Známý a nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se po sedmi letech vrací z brněnského exilu na svá původní loviště, do místa svého vzniku – pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů.
V Brně, kde se odehrály jeho poslední dva pandemické a jeden postpandemický ročník, se totiž nová magistrátní koalice rozhodla začít v historickém areálu Na Střelnici stavět. Ve stejné době k návratu organizátory přizval i nový starosta Trutnova. Festival tak po sedmi letech proběhne opět na svém rodném území v tradičním termínu od 17. do 20. srpna a na tradičním místě.
Festival bude tedy v podobě tak, jak jej znají trutnovští návštěvníci. I zde se však v dohledné době dvou až tří let plánuje nová výstavba. A to i na okraji samotného areálu.
Festival letos vzdá poctu dvěma statečným ženám s otevřeným srdcem, disidentkám, signatářkám Charty 77 a vězeňkyním svědomí - publicistce a překladatelce Petrušce Šustrové a psycholožce Daně Němcové. Obě měly blízko ke společenství mladých lidí – z disentu, křesťanského prostředí nebo undergroundu, z něhož vzešel v první polovině osmdesátých let i náš festival. Byly jedněmi z prvních signatářek Charty 77, později i jejími mluvčími. Obě stály i u zrodu VONSu. A obě nechávaly dveře dokořán do svých příbytků nejen blízkým, ale i náhodně příchozím z ulice. Byty v pražské Ječné i Kolínské se tak staly jedněmi z otevřených disidentských bytů, které se staly místem setkávání, ale suplovaly i vysokoškolské auly nebo koncerty zakázaných kapel. Bolševika je za to "po zásluze odměnil" několikaletým vězením.
Kapely
Tradiční pestrobarevný program festivalu ozdobí řada největších legend české populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů, směrů, žánrů a stylů.
Mezi prvními kapelami, které organizátoři oznamují, jsou například Monkey Business, punková legenda Visací zámek či bard bluegrassu, který nedávno vydal vysoce ceněné album, Robert Křesťan s Druhou Trávou. Dalšími jsou hardcoreová skupina Kurtizány z 25. Avenue, šraml s hospodskými popěvky Sketa Fotr, brněnský Vítrholc básníka Karla Škrabala, Band of Heysek se zpěvákem anglického původu Philem Shoenfeltem a špinavě syrovými kořeny v blues nebo polsko-slezská harmonikářka Beata Bocek.
Legenda reggae poprvé v Česku
Trutnoff má rád legendy a legendy mají rády Trutnoff. I tak by se dalo stručně shrnout téměř čtyřicetileté působení festivalového veterána v naší zemi. Nepřekvapí proto, že jako jedny z prvních účinkujících festival oznamuje hned dvě legendy najednou. Legendu reggae Andrew Toshe, syna Petera Toshe, bez něhož by nebylo mnoho zásadních pilířů reggae, a irské rockery Therapy?. Doplní je roztančení a oblíbení Asian Dub Foundation z Velké Británie.
Andrew Tosh byl dvakrát nominován na cenu Grammy. Jeho hlas vévodí i nahrávce s 12ti milionovým shlédnutím Africa Mama mezinárodního projektu Playing For Change, který propojuje hudbou svět napříč kontinenty. Otec Andrew Toshe, který je spolu s Bobem Marleyem a Bunnym Wailerem považován za zakladatele reggae a vystupoval s legendární skupinou The Wailers, byl v roce 1987 zastřelen při přepadení svého domu na Jamajce. Andrew převzal reggae štafetu, na koncertech hraje jeho songy a vydal i desku s otcovými skladbami.
Therapy?, rockeři ze Severního Irska, se svými strhujícími riffy a směsicí rocku, punku a metalu s typickým syrovým zvukem, brázdí hudební vody již tři desítky let. Kapela si brzy po svém vzniku v roce 1989 vytvořila reputaci skupiny tvrdých koncertů. Pod horama v Trutnově představí i svoji novou, v pořadí šestnáctou, studiovou desku, která vyjde v květnu pod názvem Hard Cold Fire.
Asian Dub Foundation kombinují živé hudební nástroje s Djs, prvky etna, elektroniky, ale i punku a řízných bubnů. Řadí se mezi jedny z nejlepších živých kapel. Kapela sdílela pódium například s Rage Against The Machine, Beastie Boys a Primal Scream, na nahrávkách také spolupracovali s Radiohead, Sinead O'Connor či Iggy Popem. V současné době s nimi vystupuje i bubeník, jenž svého času hrál s The Prodigy, kteří rozvibrovali Bojiště v roce 2015. Před třemi lety Asian Dub Foundation vydali své deváté album Access Denied, na kterém dali prostor také známé aktivistce Gretě Thunberg, zapáleným palestinským válečníkům 47 Soul nebo hlavní rapové postavě chilského povstání Any Tijoux a radikálnímu britskému komikovi Stewarta Leemu.
Debaty na festivalu
K festivalu také neodmyslitelně patří výstavy, debaty a diskuze, u jejichž zrodu stál i náš náčelník Václav, který byl i u počátků policií rozháněného festivalu v polovině osmdesátých let. Letos se budou vztahovat k návratu festivalu z exilu, zakazovaným festivalům v době totality, tvorbě samizdatu, válce na Ukrajině, společenským, kulturním i politickým tématům, sportovním i politickým pozadím a letošní dedikaci.
Podobně pestrobarevné, jako je různorodý hudební program festivalu, bude i společenství debatujících, k nimž se mohou připojit i návštěvníci našeho setkání.
Tak jako v hudebním programu je vždy něco, co se vymyká a překračuje široké žánrové rozpětí, i společenství debatujících bude letos velmi pestré. Od investigativního novináře a spoluzakladatele Respektu Jaroslava Spurného, historika Petra Blažka, žurnalistu Dana Kaisera přes známé publicistky Renatu Kalenskou nebo Sabinu Slonkovou, až po známého sportovního komentátora, fotbalového specialistu a milovníka hudby Jaromíra Bosáka.
Poetický stan "Nedělní chvilky poezie" a nový underground
Na festivalu však bude nově i poetický stan, kde se představí mladí i starší básníci z prostředí nezávislého společenství pod taktovkou básníka Karla Škrabala. Jedním z pozvaných je i Filip Klega, básaník s lepičskou štětkou v jedné a tužkou v druhé ruce, oceněný jako největší literární talent do třiceti let Cenou Jiřího Ortena. Jak sám říká, žije nový underground.
O festivalu
TrutnOFF je nejstarší festival svého druhu v zemi, přezdívaný jako Český Woodstock či Festival s názorem. Jeho počátky sahají do první poloviny osmdesátých let, kdy první ročníky (1984, 1987) rozehnala Státní bezpečnost a pozemky postříkala močůvkou. U zrodu stál i později častý návštěvník festivalu a jeho náčelník Václav Havel.
Od roku 1990 se pravidelně konal v Trutnově Na Bojišti, kde se naposledy uskutečnil před sedmi lety (2016). Na brněnské Střelnici se odehrály poslední tři roky. V covidovém roce 2020 byl TrutnOFF BrnoON označen za největší festival co do počtu účinkujících, který se uskutečnil době navzdory i přes pandemická omezení. Podobně tomu bylo i v následujícím roce. V loňském postcovidovém čase se odehrál již se zahraničními kapelami a navštívilo jej několik tisícovek návštěvníků z celé republiky.