!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Trutnoff BrnoON 2020
Trutnoff BrnoON 2020
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
20.8.
23.8.
+ Přidat foto

Trutnoff BrnoON 2020

Kdy 20. srpen 2020 - 23. srpen 2020 Festivaly
Nejstarší festival svého druhu, legendární „Fotr všech festivalů“, Trutnoff, přezdívaný Český Woodstock, se vrací!
Festival s neotřelou dramaturgií, ojedinělou atmosférou i historií s nádechem indiánství a odkazem k disentu, z jehož kořenů celé setkání v roce 1984 a 1987 vzniklo, vymění červenou hlínu pod horami za nivy jižní Moravy. Festival adoptovalo naše druhé největší město. Kulturní přehlídka je neodmyslitelně spjata s Václavem Havlem, který stál u jejích počátků, byl jejím pravidelným návštěvníkem a v roce 2007 zde byl také slavnostně dekorován za náčelníka. Festival ponese název TrutnOFF BrnoON a uskuteční se v tradičním „okupačním termínu“ 20. - 23. srpna 2020. Jak je z názvu patrné, známé je i místo - odehraje se na nových lovištích v lesích na březích Sun River Svratka, řečí bílých tváří: v Brně Pisárkách Na Střelnici.

O čem se delší dobu šeptalo, dostává reálné obrysy. Nucený odchod, ale zároveň i symbolický návrat ke kořenům. Tak by se také dal charakterizovat „comeback“ legendárního festivalu, který navštěvovaly takové kapely jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Prodigy nebo třeba Waldemar Matuška, Eva Pilarová či Winnetou Pierre Brice a hoolywodský herec Elijah Wood alias Hobbit.
 
Jak nový název TrutnOFF BrnoON napovídá, festival nyní adoptovalo Brno. Radní v Brně jednohlasně odsouhlasili i místo konání a magistrát tradičním pořadatelům okolo Martina Věcheta alias Geronima pos kytl azyl. Slovy organizátorů „nová loviště“, která si vybrali.
 
„Jak známo, k jižní Moravě se vztahují počátky oficiálních festivalů u nás. Pezinok na Slovensku, Veselí nad Moravou, Moravský Písek, ale i mekka folklóru ve Strážnici. To všechno jsou místa, kde to začínalo. Sem se jezdilo,“ vyjmenovává místa vzniku oficiálních festivalů v tehdejším Českoslo-vensku zakladatel trutnovského Woodstocku Martin Věchet.

„Zatímco v roce 1984, když vznikal náš festival a StBáci pod horama rozháněli náš první pokus o nezávislý Český Woodstock, rok předtím, v roce 1983, zde na brněnské Střelnici, zmasakrovali setkání mladých lidí, kteří se sem sjeli po zakázaném oficiálním festivalu v nedalekých Žabčicích. Například Karlu Heřmanovi, brněnskému textaři a hudebníkovi z kapely Čankišou, zde komunistič-tí estébací a policajti rozmlátili kytaru a hudební nástroje. Někteří šli po zásahu dokonce i natvrdo sedět,“ říká Martin Věchet a dodává: „Na Střeláku se scházeli mladí lidé. Alternativní společenství i kulturní underground, kteří si žili po svém bez ohledu na režim a kterým se tehdy říkalo „závadová mládež“. Vracíme se tedy okruhem tam, kde to začínalo - mezi lesy a dobré trávy, k břehům Sun River. Z Bojiště na Střelnici! Nad místem jsme žasli a věříme, že stejně tak budou překvapeni i naši spolubojovníci.“
 
Předprodej vstupenek bude zahájen za cenu 1600 Kč tradičně na webových stránkách festivalu. A tradičně i platí, že při objednání deseti vstupenek je možné získat jedenáctou zdarma. Na konec února nebo počátek března připravují pořadatelé tiskovou konferenci, kde oznámí další podrobnosti včetně účinkujících. Představí i nová loviště a nové logo. A jedno malé velké ujištění - věrní návštěvníci, kteří na festival přijížděli z celé republiky, zahraničí ale i Brna mohou být klidní. Těšit se mohou na tradiční koncepci festivalu i svérazný program, jak jej měli rádi. Ten bude navíc obohacen o několik nových prvků.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 2. 2020

Ubytování a restaurace v okolí