!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jaké jsou očekávané novinky letošní turistické sezóny?
Jaké jsou očekávané novinky letošní turistické sezóny?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Jaké jsou očekávané novinky letošní turistické sezóny?

Vydáno 19. dubna 2021
Nová muzea, nově značené turistické trasy anebo otevření dlouho nepřístupných zámeckých expozic, to vše přinese letošní sezóna, která snad v krátké době vypukne naplno. Co nového vás letos čeká a jaké cíle do svých výletních plánů zařadit vám prozradí Kudy z nudy.

Muzeum nákladních automobilů v Kopřivnici a vlak Slovenská Strela

muzeum nákladních aut tatraOd podzimu letošního roku bude možné navštívit nové kopřivnické muzeum spadající pod Muzeum Novojičínska, a to expozici nákladních automobilů Tatra a dalších automobilových zajímavostí, která bude otevřena na kraji továrního areálu Tatry Kopřivnice. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů, včetně autobusů, motorek a legendární Slovenské strely.
 
Nový domov v muzeu najde i vlak Slovenská strela z roku 1936, která dlouhou dobu stála před muzeem automobilů Tatra. Vedle muzea pro tuto železniční legendu vznikl speciální depozitář. Vůz prošel renovací, po níž je opět schopný provozu a při zvláštních příležitostech bude vyjíždět na koleje.
 

Nová trasa Broumovskými stěnami

Broumovské stěnyKrásné Broumovské stěny si bude možné projít po nové zelené trase. Klub českých turistů jí vyznačí v oblasti nedaleko Martínkovic zelenou barvou. Trasa bude začínat na nové vyhlídce Na Balvanech, povede kolem krásné křížové cesty a okolo kaple sv. Anny nahoru na hřeben Broumovských stěn starou Linhartovou, takzvanou Dobytčí stezkou.
 
Nedaleko nové trasy, od rozcestí Vyhlídka do Zaječí rokle, bude možné navštívit skalní útvary na červené značce, tzv. Kamenné hřiby. Svůj tvar podobný hřibům, získaly skály nerovnoměrným zvětráváním.
 

Podzemím jeskyně Výpustek po nové trase

jeskyně výpustekNejpozději letos v létě by se měla v jeskyni Výpustek otevřít nová trasa pro návštěvníky, která bude poněkud dobrodružnějšího charakteru. Povede do krápníkové nízké chodby, lidé budou muset lézt místy po čtyřech nebo se dokonce plazit. Přístupná bude trasa pouze s čelovkou a baterkami.
 
Nová trasa, při které se návštěvníci trochu zamažou od bahna, povede i do krápníkové nízké chodby kolem jinak nepřístupných zákoutí okolo dvě stě metrů dlouhého krytu. Vyšplhat bude možné i na jeho střechu. Mimo to zájemci uvidí i další prostory a chodby po obvodu, které jsou při běžné prohlídce skryty. Nová trasa bude zhruba stejně dlouhá jako první okruh, tj přes půl kilometru.
 

Hrad Rychmburk se pro veřejnost otevře zcela poprvé

RychmburkHrad Rychmburk byl od padesátých let minulého století až do ledna 2021 veřejnosti nepřístupný. Stát ho jako konfiskát využil k sociálním účelům. Nejprve sloužil jako domov pro seniory a poté jako zařízení pro pacienty s chronickou duševní poruchou.
 
Hrad získalo do správy Regionální muzeum v Chrudimi a již letos v květnu jej zpřístupní (pokud to epidemiologická situace dovolí) prvním turistům. Otevřena zde bude první trasa – základní prohlídkový okruh. V průběhu roku se určitě ještě otevře sklepení hradu nebo věžička s vyhlídkou. Během několika let by měl hrad poskytovat ubytovací služby, bude možné zde uspořádat svatbu a nádvoří snad brzy ožije kulturními akcemi.
 

Zámek Vimperk se otevírá po dlouhé rekonstrukci

zámek VimperkZámek ve Vimperku prochází zevrubnou rekonstrukcí. Nově nabídne svým návštěvníkům muzejní expozice Muzea Vimperska i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století.
 
Návštěvníci se mohou těšit také na opravené nádvorní fasády i zcela nové návštěvnické zázemí. Zámecká prohlídková trasa bude ozvláštněna zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století. Poprvé se na ni mohou milovníci památek vydat 1. května 2021.
 

Muzeum věnované Škodovkám najdete u Čerčan

škodovkaAutomuzeum Svět Škodovek mezi Mračí a Čerčany v Posázaví se otevře příznivcům automobilové techniky na jaře 2021. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě!

V areálu muzea nahlédnete také do staré učebny autoškoly s kompletním stimulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. Muzeum se také zabývá historií dopravního značení v Československu. Součástí areálu by měl být do budoucna také závodní okruh.
 

Zoo Vyškov chystá výběh pro psy dingo

pes dingoZoo Vyškov chce letos otevřít největší expozici ve střední Evropě věnovanou australskému divokému psu dingo. Zoologická zahrada založila smečku složenou z dvou samců dovezených z Francie a dvou samic původem z Polska. Psi si již na sebe zvykli a pokud půjde vše podle předpokladů vznikne v zoo chovná skupina.
 
Prostorná expozice bude mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Lidé psy uvidí přes skleněná okna. Samozřejmě nemůže chybět zázemí s pelechy a místností pro ošetřovatele.
 

Na střeše hotelu Thermal budou dva bazény

bazén thermalV karlovarském hotelu Thermal probíhá v těchto dnech rekonstrukce populárního bazénu na střeše stavby. Vzniknou zde dva bazény, jeden s běžnou vodou a druhý pouze s termální. Celková rekonstrukce hotelu Thermal i komplexu vnějšího bazénu se snaží dodržet maximum z původního vzhledu.
 
V prostorách bývalého zázemí restaurace ve druhém a třetím nadzemním podlaží bude saunové a wellness centrum zhruba pro 140 lidí. Nové šatny budou společné pro bazén i sauny. Dále tu vznikne dětské brouzdaliště. Hotovo by mělo být do léta letošního roku.
 

Nový Dům přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní

Český krasV Českém krasu, na návrší Zlatého koně, u Koněpruských jeskyní začala dlouho očekávaná stavba Domu přírody. Ten nabídne jak zázemí pro návštěvníky samotných jeskyní, tak i expozici a zajímavé informace o přírodě Českého krasu a její ochraně.
 
Návštěvnické středisko Českého krasu vzniká v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Český kras má jedinečný geologický význam, nacházejí se zde světově proslulá bohatá paleontologická naleziště a stratigrafické profily světového a evropského významu, je největším vápencovým územím v Čechách, kde je evidováno téměř 700 jeskyní. Usazování, vrásnění, krasovění a živá příroda v rozpětí stovek miliónů let bude tvořit hlavní téma expozice. Když se stavba podaří podle plánu, bude nový Dům přírody otevřen v průběhu roku 2022.
Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od sezóny 2021 se však památka otevírá turistům.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici - v provozu od podzimu 2021

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici - v provozu od podzimu 2021

Muzeum nákladních automobilů Tatra najdete v hale bývalé slévárny na kraji továrního areálu Tatry Kopřivnice. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů, včetně autobusů, motorek a legendární Slovenské strely.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. Legendární vlak má své místo v Muzeu nákladních automobilů Tatra, občas vyjíždí na nostalgické linky. K vidění bude v novém muzeu od podzimu 2021.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu - cesta 40 tisící let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu - cesta 40 tisící let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Spa hotel Thermal Karlovy Vary

Spa hotel Thermal Karlovy Vary

Čtyřhvězdičkový hotel je umístěn v srdci Karlových Varů. Nabízí komfortní ubytování s výbornou lázeňskou a wellness péči kombinovanou krásným výhledem na lázeňskou část města. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Dům přírody Českého krasu

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniká u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Když se stavba podaří podle plánu, bude nový Dům přírody otevřen v průběhu roku 2022.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 bude turistům zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde bude instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě. Veřejnosti se otevře na jaře 2021.

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" - imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.