Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie
Kultura

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

  • Vydáno26. ledna 2023
V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli pravěká zvířata v životní velikosti nebo raději nahlédnete do světa fantazie?

Kam v únoru na masopust?

Někde slavili už v lednu, ale to hlavní veselí nastane v únoru. Třeba hned v sobotu 4. února se koná Masopust v Hamrech. Právě tady můžete prožít tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. A veselo bude také na Dlaskově statku, kde se můžete těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů a zabíjačkové pochoutky. V týdnu s víkendem 11. a 12. února se můžete těšit na masopustní veselí ve skanzenu Příkazy, masopust ve Studnicích a v Jeníkově na Hlonecku nebo ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm.

Masopust HlineckoS oslavami se bude pokračovat i další týden 18. února, kdy vypukne masopustní veselí Zubrnicích, v Kutné hoře na Kaňku. Vypravit se ovšem můžete i na pravý C.K. masopust v Kadani pod vedením dobrého vojáka Švejka anebo do Milevska, které rozveselí tradiční Milevské maškary. Přijde také čas na velké pražské masopustyMalostranský, Letenský, Kbelský a Jihoměstský. Ve středních Čechách se chystá slavný Poberounský masopust v Zadní Třebáni, nebude chybět ani stylový staročeský jarmark. Lidové veselice a průvod masek rozveselí Český Krumlov, na Moravě se můžete těšit na fašankovou obchůzku v Mikulově, masopust v Kroměříži anebo Bystřický masopust se zabijačkou.
 

Matějská pouť a květinové výstavy

matějskáKdo by neznal Matějskou pouť, jeden z fenoménů Prahy? Letos začne 25. února a na holešovickém Výstavišti potrvá do 10. dubna 2023. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Už se těšíte na jaro? Únorové výstavy květin napovídají, že už pomalu začíná ťukat na dveře. Na konci února se otevřou skleníky s kaméliemi v zámku v Rájci nad Svitavou (přístupné budou od pátku 24. 2. do neděle 5. 3. 2023) a v Květné zahradě v Kroměříži začne 13. února oblíbená výstava kamélií a krásné květy bude možné spatřit až do 5. března 2023. Od 1. února se také otevírají sbírkové skleníky na výstavišti Flora Olomouc. Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat.
 

Únorový výlet do světa fantazie

imagináriumImaginárium Divadla bratří Formanů představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje nás do říše tvůrčí fantazie a radostně a bezelstně oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo. Připomíná nám krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a srdcem. Výstava, která je otevřena od 21. ledna do 11. června citlivě reaguje na prostředí Chvalského zámku a přináší nová zákoutí, vynálezy, hračky, objekty a interaktivní instalace. Vzniká živelně a organicky intenzivní spoluprací pestré skupiny výtvarníků a přátel Matěje Formana, ve které je každý z umělců silným individuem s vlastním výtvarným rukopisem, avšak zároveň je součástí celku.

návrat dinosaurůVládci druhohor se vracejí od 27. ledna do 12. března 2023 na výstaviště do Českých Budějovic! Jde o unikátní a ojedinělou výstavu robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech, která potěší každé srdce malého i velkého paleontologa. Robotický Triceratops vám ukáže, že i dinosauři museli čůrat, nad hlavou se vám občas proletí Pteranodon, nemůže chybět ani vládce druhohor Tyrannosaurus rex, nebo 12 metrů dlouhý Brachiosaurus. Zblízka můžete prozkoumat, kterému se z jedné půlky dostanete doslova pod kůži. Na pořádné DinoExpedici nemohou chybět ani expediční dopravní prostředky, takže se můžete těšit na vrtulník, nebo si prohlédnout Jeep v obležení mláďat Tyrannosaura rexe.

herna výstavaV třeboňské Zámecké lékárně si vyhrajete ve Sládkovně – kočovné herně. Jedná se o interaktivní hravou výstavu pro malé i velké. Přijďte si zatočit klikou a nachytat pár vajíček, sestřelit pár piv a zabojovat o srdce hospodské nebo vyhrát okresní přebor, i když má Lojza obě nohy levý. Budete se potácet domů, zatímco se s vámi bude motat celý svět nebo dětem osladíte život a nandáte jim, co se do nich vejde. Zkusit můžete i vylovit perly ze dna moře, protáhnout se kolem obří krakatice nebo úspěšně proplout velrybí zátokou a dovézt náklad bezpečně do přístavu. U námořníka Páji si pak můžete orazit paži nebo prsa a získat tak parádní tetovačku, kterou vám budou všichni závidět. Kočovná herna je dostupná až do 15. dubna 2023 denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Od 1. do 23. února si děti mohou pohrát s chytrými hračkami. Ve Zlíně se chystá 7. ročník putovního Festivalu IQ Play. K vyzkoušení budou vzdělávací hry a hračky, které pobaví, ale zároveň rozvíjí kreativitu a logické myšlení.
Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Matějská pouť 2023 v Praze

25.2.
10.4.
Matějská pouť 2023 v Praze

Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha od 25. 2. do 10. 4. 2023, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Imaginárium – Divadla bratří Formanů a jejich přátel na Chvalském zámku

21.1.
11.6.
Imaginárium – Divadla bratří Formanů a jejich přátel na Chvalském zámku

Imaginárium představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje nás do říše tvůrčí fantazie a radostně a bezelstně oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo. Připomíná nám krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a srdcem.

Sládkovna: kočovná herna – interaktivní hravá výstava pro malé i velké

12.1.
15.4.
Sládkovna: kočovná herna – interaktivní hravá výstava pro malé i velké

Sládkovna je vtipná, interaktivní herna s velkou dávkou nostalgie pro malé i velké, kteří u nás omládnou rychlostí blesku.

Dinosauři VR – největší virtuální realita v Evropě

Dinosauři VR – největší virtuální realita v Evropě

Navštivte naši novou virtuální realitu a zažijte dinosaury jako nikdy předtím! Vypravíte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety. 

Další aktuality

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
Kultura

Bucláky, sádelníky, talíře, vázy i ozdoby: 15 tipů, kam za českou a moravskou keramikou

Výrobky z pálené hlíny ozdobené barevnými glazurami s nejrůznějšími motivy provázejí lidstvo od nepaměti. V českých zemích má tradiční keramika své nezastupitelné místo, a že je toto řemeslo stále živé a keramické výrobky se těší velké oblibě dokazuje hojná účast na nejrůznějších keramických trzích. Pojďte se spolu s Kudy z nudy vypravit za poznáním tradiční české a moravské keramiky do muzeí i přímo k jejich výrobcům!
Kultura

Kalendář 2023: Řemeslné trhy, farmářské tržiště a jarmarky

Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním tradičních řemesel a setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují řemesla našich předků při životě. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
Kultura

Kam do divadla za vítězi Cen divadelní kritiky

Ceny divadelní kritiků za rok 2022 byly rozdány 11. března 2023 na scéně vítězného Dejvického divadla. Portál Kudy z nudy vám přináší, kam se podívat za vítězi a vítězkami ankety odborného časopisu Svět a divadlo, kde hlasovalo 84 kritiků.
Kultura

Svatý Josef a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
Kultura

Na svatého Řehoře čápi letí od moře aneb když se jaro vrací

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, který v minulosti slavili hlavně školáci a studenti ve městech, na venkově se začínalo se zemědělskými pracemi. K tomuto dni, který oslavuje 64. papeže katolické církve (590–604) se váže také řada jarních pranostik o příletu ptáků ze zimovišť a předpokládaném vývoji počasí.
Kultura

Poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
Kultura

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Přivítejte jaro s otevřenou náručí a vyberte si ze světa tradic a velikonočních rituálů ty, které vám zvednou náladu a udělají dobře na duši. Nabídka je neskutečně bohatá, protože příchod jara lidé oslavovali odnepaměti a tradice se tak slily do lehce nepřehledného kulturního koktejlu. Ovšem když se vám nebudou líbit domácí obyčeje, nezaškodí napodobit sousedy. Některé staré zvyky jsou totiž neodolatelné i dnes!
Kultura