Úvod > Aktuality > Na hrady a zámky po celý rok: 20 památek, kde to žije i na podzim a v zimě
Památky

Na hrady a zámky po celý rok: 20 památek, kde to žije i na podzim a v zimě

  • Vydáno7. listopadu 2023
Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.

Pražský hrad: největší hradní areál na světě

Pražský hradNejnavštěvovanější památka Česka a podle Guinessovy knihy rekordů také největší hradní komplex na světě: to je Pražský hrad, architektonický klenot Prahy. Návštěvníky láká celý rok a míst, kam se můžete podívat i v zimě, je celá řada, od katedrály sv. Víta přes Starý královský palác, baziliku sv. Jiří až po Zlatou uličku s věží Daliborkou. Všechny výše jmenované památky můžete navštívit v rámci základní prohlídky Pražského hradu za jedno vstupné (250 Kč dospělí, 125 Kč děti a 500 Kč rodiny. Za prohlídku stojí vedle samotných historických památek i zajímavé expozice a výstavy. Prohlédnout si můžete například Příběh pražského hraduObrazárnu Pražského hradu, Jízdárnu a od 13. října 2023 novou stálou expozici o Hradní stráži, kterou najdete ve věži Mihulka. Celoročně přístupný je i zrekonstruovaný Jelení příkop od 10:00 hodin do soumraku.
 

Zámek v Brandýse nad Labem: návštěva u Habsburků

zámek BrandýsRenesanční zámek Brandýs nad Labem býval letním a loveckým zámkem panovníků a v průběhu pěti staletí jej navštívili všichni císaři habsburské dynastie. Připojte se k nim: třeba při prohlídkách původních císařských komnat, apartmánu blahoslaveného Karla I. a císařovny Zity, v zámecké knihovně toskánských Habsburků, v expozici uniforem a zbraní císařské kavalerie anebo v zámecké obrazárně. K procházkám zve i zámecká zahrada, která prošla rekonstrukcí, s dětským hřištěm. Hraví návštěvníci zde mohou vyzkoušet únikovou hru Ztracený poklad Rudolfa II. – jde o poutavý a napínavý příběh pro dospělé i děti, přátele i rodinu. Než na zámek vyrazíte, rezervujte si hru předem.
 

Hrad Karlštejn: zima s Karlem IV.

Velká věž nebo hradní kaple sice zůstávají přes zimu zavřené, ale majestátní hrad Karlštejn můžete navštívit kdykoliv. Kromě nádvoří a dalších venkovních prostor láká k prohlídkám okruh Císařská rezidence Karla IV. Podíváte se do historických interiérů Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže, namátkou do Rytířského sálu s kaplí sv. Mikuláše, na Mariánské nádvoří, do Hodovní síně anebo do Karlovy ložnice s kaplí sv. Václava. Hrad si užijete v zimě i jinak: filmový muzikál Noc na Karlštejně patří ke každoročním stálicím vánočního televizního programu a kousek od hradu můžete navštívit Muzeum betlémů. Karlštejnský královský betlém vážně stojí za vidění!
 

Zámek Hluboká: podzim a zima v jižních Čechách

I když základní okruhy zámku Hluboká nad Vltavou jsou přístupné jen do konce října, ani potom se nejhonosnější jihočeský zámek neukládá k zimnímu spánku. Milovníkům historických interiérů je k dispozici Zimní okruh, přístupný od začátku listopadu do Vánoc a poté od ledna až do března. Prohlídková trasa prochází tou částí zámku, kde bývala soukromá apartmá posledních majitelů hlubockého panství. Stěny zdobí trofeje a grafické listy z 18. století s tématem lovu, lovecké motivy provází zimní návštěvníky i v dalších místnostech. Okruh zahrnuje celkem devět temperovaných pokojů posledních čtyř generací Schwarzenbergů. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří. Návštěvu komorních interiérů můžete spojit s procházkou parkem a třeba i návštěvou blízké zoo Hluboká.
 

Zámek Světlá nad Sázavou: návštěva čtyř expozic

Zámek SvětláNávštěvu hned čtyř expozic nabízí Zámek Světlá nad Sázavou, kam můžete vyrazit na výlet po celý rok, otevřeno tu mají denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. V pořadí první okruh je věnován Expozici evropského historického skla, kde můžete obdivovat na 1 100 skleněných předmětů vytvořených od období baroka až do 20. století. Zámecká expozice tzv. první republiky ukazuje, jak se na světelském zámku žilo ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Prohlídkový okruh Expozice historických hodin je umístěn v autentickém prostředí renesančního a empírového křídla zámku. Benjamínkem mezi výstavami je Světelsko – historický obchod a řemesla otevřená od května 2023. V této expoziční části se ocitnete v původním dochovaném prvorepublikovém světelském koloniálu pana Dvořáčka, v dobově zařízeném bytě, v módním salonu, vetešnictví a projdete uličkou tradičních řemesel.
 

Lednicko-valtický areál: Zahrada Evropy po celý rok

Podzimní či zimní výlet do Lednicko-valtického areálu můžete spojit nejenom s ochutnávkami vín a romantickými procházkami, ale také s prohlídkou krásného novogotického zámek Lednice. Kromě ledna je otevřený jeden ze základních okruhů, a to ten, který prochází reprezentačními sály; za Lichtenštejnů se v nich pořádaly společenské akce, plesy a bály. Mimo to se můžete podívat i do vyhřívaného palmového skleníku a nádherným zámeckým parkem si pak lze udělat pěknou procházku. Dojít můžete třeba k Minaretu nebo Janohradu, ale obě památky jsou přes zimu uzavřeny. Když se zima vydaří, dá se na slepých ramenech řeky Dyje v zámeckém parku bruslit.
 

Zámek Telč: v roce 2023 otevírá v zimě vůbec poprvé

zámek telč muzeumRenesanční zámek v Telči byl dlouhou v rekonstrukci, ale letos koncem léta se konečně otevřel. A co víc, od letoška je přístupný i v zimní sezóně! Navštívit zde můžete Zámecké muzeum vzniklé v místě bývalých hostinských pokojů. Prohlédnete si zde cenné, často ojedinělé předměty, které byly doposud uložené v zámeckých depozitářích. Mimo funerální výbavu Zachariáše z Hradce a dalších originálních renesančních artefaktů, je možné obdivovat přírodovědnou sbírku posledních majitelů, rozsáhlý servis vyrobený ze stříbra či předměty spjaté s dvorní kariérou posledních majitelů zámku, jimž vévodí kolekce řádů a vyznamenání. Prohlídku uzavírá velkolepý pohled do zámecké kaple Všech svatých, snad nejcennějšího prostoru v areálu zámku. Kromě muzea můžete nahlédnout také do instalovaného depozitáře. Prostory instalovaného depozitáře v sobě ukrývají řadu předmětů, jejichž povaha, stav, či míra ochrany nedovolují běžnou prezentaci v rámci interiérových instalací zámku. Zámek je přístupný od listopadu do 22. prosince a poté odpět od ledna.
 

Zámek Sychrov: vyřezávaná pohádka severu

Z filmových pohádek znáte také novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence rodu Rohanů. Otevřeno je tu celý rok, i když v zimě se podíváte jen na některé okruhy. To hlavní ale uvidíte: pokoje s bohatou řezbářskou výzdobou zařízené původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky, anebo výstavu hraček. Na Sychrově se také každý rok odehrává bohatý adventní a vánoční program s koncerty, trhy a speciálními prohlídkami. Celoročně je otevřený také zámecký parkoranžerií, vodárenskou věží, romantickými vyhlídkami a umělou zříceninou, nechybí ani zámecká restaurace.
 

Hrad Křivoklát: vyhlídky a trhy

Také hrad Křivoklát vás překvapí otevírací dobou po celý rok. Hlavní okruh "Hradní paláce" je otevřený i v zimě, a tak si můžete prohlédnout první i druhé nádvoří, Stříbrnici, Rytířský a Královský sál, knihovnu, obrazárnu, kapli anebo vězení s hladomornou. Kromě toho se v prosinci na hradě slaví Královský advent, kdy nechybí tradiční trhy a pestrý program. Hradní park tu sice není, ale místo toho se můžete projít po vycházkových cestách v okolí. Patrně nejhezčí vyhlídka na hrad je od pomníku knížete Karla Egona II. Fürstenberka, do údolí řeky Berounky pak od altánu Paraplíčko.
 

Hrad Loket: porcelán a skřítci

Jak vypadá podzim a zima na Lokti, jednom z nejkrásnějších gotických hradů? Otevřeno je tu celý rok. Kromě klasické prohlídky, kdy si hrad můžete celý prozkoumat sami, sem můžete zavítat na Rej strašidel, či Svatomartinské hody. Nahlédnout můžete také do hradní expozice se sbírkami porcelánu, který se vyráběl v okolních továrnách, anebo do expozice útrpného práva v bývalém hradním vězení. Nezapomeňte ani na zdejší skřítky v čele s Gottsteinem a místní strašidlo zvané Štrakakal, které potkáte v jedné z vězeňských kobek.
 

Horní hrad: strážní sídlo Hauenštejn nad Ohří

horní hrad hauenštejnNedaleko Stráže nad Ohří čeká na výletníky Horní Hrad zvaný též Hauenštejn, středověký strážní hrad, upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky v sídlo se spoustou věžiček i cimbuřím. Otveřeno je celoročně i ve všední dny. Prohlédnout si můžete nejen celý areál s řadou malých expozic, ale i zámeckou kapli, galerii, výstavu dřevěných plastik či Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem anebo se projít arboretem s botanickou zahradou. Cestou z hradu se lze pohodlně projít rozlehlým zámeckým lesoparkem nebo si odpočinout ve vyhlídkovém altánku.
 

Zámek Mělník: výlet za Ludmilou

zámek mělníkTaké zámek Mělník má otevřeno celý rok (vždy od středy do neděle); kromě zámeckých interiérů s kaplí sv. Ludmily můžete nahlédnout i do středověkých vinných sklepů. Otevřen je celoročně také zámecký boutique, kde si mohou návštěvníci zakoupit nejen vstupenky, ale i tématické suvenýry či vína z lobkowiczkého vinařství. Zámecká cukrárna pak nabízí dezerty vlastní výroby. Jako suvenýr si můžete odvézt nejznámější zámecké víno, Ludmilu v originálních lahvích, takzvaných kalamářích. Podzimní výlet do Mělníka se rovněž dá spojit s prohlídkou Regionálního muzea a podzemí; i tady je otevřeno celý rok.
 

Zámek Loučeň: krása zimních labyrintů

zámek LoučeňRomantika, baroko a hlavně dvanáct bludišť a labyrintů, rozmístěných v anglickém parku: to je zámek Loučeň. Celý rok tu akce střídá akci a život se tu nezastaví ani na podzim nebo v zimě. Otevřený je nejenom zámek, ale samozřejmě i park a zámecký hotel. Navíc v době adventu nabízí Loučeň ještě jedno překvapení: kašnu na nádvoří totiž zdobí největší adventní věnec v Čechách. Má průměr 15,67 metru, vždy je bohatě nasvícený a nezvykle velkým proporcím jsou přizpůsobené i čtyři svíčky, symbolizující jednotlivé týdny adventu. Během adventu a Vánoc zde probíhají velmi oblíbené tematické prohlídky s názvem Příběh vánočního stromečku, do konce ledna zahradu krášlí světlená výstava Světla vyprávějí.
 

Zámek Radim: kouzlo renesance

zámek RadimDvanáct měsíců v roce má otevřeno také zámek Radim v Polabí, jedno z nejstylovějších renesančních venkovských sídel střední šlechty. Zámeček s ojedinělou architekturou saské renesance se dochoval v původním stavu, nezasáhla ho třicetiletá válka ani barokní přestavby. Zámek v současné době návštěvníkům nabízí 3 prohlídkové okruhy. O vaše pohodlí se postará zámecká kavárna a během adventu a Vánoc se můžete těšit na krásně vyzdobené interiéry a tematické mikulášské a vánoční prohlídky, které potěší nejen nejmladší návštěvníky z řad děti, ale i jejich dospělý doprovod. Zimní prohlídky ale pokračují v lednu, únoru a březnu, konají se každou sobotu a neděli, vždy od 11:00, 13:00 a 15:00 hod.
 

Zámek Zbiroh: návštěva u Alfonse Muchy

zámek zbirohDobově laděné místnosti podle historických období, ukázky nálezů z hradní studny, s hloubkou 163 metrů zřejmě nejhlubší v Evropě, Zednářský salonek s ceremoniálními předměty, věž s výhledem na Křivoklátsko a Brdy anebo sál, kde malíř Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej, Muchu můžete vidět i na fotografické výstavě. To je jen část zajímavostí, které uvidíte na prohlídkách zámku Zbiroh. Původní hradní části dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území a jedna z nejstarších hradních kaplí u nás. Svou dnešní podobu rozlehlého renesančního zámeckého sídla získal zámek v samotném závěru 16. století, v držení císaře Rudolfa II. Habsburského. Také tady je otevřeno celý rok, navíc část areálu slouží jako zámecký hotel
 

Chebský hrad: unikátní říšská falc

chebský hradČím je unikátní Chebský hrad? Jde o jedinou říšskou falc na našem území. Byla postavena kolem roku 1180 pro císaře Fridricha I. Barbarossu, a ačkoli se z hradního paláce dochovaly jen obvodové zdi, dodnes je jasné, že šlo o velmi honosnou stavbu. Ze stejné doby pochází vzácná románská patrová kaple svatého Erharta a Uršuly, stojící volně před palácem, a Černá věž, postavená z tmavého tufu, dovezeného z Komorní hůrky. Nahoru vede 109 schodů, odměnou je překrásný výhled na historickou část Chebu. Otevřeno je zde po celý rok.
 

Hrad Vildštejn: hasiči a středověká krčma

Muzeum hasičské techniky s technikou po baronu Trautenberkovi, středověká kovárna, nocležna pro pocestné i středověká hodovna s rytířským menu: to je stručná nabídka románského hradu Vildštejn ve Skalné u Chebu. Byl založen v roce 1166, je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás, ale první návštěvníci se do jeho interiérů podívali až v roce 2001. Zámecká novější budova dnes nabízí prohlídku středověké kovárny, vězení i muzeum vězeňství na Vildštejně. Ve sklepení se nachází archeologická expozice o dějinách hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní.
 

Skalní hrad Valečov: výlet do skal a za Skaláky

V Českém ráji nad obcí Boseň stojí hrad Valečov, sídlo z počátku 14. století zčásti vtesané do skal, zčásti přistavěné. Je to skalní hrad se vším všudy a v chladném počasí je potřeba počítat s tím, že palác, skalní komory, chodby, vyhlídky a vězení s hladomornou se samozřejmě nevytápějí. Přesto je prohlídka hradu zážitek, a zajímavou podívanou nabízejí i skalní byty v okolních skalách. Maličké místnosti, světničky, chlívky a dílny byly obydlené ještě na konci 19. století, jejich obyvatelům se v okolí říkalo Skaláci.
 

Zámek Slatiňany: prohlídkové okruhy po celý rok

zámek slatiňanySvé brány na podzim nezavírá ani zámek SlatiňanyZimní prohlídková trasa vás zavede do obnovených interiérů v jižním a východním křídle. V rámci prohlídkového okruhu jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí zámku a zázemí v podobě historické kuchyně. Trasa vám představí život Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku republiky. Nahlédnete do ložnice ve věži, projdete ložnicí pro hosty s postelí s nebesy, šatnou s koupelnou, přes předpokoj a přípravnu jídel zavítáte do jídelny pro hosty a následně sestoupíte do suterénu zámku, kde se dochovalo unikátní zázemí v podobě zámecké kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.
 

Pár tipů na zimní hrady a zámky navíc

  • zámek fryštátK zimním stálicím patří zámek Fryštát. Prohlídka zámku nabízí pohled na styl bydlení posledních majitelů, rodiny Larisch-Mönnichů.
  • Prohlídkový okruh zámku Nová Horka ukáže zájemcům v podstatě celé přízemí. Podíváte se do zámecké knihovny, kde je instalován původní fond zámecké knihovny Nová Horka čítající staré tisky zhruba od první čtvrtiny 16. století až do 20. století. Můžete se těšit také na prohlídku sala terreny, původního zahradního sálu.
  • zámek zákupyCeloročně lze navštívit také zámek Zákupy. Zimní okruh je v provozu od listopadu do dubna. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku. Prohlídka zahrnuje mimo jiné předkaplí, zámeckou kapli, císařský výtah, třípokojové hostinské apartmá ve stylu biedermeieru, pokoj císařova hofmistra, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy a pokoje v I. patře, zařízené jako honosný prvorepublikový byt lesního rady Josefa Mati.
  • hrad CimburkV zimě i v létě je otevřen hrad Cimburk. Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940. Brány má otevřené denně od 10:00 do 17:00 hodin.
  • Možná ale přeci jen některé hrady a zámky v našem seznamu postrádáte – třeba ty, v jejichž interiérech sídlí muzea. To se týká třeba zámku ve Žďáru nad SázavouMuzeem nové generace, brněnského hradu Špilberk, kde sídlí Muzeum města Brna, anebo zámku v Mikulově, který je domovem Regionálního muzea. Celoročně si můžete prohlížet také sbírky porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří.
  • kynžvartMálokterý kabinet kuriozit přitahuje tolik pozornosti jako ten, který kancléř Metternich shromáždil na zámku Kynžvart. Unikátní sběratelské předměty pocházejí rovněž ze sbírek Karla Hussa, prvního správce zámeckého muzea a zároveň posledního chebského kata. Kromě dvou egyptských mumií se můžete těšit třeba na kus cihly z babylonské věže, cestovní hodinky krále Matyáše Korvína, úlomek kamene z jeruzalémského chrámu anebo nevybuchlou bombu z atentátu na císaře Napoleona III. – a také na luxusně vybavené interiéry. Ale pozor! Kabinet kuriozit je v zimních měsících otevřen pouze v listopadu a březnu. Podzimní či raně jarní procházku si můžete užít v rozsáhlém anglickém zámeckém parku.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

10.11.
17.12.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. V listopadu, lednu a únoru je otevřeno od pátku do neděle, vždy od 10:00 so 15:00 hodin. Navštívit můžete první prohlídkový okruh.

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

1.11.
30.11.
Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.

Zimní prohlídky zámku Slatiňany

1.11.
29.11.
Zimní prohlídky zámku Slatiňany

Ani v zimě zámek Slatiňany nespí, od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí zámku a zázemí v podobě historické kuchyně. Trasa vám představí život Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku republiky.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zámek Loučeň je otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zimní prohlídky zámku Fryštát

4.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Fryštát

Až do konce března roku 2024 můžete přijít v sobotu nebo v neděli na jeden z okruhů zámku Fryštát.

Zimní prohlídky zámku Lednice

4.11.
17.12.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Zimní prohlídky zámku Třeboň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zámek Třeboň zůstává přes zimu od čtvrtka do neděle přístupný všem milovníkům zámecké architektury a historie. Během listopadu je zámek přístupný na trasách Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá schwarzenberská apartmá. To bude pak otevřené přes celou zimu.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

V zámku ve Světlé nad Sázavou můžete navštívit expozici historického evropského skla, expozici historických hodin, okruh První republiky a v podzámčí expozici věnovanou obchodu, službám a řemeslu.

Zimní prohlídky zámku Nová Horka

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Nová Horka

Ve 40. letech 18. století nechává Karel Josef František Vetter přestavět starou tvrz na velkorysý barokní zámek, který se stal kulturním i hospodářským centrem širokého okolí, díky čemuž dostalo sídlo přídomek „malá Vídeň“.

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Zimní prohlídky zámku Valeč

3.11.
29.2.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je letos opět otevřený návštěvníkům i v zimě. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.

Zimní prohlídky na zámku Radim

4.11.
31.3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zimní prohlídky na zámku Roudnice nad Labem

11.11.
31.3.
Zimní prohlídky na zámku Roudnice nad Labem

Pražský biskup nechal koncem 12. století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V 16. století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření celého komplexu. Prohlídky Lobkowiczkého zámku a románského hradu probíhá každý víkend i během zimy.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

6.1.
7.1.
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

1.11.
31.12.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

1.11.
17.12.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zimní prohlídky zámku Dětenice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Dětenice

Zámek i historický pivovar můžete navštívit i v zimních měsících o víkendech.

Chebský hrad – zimní prohlídky

4.11.
31.3.
Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nabízí prohlídky, kde se návštěvník dozví informace o rodu Lobkowiczů, prohlédne si nádvoří zámku, zámeckou kapli s předsálím, románský hrad z nádvoří a výhled z balkónu zámku.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Další aktuality

Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2023 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Vánoce na hradech a zámcích 2023 – prohlídky hradů a zámků na dny 24., 25. a 26. prosince

Láká vás výlet na hrad nebo zámek? Dopřejte si netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů! Průvodci vám navíc poví zajímavosti o oslavě Vánoc tak, jak si je dopřávala šlechta ve středověku nebo v 18. či 19. století. Dozvíte se, kde se vzala tradice vánočního stromečku, jak vypadala štědrovečerní tabule a jaké dárky čekaly tehdy zámecké pány nebo jejich služebnictvo pod stromečkem. Máme pro vás tipy na sváteční dny 24., 25. a 26. prosince 2023!
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Švihov anebo Jindřichův Hradec.
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
Památky

Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
Památky

Tipy na výlety za architekturou: Překvapivé stavby Adama Gebriana

Chodíme kolem nich každý den, ale málokdo ví, jak vlastně vypadají uvnitř. Adam Gebrian představuje významné stavby, které stojí tak trochu stranou zájmu, a přitom to jsou skryté perly moderní architektury. Pořad Překvapivé stavby se stal v roce 2020 vítězem v kategorii dokumentů na mezinárodním filmovém festivalu s cestovatelskou tematikou Tourfilm.
Památky

30 tipů na zimní návštěvu hradních zřícenin

Rádi se touláte zimní krajinou? Co si udělat výlet na některou z hradních zřícenin? Za historií plnou bojů, úkladů a zrady, ale také šťastných i smutných lásek. Barvité pověsti, nádherné výhledy, a hlavně možnost podívat se do míst, která byste v létě možná ani nenavštívili, takové jsou zimní výlety na půvabné zříceniny, které vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky