Úvod > Aktuality > Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?
Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

  • Vydáno27. listopadu 2021
První adventní neděle je časem, kdy se zapaluje první svíčka adventního věnce. Krásně nazdobený věnec z chvojí nebo jiného materiálu je po celou dobu adventu ozdobou domácnosti, kterou navíc provoní příjemná vůně jehličí. Ale ruku na srdce – co o adventním věnci vlastně víme? Kde se vzal a jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?
adventní věnecNa rozdíl od tradice zdobení příbytku jmelím, cesmínou nebo břečťanem je adventní věnec ryze křesťanskou záležitostí. Zvyk vzniknul asi před 150 lety v hamburském sirotčinci, kde byl vychovatelem p. Johann Hinrich Wichern, mladý pedagog a student teologie. Děti se ho v době před Vánocemi neustále ptaly, kdy už budou Vánoce. Johann jim v roce 1839 pro názornost vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, kde bylo 19 malých červených svíček a 4 bílé svíce. Každý den děti zapálily jednu červenou malou svíčku, v neděli pak velkou bílou. Pěkný nápad se začal rychle šířit, poprvé pro širší veřejnost byl věnec umístěn v protestantském kostele v Cáchách, měl však pouze čtyři svíce.

Adventní věnec se stal nejdříve ozdobou protestantských domácností a kostelů na severu Německa, potom v sousedních zemích. Ve 20. století jej přijala i katolická církev, nejprve na jihu Německa. Pomocí emigrantů se pak věnec dostal do Severní a Jižní Ameriky.
 

Podoba tradičního adventního věnce

adventní věnecTradiční adventní věnec má být vyroben ze zeleného základu – větví jehličnanů nebo cesmíny. Kruh symbolizuje věčnost. Na věnci nesmí chybět něco červeného – červená barva upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Obě barvy, tedy zelená a červená pak symbolizují život. Jako ozdoba se používají také jablíčka, od času ráje jsou plody života – kulaté jako věnec sám a dobré jako Boží přízeň.

Klasické adventní věnce se zavěšovaly na stuhách, od počátku 21. století je nahrazují věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl.


Barvy svíček pro katolíky, protestanty, luterány i anglikány

svíčkyRozdíly jsou patrné v barvách a počtu svíček. U nás je adventní liturgickou barvou fialová, a tudíž by se měly používat svíčky a stuhy fialové. Tato barva symbolizuje noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tři fialové svíčky doplňuje čtvrtá růžová – barva naděje a zrození.

Protestantské věnce využívají svíčky červené a zlaté. Červená symbolizuje Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Tyto barvy se vyskytují často i v rodinách pravoslavného vyznání.

luteránské a anglikánské církvi se věnce zdobí modrou barvou, symbolem královské hodnosti. Některé kostely používají modrou také jako symbol oblohy nebo vody, počátek nového stvoření.
 

Pátá svíčka symbolizuje Krista

advent bíláPopulární jsou také varianty věnce s pěti svíčkami – čtyři stejně barevné se zapalují vždy v adventní neděli a pátá bílá svíčka uprostřed na Kristovo narození. Bílá barva je symbolem duchovní čistoty a Vánoc, i samotného Ježíše Krista.

Bílá je tradiční sváteční barva v západní Evropě. Čtyři červené svíčky s jednou bílou ve středu je nejčastější uspořádání adventního věnce u úrotestantských církví ve Velké Británii.

Svíčky, které mají dokonce i svá jména, se mají zapalovat proti směru hodinových ručiček. První z nich „svíce proroků“ (naděje), druhá „betlémská“ (láska), třetí „pastýřská“ (radost) a čtvrtá „andělská“ (mír a pokoj). Pátá je "Kristova svíčka". Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.
21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě

21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech!

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Od roku 2011 je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách. Vždy v období adventu zdobí kašnu na nádvoří. Obří věnec měří v průměru 15,67 metrů.

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.

Výroba, prodejna a galerie svíček Unipar

Výroba, prodejna a galerie svíček Unipar

Celoročně si můžete prohlédnout neobvyklou výrobu svíček, která probíhá s výkladem od lisování, přes zdobení až po nahlédnutí do naší galerie. Pro děti je ve výrobě připravená možnost vlastnoručního barvení svíček.

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

V areálu svíčkárny Rodas můžete navštívit různé výrobní dílny, ve kterých si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit: svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, perníky a belgické čokolády. Také si můžete pohladit zvířátka, která žijí na zdejší minifarmě.