Úvod > Kalendář akcí > Masopustní obchůzky ve Studnicích
Masopustní obchůzky ve Studnicích
"> "> "> "> ">
26.2.
Přidat foto
Společenské akce

Masopustní obchůzky ve Studnicích

Jižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které bylo roku 2010 zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Podle etnografů z Národního muzea zůstaly masopustní obchůzky dlouho nepovšimnuty, ačkoli se v obcích kolem Hlinska konaly pravidelně a bez přerušení.

Odhaduje se, že se tato lokální kultura udržuje 200250 let. Masopust představuje v těchto obcích velké pouliční divadlo, kterého se zúčastňují nejen aktéři v maskách, ale také místní obyvatelé a přihlížející diváci. Nejobdivovanější jsou na masopustních figurách jejich kroje a masky. Jedny z nejkrásnějších je možno spatřit každoročně právě ve Studnicích při tradiční masopustní obchůzce. Kroje, masky a rituály se za dlouhá léta prakticky nezměnily. Změnili se pouze aktéři, kteří pečlivě udržují místní tradice. Některé masky se v rodině předávají z otce na syna, jiné se každoročně opravují nebo obnovují.

Masopustní průvod, který se ve Studnicích uskuteční 26. února 2022, představuje skupina hezkých, červených maškar – laufr, 4 turci a žena, dále skupina černých, škaredých maškar, kam se řadí kobyly, rasové, kominíci, slamění, židi a někdy medvěd s medvědářem.

Provozovatel

Obec Studnice

Studnice 108
539 01 Studnice
Tel.:
+420 733 742 080
Email:
ou-studnice@raz-d...
WWW:
www.obecstudnice.cz
WWW:
www.hlinsko.cz/me...
GPS:
49,737958 15,902915
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj
Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Pardubický kraj
Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj