní bezpečnost a pozemky postříkala močůvkou. U zrodu stál i později častý návštěvník festivalu a jeho náčelník Václav Havel.

Od roku 1990 se pravidelně konal v Trutnově Na Bojišti, kde se naposledy uskutečnil před sedmi lety (2016). Na brněnské Střelnici se odehrály poslední tři roky. V covidovém roce 2020 byl TrutnOFF BrnoON označen za největší festival co do počtu účinkujících, který se uskutečnil době navzdory i přes pandemická omezení. Podobně tomu bylo i v následujícím roce. V loňském postcovidovém čase se odehrál již se zahraničními kapelami a navštívilo jej několik tisícovek návštěvníků z celé republiky.

Tělo a jeho potenciál

Rádi bychom vás pozvali na 5. ročník semináře KST pro sportovce, rodiče, mládež "Tělo a jeho potenciál" 6. 10. 16:00 Středisko volného času Trutnov, Na Nivách 568
Trutnov, Královéhradecký kraj

Výstava Power Post Station v EPo1

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově vás zve na výstavu Power Post Station – konverze energie ve vizuálním umění současnosti.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Výstava Volume v EPo1

Centrum současného umění EPO1 v Trutonově vás zve na výstavu Volume – akustická dimenze v současném umění.
Trutnov, Královéhradecký kraj

278. výročí bitvy u Žďáru

V sobotu 7. října 2023 od 10:00 do 16:00 hodin se ve Stříteži u Trutnova (na nádvoří marOldova statku) koná vzpomínková akce k uctění památky padlých v bitvě u Žďáru v roce 1745 a padlých ve válce 1866.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Vánoční jarmark ve Rtyni

Vánoční jarmark ve Rtyni v Podkrkonoší.
Batňovice, Královéhradecký kraj

5. Královéhradecký Master UŠO 2023 v šipkách

Turnaje v moderních šipkách pod záštitou Unie šipkových organizací ČR.
Vítězná, Královéhradecký kraj

Konference Rodným krajem

Zveme vás na 1. ročník konference Rodným krajem, na němž vystoupí autoři stejnojmenného vlastivědného sborníku se zajímavými příspěvky.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Drakiáda v Hostinném 2023

Nad městem Hostinné se opět proletí draci. Pro děti jsou připravené soutěže, opékání buřtů a dílničky. Pokusíme se taktéž překonat rekord v počtu draků nad městem.
Hostinné, Královéhradecký kraj

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově

Socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti vznikla v roce 2009. Jedná se o bronzový odlitek původní sochy, která stála na náměstí v letech 1886-1923. Socha je 2,2 m vysoká. Císař byl v tomto kraji velmi oblíben a několikrát ho i navštívil.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Výlety s Janem Nepomuckým v česko-polském příhraničí

Město Trutnov se společně s městem Swidnica a Dvůr Králové nad Labem láká za poznáním drobných památek v česko-polském příhraničí. Po cestě vás bude provázet osobnost sv. Jana Nepomuckého.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Quest – Po stopách kulturního odkazu německého obyvatelstva

Trutnov, historicky převážně město s německým obyvatelstvem, prošel v minulém století bouřlivými změnami. Mnohé významné osobnosti byly zapomenuty, o jejich odkazu se mnoho neví.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Rýbrcoul – duch hor aneb co vydaly hlubiny země

Spojte své výlety do oblasti východních Krkonoš s poznáváním. Naše hra již nabízí 5 tras, při kterých nejen poznáte zajímavá místa, ale také se něco dozvíte, užijete si zábavu a budete odměněni mincemi s motivy mýtických a mystických bytostí.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Trutnovská cyklotrasa Bojištěm Prusko-rakouské války

Na naučnou stezku Den bitvy u Trutnova navazuje jedenáctikilometrová cyklotrasa, která vás provede místy někdejší bojiště prusko-rakouské války. Projedete se příjemnou krajinou v zeleném okolí Trutnova, s úžasnými výhledy, třeba na Jestřebí hory a Náchodsko.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Adam v Trutnově

Hotel Adam leží přímo v historickém centru Trutnova, nabízí moderní prostorné pokoje pro váš pobyt.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Penzion Pohoda Trutnov

Nekuřácký Penzion Pohoda nabízí prvotřídní ubytování v Trutnově se službami v 6 pokojích a v 6 apartmá o celkové kapacitě 40 lůžek.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Pivovar a hotel Krakonoš v Trutnově

Pivovar a hotelem se nachází v centru města Trutnova. V současné době vyrábí pivovar Krakonoš 5 druhů piva v celkovém objemu přes 100 tisíc hl ročně.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Kafírna v Trutnově je rájem kávy a umění

Během roku se v Kafírně uskutečňují výstavy umělců jak z okolí Trutnova, tak i z jiných regionů. Střídají se přibližně po jednom až dvou měsících. Ke zhlédnutí jsou fotografie z celého světa, grafiky, gobeliny, sochařská díla.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Coffee & Bistro Wood

Street food bistro s letní terasou.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Oranžová kavárna Barevné domky Hajnice

Oranžová kavárna je místem setkávání, které ocení všechny věkové kategorie. Pro nejmenší je k dispozici velká zahrada s pískovištěm, studentům budou sympatické ceny, dospělí si odpočinou v klidném prostředí.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Hotel Patria v Trutnově

Patria patří k největším hotelům v Trutnově. Hotel se nachází na předměstí, ale centrum je dostupné pěší chůzí za pouhých pět minut. Nabízí příjemné ubytování v pokojích různého typu a možnost rekreace v nádherném podhůří Krkonoš.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Hotel Davídek Trutnov

Hotel Davídek nabízí ubytování v Trutnově v 25-ti luxusních pokojích a dvou apartmá, ve třídě čtyř hvězdiček – First Class. Pokoje byly navrženy předními českými architekty a reprezentují současný design.
Trutnov, Královéhradecký kraj