Úvod > Aktuality

Aktuality Olomoucký kraj

Gurmánská turistika je to pravé pro všechny milovníky dobrého jídla a pití. V České republice najdete známé restaurace a kavárny, které se zaměřují na zahraniční kuchyni a nabídnou vám speciality ze všech koutů světa. Své místo zde má ale také česká kuchyně a regionální produkty a Čechy tolik oblíbené pivo a pivovary. Pokud preferujete spíše tekuté hrozny, pak vás jistě osloví vinařská turistika a pro ty náročnější s vás je tu zážitková gastronomie, která spojuje prvotřídní kuchyni s příjemným prostředím. Přinášíme vám aktuální trendy a novinky z oblasti gastronomie, stačí si jednoduše vybrat z naší exkluzivní nabídky.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Olomoucký kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2023. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

České značky: Palírna U Zeleného stromu v Prostějově, nejstarší palírna v Evropě

Každý milovník whisky by měl alespoň jednou v životě navštívit palírnu a vyzkoušet degustaci svého oblíbeného pití. Právě takový zážitek pro oči, nos i chuťové buňky nabízí palírna U Zeleného stromu v Prostějově. V roce 2018 oslavila 500 let od svého vzniku, mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka a žitná whisky Stará žitná myslivecká.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Máte v oblibě tvarůžky? Pokud ano, udělejte si voňavý a chutný výlet

Vše o historii a výrobě unikátního sýra – Olomouckých tvarůžků se návštěvníci dozví při návštěvě Muzea Olomouckých tvarůžků v Lošticích, současně mohou vyzkoušet trenažér na šlapání tvarohu nohama a jak se ručně klapaly tvarůžky v dřevěných formách. Nakoupit si slanou delikatesu je možné v podnikové prodejně. Pozornosti by neměla uniknout unikátní Tvarůžková cukrárna, která nabízí netypické slané tvarůžkové dezerty a v sousedním tvarůžkovém bistru jsou v nabídce například tvarůžkové burgry a tataráčky. A k mání je i unikátní tvarůžková zmrzlina v Kavárně u Lišky Bystroušky.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 23. a 24. dubna.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

V podhůří Jeseníků vyrostou Čokoládové lázně

Originální gastrofestival nebude jen o mlsání, letos má podtitul čokoláda v pohybu. Návštěvníci se mohou těšit na umělecká vystoupení, ukázky práce mistrů cukrářů a kuchařů, kreativní dílničky, pohybové aktivity i ochutnávky kulinářských specialit. Hlavní program Čokoládových lázní se uskuteční o víkendu od 25. do 26. září.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Oslavy Ryzího piva z hor se staly v Jeseníkách tradicí. Také letošní ročník promění 4. září 2021 nádvoří pivovaru Holba ve společenskou arénu, prosycenou výborným pivem, hudbou a skvělou zábavou.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Šumperský Bludoveček letos slaví 500 let od svého založení

Více než půl tisíciletí stojí při staré cestě z Šumperka do Bludova nenápadný zámeček Bludoveček. Pod vrcholem kopce Na Starém zámku se zříceninou hradu Bludov vyrostl jako sídlo správce bludovského panství a sloužil také jako lovecký zámeček. Dnes je v objektu Restaurace a penzion Bludoveček, oblíbené místo výletníků a turistů navštěvujících Hanušovickou vrchovinu i západní Jeseníky.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Pivo roku je z Hanušovic

První místo v hlavní kategorii "světlý ležák" letos již 20. ročníku degustační soutěže České pivo získalo pivo Holba Premium. Na dalších pozicích se v kategorii ležáků umístil Staropramen ležák a Zubr Gradus z přerovského Pivovaru Zubr, který loni obsadil zlatou příčku. Také další dvě piva Pivovaru Holba stanula na stupních vítězů v dalších kategoriích soutěže. Porota nejprestižnější české pivní degustační soutěže letos hodnotila celkem 75 vzorků.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucký Garden Food Festival bude letos nabízet lahůdky celých pět dní

Pět dní budou ochutnávat skvělá jídla a pití návštěvníci Garden Food Festivalu v Olomouci. Gastronomický svátek se uskuteční od středy 5. do neděle 9. srpna 2020 na několika místech ve městě. Místo vstupného si příchozí zakoupí čip, který si nabijí na libovolnou částku. V programu se objeví finalisté televizní soutěže MasterChef Česko Roman Staša a Pavlína Lubojatzky i sushi mistr Lukáš Neckář.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika