Úvod > Aktuality > Advent na hradech a zámcích: Vydejte se na předvánoční jarmarky či speciální prohlídky

Advent na hradech a zámcích: Vydejte se na předvánoční jarmarky či speciální prohlídky

Vydáno 2. prosince 2019 Památky
Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, vyzdobené interiéry a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.

Královský advent na Křivoklátě

Poklidná adventní atmosféra Královského adventu na vás dýchne hned u hradní brány Křivoklátu, jednoho z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších hradů českých knížat a králů. Své stánky rozbijí řemeslníci a šikovní výrobci ve zdech pevnosti nedaleko Rakovníka 7., 8., 14. a 15. prosince. A co bude k vidění? V kulisách vánočně oděného hradu svůj um předvedou vždy od 10 do 17 hodin pekaři, košíkáři, svíčkaři, hrnčíři i kováři. V doprovodném programu samozřejmě nechybí ani vánoční koledy, divadelní a kejklířská vystoupení nebo komedianti. Vstupné na Knížecí advent stojí 80 korun pro dospělého a 60 korun pro dítě.

Pokud se chcete ku hradu dopravit stylově, určitě přijeďte parním vlakem, který se vydá z Prahy na Křivoklát 14. a 15. prosince v 9:23 ze Smíchovského nádraží.
 

Vánoce pana správce na Nových Hradech

Nové Hrady v Jižních ČecháchJak vypadaly tradiční Vánoce hradního pána na počátku 20. století, se dozvíte na Nových Hradech necelých 50 kilometrů od Českého Krumlova. Na prohlídku do interiérů domácnosti připravené na oslavu adventu a vánočních svátků se můžete vydat každou adventní sobotu a neděli, až do 31. prosince. Vybrat si můžete z pěti časů – průvodci budou se skupinkami vycházet v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Přijďte nasát vánoční atmosféru a dozvědět se něco nového o tom, jak Vánoce trávili naši předci, jaké, často i podivné, zvyky dodržovali, jaké dobroty si pekli, čeho se obávali a z čeho se radovali. Adventní prohlídky vás vyjdou na 120 korun pro dospělého a 80 korun pro dítě.

Zároveň si na Nových hradech prohlédnete i úžasnou výstavu perníkových hradů.
 

Vánoce u nás i ve světě na zámku Karlova Koruna

vánoceChcete poznat, jak se slaví Vánoce ve světě? Vydejte se na zámek Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou, kde chystají na víkend  7. a 8. prosince zajímavý vánoční program. Adventní trh se otevře v 10 hodin dopoledne a až do 17 hodin bude k vidění mnohé. Zámecká expozice se promění na vánoční světničky různých států – poznáte Vánoce v Rusku s krásnou Sněhuročkou a Dědou Mrázem, Vánoce v Itálii a dobrosrdečnou Befanu, Santu a Vánoce v Americe.

To vše můžete porovnat s Vánocemi v Čechách a naším Ježíškem. Ve sloupovém sále zámku vás bude čekat velká výstava sněhuláků.


Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoce hrad BítovNávštěvníky hradu Bítova čeká o adventním víkendu 7. a 8. prosince od 10 do 15 hodin vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení. Posezení u speciálního punče a svařeného vína.

Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty. Návštěvníci se mohou nechat inspirovat vánoční výzdobou. Začátek prohlídek je každých 20 minut, jednotné vstupné stojí 70 korun. Pro velký zájem doporučujeme rezervaci prohlídek.
 

Adventní dny v Jindřichově Hradci

advent Jindřichův HradecO druhém adventním víkendu 7. a 8. prosince zve hrad a zámek v Jindřichově Hradci k návštěvě tradičních Adventních dnů. Návštěvníci pravidelní i noví se mohou těšit na tržiště s originálním zbožím a také sladkými i slanými pochutinami pořádané na druhém a třetím zámeckém nádvoří. Program obou víkendových dnů nabídne hudební, taneční a divadelní vystoupení. Jistě nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří.

V provozu bude opět 500 let stará černá kuchyně. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kováři a hrnčíři a v malých tvůrčích dílnách budou zájemci moci vyzkoušet svou vlastní zručnost. V rámci Adventních dnů mohou návštěvníci jindřichohradeckého zámku rovněž zavítat do Domu gobelínů, kde si budou moci prohlédnout ukázky řemesel, a připravena bude také dílna pro děti i dospělé. Vstupné do areálu je 10 Kč.
 

Vánoční trhy na hradě Loket

Zimní loketKrušnohorské vánoční trhy se chystají na hradě Loket po celý víkend 7. a 8. prosince. Vyzkoušejte si výrobu slaměných ozdob, nebo vonných františků. Pro mlsné jazýčky tu bude zdobení perníčků a pravá krušnohorská kuchyně. Tu správnou atmosféru adventu, doplní flašinetář, koledy, krušnohorská folklórní muzika a tanec, i divadelní kousky pro malé i velké .

O pořádek se po oba dny budou svědomitě starat habartovští četníci. A v poslední řadě nesmí chybět ani Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, které vás bude provázet na každém kroku. K oddechu a rozjímání je připravená čajovna a v ní příběhy pro Marzebillu. A ke konci každého dne si můžete vychutnat andělské rejdy z dílny Ohnivého divadla Ignis. Vstupné je 100 Kč, snížené za polovic.
 

Vánoční interiéry frýdlantského zámku

vánoce frýdlantSpeciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku se budou konat 7. a 8. prosince na zámku Frýdlant. Přijďte si prohlédnout slavnostně vyzdobené vánoční interiéry frýdlantského zámku, v nichž vás přivítá Matyáš Gallas.

Při prohlídce se dozvíte příběh vánočních svátků, zazpíváte si vánoční koledy a mlsné jazýčky ochutnají i něco ze zámecké kuchyně. Prohlídky se budou konat v sobotu i neděli v každou celou hodinu: v 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin. Prohlídku doporučujeme rezervovat. Rezervaci je možné provést telefonicky, příp. e-mailem, a to ve dnech po–pá v čase 08.00–14.00. Vstupné por dospělé stojí 130 Kč, pro mládež a seniory 90 Kč.
 

Na Vánoce vás zve i Kačina

Zimní KačinaAdventní program na zámku Kačina si vychutnáte o víkendu 7. a 8. prosince, kdy budou probíhat i prohlídky zámku, a 14. a 15. prosince, kdy bude navíc přístupný i zámecký skleník. Adventní prohlídky interiérů nabídnou pohled do minulosti.

Návštěvníci se dozví, jak vypadal vánoční čas na zámku, jak jej trávila šlechta i služebnictvo. Připomenou si zapomenuté zvyky a tradice. Vánoční atmosféru nabídne vyzdobený zámek. Chybět nebude ani výstava betlémů nebo tematická výstava řemesel provozovaných na vsi v období zimy. Prohlídky probíhají od 10 do 16 hodin (poslední prohlídka odchází v 15 hod). Vstupné stojí 150 Kč, děti od 6 let a mládež do 18 let 70 Kč, senioři 100 Kč.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

12.12.
13.12.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Návštěvníky o adventním víkendu čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení.