Úvod > Co chcete dělat? > Státní zámek Vimperk
Státní zámek Vimperk
"> "> Zdroj foto: NPÚ "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prošel rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 je turistům nově zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde byla instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.
Vimperský zámek, který se majestátně tyčí nad městem a řekou Volyňkou, byl postaven na místě hradu ze 13. století. Zámek je tvořen třemi částmi – nejstarší je vlastní hrad (Horní zámek), další je Dolní zámek a třetí část tvoří dělostřelecká bašta Haselburg z roku 1479 s pozůstatky hradeb.

Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenbergů. V roce 2015 přešel zámek do rukou Národního památkového ústavu. Převzat byl ve velmi špatném stavu, způsobeném dlouhodobou neúdržbou. Mezi lety 2018 – 2020 proběhla na zámku velká rekonstrukce, návštěvníci se od sezóny 2021 mohou těšit z opravených nádvorních fasád, nového návštěvnického zázemí, prohlídkové trasy Horním zámkem s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století nebo nové rozsáhlé expozice Muzea Vimperska, které na zámku sídlí již od poloviny 20. století.
 

Prohlídkové okruhy zámkem

Od května 2021 je v Horním zámku dostupná klasická prohlídková trasa zámeckými interiéry, které zdobí vzácné vlámské tapiserie ze 17. století. Okruh je ozvláštněn zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století. Průvodci vám povypráví příběh Novohradských z Kolovrat na pozadí třicetileté války a vznik renesančního zámku na chladné Šumavě.

Okruh Dolní zámek - prohlídka se zaměřuje na proměny Dolního zámku a přilehlých zahrad. Na základě výsledků archeologických, restaurátorských a archivních průzkumů vám průvodce představí, co vše je možné vyčíst z výmaleb na stěnách či z pozůstatků zahradních úprav. Zámecké prostory jsou prezentovány před restaurováním a opravami, zdevastované nedostatkem údržby a nevhodnými zásahy ve 20. století. Prohlídka je provizorní, v současné době se na trase nenachází žádný mobiliář.
 

Muzeum Vimperska

Muzeum jako velký rozcestník, který nabízí osmnáct směrů, jakými se vydat v poznávání Vimperka a jeho okolí. Vydejte se po Zlaté stezce, objevte sklárny nebo místa, která ve 20. století z mapy zmizela. Poznejte Vimpersko jako centrum knihtisku, oblíbenou lokalitu pro šlechtické lovecké zábavy či místo pro turistiku a sport. Prohlédněte si Vimperk a Šumavu z pohledu umělců.

V muzeu jsou také prostory pro dočasné expozice a galerie zaměřená na výtvarné výstavy.
Zobrazit více
Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Vimperk, Jižní Čechy
Městská zvonice ve Vimperku

Městská zvonice ve Vimperku

Vimperk, Jižní Čechy
Hrad Haselburg ve Vimperku

Hrad Haselburg ve Vimperku

Vimperk, Jižní Čechy
Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem

Vimperk, Jižní Čechy