Úvod > Aktuality > Šumperský Bludoveček letos slaví 500 let od svého založení
Zdroj foto: FB Bludoveček
Gurmánská turistika

Šumperský Bludoveček letos slaví 500 let od svého založení

  • Vydáno19. února 2021
Více než půl tisíciletí stojí při staré cestě z Šumperka do Bludova nenápadný zámeček Bludoveček. Pod vrcholem kopce Na Starém zámku se zříceninou hradu Bludov vyrostl jako sídlo správce bludovského panství a sloužil také jako lovecký zámeček. Dnes je v objektu Restaurace a penzion Bludoveček, oblíbené místo výletníků a turistů navštěvujících Hanušovickou vrchovinu i západní Jeseníky.
BludovečekDlouhá historie Bludovečku se začala psát na přelomu roku 1520-1521, kdy objekt vznikl jako sídlo správce bludovského panství. Jednalo se jakýsi skromnější zámeček. Žerotínské panstvo sem se svými přáteli a hosty často jezdilo na hony. V 17. století byl správce přestěhován do Bludovského zámkuZámeček byl přestavěn na zájezdní hostinec, který byl pojmenován Korbílek. A ten velmi slušně prospíval, protože každý, kdo chtěl projít ze Šumperka do Bludova, nebo obráceně, musel minout právě tuto krčmu. Stála totiž na staré formanské cestě, na které panoval čilý ruch. Kromě toho zdejší majitelé platili šlechtě výrazně nižší nájem než majitelé hostinců umístěných přímo uprostřed vesnice.
 
BludovečekHospůdka byla velmi oblíbená a vyhlášená široko daleko. O tom svědčí i přístavba z roku 1822, kdy se rozrostla o velkou taneční síň. Hostinský využíval i 25 m dlouhý sklep k uskladnění potřebných surovin. Zatímco na začátku 20. století Bludoveček prosperoval, za socialismu se do něj neinvestovalo o budova začala chátrat. Sláva někdejšího zájezdního hostince pominula, až do té míry, že sem byl umístěn kravín. Během divokých 90. let byly zbořeny trosky původního hostince a na místě byla postavena nová restaurace, kterou po prvních neúspěších nový majitel přebudoval na nevěstinec. Ovšem ani ten neprosperoval, a tak jej tehdejší majitel zanechal svému osudu.

BludovečekNa lepší časy se zablýsklo až v roce 2011, kdy získal nemovitost nový vlastník, který vdechl místu nový život a objekt upravil na penzion a restauraci. Na přilehlých loukách byla vybudována obora s jeleny, stáje s ušlechtilými koňmi, mini zoo a došlo i k rekonstrukci příjezdové komunikace, a do Šumperka byla vytyčena cyklistická stezka. V posledních letech se osada může pyšnit také obřími sochami z písku, které pro Bludoveček vytvořili dva světoznámí sochaři, Jakub Zimáček a Jan Zelinka. „Zámeček“ se tak znovu stal vyhledávaným výletním místem pro lidi ze širokého okolí. Přejeme mu, aby se mu dařilo i nyní, v této složité době, a aby v budoucnu oslavil dalších 500 let svého fungování.
Restaurace a penzion Bludoveček

Restaurace a penzion Bludoveček

Bludoveček je název bývalé středověké zástavby, která náležela k Bludovskému hradu a je zdrobnělinou od slova Bludov. V současnosti je Bludoveček vyhledávaným výletním místem. Je zde obora s vysokou zvěří či ušlechtilými koňmi, nabízí výtečnou gastronomii a pěkné ubytování.

Další aktuality

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí z provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.
Olomoucký kraj | Životní styl

Sedm nejznámějších vražd na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!
Olomoucký kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Olomouckého kraje

Jaké proměny prožil Olomoucký kraj během posledních třiceti let? Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl zaspán mezi památky UNESCO, poprvé jsme se mohli podívat například na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, do termálního parku ve Velkých Losinách, Arcidiecézního muzea v Olomouci anebo se projet na kole po Rychlebských stezkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Olomouckým krajem rok za rokem!
Olomoucký kraj | Zážitky

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevřely březnové Zimní prohlídky už ve středu 1. března 2023. Trasa je přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 4. března 2023 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9 do 16 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Jesenickem se prožene Jelyman – závod na běžkách seriálu SkiTour

Závod otevřený všem milovníkům bílé stopy v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku se chystá na víkend 25. a 26. února 2023. Užijte si možnost pořádně si zazávodit na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Trasa vás povede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

20. února 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog. A také překladatel Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické. Také díky Janu Blahoslavovi je čeština tak krásná: srozumitelný, jasný a vytříbený jazyk prvního českého překladu bible z původních jazyků totiž ovlivnil vývoj spisovné češtiny v době národního obrození.
Olomoucký kraj | Památky

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Jeseníkách

Zimní sezóna je v plném proudu, tak proč nevyrazit na hory? Pokud se rozhodnete pro Jeseníky, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například ze sjezdovek v Karlově pod Pradědem, na Červenohorském sedle, na Ramzové, Ovčárně a dalších místech.
Olomoucký kraj | Zimní sporty