Úvod > Kalendář akcí > Boskovice 2022 – festival pro židovskou čtvrť
Boskovice 2022 – festival pro židovskou čtvrť
"> "> "> "> "> "> Divadla na hrade "> Atmosféra v letním kine
7.7.
10.7.
Přidat foto
Festivaly

Boskovice 2022 – festival pro židovskou čtvrť

Již 30. ročník unikátního festivalu věnovaného zdejší židovské čtvrti. Festival je vyhlášený svou pohodovou atmosférou a ve čtyřech dnech opět přinese hudbu, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.
Letos již 30. ročník festivalu připomene uplynulých 29 ročníků. Pořadatelé pozvali hned několik interpretů, kteří byli v minulosti s boskovickým programem i činností Unijazzu, jako jeho tvůrce, opakovaně spojeni. Z kapel, které se do Boskovic pravidelně vracejí, vystoupí například Tata BojsUž jsme doma.


Rock, pop, jazz, blues i experiment na několika scénách

Kromě zmíněných festivalových stálic zahrají také Lenka Dusilová, která vystoupí v originálním spojení s kapelou Květy, nebo americká legenda nezávislého rocku Girls against Boys, která podobně jako Boskovice letos slaví své třicáté narozeniny speciálním turné – boskovický festival je jednou z pouhých dvou zastávek v Česku. Po pauze se vrátí alternativci DVA, instrumentální maďarský noise-rock přivezou Pozvakowski, poprvé zde zahrají folkovými Anděly ocenění Žamboši, ale také bluesoví The Turtev Brothers, elektro-art-punk-popová mezinárodní kapela Art¡g, indie-popoví něco něco, živelní Lebanon, podmanivá zpěvačka Marie Puttnerová, jemně poetický písničkář Mirek Kemel se svým bandem, osobitá zpěvačka a autorka Martina Trchová, zamyšlení poetici Post-hudba nebo mostecká dreampopová kapela Favorite Obsession.

Své výročí oslaví na festivalu i tradiční česko-německá jazzová scéna, která zámecký skleník rozezní už podvacáté. Představí tradičnější i experimentální projekty z obou zemí, např. duo vynikajících muzikantů Emila Viklického a Pavla Hrubého, kapelu studentů KJJ Michale to Castle, německé duo Land Über či experiment Agnes Ponizil Improvife. A i letos se chystá speciální festivalový česko-německý projekt, tentokrát pod vedením Ondřeje Štveráčka.


Současná dokumentární tvorba, studentské snímky i významná filmová výročí

Příznivci filmu se mohou těšit na profil režiséra a scénáristy Ivana Passera, který uvede filmový historik Pavel Taussig. V rámci festivalového Fokusu se představí maďarská tvorba, dále budou ke shlédnutí i aktuální studentské práce a řada českých dokumentů, z nejnovějších např. Jan Werich: Když už člověk jednou je, Sny o toulavých kočkách nebo Tenkrát v Praze, který v Boskovicích osobně uvede režisér snímku Josef Císařovský.

Filmová nabídka si jako vždy všimne i významných výročí. U lyrického pohádkového příběhu Malá mořská víla (1976) se mohou diváci zaposlouchat do hudby skvostného skladatele Zdeňka Lišky, od jehož narození uplynulo letos v březnu přesně sto let, a pro příznivce kvalitních hororových příběhů si organizátoři nachystali československý film z dílny Juraje Herze, snímek Morgiana letos slavící padesát let od své premiéry.


Do Boskovic zavítají i loutkáři

Více než desítka divadelních souborů se pokusí zaujmout diváky všech generací divokou improvizací nebo třeba autorskou, rodinnou i firemní tragikomedií. Návštěvníci se mohou těšit na konverzační grotesku souboru Ductus Deferens nebo autorskou hru tří žen Divadla oProti, pro nejmenší návštěvníky festivalu připravují pohádku Loutky bez hranic a větší děti zajisté ocení tragikomickou loutkohru spolku Waxwing Theatre. V neděli večer uzavře festivalovou divadelní scénu zvukově sofistikovaná inscenace Serotonin, kde v hlavní roli vystoupí herec Jan Hájek.
 

O festivalu

Festival s nezaměnitelnou atmosférou už skoro tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin. Koná se v historickém jádru města, kde najdete unikátní židovskou čtvrť s jedinečným geniem loci, a na dalších místech v jeho okolí. Během čtyř červencových dnů zde můžete nejen vstřebávat hudbu nejrůznějších žánrů v amfiteátru letního kina, zámeckém skleníku, synagoze či panském dvoře, ale i shlédnout divadelní představení v kulisách boskovického hradu, farské zahrady nebo v intimnějším prostředí zdejších interiérů, před místním antikvariátem si poslechnout autorská čtení, prohlédnout si výstavy a někdy se stát i jejich součástí, chodit do kina na filmy, účastnit se workshopů, nakupovat a občerstvovat se u festivalových stánků, vydat se na cyklovýlet či ve volných chvílích odpočívat v místních kavárnách, hospodách, lesích nebo na koupališti. O děti je tu také dobře postaráno a větší část workshopů a dílen je věnována právě jim. Na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít a kterou každoročně oceňuje několik tisíc návštěvníků, má zásadní podíl právě místo konání a jeho otevřenost. Festival pomáhají tvořit a zajišťovat dobrovolníci z celé České republiky, kteří rok co rok přikládají ruku k dílu a patří jim za to obrovský dík.

Ubytování a restaurace v okolí

Mongolská jurta Žďár

Mongolská jurta Žďár

Žďár, Jihomoravský kraj
Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj
Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Černá Hora, Jihomoravský kraj