Úvod > Co chcete dělat? > Státní zámek Vimperk
Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.
Vimperský zámek, který se majestátně tyčí nad městem a řekou Volyňkou, byl založen jako hrad už v polovině 13. století. Zámek je tvořen třemi částmi – nejstarší je vlastní hrad (Horní zámek), další je Dolní zámek a třetí část tvoří dělostřelecká bašta Haselburg z roku 1479 s pozůstatky hradeb.

Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenbergů. V roce 2015 přešel zámek do rukou Národního památkového ústavu. Převzat byl ve velmi špatném stavu, způsobeném dlouhodobou neúdržbou. Mezi lety 2018 – 2021 proběhla na zámku první etapa obnovy, návštěvníci se od sezóny 2021 mohou těšit z několika opravených nádvorních fasád, nového návštěvnického zázemí, prohlídkové trasy Horním zámkem s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století nebo nové rozsáhlé expozice Muzea Vimperska, které na zámku sídlí již od poloviny 20. století.
 

Prohlídkové okruhy zámkem

Horní zámek (cca 45–50 minut) – prohlídková trasa restaurovanými zámeckými interiéry, včetně malovaného záklopového stropu z počátku 17. století. Průvodci vám povypráví příběh Novohradských z Kolovrat na pozadí třicetileté války a vznik renesančního zámku na chladné Šumavě.

Dolní zámek (cca 45–50 minut) – prohlídka se zaměřuje na proměny Dolního zámku a přilehlých zahrad. Na základě výsledků archeologických, restaurátorských a archivních průzkumů vám průvodce představí, co vše je možné vyčíst z výmaleb na stěnách či z pozůstatků zahradních úprav. Zámecké prostory jsou prezentovány před restaurováním a opravami, bez mobiliáře, zdevastované nedostatkem údržby a nevhodnými zásahy ve 20. století.

Muzeum Vimperska (bez průvodce) – v roce 2021 otevřené expozice muzea jsou velkým rozcestníkem, který nabízí osmnáct směrů, jakými se vydat v poznávání Vimperka a jeho okolí. Můžete se vydat po Zlaté stezce, objevit sklárny nebo místa, která ve 20. století z mapy zmizela. Poznat Vimpersko jako centrum knihtisku, oblíbenou lokalitu pro šlechtické lovecké zábavy či místo pro turistiku a sport či pohlédnout na Vimperk a Šumavu z pohledu umělců. V muzeu jsou také prostory pro dočasné expozice a galerie zaměřená na výtvarné výstavy.

Středověk (cca 70 minut) – okruh určený hlubším zájemcům o středověkou historii vimperského hradu. S průvodcem se zaměříte především na archeologické průzkumy a stavební historii, pomocí nichž si vysvětlíte, jak hrad ve středověku vypadal. Navštívíte nejstarší dochovanou budovu – Vlčkovu věž, zastavíte se nad archeologickými výkopy, prohlédnete si jednu z černých kuchyní a nahlédnete i do sklepů pod jižním křídlem Horního zámku.
Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Vimperk, Jihočeský kraj
Městská zvonice ve Vimperku

Městská zvonice ve Vimperku

Vimperk, Jihočeský kraj
Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem

Vimperk, Jihočeský kraj