Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v únoru 2024: Matějská pouť, masopusty a kamélie
Kultura

Co nezmeškat v únoru 2024: Matějská pouť, masopusty a kamélie

V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli pravěká zvířata v životní velikosti nebo raději nahlédnete do světa fantazie?

Kam v únoru na masopust?

Někde slavili už v lednu, ale to hlavní veselí nastane v únoru. Třeba hned v sobotu 3. února bude veselo na Dlaskově statku, kde se můžete těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů a zabíjačkové pochoutky. Masopustní zvyky, nabídka zabijačkových výrobků, klání o nejlepší tlačenku a jitrnici proběhne ve stejný den ve skanzenu Příkazy, ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm či v Jeníkově na Hlinecku. Průvody maškar projdou také například Zlínem, kde se bude konat Lešetínský Fašank anebo Děčínskou zoologickou zahradou.

masopustV sobotu 10. února se koná Masopust v obci Vortová. Právě tady můžete prožít tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Maškary se vyřádí také ve Studnicích, Zadní Třebáni na Berounsku, U Matoušů v Plzni, v Chebu, Českém Krumlově anebo v Praze, na Malé Straně. Vypravit se ovšem můžete i na pravý C.K. masopust v Kadani pod vedením dobrého vojáka Švejka anebo do Milevska, které rozveselí tradiční Milevské maškary. „Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!“ bude znít Velkou Bystřicí na Hané a maškary se letos vydovádí na zámeckém náměstí! Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy a odpoledne vyrazí maškary i s medvědem do ulic.

S oslavami se bude pokračovat i další týden 17. února, kdy vypukne masopustní veselí v Kutné hoře na Kaňku. Přijde také čas na Hornický masopust v Příbrami a na Moravě se můžete těšit na fašankovou obchůzku v Mikulově a tradiční masopust v Kroměříži.
 

Matějská pouť a květinové výstavy

matějskáKdo by neznal Matějskou pouť, jeden z fenoménů Prahy? Letos začne 24. února a na holešovickém Výstavišti potrvá do 14. dubna 2024. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Už se těšíte na jaro? Únorové výstavy květin napovídají, že už pomalu začíná ťukat na dveře. Během února se otevřou skleníky s kaméliemi v kroměřížské Květné zahradě a 3. února začne oblíbená výstava kamélií. Krásné květy bude možné spatřit až do 25. února 2024. Od 3. února se také otevírají sbírkové skleníky na výstavišti Flora Olomouc. Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat.
 

Únorový výlet do světa fantazie

Dům umění a kostel sv. Václava v Opavě ovládl kouzelný svět fantazie! V polovině listopadu byly v opavském Domě umění a kostele sv. Václava zahájeny výstavy bratří Formanů Imaginárium a Svět fantazie Jindry Čapka. Obě výstavy je možné navštívit až do 3. března 2024. Výstava dvou set originálů knižních ilustrací pro děti výtvarníka Jindry Čapka, odkrývá podivuhodný svět fantazie plný pohádkových příběhů, tajuplných krajin, pitoreskních postav, zvířat i nadpřirozených bytostí. Pinocchio, Šeherezáda či Barbucha ztělesňují ikonicky známé pohádky mnoha generací. Kouzelné dekorace, stínové loutky z představení Tisíce a jedné noci, samoobslužné marionetové a maňáskové divadélko, vlastnoručně poháněný kolotoč uprostřed malované manéže, obrazy cirkusu do nichž lze vstupovat, loutka slona v životní velikosti, mechanické hračky, pohyblivé plakáty a další exponáty, místa, objekty i zákoutí nabídnou dětem a dospělým společné zážitky. Rodiče vezmou děti za ruku, aby se nebáli vstoupit do snů s nočními můrami nebo jim pomohou objevit kouzlo mechanických skříněk – takzvaných hybohledů. Vedle interaktivních zážitků a her se společně mohou procházet fantazijním světem početných unikátních autorských filmů, fotografií, dřevořezeb, dřevorytů a maleb.

svět fantazieVstoupit do světa snů můžete také v Mělníku. V Regionálním muzeu se koná do 25. února výstava Tajemný svět fantazie – když ožijí sny. Jedná se o výstava soch, obrazů a objektů výtvarnice Jany Línkové z Ateliéru Lijana – Andílkov. Uvidíte obrazy s minerály, skřítky, anděly i víly...

Přijďte si do Berouna nostalgicky zavzpomínat na dětství. Ve zdejším Muzeu Českého krasu jsou až do 17. března k vidění oblíbené retro hračky. Expozičně-herní výstava Chemoplast Brno hravě i zdravě představí populární stavebnice, skládačky, deskové hry a další výrobky od společnosti Chemoplast Brno z let 1945–2008.
K vidění budou nezapomenutelné cvrnkací fotbaly, hokeje, basketbaly, edukativní Abeceda, cestovní deskové hry Mikádo a Domino, plastové hračky nejen na pískoviště, funkční diaprojektor DIAX, různé stavebnice a skládačky, výrobní odznaky, kostkové obrázkové kubusy s dětskými motivy, prohazovací boxy z dětského programu a jiné produkty. Vystaven je také dětský nábytek pro panenky, různé kartáče na vlasy, domácí potřeby a spousta dalších retro předmětů pro všechny generace.
Interaktivní VR hry v POP Airport

Interaktivní VR hry v POP Airport

Vypravte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety ve hře Dinosauři VR. Nebo se vydejte se do temných a strašidelných míst a prověřte svoje schopnosti i týmovou spolupráci ve hře The Lost Lab.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura