!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021
České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021
"> "> ">
Gurmánská turistika

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

  • Vydáno16. října 2021
Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.
Základní kámen ke stavbě dnešního pivovaru Zubr byl v Přerově položen v roce 1872, první várku mohli místní ochutnat o rok později. Pivovar, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví, dnes klasickým způsobem za použití kvalitních regionálních surovin nabízí bohatou škálu pěnivého moku. Ochutnat můžete například světlá spodně kvašená výčepní piva Zubr Classic a Zubr Gold, světlý ležák Zubr Grand s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí, světlý spodně kvašený ležák Zubr Premium anebo Zubr Gradus, světlý ležák, uvařený z několika odrůd českého chmele, zejména z aromatického Žateckého poloraného červeňáku z tršické oblasti, a z kombinace klasického a speciálního moravského sladu zvaného Karapils. Ten pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarově-medovými odstíny. Běžný sortiment samozřejmě doplňují pivní speciály a nealkoholická piva.
 

Zubr Gradus: vítěz degustační soutěže České pivo 2021Každoroční klání o nejlepší pivo v odborné degustační soutěži České pivo v roce 2021 vyneslo dvanáctistupňovému pivu Zubr Gradus vítězství v královské kategorii ležáků. Zvítězilo již podruhé, poprvé mu první příčka patřila v roce 2019, o rok později obsadilo třetí příčku. Za pivem z Přerova se v roce 2021 na druhém místě umístil pivovar Litovel s ležákem Litovel Premium, který opakovaně a dlouhodobě potvrzuje svou vysokou kvalitu na prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích. Třetím nejlepším ležákem byl vyhlášen ležák Holba Premium z pivovaru HolbaHanušovicích.
 

Degustační soutěž České pivoOdbornou degustační soutěž České pivo pořádá Český svaz pivovarů a sladoven od roku 2001. Jedná se o jedinou oficiální soutěž piv v naší republice a vítězové jsou každoročně vyhlašováni na Svatováclavské slavnosti českého piva. Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, postupně se ale jejich počet rozrostl na šest. Nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

V roce 2021 do soutěže pivovary přihlásily celkem 83 vzorků, což byl rekordní počet za jednadvacet let existence celého klání. Přihlášená piva hodnotili odborníci pod dohledem zástupců Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a to naslepo. Hodnotí se jen kvalita piva, marketingová strategie daného pivovaru nebo jeho velikost komisi nezajímá.
 

Ohlédnutí za ročníkem 2021Jednoznačnými vítězi ročníku 2021 se staly moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba. Ovládly tři kategorie a k tomu jednotlivě získaly dalších pět medailí. V kategorii 11% světlý ležák zvítězilo pivo Holba Šerák, v kategorii světlých výčepních piv patří první příčka pivu Zubr Classic, žebříček tmavých piv vede Bernard Černý ležák z Rodinného pivovaru BernardHumpolci. Fanoušci neochuceného nealko piva mohou vyzkoušet Lobkowicz Premium nealko z Pivovaru Protivín, z ochucených nealko piv dosáhl nejvyššího hodnocení Bernard s čistou hlavou s příchutí švestek, následovaný dvěma pivy z pivovaru Litovel, a to Řezaným citronem a Litovel Pomelo.

Bernard si odnesl medaili i za kvasnicový ležák, další ocenění posbíraly Pardubický pivovar, Pivovar Velké Popovice, Pivovary Staropramen, Pivovar Černá Hora anebo Pivovar Nymburk. Jména oceněných pivovarů se v posledních ročnících často opakují, v předchozích letech se mezi oceněnými navíc objevily Pivovar Primátor, Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar, Pivovar Velké Březno, Pivovar Starobrno anebo Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod s tmavým pivem Rebel černý.
 

Přerov, Zubr a lovci mamutů

  • Přerovský pivovar Zubr každoročně ve svém areálu pořádá několik tradičních akcí, namátkou dubnové narozeniny anebo festival Zubrfest. Zubr teče proudem také na přerovských Pivních slavnostech anebo na přelomu srpna a září při Dočesné.
  • Pokud se do pivovaru chcete vydat na prohlídky, konají se každý všední den pro skupiny 10–25 osob nad 18 let. Exkurze, jejichž součástí může být ochutnávka kvasnicového piva v ležáckém sklepě, je nutné objednat předem přes formulář na internetových stránkách.
  • V Přerově můžete kromě pivovaru navštívit zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochovaly se tu také zbytky hradeb s baštami. V části Předmostí najdete Památník lovců mamutů a vychází odtud okružní naučná stezka, která vás provede po významných lokalitách tohoto osídlení. Dokonce na ní potkáte jako překvapení i malého mamuta!
Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Další aktuality

29.11.
2021
Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Střední Morava a Jeseníky | Památky
21.11.
2021
Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
13.11.
2021
Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
9.11.
2021
Zdařilá rekonstrukce: hrad Helfštýn získal Cenu za architekturu 2021

Zdařilá rekonstrukce: hrad Helfštýn získal Cenu za architekturu 2021

Střední Morava a Jeseníky | Památky