Úvod > Kalendář akcí > Masopust v Jeníkově u Hlinska

Masopust v Jeníkově u Hlinska

Kdy 15. únor 2020 7:00 - 17:00 Společenské akce
Historii masopustních průvodů obnovili v Jeníkově teprve před čtyřmi lety, ale už nyní je z toho jedna z významných hlineckých událostí, kterou si nesmíte nechat ujít.
Každým rokem, v období od Tří králů do Popeleční středy, můžeme v okolí Hlinska ve vybrané dny potkávat masopustní průvody.

Co to vlastně masopustní průvody jsou, a proč je můžeme vidět právě v okolí Hlinska?

Masopustní průvody jsou oslavou konce zimy a příchodu jara, pojem masopust si můžeme vysvětlit i jako oslavu konce postní doby, máme tzv. maso popustit, v této době tedy probíhají zabijačky, hodování, svatby a zábavy.

První písemné zmínky o masopustních průvodech na Hlinecku pocházejí z poloviny 19. století. Od této doby se pravidla průvodů prakticky nezměnila a díky tomu můžeme potkávat každý rok stejné masky. Průvod vede Strakatý neboli Laufr s Ženuškou, kteří jsou mluvčími průvodu, žádají o povolení a oslovují majitele domu, zda mohou maškary dům navštívit. V průvodu jsou dále Turci, což jsou mladí a svobodní mládenci, dalšími v pořadí jsou Kominíci, kteří si důkladně hledí komínů a také přihlížejících, stejně jako Slamění, kteří mají za úkol každého umazat pro štěstí a když si paní domu utrhne ze Slaměného stéblo slámy, přispěje jí to k utužení zdraví, následuje je Kobyla, za kterou jde Ras a popohání ji, průvod uzavírají židi, kteří obchodují s přihlížejícími. Celou maškaru doprovází dechovka, která u každého domu zahraje, co si pan a paní domu přejí, a celý den se takto veselí a tančí. Poslední zastávka maškary je, obvykle, v hospodě, kde dochází k poražení Kobyly, potom, co Ras přečte rozsudek za hříchy, ať už skutečné nebo domnělé, je Kobyla poražena za zvuku pohřební hudby. Jakmile se ale Kobyla napije sklenky alkoholu, je vzkříšena a veselice pokračuje, někdy až do ranních hodin.

Díky tomu, že se na Hlinecku udržují tyto zvyky již půl druhého století, byly masopustní masky na Hlinecku zapsány v roce 2010 na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 1. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Východní Čechy
Hotel Svratka

Hotel Svratka

Svratka, Vysočina
Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Hlinsko, Východní Čechy