Úvod > Aktuality

Aktuality Olomoucký kraj

Udržujte své tělo v dobré kondici a dopřejte mu pravidelnou dávku fitness a beauty. Zvolte si sport, který vám nejvíce vyhovuje nebo vyzkoušejte něco úplně nového z naší trendy nabídky. Pokořte lezeckou stěnu, naučte se základy sebeobrany nebo zklidněte svoji mysl na lekci jógy. V letních měsících si můžete zahrát beach vojebal nebo vyzkoušet venkovní posilovnu. Venkovská turistika vás zavede na farmy a ranče, kde se dozvíte více o pěstování plodin a chovatelství zvířat a ochutnáte kvalitní domácí produkty. Pro zdravý a hlavně udržitelný životní styl je však důležitá nejen aktivita, ale také pravidelný a kvalitní odpočinek a rekondice.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Olomoucký kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí z provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.
Olomoucký kraj | Životní styl

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
Olomoucký kraj | Životní styl

Česko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková

Bílá Voda je malá vesnice ve stínu Rychlebských hor. Kdysi si sem poutníci chodili vyprosit pomoc u zázračné sošky Panny Marie, dnes sem míří čtenáři románu Bílá Voda Kateřiny Tučkové (*1980). Řeholnice tu nežily jen v jejím románu, ale i ve skutečnosti.
Olomoucký kraj | Životní styl

Proskočte se na trampolínách: 15 tipů, kde si skvěle zaskákat

Skákání na trampolíně patří k oblíbeným kratochvílím – příjemným způsobem se zbavíte přebytečné energie i stresu a povzbudíte tím také svůj lymfatický systém, což vede k pročištění organismu. Stačí si jen najít trochu času a velcí i malí si mohou užít skákání do sytosti. Pokud váháte nad tím, kam se na trampolíny vydat, inspirujte se tipy Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny? Pokud jste z Olomouce, Šumperka, Opavy anebo Jeseníku a plánujete 21. do 27. února 2022 podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků, objevíte tam kromě sjezdovek a upravených běžeckých tras spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!
Olomoucký kraj | Životní styl

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Cestování střední Moravou je spojené s poznáváním hradů, zámků a historických měst, a pokud zabrousíte na sever do Jeseníků, přidají se hory, sport a relaxace. Nejlepší zážitky?
Olomoucký kraj | Životní styl

Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Už samotný Vincenz Priessnitz svým pacientům ordinoval aktivní pohyb na čerstvém jesenickém vzduchu, pouze za opravdu nepříznivého počasí povoloval pohybová cvičení v tělocvičně. Byl snad i zakladatelem dnes tak oblíbeného outdoor fitness? To se asi nedozvíme, nicméně na tento jeho odkaz jesenické lázně navazují Fitparkem Priessnitz.
Olomoucký kraj | Životní styl

Selské trhy na Výstavišti Flora navážou na tradici olomouckých farmářských trhů

Výstaviště Flora se ujme pořádání Selských trhů, které navazují na tradici farmářských trhů pořádaných donedávna v centru města. Každý týden si budete moci ve Smetanových sadech za pavilonem A koupit čerstvé a kvalitní potraviny lokálních pěstitelů a regionálních výrobců. Selské trhy se budou konat pravidelně vždy poslední den pracovního týdne. Další novinkou, na kterou se můžete těšit od poloviny května, jsou Zahradnické trhy na Floře, které nabídnou široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek a potřeb.
Olomoucký kraj | Životní styl

Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Největší čarodějnické procesy v Česku připomínají čtyři muzea a speciální cyklotrasa. Letošní novinkou je výstava k filmu Kladivo na čarodějnice. Prohlédnete si ji přímo v místech, kde se děsivé příběhy odehrály a kde se film natáčel: na renesančním zámku ve Velkých Losinách.
Olomoucký kraj | Životní styl

Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark

Již 28 let s přicházejícím jarem a oslavou Dne Země pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce největší environmentální festival v ČR pro veřejnost: Ekologické dny Olomouc. Ty vyvrcholí tradičně prvomájovým Ekojarmarkem, který se bude konat 1. května na Horním náměstí v Olomouci. Návštěvníky Ekojarmarku v centru Olomouce čeká zhruba 150 stánků s řemeslnými výrobky a také s informacemi environmentálně a sociálně působících nevládních hnutí.
Olomoucký kraj | Životní styl

Ruční papírna ve Velkých Losinách láká na Podzimní ateliér

Na 7. říjen pro vás připravila Ruční papírna Velké Losiny možnost vytvořit si podzimní dekoraci z ručního papíru s názvem "Podzimní ateliér". Malí i velcí mohou papírnu za tímto účelem navštívit od 10 do 16 hodin.
Olomoucký kraj | Životní styl