Úvod > Kalendář akcí > TrutnOFF BrnoON 2021
TrutnOFF BrnoON 2021
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
20.8.
22.8.
+ Přidat foto
Festivaly

TrutnOFF BrnoON 2021

Kdy 20. srpen 2021 – 22. srpen 2021
Hudební festival TrutnOFF BrnoON, který adoptovalo naše druhé největší město, bude i letos. Době navzdory se uskuteční v obvyklém termínu připomínajícím okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, tedy 20. – 22. srpna, opět na stejném místě jako loni.

Festival se uskuteční opět v tradičním termínu 20. – 22. srpna na stejném místě jako loni, mezi stromy a dobrými travami u „Sun River“ v areálu Na Střelnici v Brně – Pisárkách. Hudební festival TrutnOFF BrnoON bude letos věnován postiženým tornádem na Moravě. Lidem ze zasažených oblastí se pořadatelé na základě osobní zkušenosti rozhodli poskytnout na celý festival vstup zdarma. 

Zájemci o volné vstupy na festival z postižených částí obcí – Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky a hodonínského Pánova – se mohou pořadatelům festivalu hlásit do 10. srpna na emailové adrese: geronimo@trutnoffbrnoon.cz nebo telefonu +420 608 711 710. Z pandemických důvodů bude třeba počet návštěvníků i hostů regulovat.

Vedle legendárního Pražského výběru v nejslavnějším složení vystoupí Na Střelnici neméně kultovní Plastic People, J.A.R., Michal Prokop & Framus Five, Visací zámek, Anděli čerstvě ozdobené Kurtizány, ale i Ondřej Havelka s orchestrem Melody Makers, elektronicky roztančený Puding paní Elvisovej ze Slovenska nebo horňácká cimbálovka či živelná cikánská kapela Bachtale Apsa s herečkou Bárou Hrzánovou. Scházet nebudou obvyklé open air bohoslužby a debaty v undergroundovém stanu. Letos například s novinářem Jaroslavem Spurným, historikem Petrem Blažkem a dalšími.

TrutnOFF BrnoON se v loňském covidovém roce s více než padesátkou kapel nakonec stal největší přehlídkou léta. Po dlouhých sporech s radnicí v Trutnově, kde se původně setkání konalo, festivalu poskytlo azyl Brno, a tak i letos rozezvučí břehy „Sun River“ několik desítek kapel různých žánrů.
 
Mezi ozdobami letošního festivalu nalezneme řadu největších legend české hudební scény, ale i mladých alternativních objevů a, jak je už tradicí, i zástupců nejrůznějších hudebních proudů, směrů, žánrů a stylů. K některým z nich lze těžko co dodávat. Kdo by neznal klasiky nové vlny Pražský výběr, kteří zde zahrají se dvěma bubeníky v nejslavnějším složení? Nejstarší energickou punkovou smečku Visací zámek? Při Pow-Wow s podzemními kořeny nesmí chybět legendy undergroundu Plastic People of the Universe, posílené mladou krví, kteří v minulém roce uhranuli Střelnici. Pestrost rozšiřuje jedna z nejpopulárnějších devadesátkových kytarovek Tichá dohoda, vrchol české hudební i textové hravosti Vltava i špička brněnské alternativy Dunaj či kmotři českého funku s notnou dávku nadsázky J.A.R.  To vše doplňuje orchestr dokonale připomínající dobu elegance a noblesy i nejlepší swingová léta Melody Makers se svým charismatickým frontmanem Ondřejem Havelkou, jejichž vystoupení se na festivalu, vedle koncertů Evy Pilarové či Waldemara Matušky nebo Jiřího Suchého, stala nezapomenutelnými.
 
Někteří účinkující nás zavedou do doby, kdy byl český rock ještě v plenkách, ale už nabíral na síle. Letos obnovené Flamengo, složené z poloviny z původních členů, z poloviny ze skvělých hudebníků mladší generace, zahraje písně z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, Michal Prokop se svým Framusem Five nejen představí svoje největší hity, ale přiveze také zbrusu nový materiál z nedávno vydaného alba Mohlo by to bejt nebe.

Na festivalu TrutnOFF byla už od jeho počátků pod horami patrná silná dramaturgická linie, jdoucí po stopách českého undergroundu a alternativní hudby. A ta ani ve verzi TrutnOFF BrnoON nemůže chybět. Tak se návštěvníci mohou těšit na Tonyho a Garage, Záviše, Čočku, Pepu Klíče, Echt!, Ty Syčáky, Špinavý nádobí, Vítrholc nebo hned několik projektů Pavla Fajta.  Rozmanitost podtrhují také Majerovy brzdové tabulky se svými písněmi ze zdánlivě zaniklého světa na pomezí folkorocku, world music a alternativy, ale i mladá krev Čtvrt na smrt, Člověk krve nebo slovenská kapela Puding paní Elvisovej. Chybět nebude pásmo mladých básníků Slam Poetry s Nedělní chvilkou poezie.
 
Stejně jako k tomuto přátelskému setkání patří výjimečná atmosféra, neodmyslitelná je i punková a tvrdá muzika. I té si v areálu Na Střelnici užijeme dosyta, přivezou ji například čerství držitelé ceny Anděl v rockové kategorii Kurtizány z 25. Avenue, Našrot nebo Zeměžluč či E!E. Hlubokými bluesovými kořeny se rád nechává ovlivňovat třeba Stokerband nebo slovenští ZVA 12-28 Band se svými nočními večírky. Nebudou chybět ani ponory do dalších kultur, ať už moravské – Horňácká muzika Petra Mičky, romské – Bára Hrzánová, Mário Bihári & Bachtale Apsa, Terne Čhave a písničkářská divoženka Jana Stromská, jamajské – Švihadlo nebo tajemného lidu Čanki – Čankišou, či šraml Marty a Rasputina. Do folkloru lze ostatně s nadsázkou zahrnout i kapely typu The Boom Beatles, brilantně zvládající zlidovělé songy nejslavnější kapely všech dob, nebo The Group, mající v repertoáru neméně proslulé kousky Boba Dylana, Neila Younga a dalších rockových písničkářů. Celé setkání bude uvádět tradičně Zdeněk Suchý, společně s Petrem Vášou, Františkem „Čuňasem“ Stárkem a Karlem Škrabalem.

O festivalu

Festival s neotřelou dramaturgií, ojedinělou atmosférou i historií s nádechem indiánství a odkazem k disentu, z jehož kořenů celé setkání v roce 1984 a 1987 vzniklo, vymění červenou hlínu pod horami za nivy jižní Moravy. Festival adoptovalo naše druhé největší město. Kulturní přehlídka je neodmyslitelně spjata s Václavem Havlem, který stál u jejích počátků, byl jejím pravidelným návštěvníkem a v roce 2007 zde byl také slavnostně dekorován za náčelníka.ký návrat ke kořenům. Tak by se také dal charakterizovat „comeback“ legendárního festivalu, který navštěvovaly takové kapely jako Faith No More, Iggy Pop, Patti Smith, Korn, Prodigy nebo třeba Waldemar Matuška, Eva Pilarová či Winnetou Pierre Brice a hoolywodský herec Elijah Wood alias Hobbit.

 
Jak nový název TrutnOFF BrnoON napovídá, festival nyní adoptovalo Brno.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 25. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Brno, Jižní Morava
Qb coffee roasters

Qb coffee roasters

Brno-Jundrov, Jižní Morava
Hotel Global v Brně

Hotel Global v Brně

Brno-Kohoutovice, Jižní Morava