Úvod > Aktuality > 21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě
21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě

  • Vydáno21. října 2021
Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech!


1. Pražský hrad: největší hradní areál na světě

Nejnavštěvovanější památka Česka a podle Guinessovy knihy rekordů také největší hradní komplex na světě: to je Pražský hrad, architektonický klenot Prahy. Návštěvníky láká celý rok a míst, kam se můžete podívat i v zimě, je celá řada, od katedrály sv. Víta přes Starý královský palác, baziliku sv. Jiří až po Zlatou uličku s věží Daliborkou. Konají se tu také výstavy (například v Jízdárně Pražského hradu), prohlédnout si můžete expozici Svatovítský poklad a hezkou příležitost k návštěvě poskytují i Vánoční trhy; na malebném náměstí U Svatého Jiří probíhají obvykle od konce listopadu až do začátku ledna.
 

2. Zámek v Brandýse nad Labem: návštěva u Habsburků

Renesanční zámek Brandýs nad Labem býval letním a loveckým zámkem panovníků a v průběhu pěti staletí jej navštívili všichni císaři habsburské dynastie. Připojte se k nim: třeba při prohlídkách původních císařských komnat, apartmánu blahoslaveného Karla I. a císařovny Zity, v zámecké knihovně toskánských Habsburků, v expozici uniforem a zbraní císařské kavalerie anebo v zámecké obrazárně. K procházkám zve i zámecká zahrada s dětským hřištěm.
 

3. Hrad Karlštejn: zima s Karlem IV.

Velká věž nebo hradní kaple sice zůstávají přes zimu zavřené, ale majestátní hrad Karlštejn můžete navštívit kdykoliv. Kromě nádvoří a dalších venkovních prostor láká k prohlídkám okruh Císařská rezidence Karla IV. Podíváte se do historických interiérů Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže, namátkou do Rytířského sálu s kaplí sv. Mikuláše, na Mariánské nádvoří, do Hodovní síně anebo do Karlovy ložnice s kaplí sv. Václava. Hrad si užijete v zimě i jinak: filmový muzikál Noc na Karlštejně patří ke každoročním stálicím vánočního televizního programu a kousek od hradu můžete navštívit Muzeum betlémů. Karlštejnský královský betlém vážně stojí za vidění!
 

4. Zámek Děčín: výlet s tóny Děčínského valčíku

Ačkoli se Růžová zahrada nebo Jižní zahrady uloží k zimnímu spánku, zámek Děčín vás přesto nezklame. Sídlo rodu Thun-Hohensteinů nabízí po celý rok několik prohlídkových tras a k nim celou řadu zajímavostí. Víte třeba, že právě tady Fryderyk Chopin zkomponoval takzvaný Děčínský valčík, že si tu po boku svého manžela a císaře Františka Josefa I. odbyla svou první panovnickou povinnost mladičká císařovna Sissi anebo že po sarajevském atentátu v roce 1914 tu našly nový domov děti následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este? Můžete se také projít po parkánech, navštívit Hodinárium a dát si něco dobrého pro zahřátí v zámecké restauraci a kavárně.
 

5. Zámek Dobříš: za pohádkou po Čertově mostě

O zámek Dobříš pečují potomci rodu Colloredo-Mansfeldů. Prohlídka pokojů ve stylu rokoka a klasicismu vede například do Zrcadlového sálu, který znáte z několika filmových pohádek, v zámku je také restaurace, hotel, galerie a strašidelná přehlídka dobříšských přízraků. Každý rok se také na zámku odehrává adventní program a vánoční trhy, k zimním procházkám láká rozsáhlý anglický park s umělými jeskyněmi, Čertovým mostem a dalšími romantickými stavbami.
 

6. Zámek Hluboká: zima v jižních Čechách

K zimnímu spánku se neukládá ani jihočeský zámek Hluboká. Zimní okruh prochází tou částí zámku, kde byla až do roku 1939 soukromá apartmá posledních majitelů hlubockého panství. Stěny zdobí trofeje a grafické listy z 18. století s tématem lovu, lovecké motivy provází zimní návštěvníky i v dalších místnostech. Návštěvu komorních interiérů můžete spojit s procházkou parkem a třeba i návštěvou blízké zoo Hluboká.
 

7. Zámek Kynžvart: návštěva kabinetu kuriozit

Málokterý kabinet kuriozit přitahuje tolik pozornosti jako ten, který kancléř Metternich shromáždil na zámku Kynžvart. Unikátní sběratelské předměty pocházejí rovněž ze sbírek Karla Hussa, prvního správce zámeckého muzea a zároveň posledního chebského kata. Kromě dvou egyptských mumií se můžete těšit třeba na kus cihly z babylonské věže, cestovní hodinky krále Matyáše Korvína, úlomek kamene z jeruzalémského chrámu anebo nevybuchlou bombu z atentátu na císaře Napoleona III. – a také na luxusně vybavené interiéry a zimní procházku rozsáhlým anglickým zámeckým parkem.
 

8. Zámek Lednice: zimní romantika na vodě

Zimní výlet do Lednicko-valtického areálu můžete spojit nejenom s ochutnávkami vín a romantickými procházkami, ale také s prohlídkou krásného novogotického zámek Lednice. Otevřený je jeden ze základních okruhů, a to ten, který prochází reprezentačními sály; za Lichtenštejnů se v nich pořádaly společenské akce, plesy a bály. Kromě toho je otevřený vyhřívaný palmový skleník a nádherným zámeckým parkem můžete dojít třeba k Minaretu nebo Janohradu; ty si ovšem prohlédnete jen zvenčí, přes zimu mají zavřeno. Když se zima vydaří, dá se na slepých ramenech řeky Dyje v zámeckém parku bruslit, úžasné zážitky nabízejí i vyhlídkové plavby zimním zámeckým parkem.
 

9. Zámek Sychrov: vyřezávaná pohádka severu

Z filmových pohádek znáte také novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence rodu Rohanů. Otevřeno je tu celý rok, i když v zimě se podíváte jen na některé okruhy. To hlavní ale uvidíte: pokoje s bohatou řezbářskou výzdobou zařízené původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky, anebo výstavu hraček. Na Sychrově se také každý rok odehrává bohatý adventní a vánoční program s koncerty, trhy a speciálními prohlídkami. Celoročně je otevřený také zámecký parkoranžerií, vodárenskou věží, romantickými vyhlídkami a umělou zříceninou, nechybí ani zámecká restaurace.
 

10. Hrad Křivoklát: vyhlídky a trhy

Chcete podniknout zimní výlet na hrad Křivoklát? Také tady je hlavní okruh otevřený i v zimě, a tak si můžete prohlédnout první i druhé nádvoří, Stříbrnici, Rytířský a Královský sál, knihovnu, obrazárnu, kapli anebo vězení s hladomornou. Kromě toho se na hradě slaví Královský advent, kdy nechybí tradiční trhy a pestrý program. Hradní park tu sice není, ale místo toho se můžete projít po vycházkových cestách v okolí. Patrně nejhezčí vyhlídka na hrad je od pomníku knížete Karla Egona II. Fürstenberka, do údolí řeky Berounky pak od altánu Paraplíčko. Během adventních víkendů si navíc můžete vychutnat vánoční atmosféru selského stavení na Hamousově statku v blízkém Zbečně.
 

11. Hrad Loket: porcelán a skřítci

Jak vypadá zima na Lokti, jednom z nejkrásnějších gotických hradů? Otevřeno je tu celý rok, během adventu tu můžete zažít tradiční vánoční trhy s vůní svařeného vína a medoviny. Nahlédnout můžete také do hradní expozice se sbírkami porcelánu, který se vyráběl v okolních továrnách, anebo do expozice útrpného práva v bývalém hradním vězení. Nezapomeňte ani na zdejší skřítky v čele s Gottsteinem a místní strašidlo zvané Štrakakal, které potkáte v jedné z vězeňských kobek.
 

12. Horní hrad / Hauenštejn: strážní sídlo nad Ohří

Nedaleko Stráže nad Ohří čeká na výletníky Horní Hrad zvaný též Hauenštejn, středověký strážní hrad, upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky v sídlo se spoustou věžiček i cimbuřím. Prohlédnout si můžete nejen celý areál s řadou malých expozic, ale i zámeckou kapli, galerii, výstavu dřevěných plastik či Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem anebo se projít arboretem s botanickou zahradou.
 

13. Zámek Mělník: výlet za Ludmilou

Také zámek Mělník má otevřeno celý rok; kromě zámeckých interiérů s kaplí sv. Ludmily můžete nahlédnout i do středověkých vinných sklepů. Před zimou se schováte v restauraci s krásným výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulou vinici svaté Ludmily, zámecká cukrárna pak nabízí dezerty vlastní výroby. Jako suvenýr si můžete odvézt nejznámější zámecké víno, Ludmilu v originálních lahvích, takzvaných kalamářích. Zimní výlet do Mělníka se rovněž dá spojit s prohlídkou Regionálního muzea a podzemí; i tady je otevřeno celý rok.
 

14. Zámek Loučeň: krása zimních labyrintů

Romantika, baroko a hlavně dvanáct bludišť a labyrintů, rozmístěných v anglickém parku: to je zámek Loučeň. Celý rok tu akce střídá akci a život se tu nezastaví ani v zimě. Otevřený je nejenom zámek, ale samozřejmě i park a zámecký hotel. Navíc v době adventu nabízí Loučeň ještě jedno překvapení: kašnu na nádvoří totiž zdobí největší adventní věnec v Čechách. Má průměr 15,67 metru, vždy je bohatě nasvícený a nezvykle velkým proporcím jsou přizpůsobené i čtyři svíčky, symbolizující jednotlivé týdny adventu.
 

15. Zámek Radim: kouzlo renesance

Dvanáct měsíců v roce má otevřeno také zámek Radim v Polabí, jedno z nejstylovějších renesančních venkovských sídel střední šlechty. Zámeček s ojedinělou architekturou saské renesance se dochoval v původním stavu, nezasáhla ho třicetiletá válka ani barokní přestavby. O vaše pohodlí se postará zámecká kavárna a během adventu a Vánoc se můžete těšit na krásně vyzdobené interiéry.
 

16. Zámek Zbiroh: návštěva u Alfonse Muchy

Dobově laděné místnosti podle historických období, ukázky nálezů z hradní studny, s hloubkou 163 metrů zřejmě nejhlubší v Evropě, Zednářský salonek s ceremoniálními předměty, věž s výhledem na Křivoklátsko a Brdy anebo sál, kde malíř Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej: to je jen část zajímavostí, které uvidíte na prohlídkách zámku Zbiroh. Také tady je otevřeno celý rok, navíc část areálu slouží jako zámecký hotel a je tu i zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle.
 

17. Chebský hrad: unikátní říšská falc

Čím je unikátní Chebský hrad? Jde o jedinou říšskou falc na našem území. Byla postavena kolem roku 1180 pro císaře Fridricha I. Barbarossu, a ačkoli se z hradního paláce dochovaly jen obvodové zdi, dodnes je jasné, že šlo o velmi honosnou stavbu. Ze stejné doby pochází vzácná románská patrová kaple svatého Erharta a Uršuly, stojící volně před palácem, a Černá věž, postavená z tmavého tufu, dovezeného z Komorní hůrky. Nahoru vede 109 schodů, odměnou je překrásný výhled na historickou část Chebu.
 

18. Zámek Valeč: baroko na úpatí Doupovských hor

Zámecké interiéry a lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v bývalé kovárně: to nabízí barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor. Vždy v pátek a sobotu bývá otevřeno déle a k prohlídce setmělých prostor si můžete půjčit lucerny. Půjčují se v kavárně Prádelna, kde se po prohlídce můžete zahřát třeba horkým moštem od místních farmářů. Nezapomeňte ani na procházku zámeckým parkem, kde můžete obdivovat Teatron, neobyčejný skleník anebo letohrádek Jinotaj.
 

19. Hrad Vildštejn: hasiči a středověká krčma

Muzeum hasičské techniky s technikou po baronu Trautenberkovi, středověká kovárna, nocležna pro pocestné i středověká hodovna s rytířským menu: to je stručná nabídka románského hradu Vildštejn ve Skalné u Chebu. Byl založen v roce 1166, je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás, ale první návštěvníci se do jeho interiérů podívali až v roce 2001.
 

20. Skalní hrad Valečov: výlet do skal a za Skaláky

V Českém ráji nad obcí Boseň stojí hrad Valečov, sídlo z počátku 14. století zčásti vtesané do skal, zčásti přistavěné. Je to skalní hrad se vším všudy a v zimě je potřeba počítat s tím, že palác, skalní komory, chodby, vyhlídky a vězení s hladomornou se samozřejmě nevytápějí. Přesto je prohlídka hradu zážitek, a zajímavou podívanou nabízejí i skalní byty v okolních skalách. Maličké místnosti, světničky, chlívky a dílny byly obydlené ještě na konci 19. století, jejich obyvatelům se v okolí říkalo Skaláci.
 

21. Vítkův hrádek: výš už to nejde

Chystáte se v zimě na Lipensko? Někdy ráno si můžete přivstat, pěšky nebo autem dojít či dojet do Svatého Tomáše a kolem kostela sv. Tomáše vyjít k nedaleké zřícenině strážního hradu Vítkův hrádek. Výš už to opravdu nejde: Vítkův hrádek stojí v nadmořské výšce 1053 metrů a je tak nejvýše položeným hradem v Česku. Při výletu si užijete nejenom zimní Šumavu a třeba východ slunce, ale i fantastické výhledy na Lipno, Novohradské hory i rakouské Alpy.
 

Pár tipů navíc

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Přijďte se podívat na Miroslavský zámek, který se nachází na jižní Moravě cca 28km od Znojma. Zámek nabízí jeden prohlídkový okruh. Návštěvníci si mohou prohlédnout žalářníkův byt, vězení, soudní síň se sklípkovou klenbou a dozví se mnoho zajímavých informací o historii celého zámku.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.

Zámek Letovice – romantika i neobvyklé zážitky

Zámek Letovice – romantika i neobvyklé zážitky

Prohlédněte si zrekonstruovaný zámek Letovice. Zpřístupněny jsou sklepní prostory, kde je otevřena hladomorna a mučírna. Prohlédnout si můžete vinný sklep, oddávající místnost nebo komnaty na svatební noc pro novomanžele.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Klášterec nad Ohří – navštivte Pohádkovou zemi

Zámek Klášterec nad Ohří – navštivte Pohádkovou zemi

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Matěje Kopeckého.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.