Úvod > Aktuality > České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021
Gurmánská turistika

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

  • Vydáno16. října 2021
Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.
Základní kámen ke stavbě dnešního pivovaru Zubr byl v Přerově položen v roce 1872, první várku mohli místní ochutnat o rok později. Pivovar, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví, dnes klasickým způsobem za použití kvalitních regionálních surovin nabízí bohatou škálu pěnivého moku. Ochutnat můžete například světlá spodně kvašená výčepní piva Zubr Classic a Zubr Gold, světlý ležák Zubr Grand s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí, světlý spodně kvašený ležák Zubr Premium anebo Zubr Gradus, světlý ležák, uvařený z několika odrůd českého chmele, zejména z aromatického Žateckého poloraného červeňáku z tršické oblasti, a z kombinace klasického a speciálního moravského sladu zvaného Karapils. Ten pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarově-medovými odstíny. Běžný sortiment samozřejmě doplňují pivní speciály a nealkoholická piva.
 

Zubr Gradus: vítěz degustační soutěže České pivo 2021



Každoroční klání o nejlepší pivo v odborné degustační soutěži České pivo v roce 2021 vyneslo dvanáctistupňovému pivu Zubr Gradus vítězství v královské kategorii ležáků. Zvítězilo již podruhé, poprvé mu první příčka patřila v roce 2019, o rok později obsadilo třetí příčku. Za pivem z Přerova se v roce 2021 na druhém místě umístil pivovar Litovel s ležákem Litovel Premium, který opakovaně a dlouhodobě potvrzuje svou vysokou kvalitu na prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích. Třetím nejlepším ležákem byl vyhlášen ležák Holba Premium z pivovaru HolbaHanušovicích.
 

Degustační soutěž České pivo



Odbornou degustační soutěž České pivo pořádá Český svaz pivovarů a sladoven od roku 2001. Jedná se o jedinou oficiální soutěž piv v naší republice a vítězové jsou každoročně vyhlašováni na Svatováclavské slavnosti českého piva. Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, postupně se ale jejich počet rozrostl na šest. Nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

V roce 2021 do soutěže pivovary přihlásily celkem 83 vzorků, což byl rekordní počet za jednadvacet let existence celého klání. Přihlášená piva hodnotili odborníci pod dohledem zástupců Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a to naslepo. Hodnotí se jen kvalita piva, marketingová strategie daného pivovaru nebo jeho velikost komisi nezajímá.
 

Ohlédnutí za ročníkem 2021



Jednoznačnými vítězi ročníku 2021 se staly moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba. Ovládly tři kategorie a k tomu jednotlivě získaly dalších pět medailí. V kategorii 11% světlý ležák zvítězilo pivo Holba Šerák, v kategorii světlých výčepních piv patří první příčka pivu Zubr Classic, žebříček tmavých piv vede Bernard Černý ležák z Rodinného pivovaru BernardHumpolci. Fanoušci neochuceného nealko piva mohou vyzkoušet Lobkowicz Premium nealko z Pivovaru Protivín, z ochucených nealko piv dosáhl nejvyššího hodnocení Bernard s čistou hlavou s příchutí švestek, následovaný dvěma pivy z pivovaru Litovel, a to Řezaným citronem a Litovel Pomelo.

Bernard si odnesl medaili i za kvasnicový ležák, další ocenění posbíraly Pardubický pivovar, Pivovar Velké Popovice, Pivovary Staropramen, Pivovar Černá Hora anebo Pivovar Nymburk. Jména oceněných pivovarů se v posledních ročnících často opakují, v předchozích letech se mezi oceněnými navíc objevily Pivovar Primátor, Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar, Pivovar Velké Březno, Pivovar Starobrno anebo Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod s tmavým pivem Rebel černý.
 

Přerov, Zubr a lovci mamutů

  • Přerovský pivovar Zubr každoročně ve svém areálu pořádá několik tradičních akcí, namátkou dubnové narozeniny anebo festival Zubrfest. Zubr teče proudem také na přerovských Pivních slavnostech anebo na přelomu srpna a září při Dočesné.
  • Pokud se do pivovaru chcete vydat na prohlídky, konají se každý všední den pro skupiny 10–25 osob nad 18 let. Exkurze, jejichž součástí může být ochutnávka kvasnicového piva v ležáckém sklepě, je nutné objednat předem přes formulář na internetových stránkách.
  • V Přerově můžete kromě pivovaru navštívit zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochovaly se tu také zbytky hradeb s baštami. V části Předmostí najdete Památník lovců mamutů a vychází odtud okružní naučná stezka, která vás provede po významných lokalitách tohoto osídlení. Dokonce na ní potkáte jako překvapení i malého mamuta!
Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Další aktuality

Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

Historické slavnosti města Šumperka letos začaly již ve čtvrtek, ale hlavní program čeká všechny milovníky historie klasicky v sobotu 3. června 2023. Slavnosti odstartují úderem deváté dopolední a na pěti scénách nabídnou bohatý program. V něm se představí skupiny historického šermu, chybět nebudou rytířská tábořiště, jarmark s lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti a samozřejmě bohaté občerstvení.
Olomoucký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Kyselé třešně, masakr na Švédských šancích a Lenka Chalupová

Teprve od roku 2018 stojí na Švédských šancích u Přerova vysoký kovaný prostřílený kříž. Připomíná masakr z června 1945, který spisovatelka Lenka Chalupová (*1973) popsala v románu Kyselé třešně. Vyšel v roce 2020 v nakladatelství Čas a zve na výlet do neobjevených míst s velmi temnou historií.
Olomoucký kraj | Památky

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.
Olomoucký kraj | Příroda

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Na střední Moravě a v Jeseníkách najdete množství tipů, kam na výlet pro všechny tipy turistiky a pro všechny věkové kategorie. Výlet vás tu nezklame ani za špatného počasí. Dopřejte si netradiční a nezapomenutelné zážitky.
Olomoucký kraj | Památky

Arcidiecézní muzeum v Olomouci se po dlouhé rekonstrukci znovu otevře

Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna 2023 otvírá Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Návštěvníkům nabídne novou multimediální expozici a poprvé v novodobé historii bude možné navštívit všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. Další novinkou je nová lávka, díky které lze projít celý ochoz paláce.
Olomoucký kraj | Kultura

Užijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky

Výlet do hor začátkem jara se bude líbit všem milovníkům přírody. V chráněné krajinné oblasti Jeseníky objevíte nepřeberné množství přírodních krás: lesnaté hřbety, horské květnaté louky, prameny a vodopády, kamenná moře, ledovcové kary i pralesy přecházející v horskou tundru. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí?
Olomoucký kraj | Příroda