Úvod > Aktuality > Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?
Zážitky

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

Adventní věnec neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. První adventní neděle je časem, kdy se zapaluje první svíčka adventního věnce. Krásně nazdobený věnec z chvojí nebo jiného materiálu je po celou dobu adventu ozdobou domácnosti, kterou navíc provoní příjemná vůně jehličí. Ale ruku na srdce – co o adventním věnci vlastně víme? Kde se vzal a jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?
adventní věnecNa rozdíl od tradice zdobení příbytku jmelím, cesmínou nebo břečťanem je adventní věnec ryze křesťanskou záležitostí. Zvyk vzniknul asi před 150 lety v hamburském sirotčinci, kde byl vychovatelem p. Johann Hinrich Wichern, mladý pedagog a student teologie. Děti se ho v době před Vánocemi neustále ptaly, kdy už budou Vánoce. Johann jim v roce 1839 pro názornost vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, kde bylo 19 malých červených svíček a 4 bílé svíce. Každý den děti zapálily jednu červenou malou svíčku, v neděli pak velkou bílou. Pěkný nápad se začal rychle šířit, poprvé pro širší veřejnost byl věnec umístěn v protestantském kostele v Cáchách, měl však pouze čtyři svíce.

Adventní věnec se stal nejdříve ozdobou protestantských domácností a kostelů na severu Německa, potom v sousedních zemích. Ve 20. století jej přijala i katolická církev, nejprve na jihu Německa. Pomocí emigrantů se pak věnec dostal do Severní a Jižní Ameriky.
 

Podoba tradičního adventního věnce

adventní věnecTradiční adventní věnec má být vyroben ze zeleného základu – větví jehličnanů nebo cesmíny. Kruh symbolizuje věčnost. Na věnci nesmí chybět něco červeného – červená barva upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Obě barvy, tedy zelená a červená pak symbolizují život. Jako ozdoba se používají také jablíčka, od času ráje jsou plody života – kulaté jako věnec sám a dobré jako Boží přízeň.

Klasické adventní věnce se zavěšovaly na stuhách, od počátku 21. století je nahrazují věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl.


Barvy svíček pro katolíky, protestanty, luterány i anglikány

svíčkyRozdíly jsou patrné v barvách a počtu svíček. U nás je adventní liturgickou barvou fialová, a tudíž by se měly používat svíčky a stuhy fialové. Tato barva symbolizuje noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tři fialové svíčky doplňuje čtvrtá růžová – barva naděje a zrození.

Protestantské věnce využívají svíčky červené a zlaté. Červená symbolizuje Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Tyto barvy se vyskytují často i v rodinách pravoslavného vyznání.

luteránské a anglikánské církvi se věnce zdobí modrou barvou, symbolem královské hodnosti. Některé kostely používají modrou také jako symbol oblohy nebo vody, počátek nového stvoření.
 

Pátá svíčka symbolizuje Krista

advent bíláPopulární jsou také varianty věnce s pěti svíčkami – čtyři stejně barevné se zapalují vždy v adventní neděli a pátá bílá svíčka uprostřed na Kristovo narození. Bílá barva je symbolem duchovní čistoty a Vánoc, i samotného Ježíše Krista.

Bílá je tradiční sváteční barva v západní Evropě. Čtyři červené svíčky s jednou bílou ve středu je nejčastější uspořádání adventního věnce u úrotestantských církví ve Velké Británii.

Svíčky, které mají dokonce i svá jména, se mají zapalovat proti směru hodinových ručiček. První z nich „svíce proroků“ (naděje), druhá „betlémská“ (láska), třetí „pastýřská“ (radost) a čtvrtá „andělská“ (mír a pokoj). Pátá je "Kristova svíčka". Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.


Kurzy, dílny a tipy, jak vyrobit adventní věnec

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

17.11.
21.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již pošesté se zámek Loučeň zahalí do vánoční atmosféry díky akci Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Abeceda Vánoc.

Výstavy betlémů na Svaté Hoře

22.12.
1.1.
Výstavy betlémů na Svaté Hoře

Již tradiční spolupráce Spolku Příbramských betlémářů a Svaté Hory. Výstava betlémů pod záštitou Spolku příbramských betlémářů bude k vidění od 22.12. do 1.1.2024 v Mníšecké kapli. Svatohorský betlém s ručně vyřezávanými figurkami bude k vidění v kapli sv. Ignáce v bazilice od 24.12. do 2.2.2024.

Adventní tvořivé dny v Botanické zahradě Teplice

2.12.
3.12.
Adventní tvořivé dny v Botanické zahradě Teplice

První prosincový víkend se můžete naladit do té správné vánoční nálady v Botanické zahradě Teplice. Konají se zde totiž Adventní tvořivé dny. Budete moci vytvořit nejrůznější vánoční dekorace – věnce na dveře i stůl, svícny a další ozdoby.

Výroba adventních věnců

2.12.
Výroba adventních věnců

Výroba přírodních adventních věnců v Mladoňově.

Vánoční prohlídka zámku Stránov s Mikulášem a malým dárečkem

2.12.
Vánoční prohlídka zámku Stránov s Mikulášem a malým dárečkem

Upečte si perfektní adventní výlet na zámek Stránov! Přijměte pozvání na zámek Stránov, kde vás čeká pohádkový příběh zamilovaného kuchaře a kuchařky. CK2 vás zve na nezapomenutelnou prohlídku s vánoční tematikou.

Na hrady a zámky po celý rok: 20 památek, kde to žije i na podzim a v zimě

Na hrady a zámky po celý rok: 20 památek, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.

Workshop adventní věnec

1.12.
Workshop adventní věnec

Srdečně vás zveme na kreativní workshop, kde společně vytvoříme stolní adventní věnec z přírodních materiálů. Workshop bude probíhat v pátek 1. prosince 2023 od 15:00 v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz v Ostravě.

Přírodní adventní věnce

30.11.
Přírodní adventní věnce

Na workshopu si každý vyrobí adventní věnec z čistě přírodních materiálů – bez tavných pistolí a umělých ozdob.

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

V areálu svíčkárny Rodas můžete navštívit různé výrobní dílny, ve kterých si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit: svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, perníky a belgické čokolády. Také si můžete pohladit zvířátka, která žijí na zdejší minifarmě.

Tvoření adventních věnců

1.12.
Tvoření adventních věnců

Tvoření s dětmi.

Vánoční workshop

29.11.
Vánoční workshop

Zveme na vánoční workshop vazby adventních věnců s BeneWood!

Adventní tvořivé dny

2.12.
3.12.
Adventní tvořivé dny

Obdobně jako v předcházejících letech si vás i letos dovolujeme srdečně pozvat na společné tvoření v botanické zahradě o víkendu 2. a 3. prosince, pokaždé v čase 10:00 – 16:00.

České vánoční trhy – Tylovo náměstí

26.11.
24.12.
České vánoční trhy – Tylovo náměstí

Zveme vás na vánoční trhy, které se konají v Praze 2 na Tylově náměstí u zastávek I. P. Pavlova. Čeká na vás nabídka vánočního zboží: jmelí, adventní věnce, svíčky, svícny, hračky, vánoční ozdoby a vazby, cukrovinky, adventní kalendáře, betlémy, výrobky uměleckých řemesel i vánoční občerstvení.

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Od roku 2011 je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách. Vždy v období adventu zdobí kašnu na nádvoří. Obří věnec měří v průměru 15,67 metrů.

Výroba, prodejna a galerie svíček Unipar

Výroba, prodejna a galerie svíček Unipar

Celoročně si můžete prohlédnout neobvyklou výrobu svíček, která probíhá s výkladem od lisování, přes zdobení až po nahlédnutí do naší galerie. Pro děti je ve výrobě připravená možnost vlastnoručního barvení svíček.

Adventní prohlídky zámku Loučeň budou zahájeny křtem největšího adventního věnce v Česku

Adventní prohlídky zámku Loučeň budou zahájeny křtem největšího adventního věnce v Česku

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Na zámku Loučeň si atmosféru nejkrásnějších svátků v roce můžete vychutnat s předstihem od začátku prosince, tedy po celý adventní čas. Pokud dorazíte některou z adventních sobot, můžete se těšit také z doprovodného programu. Čas adventní bude na zámku v Loučni zahájen první adventní sobotu 30. listopadu 2019 andělským křtem největšího adventního věnce v Česku, jehož průměr 15, 67 m byl v roce 2011 zapsán do České knihy rekordů.

Další aktuality

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (02.12. – 03.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Vánoce na Hrádku, Valašský mikulášský jarmek. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Zážitky

Města opět rozzáří vánoční stromy

Také milujete tu pravou vánoční atmosféru? Ke správným Vánocům patří mimo jiné samozřejmě i ozdobený a nasvícený stromeček, který se v průběhu prvního prosincového týdne rozzáří snad v každém městě. A kde a kdy to přesně bude? To se dozvíte v našich dnešních tipech!
Zážitky

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!
Zážitky

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Jestliže patříte k milovníkům lidovek, které si rádi zanotujete s kamarády při kytaře, harmonice anebo třeba ve sklípku u cimbálu, určitě znáte spoustu písniček, ve kterých se zpívá o určitém místě. Pojďme si dnes připomenout některá z nich – třeba vás budou inspirovat k zajímavému hudebnímu výletu za lidovou písní…
Zážitky