Úvod > Aktuality > Hlavně se o Vánocích nezbláznit nudou!
Zážitky

Hlavně se o Vánocích nezbláznit nudou!

  • Vydáno12. prosince 2010
Každoročně Vánoce stejnou měrou přitahují, jako děsí. Populace se dělí na ty, kteří je zbožňují, a na ty druhé. Přesto se dá i z období adventu vydolovat maximum, pokud jste čtenáři Kudyznudy. S námi si totiž vánoční svátky užijete, i kdybyste byli jejich zapřisáhlí odpůrci – děje se toho tolik zajímavého, že si na své přijde úplně každý.
Nevěříte? Můžete se vydat za poznáváním tradic, a to nejen do skanzenu, ale třeba i do floristického studia, většina měst připravuje vánoční trhy a nejrůznější akce nejen na náměstích, vyrazit se dá i na hory nebo třeba úplně vypnout a jet si někam v tichosti relaxovat. Ducha Vánoc si můžete vychutnat přesně tak, jak budete sami chtít a stres nechat daleko za hlavou. Přece jenom jsou Vánoce časem klidu a rozjímání a měly by být obdobím, kdy jsme šťastní a spokojení – je proto jen na vás, abyste si vybrali tu pravou aktivitu.

1. Naučte se dělat adventní věnec
Adventní věnec je krásná tradice, kterou dodržují velmi často i ti, kteří se nehlásí ke křesťanské víře. Pokud byste si jej chtěli udělat sami, můžete využít floristických kurzů, kde vám poradí jak na to.

2. Tradice a živoucí historie
Adventní věnce a další tradice se ale stejně nejlépe učí a užívají v prostředí, kde jsou prakticky doma. Možná že jsou Vánoce ideální čas, abyste se konečně vypravili do některého ze skanzenů, kde vás nejspíš překvapí, jak to u nás vypadalo na Vánoce kdysi. Co třeba výlet do Strážnice, kde každoročně připravují speciální vánoční program?

3. Radujte se v Třebíči
Třebíčské adventní programy již také patří k těm tradičním. Každoročně se zde na Karlově náměstí odehraje celá řada akcí od zabíjačky přes vánoční hudbu až k živému betlému. Ať sem zavítáte, který víkend chcete, vždy se tu bude něco dít. A židovská čtvrť ze seznamu UNESCO má pod sněhem také něco do sebe!

4. Vánoce po valašsku
Pakliže se chystáte do Beskyd na lyžovačku, nebo si jen tak užít zimní atmosféru, mohli byste se stavit ve Velkých Karlovicích, kde letos také chystají na adventní a novoroční čas více než bohatý program! Vše vypukne už 28. listopadu a potrvá až do 8. ledna!

5. Třebechovické betlémy
Kdy jindy je lepší navštívit muzeum betlémů než v době adventu? V Třebechovicích jich mají více než čtyři stovky a nejstaršímu z nich je přes sto let. Nad důmyslností a šikovností našich předků zcela jistě roztajete i v mrazivé zimě!

6. Betlémářská rarita
Jindřichův Hradec je také pěkný tip na adventní výlet. V místním muzeu mají zcela ojedinělý betlém,  Krýzovy jesličky, které jsou největším betlémem světa. Jejich tvůrce je stavěl více než šedesát let a najdete na nich přes 1300 figurek, z nichž se desetina pohybuje.

7. Vánoční perla z jihu Čech
Český Krumlov patří k nejpopulárnějším turistickým cílům v Česku, a tak se není čemu divit, že je na svoje návštěvníky připraven i po celou dobu adventu. Koncerty, trhy, ale třeba i živý betlém, to všechno tu můžete najít v pestrém adventním programu.

8. Vánoce na hradech a zámcích
Čím dál více hradů a zámků je pro návštěvníky otevřeno celoročně. Stačí jen trochu zapátrat a zjistit, který z nich připravil i vánoční program. My si vám dovolíme nabídnout zámek Hlubokou, jehož zimní trasa je úplnou novinkou. Hluboká je navíc absolutním vítězem soutěže Kudyznudy za rok 2010!

9. Potěšte čtyřnohé kamarády
Už u jesliček stál oslík s volkem a zahřívali Ježíška. Proto bychom neměli ani kolem Vánoc zapomínat na zvířátka, a i když je zima, tak se vypravit do některé z našich četných ZOO. Lední medvěd je v zimě impozantní a ohřát se můžete třeba v sečuánském pavilonu u orangutanů v Pražské ZOO.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Další aktuality

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura

Kam na Ježíškovu poštu v Praze?

Každoroční dopis Ježíškovi se stal již tradicí, kterou si oblíbili nejen děti, ale i dospělí. Nejznámější Ježíškova cesta v Česku je bezesporu na Božím Daru. Ale i děti v Praze si mohou užít předvánoční putování za Ježíškem. A letos poprvé na běžkách nebo se sáňkami. Pražská Ježíškova cesta vede Ďáblickým lesem, kde obchází tři dětská hřiště, jeden ze tří nejvyšších vrcholů v Praze – vrch Ládví a Ďáblickou hvězdárnu. Děti mohou vhazovat svá přání a dopisy pro Ježíška také do několika schránek umístěných na adventních trzích nebo výstavách betlémů.
Praha | Zážitky