Úvod > Kalendář akcí > Lidová řemesla a trhy > Masopust v Kroměříži
Lidová řemesla a trhy

Masopust v Kroměříži

Zveme vás na tradiční Masopustní jarmark, který proběhne v sobotu 26. února od 9.00 do 17.00 hodin na Hanáckém náměstí v Kroměříži.
Masopustním veselím ožije v sobotu 26. února kroměřížské Hanácké náměstí. Dům kultury tu připravuje Masopustní jarmark s doprovodným programem, kde nebudou chybět prodejní stánky s masopustními dobrotami, masky tradičně spojené s masopustem, cimbálová muzika, program a dílničky pro děti a maskami se bude hemžit také tamní ledová plocha.

Prodejní doba stánků na Hanáckém náměstí je od 9 do 17 hodin. V jejich nabídce nebudou chybět masopustní speciality jako koblihy a zabijačkové pochoutky, ani běžný jarmareční stánkový sortiment včetně hanáckých a valašských koláčů, horkých nápojů, specialit z udírny a dalších uzenářských produktů. Po celý den tu bude hrát cimbálová muzika Denica s primášem Lukášem Zindlerem. Příchod maškar se očekává deset minut po desáté hodině, a poté jarmark slavnostně zahájí starosta Němec, který absolvuje tradiční tanec s medvědem. Dalším bodem programu bude v 10.30 hodin masopustní karneval pro děti, který nachystá divadlo Kejkle. Od 14 hodin je připravený na kluzišti rej masek na bruslích se soutěžemi, které připravuje kroměřížský hokejový klub. Děti se mohou mezi 10. a 16. hodinou zapojit v rámci dílniček do výtvarných aktivit.

Masopust zvaný také ostatky, končiny, fašank, voračky či šibřinky je svátkem, který býval – a pro mnohé stále ještě je – příležitostí k zábavě a hojné konzumaci dobrého jídla a pití. Předchází totiž čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu, proto je třeba se poveselit a najíst „do zásoby“. Provázejí jej tradiční zábavy a veselice spojené s hlučným a veselým průvodem maškar v čele s medvědem a dalšími více či méně symbolickými postavami, jako jsou kominík se žebříkem, cikánka, bába s nůší, kozel, četník, šašek, myslivec a další.

Kluziště na Hanáckém náměstí v Kroměříži

Mobilní kluziště v Kroměříži je v provozu od 9. prosince do 28. 2., a to denně od 9:00 do 20:00 hodin.
Kroměříž, Zlínský kraj

Bařinkův mechanický betlém v Muzeu Kroměřížska

Mechanický betlém ze sbírky Muzea Kroměřížska.
Kroměříž, Zlínský kraj

Vánoční trhy v Kroměříži – Šťastné a veselé

V nové sváteční podobě, na Velkém náměstí po celý advent. Program i na stříbrnou a zlatou neděli. V sobotu 10. prosince videomapping a večerní koncert Davida Kollera. . Trhy budou probíhat od 10. 12. do 22. 12. 2022.
Kroměříž, Zlínský kraj

Vánoce na Arcibiskupském zámku v Kroměříži

Od 26. 11. do 18.12. pořádáme adventní prohlídky vyzdobenými Reprezentačními sály – celkem osm sálů bude vyzdobeno v duchu konkrétního svátku. Květinové vazby a dekorace tak budou symbolizovat např. odkaz sv. Ondřeje, sv. Barbory či sv. Lucie.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži

Barokní kostel sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě. Kostel sv. Jana Křtitele byl postavený v místech maltézské komendy, kterou připomínají maltézské kříže na dvojvěží.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži

Nedaleko centra města Kroměříže, na Slovanském náměstí, se nachází pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje ze 20. století. Nachází se zde také ostatky svaté Ludmily.
Kroměříž, Zlínský kraj

Dětský svět Kroměříž

Unikátní zábavní park nabízí vyžití pro celou rodinu za jakéhokoli počasí.
Kroměříž, Zlínský kraj

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.
Kroměříž, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pražírna Kávy Kroměříž

Přijďte ochutnat netradiční kávy z celého světa. Připravíme vám i luxusní cibetkovou kávu Kopi Luwak nebo kávu Hawai Kona.
Kroměříž, Zlínský kraj

Restaurace Radniční sklípek Kroměříž

Rodinná restaurace v samotném centru města Kroměříže nabízí tradiční a regionální kuchyně v moderním pojetí. Můžete zde ochutnat piva z malých pivovarů nebo víno od malovinaře z Velkých Bílovic. Osobní přístup a péče o hosty samotnými majiteli je samozřejmostí.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel a hostel U Zlatého kohouta

Hotel se nachází na hlavním náměstí Kroměříže, města historických památek, umění a kultury, často nazývaného "Hanácké Athény". Centrum je návštěvníky vyhledáváno zejména pro bohatství památek.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!
Kroměříž, Zlínský kraj