Nejznámější a nejnavštěvovanější poutí v Česku je
Matějská, pořádaná každoročně v jarních měsících v
areálu pražského Výstaviště. Můžete tu vyzkoušet kolem stovky domácích i zahraničních atrakcí. Mezi nejznámější patří
obří ruské kolo,
trojpatrový strašidelný zámek, dům smíchu, řetízkový kolotoč vysoký 50 metrů, bezpočet houpaček a skákacích hradů, staročeská střelnice či stále vyhledávané a oblíbené autodromy. Samozřejmě nechybí stánky s rychlým občerstvením, obvyklým suvenýrem z Matějské pouti bývají orientální cukrovinky a perníková srdce.
Vedle atrakcí z Česka, Německa, Nizozemska a dalších zemí budou v areálu stánky s občerstvením. Mezi sortimentem s pouťovým zbožím nebudou chybět
hračky, pouťové žertíky, bižuterie nebo textil. Program zpestří i klauni a pohádkové bytosti.
Novinkami letošního ročníku je nová horská dráha od holandských partnerů,
65 metrů vysoká atrakce Airborne nebo nejnovější verze obřího řetízkového kolotoče
Aeronaut. Objeví se také
nové ruské kolo s uzavřenými a vyhřívanými kabinami.
V provozu bude také
bazén a
do 30. března bude probíhat i
lední bruslení.
V pondělí 27. března proběhne již tradičně v rámci Matějské pouti akce "
Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů". Tato akce je přístupna všem zdravotně postiženým návštěvníkům zdarma včetně doprovodného programu. Oprávněn vstup má osoba s označenou kartičkou nebo TP, ZTP, ZTP/P. Ale pozor – jindy je v
pondělí zavřeno!
Z historie a současnosti poutě:
Tradice Matějské pouti je v Národní knihovně archivovaná od roku 1595. Původně se konaly na Hanspaulce, ale plocha nestačila, a proto se stánky a kolotoče zvolna přesouvaly k Vítěznému náměstí a později k Hradčanské. V roce 1963 se přestěhovaly do sousedství Stromovky.
Matěj je patronem/ochráncem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Vedle toho se k němu lidé modlí, aby od nich odvrátil černý kašel, neštovice a manželskou neplodnost. Kolem apoštola Matěje se vyvinuly rozličné tradice. Ještě dnes je všude plno matějských poutí a dříve se razila i matějská mince. Také s počasím má Matěj co do činění, existuje pořekadlo Svatý Matěj ledy láme.
Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí jara. U nás se dříve hojně ujal zvyk třást na sv. Matěje ovocným stromovím, aby hojně rodilo. Kromě toho sloužila matějská noc k četným předpovědím. Tak například večer se vkládaly listy břečťanu do mísy s vodou. Když do rána některý list změkl, znamenalo to nemoc v rodině.