!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Masopust na Dlaskově statku
Masopust na Dlaskově statku
"> "> "> ">
12.2.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Masopust na Dlaskově statku

  • 12. únor 2022 12:00 - 17:00
V sobotu 12. února se na Dlaskově statku v Dolánkách uskuteční tradiční masopustní veselí. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.
Můžete tak spolu s turnovskými muzejníky, folklórním souborem prožít tradiční lidový svátek, kterým se uzavírá masopustní období. Dlaskův statek bude otevřen od 12:00 hodin.

Po celé odpoledne mohou návštěvníci nahlédnout do expozice Dlaskova statku, která bude otevřena od 12.30 hodin, občerstvit se zabíjačkovými dobrotami, horkými moky, koblihami i jinými sladkými pochoutkami. V hospodářské části statku v přízemí pak bude pro děti i dospělé připravena výtvarná dílna, ve které si vyrobí masopustní masku. Spolu s Laufrem se na vás těší Slaměný, Žid, Charpa, Cikánka s Cikánem, Medvěd s Mědvědářem, Nevěsta se ženichem a další a další maškary.


Slovo o masopustu

Masopust představuje období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou. V minulosti se jednalo se o období zábav a společenského veselí. Ve městech na sebe vzal masopust v průběhu staletí podobu pestrých karnevalových zábav a průvodů. Na vesnici se ujaly masopustní obchůzky, které putovaly dům od domu a přinášely do stavení magickou živočišnou sílu nového roku.

Masky představující zvířata, tajemné postavy i směšné kostýmy v sobě ukrývaly kouzlo plodnosti, tajemný odkaz předkřesťanských dob i ostrou společenskou satiru. Žertovné prvky neslo také masopustní divadlo. A jak celý ten masopustní mumraj vypadal, uvidíte na Dlaskově statku!
Zobrazit více

Provozovatel

Dlaskův statek

Dolánky 12
511 01 Turnov
Tel.:
+420 481 322 106
Tel.:
+420 481 322 954
Email:
mail@muzeum-turno...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.muzeum-turnov.cz
GPS:
50,603112 15,172264
 
Region:
Český ráj
Oblast:
Český ráj
Město:
Turnov
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 40 Kč

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí