Úvod > Aktuality

Aktuality Olomoucký kraj

Toužíte po dokonalém odpočinku? Pak jsou pro vás lázně a wellness to pravé. Nechte se hýčkat a ponořte se do horké vířivky. Lázně z vás udělají doslova nového člověka. Dopřejte si návštěvu sauny a masáže, vaše pokožka vám za to poděkuje a vy se budete cítit jako znovuzrození. Můžete si také vybrat nejrůznější wellness programy, které kombinují relaxaci, výborné jídlo, dobré víno a ubytování v luxusních hotelech nebo klidně i na zámku. Pokud máte rádi aktivní odpočinek, pak navštivte vybrané aquaparky a bazény, kde si zábavu užije celá rodina.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Olomoucký kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 2. do 8. 10. 2023 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 224. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Věhlasné lázně Střední Moravy a Jesenicka patří mezi známé lázeňské destinace

Lázně střední Moravy nabízejí velké množství ozdravných procedur, minerálních pramenů a relaxačních center. Severněji položené Jesenicko je se svým čistým horským vzduchem, kouzelnou krajinou a minerálními prameny dokonce světově proslulé. Právě tady působil slavný „vodní doktor” Priessnitz, který na vlastní kůži okusil léčivé účinky vodoléčby. Dnes v Priessnitzových lázních naleznete i evropskou raritu – venkovní Balneopark, který navazuje na tradiční vodoléčebné metody svého zakladatele a rozvíjí jeho filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem. Vyzkoušejte je i vy!
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, které zahajují svou 200. sezónu 12. až 15. května 2022. S portálem Kudy z nudy můžete být svědky okamžiku, kdy se do svých vodoléčebných lázní znovu přijede podívat jejich zakladatel Vincenz Priessnitz.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

200 let Lázní Jeseník – poznejte slavné lázně Vincenze Priessnitze

Už rovných 200 let stojí uprostřed jesenických hor Lázně Jeseník. Vznikly díky sedlákovi Vincenzu Priessnitzovi, který přišel na to, jak využít dostupné zdroje – vodu, slunce, vzduch a pohyb k léčbě úrazů a různých neduhů. I proto se mu přezdívalo „Vodní doktor“. Podle legendy pozoroval jako dítě zraněnou srnu, která si chodila omývat ránu ke zdejšímu prameni, až se úplně uzdravila. V mladém věku pak sám Priessnitz utrpěl velmi těžký úraz, který přivolaný ranhojič prohlásil za nevyléčitelný. Vincenz na sebe poprvé aplikoval vodoléčbu – vyléčil se za pomoci studených obkladů a vody (zlomená žebra si prý rovnal o opěradlo židle). Zpráva o „zázračném“ uzdravení se šířila do kraje a k Priessnitzovi přicházelo mnoho lidí z okolí, aby léčil jejich zvířata i je samotné. A tak roku 1822 přestavěl svou rodnou chalupu na zděný dům s patrem, do jehož přízemí umístil necky. Šlo o vůbec první vodoléčebný ústav na světě. Lázně Jeseník pokračují v jeho odkazu dodnes a léčí zde obtíže horních a dolních cest dýchacích, krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách

Renesanční zámek, procesy s čarodějnicemi nebo slavná ruční papírna: ano, tak známe Velké Losiny, městečko v podhůří Hrubého Jeseníku. Právě tady také najdete nejstarší moravské lázně a unikátní termální park, ráj všech milovníků wellness a vodních radovánek v konejšivě teplé vodě s blahodárnými účinky.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Průzračně čistá, klidná i pádící přes horské stráně: taková je voda v Rychlebských horách. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku se k tomu přidává i mimořádné ovzduší. Lázně leží v nejčistším prostředí v rámci celé kontinentální Evropy a právě díky tomu se honosí prestižním přízviskem klimatické.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Vodoléčba vznikla v Jeseníkách a lidem pomáhá už dvě stě let

Jesenicko je oblast s čistým horským vzduchem, kouzelnou krajinou, minerálními prameny a lázeňstvím na velmi vysoké úrovni s dlouholetou tradicí. Vydejte se na jedno z nejkrásnějších lázeňský míst České republiky. Díky příhodným klimatickým podmínkám a velkému množství minerálních pramenů vznikla v Jeseníkách lázeňská města, která kromě léčby zdravotních komplikací nabízejí turistům také relaxaci a odpočinek. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí lázně jedinému člověku, a to Vincenzi Priessnitzovi, zakladateli vodoléčby, který v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. V současné hektické době jsou Priessnitzovy lázně skutečnou oázou klidu a relaxace a nabízí určitou formu prevence proti možným chorobám.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Lázně Bludov nabízí léčbu bolesti zad, kloubů i obezity

V Jeseníkách se nachází hned několik proslulých lázní. Patří mezi ně léčebný areál v Bludově, který je moderním lázeňským zařízením, nacházejícím se v malebném podhůří těchto hor. Lázně poskytují již od roku 1929 profesionální péči založenou na nejnovějších lékařských poznatcích v oborech balneologie, obezitologie a léčebné rehabilitace.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Termály ve Velkých Losinách otevřely venkovní areál

Užijte si koupání pod širým nebem ve venkovních termálních bazénech s teplotou vody okolo 33 °C. Těšit se můžete na aktivní bazén s tobogánem, relaxační bazén s vířivými lehátky a sedátky. Nejmenší návštěvníci si užijí řádění v dětském brouzdališti. Samozřejmě nechybí ani vodní atrakce – tobogány, skluzavky, hřiby, vodní ježek, trysky vodního pramene a chrliče. Součástí venkovního areálu je také relaxační bazén s průplavem do vnitřní části, který je otevřen celoročně. I letos se můžete těšit na pestré animační programy pro děti a cvičení v bazénech pro dospělé.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

V Priessnitzových lázních opět oslaví Světový den vody

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku získaly svůj věhlas díky životodárné síle horských pramenů a vodoléčbě svého zakladatele Vincenze Priessnitze. Letos si už popáté zajímavým programem připomenou světový den vody a klíčovou roli vody pro život.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Lázně v Olomouckém kraji nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze v „jeho“ lázních

Když se řekne priessnitz, často bývá řeč o účinném zábalu na bolavý krk. Měli byste ale vědět, že je pojmenovaný po Vinzenzi Priessnitzovi, zakladateli moderní vodoléčby. S portálem Kudy z nudy se za ním vypravíme právě teď koncem listopadu, kdy uplyne 165 let od jeho úmrtí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness