Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

Vydáno 29. ledna 2020 Kultura
V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli pravěká zvířata v životní velikosti nebo raději nahlédnete do světa kosmonautiky?

Kam v únoru na masopust?

Někde slavili už v lednu, ale to hlavní veselí nastane v únoru a březnu. Třeba v sobotu 1.2. se koná Masopust na Veselém kopci. Právě tady můžete prožít tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. A veselo bude také v Hustopečích na Turhandlích, kde se můžete těšit na průvod fašankových masek, cimbálovou muziku, zabijačkové speciality a otevřené sklepy.

S oslavami se bude pokračovat i další týden 8. února, kdy vypukne masopustní veselí v Hamrech (UNESCO), v Praze na Malé Straně nebo ve Kbelích

Masopust HlineckoO týden později, v sobotu 15. února proběhne pravý C.K. masopust v Kadani pod vedením dobrého vojáka Švejka. Bavit se budou lidé i v Děčíně, když průvod masek projde zoologickou zahradou. Dále se bude slavit v různých koutech Prahy - Suchdole a v blízkých Roztokách a Úněticích, v Karlíně nebo na Náplavce, kde budou k dostání zabijačkové dobroty. Dobově můžete oslavit masopust v Rožnově pod Radhoštěm, Jeníkově u Hlinska (UNESCO), Příkazech na Hané a tradičně se bude slavit i fašank v Pavlově.

Zoo Děčín masopustKoncem měsíce, v sobotu 22. února se bude konat masopustní veselí také na mnoha místech, například v Zadní Třebáni na Berounsku, nebude chybět ani stylový staročeský jarmark. Lidové veselice a průvod masek rozveselí Český Krumlov, na Moravě se můžete těšit na fašankovou obchůzku v Mikulově, masopust v Kroměříži anebo Valtický vinařský fašank. Jednou z nejslavnějších masopustních obchůzek je ta ve Vortové, která byla zapsaná na Seznam UNESCO.

Také město Cheb zve opět všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Ten vyjde v sobotu 29. února. Velkým zážitkem bude na severní Moravě Masopust na Slezskoostravském hradě. Na příchozí budou čekat ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.
 

Matějská pouť a květinové výstavy

matějskáKdo by neznal Matějskou pouť, jeden z fenoménů Prahy? Letos začne 22. února a na holešovickém Výstavišti potrvá do 13. dubna 2020. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Už se těšíte na jaro? Únorové výstavy květin napovídají, že už pomalu začíná ťukat na dveře. Na začátku února se na dva měsíce otevřou skleníky s kaméliemi v zámku v Rájci nad Svitavou (přístupné budou od 1. února do 29. března) a na zámku Lysice chystají na víkend 15. a 16. února Valentýnskou oslavu s kaméliemi. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve od 14. do 23. února na výstavu orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin a v Květné zahradě v Kroměříži začne 14. února oblíbená výstava kamélií, tentokrát s podtitulem "Kamélie 1920". Krásné květy bude možné spatřit až do 15. března 2020.

Od 1. února se také otevírají sbírkové skleníky na výstavišti Flora Olomouc. Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat.
 

Dinosauři i lety do vesmíru

Cosmos DiscoveryV prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích najdete největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos Discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí zásadní milníky cesty člověka do vesmíru. Zvídavým návštěvníkům je otevřena až do 24. května 2020. Výstava provede veřejnost historií pilotovaných kosmických letů od jejích počátků až po současné a plánované mise. Velkolepá expozice vznikla ve spolupráci s americkou NASA, muzeem a vzdělávacím centrem Cosmosphere a českými odborníky.

Každý, kdo by chtěl stát tváří v tvář pětimetrovému mamutovi nebo si na vlastní oči prohlédnout obřího pozemního lenochoda, má možnost navštívit výstavu „Giganti doby ledové“ v prostoru zastřešeného Náměstí ostravského Trojhalí Karolina. Po úspěchu zaznamenaném u návštěvníků a četných školních výprav v loňském roce, je tato jedinečná výstava k vidění do 23. února 2020.
Znovuotevření Sbírkových skleníků výstaviště Flora Olomouc pro veřejnost

Znovuotevření Sbírkových skleníků výstaviště Flora Olomouc pro veřejnost

Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat. Sbírkové skleníky otevřou své brány 1. února 2020 a otevřeny budou každý víkend. K zajímavým ukázkám patří kvetoucí strelície královské, první sukulenty či plod ananasu.

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu od 10:00 do 15:00 hodin. Vstupenky jsou k dostání ve vinotéce v přízemí zámeckého paláce nebo online.

Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2020

Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2020

Pražská informační služba připravila na únor 2020 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech.

Karlovská 50

Karlovská 50

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Z důvodu nedostatku sněhu je závod přesunout na náhradní termín, a to 28. - 29. 2. 2020.

Chebský masopust 2020

Chebský masopust 2020

Letošní masopustní průvod se vydá na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu 29. února.

Údolský masopust - tradiční akce v Kryštofově Údolí

Údolský masopust - tradiční akce v Kryštofově Údolí

Údolský masopust - tradiční akce v Kryštofově Údolí.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou.

Výstava Kamélie v Květné zahradě v Kroměříži - Kamélie 1920

Výstava Kamélie v Květné zahradě v Kroměříži - Kamélie 1920

10. ročník výstavy kamélií v Květné zahradě Kroměříž. Otevřeno denně od 9 do 16 hodin.

Masopust na Slezskoostravském hradě 2020

Masopust na Slezskoostravském hradě 2020

Masopustní veselí ovládne v sobotu Slezskoostravský hrad. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

Matějská pouť 2020 v Praze

Matějská pouť 2020 v Praze

Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete v listopadu a prosinci o víkendech. Od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020 je otevřen od úterý do neděle, od 13. 1. do 29. 2. 2020 má otevřeno od pátku do neděle.