Úvod > Co chcete dělat? > Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Památky
Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který v současné době prochází rozsáhlou obnovou. Projekt obnovy Horního zámku a Muzea Vimperska je naplánován na roky 2018 – 2021. Po dobu rekonstrukce je provoz značně omezen a návštěvníkům je zpřístupněn pouze okruh Dolní zámek.
Nádvoří zámku jsou po dobu obnovy (2018 – 2021) nepřístupná!

Vimperský zámek
, který se majestátně tyčí nad městem a řekou Volyňkou, byl postaven na místě hradu ze 13. století. Zámek je tvořen třemi částmi - nejstarší je vlastní hrad (Horní zámek), další je Dolní zámek a třetí část tvoří dělostřelecká bašta Haselburg z roku 1479 s pozůstatky hradeb.

Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenbergů. V roce 2015 přešel zámek do rukou Národního památkového ústavu. Převzat byl ve velmi špatném stavu, způsobeném dlouhodobou neúdržbou. V letech 2015 – 2017 nabízel zámek dva prohlídkové okruhy s průvodcem a také prohlídku Muzea Vimperska, které na zámku sídlí již od poloviny 20. století.
 

Prohlídkové okruhy zámkem

Po dobu rekonstrukce návštěvnický provoz omezen, až do konce roku 2021 bude uzavřeno Muzeum Vimperska i okruh Horní zámek. Navštívit je možno pouze okruh Dolní zámek a to v rámci provizorního provozu. Zámek bude v letech 2018 – 2020 fungovat bez pokladny, zrušen bude provoz suvenýrů, dostupné nebude ani WC s tekoucí vodou. Od července do konce září bude návštěvníkům k dispozici mobilní WC umístěné před zámkem.

Okruh Dolní zámek - ukázky souvrství výmaleb v sondách (od renesance po 20. století), částečně odkrytý unikátní a výjimečně dochovaný renesanční trámový strop, zahrada a arkádová lodžie. Na trase se nenachází žádný mobiliář.

Projekt obnovy Horního zámku a Muzea Vimperska (Horní zámek Vimperk: Winterberg) je spolufinancován z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 8. 2020
Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Vimperk, Jižní Čechy
Hrad Haselburg ve Vimperku

Hrad Haselburg ve Vimperku

Vimperk, Jižní Čechy
Městská zvonice ve Vimperku

Městská zvonice ve Vimperku

Vimperk, Jižní Čechy
Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem

Vimperk, Jižní Čechy