Úvod > Aktuality > Pivo roku je z Hanušovic
Pivo roku je z Hanušovic
"> "> ">
Gurmánská turistika

Pivo roku je z Hanušovic

Vydáno 31. října 2020
První místo v hlavní kategorii "světlý ležák" letos již 20. ročníku degustační soutěže České pivo získalo pivo Holba Premium. Na dalších pozicích se v kategorii ležáků umístil Staropramen ležák a Zubr Gradus z přerovského Pivovaru Zubr, který loni obsadil zlatou příčku. Také další dvě piva Pivovaru Holba stanula na stupních vítězů v dalších kategoriích soutěže. Porota nejprestižnější české pivní degustační soutěže letos hodnotila celkem 75 vzorků.
PivoSoutěž České pivo pořádá Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským. Vzorky přihlášených piv jsou odebírány přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. V letošním 20. ročníku se hodnotilo v šesti soutěžních kategoriích: Světlý ležák11% světlý ležákSvětlé výčepní pivoTmavé pivo, Nealkoholická piva neochucená a Mealkoholická piva ochucená. Degustační soutěže České pivo se mohou zúčastnit tuzemské pivovary produkující roční výstav nad pět tisíc hektolitrů. V zájmu co největší objektivity je hodnocení dvoukolové a jednotlivá kola od sebe dělí několik měsíců.

Kategorii světlého výčepního má každý běžný spotřebitel zafixovanou jako desítku a v našich podmínkách je to pivo k běžné konzumaci. Světlému ležáku neřekne nikdo u nás jinak než dvanáctka a v českých podmínkách se jedná zcela nepochybně o královskou kategorii.
 

Světlý ležák a "jedenáctky"

pivoPrvní místo v soutěži českých piv v kategorii 
Světlý ležák patří Pivovaru Holba a jejich světlému ležáku jantarové barvy s hustou pěnou Holba Premium.
Druhou příčku soutěže světlých ležáků obsadil Staropramen ležák, třetí místo pak patří dvanáctce Zubr Gradus.
 
Mezi jedenáctkami zvítězil Zubr Grand, který si proti loňsku polepšil o dvě příčky. Druhou příčku obhájil Primátor 11° ležák z náchodského pivovaru Primátor. O třetí místo se dělí dvě piva – Bernard světlý ležák 11 z Rodinného pivovaru Bernard a Holba Šerák z Pivovaru Holba.
 

Tmavá piva letošního ročníku

pivo tmavéKategorie světlých speciálů je neskutečně pestrá a rozmanitá, přičemž jediným společným jmenovatelem je pro ně pouze minimální obsah mladiny 13 %. Letošním vítězem je Litovel Premium Dark pivovaru Litovel.

Na druhém místě v soutěži zvítězil Bernard Černý ležák 12 a třetí místo v kategorii obsadil Braník černý pivovaru Staropramen.
 
 

Kategorie Nealkoholické pivo

Pšeničné pivoTy, kteří si rádi vychutnaíj pivo bez alkoholu, bude zajímat další hodnocená kategorie,a to Nealkoholická piva. Letos poprvé byla soutěž rozdělena na nealkoholická piva ochucená a neochucená.

V kategorii nealkoholických neochucených piv zvítězil Budweiser Free z národního podniku Budějovický Budvar. Za tímto nápojem se umístil Zlatopramen pivovaru Starobrno a Litovel Free pivovaru Litovel.

V nové kategorii nealkoholických ochucených piv zvítězil Cool Lemon z Pivovaru Staropramen. Druhé místo patřilo pivo Litovel Pomelo a na třetí příčce skončila Holba – Horské byliny.
Pivovar Holba v Hanušovicích

Pivovar Holba v Hanušovicích

V tomto drsném, ale krásném kraji vzniká již od roku 1874 Holba – Ryzí pivo z hor. Chcete se dozvědět, jak se vaří pivo? Zveme vás na zajímavou exkurzi do Pivovaru Holba a do Pivovarského muzea.

Rodinný pivovar Bernard

Rodinný pivovar Bernard

Přijeďte na prohlídku pivovaru, který vyrábí sedm druhů nepasterizovaného piva, dvě nealkoholická piva Bernard s čistou hlavou (světlé a jantarové) a nealkoholický osvěžující nápoj Bernard s čistou hlavou švestka.

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Přišel, viděl, Litovel! O dobrý zvuk litovelského piva se ve své době přičinil i slavný zápasník Frištenský, který měl za ženu dceru prvního sládka. V Minipivovaru Litovel můžete navštívit muzeum, přijít na prohlídku nebo si uvařit vlastní pivo. Otevřené je i návštěvnické centrum.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Seznámíte se s provozem pivovaru, jeho historií a současností. Dozvíte se vše podstatné o výrobě piva a navštívíte prostory varny, spilky, ležáckého sklepa a stáčíren. Exkurzi pak můžete zakončit posezením v návštěvnickém centru spojeném s ochutnávkou čepovaného a láhvového piva.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovary Staropramen jsou součástí skupiny Anheuser-Busch InBev, největší pivovarnické společnosti světa. Vy máte příležitost prohlédnout si Návštěvnické centrum Staropramen a poznat tradiční český národní nápoj, kterým pivo rozhodně je.

Další aktuality

19.7.
2021
Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
18.7.
2021
#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Střední Morava a Jeseníky | Lázně a wellness