Úvod > Kalendář akcí > Masopust na Dlaskově statku
Masopust na Dlaskově statku
"> "> "> ">
15.2.
+ Přidat foto

Masopust na Dlaskově statku

Kdy 15. únor 2020 12:00 - 17:00 Historické a vojenské akce
V sobotu 15. února se na Dlaskově statku v Dolánkách uskuteční tradiční masopustní veselí. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.
Můžete tak spolu s turnovskými muzejníky, folklórním souborem Hořeňák a Šafrán a turnovskou kapelou Různá dobrá společnost prožít tradiční lidový svátek, kterým se uzavírá masopustní období. Dlaskův statek bude otevřen od 12:00 hodin.

Povolení k Masopustní obchůzce předá ve dvoře Dlaskova statku maškarám starosta města Turnova v 13.00 hodin. Po té budou následovat krátké masopustní hry a taškařice. Následně průvod masek vykročí do Dolánek pozdravit sousedy a zatančit si s nimi obřadní kolečko. Po návratu z obchůzky se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu – Pochování Masopusta.

Po celé odpoledne mohou návštěvníci nahlédnout do expozice Dlaskova statku, která bude otevřena od 12.30 hodin, občerstvit se zabíjačkovými dobrotami, horkými moky, koblihami i jinými sladkými pochoutkami. V hospodářské části statku v přízemí pak bude pro děti i dospělé připravena výtvarná dílna, ve které si vyrobí masopustní masku. Spolu s Laufrem se na vás těší Slaměný, Žid, Charpa, Cikánka s Cikánem, Medvěd s Mědvědářem, Nevěsta se ženichem a další a další maškary. Vstupné: dospělí 50 Kč a děti 40 Kč.
 

Program masopustu

13.00    Zahájení programu – předání vlády nad vesnicí starostou města Turnov
13.15    Představení masek a masopustní rej
13.30    Masopustní průvod masek doláneckým údolím
            Taneční folklórní vystoupení v areálu Dlaskova statku (13.30–14.30)
14.30    Návrat průvodu
14.40    Masopustní divadlo
15.00    Tanec masek
15.20    Masopustní scéna pochování kobylky


Slovo o masopustu

Masopust představuje období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou. V minulosti se jednalo se o období zábav a společenského veselí. Ve městech na sebe vzal masopust v průběhu staletí podobu pestrých karnevalových zábav a průvodů. Na vesnici se ujaly masopustní obchůzky, které putovaly dům od domu a přinášely do stavení magickou živočišnou sílu nového roku.

Masky představující zvířata, tajemné postavy i směšné kostýmy v sobě ukrývaly kouzlo plodnosti, tajemný odkaz předkřesťanských dob i ostrou společenskou satiru. Žertovné prvky neslo také masopustní divadlo. A jak celý ten masopustní mumraj vypadal, uvidíte na Dlaskově statku!
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 2. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Český ráj
Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Turnov, Český ráj