Úvod > Aktuality > České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021
Gurmánská turistika

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

Poslechněte si audio verzi článku
Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.
Základní kámen ke stavbě dnešního pivovaru Zubr byl v Přerově položen v roce 1872, první várku mohli místní ochutnat o rok později. Pivovar, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví, dnes klasickým způsobem za použití kvalitních regionálních surovin nabízí bohatou škálu pěnivého moku. Ochutnat můžete například světlá spodně kvašená výčepní piva Zubr Classic a Zubr Gold, světlý ležák Zubr Grand s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí, světlý spodně kvašený ležák Zubr Premium anebo Zubr Gradus, světlý ležák, uvařený z několika odrůd českého chmele, zejména z aromatického Žateckého poloraného červeňáku z tršické oblasti, a z kombinace klasického a speciálního moravského sladu zvaného Karapils. Ten pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarově-medovými odstíny. Běžný sortiment samozřejmě doplňují pivní speciály a nealkoholická piva.
 

Zubr Gradus: vítěz degustační soutěže České pivo 2021



Každoroční klání o nejlepší pivo v odborné degustační soutěži České pivo v roce 2021 vyneslo dvanáctistupňovému pivu Zubr Gradus vítězství v královské kategorii ležáků. Zvítězilo již podruhé, poprvé mu první příčka patřila v roce 2019, o rok později obsadilo třetí příčku. Za pivem z Přerova se v roce 2021 na druhém místě umístil pivovar Litovel s ležákem Litovel Premium, který opakovaně a dlouhodobě potvrzuje svou vysokou kvalitu na prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích. Třetím nejlepším ležákem byl vyhlášen ležák Holba Premium z pivovaru HolbaHanušovicích.
 

Degustační soutěž České pivo



Odbornou degustační soutěž České pivo pořádá Český svaz pivovarů a sladoven od roku 2001. Jedná se o jedinou oficiální soutěž piv v naší republice a vítězové jsou každoročně vyhlašováni na Svatováclavské slavnosti českého piva. Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, postupně se ale jejich počet rozrostl na šest. Nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

V roce 2021 do soutěže pivovary přihlásily celkem 83 vzorků, což byl rekordní počet za jednadvacet let existence celého klání. Přihlášená piva hodnotili odborníci pod dohledem zástupců Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a to naslepo. Hodnotí se jen kvalita piva, marketingová strategie daného pivovaru nebo jeho velikost komisi nezajímá.
 

Ohlédnutí za ročníkem 2021

Jednoznačnými vítězi ročníku 2021 se staly moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba. Ovládly tři kategorie a k tomu jednotlivě získaly dalších pět medailí. V kategorii 11% světlý ležák zvítězilo pivo Holba Šerák, v kategorii světlých výčepních piv patří první příčka pivu Zubr Classic, žebříček tmavých piv vede Bernard Černý ležák z Rodinného pivovaru BernardHumpolci. Fanoušci neochuceného nealko piva mohou vyzkoušet Lobkowicz Premium nealko z Pivovaru Protivín, z ochucených nealko piv dosáhl nejvyššího hodnocení Bernard s čistou hlavou s příchutí švestek, následovaný dvěma pivy z pivovaru Litovel, a to Řezaným citronem a Litovel Pomelo.

Bernard si odnesl medaili i za kvasnicový ležák, další ocenění posbíraly Pardubický pivovar, Pivovar Velké Popovice, Pivovary Staropramen, Pivovar Černá Hora anebo Pivovar Nymburk. Jména oceněných pivovarů se v posledních ročnících často opakují, v předchozích letech se mezi oceněnými navíc objevily Pivovar Primátor, Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar, Pivovar Velké Březno, Pivovar Starobrno anebo Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod s tmavým pivem Rebel černý.
 

Přerov, Zubr a lovci mamutů

  • Přerovský pivovar Zubr každoročně ve svém areálu pořádá několik tradičních akcí, namátkou dubnové narozeniny anebo festival Zubrfest. Zubr teče proudem také na přerovských Pivních slavnostech anebo na přelomu srpna a září při Dočesné.
  • Pokud se do pivovaru chcete vydat na prohlídky, konají se každý všední den pro skupiny 10–25 osob nad 18 let. Exkurze, jejichž součástí může být ochutnávka kvasnicového piva v ležáckém sklepě, je nutné objednat předem přes formulář na internetových stránkách.
  • V Přerově můžete kromě pivovaru navštívit zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochovaly se tu také zbytky hradeb s baštami. V části Předmostí najdete Památník lovců mamutů a vychází odtud okružní naučná stezka, která vás provede po významných lokalitách tohoto osídlení. Dokonce na ní potkáte jako překvapení i malého mamuta!
Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky