!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Státní zámek Vimperk
Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 bude turistům zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde bude instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.
Vimperský zámek, který se majestátně tyčí nad městem a řekou Volyňkou, byl postaven na místě hradu ze 13. století. Zámek je tvořen třemi částmi - nejstarší je vlastní hrad (Horní zámek), další je Dolní zámek a třetí část tvoří dělostřelecká bašta Haselburg z roku 1479 s pozůstatky hradeb.

Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenbergů. V roce 2015 přešel zámek do rukou Národního památkového ústavu. Převzat byl ve velmi špatném stavu, způsobeném dlouhodobou neúdržbou. Mezi lety 2018 - 2020 proběhla na zámku velká rekonstrukce, návštěvníci se od sezóny 2021 mohou těšit na tři opravené nádvorní fasády, nové návštěvnické zázemí, prohlídkovou trasu Horním zámkem s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století nebo novou rozsáhlou expozici Muzea Vimperska, které na zámku sídlí již od poloviny 20. století.
 

Prohlídkové okruhy zámkem

Okruh Dolní zámek - ukázky souvrství výmaleb v sondách (od renesance po 20. století), částečně odkrytý unikátní a výjimečně dochovaný renesanční trámový strop, zahrada a arkádová lodžie. Na trase se nenachází žádný mobiliář.

Od 1. 5. 2021 bude v Horním zámku dostupná klasická prohlídková trasa zámeckými interiéry, které vyzdobí vzácné vlámské tapiserie ze 17. století. Okruh bude ozvláštněn zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 1. 2021
Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Vimperk, Jižní Čechy
Hrad Haselburg ve Vimperku

Hrad Haselburg ve Vimperku

Vimperk, Jižní Čechy
Městská zvonice ve Vimperku

Městská zvonice ve Vimperku

Vimperk, Jižní Čechy
Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem

Vimperk, Jižní Čechy