Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Masopust v Jeníkově u Hlinska
Společenské akce

Masopust v Jeníkově u Hlinska

Historii masopustních průvodů obnovili v Jeníkově teprve před čtyřmi lety, ale už nyní je z toho jedna z významných hlineckých událostí, kterou si nesmíte nechat ujít.
Každým rokem, v období od Tří králů do Popeleční středy, můžeme v okolí Hlinska ve vybrané dny potkávat masopustní průvody. Masopustní průvody jsou oslavou konce zimy a příchodu jara, pojem masopust si můžeme vysvětlit i jako oslavu konce postní doby, máme tzv. maso popustit, v této době tedy probíhají zabijačky, hodování, svatby a zábavy.

První písemné zmínky o masopustních průvodech na Hlinecku pocházejí z poloviny 19. století. Od této doby se pravidla průvodů prakticky nezměnila a díky tomu můžeme potkávat každý rok stejné masky. Průvod vede Strakatý neboli Laufr s Ženuškou, kteří jsou mluvčími průvodu, žádají o povolení a oslovují majitele domu, zda mohou maškary dům navštívit. V průvodu jsou dále Turci, což jsou mladí a svobodní mládenci, dalšími v pořadí jsou Kominíci, kteří si důkladně hledí komínů a také přihlížejících, stejně jako Slamění, kteří mají za úkol každého umazat pro štěstí a když si paní domu utrhne ze Slaměného stéblo slámy, přispěje jí to k utužení zdraví a dobrému vyvedení husí, následuje je Kobyla, za kterou jde Ras a popohání ji, průvod uzavírají Židi, kteří obchodují s přihlížejícími. Celou maškaru doprovází dechovka, která u každého domu zahraje, co si pan a paní domu přejí, a celý den se takto veselí a tančí. Poslední zastávka maškary je, obvykle, v hospodě, kde dochází k poražení Kobyly, potom, co Ras přečte rozsudek za hříchy, ať už skutečné nebo domnělé, je Kobyla poražena za zvuku pohřební hudby. Jakmile se ale Kobyla napije sklenky alkoholu, je vzkříšena a veselice pokračuje, někdy až do ranních hodin.

Díky tomu, že se na Hlinecku udržují tyto zvyky již půl druhého století, byly masopustní masky na Hlinecku zapsány v roce 2010 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Provozovatel

Jeníkov

Jeníkov
539 01 Jeníkov
Email:
mesto@hlinsko.cz
GPS:
49,742490 15,957349
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Silvestr na Chrudimce

Ani letos se nezapomnělo na tradice, a tak se 30. prosince 2022 uskuteční již 38. setkání turistů u pramene Chrudimky.
Hlinsko, Pardubický kraj

Hračka – cesta do dětství

Výstava dřevěných hraček z unikátní soukromé sbírky.
Hlinsko, Pardubický kraj

Betlém vánoční

Vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru vánočních svátků v minulosti.
Hlinsko, Pardubický kraj

Masopust na Veselém Kopci

Tradiční masopustní obchůzka, která je součástí světového dědictví UNESCO.
Hlinsko, Pardubický kraj

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.
Hlinsko, Pardubický kraj

Rozhledna Vojtěchov u Hlinska

Nedaleko Hlinska, u odbočky na malou obec Vojtěchov, se nachází rozhledna, která je veřejnosti otevřena od roku 2010. Zvláštností rozhledny, jejíž plán vyhotovil projektant Milan Chvojka, je žulový kámen tvořící obklad spodní části stavby.
Hlinsko, Pardubický kraj

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš unikátní podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Stavba sahá do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.
Hlinsko, Pardubický kraj

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.
Chlumětín, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Rychtář v Kameničkách u Hlinska

Restauraci Rychtář naleznete v obci Kameničky nedaleko Hlinska. Mimo výborné kuchyně může díky své veliké kapacitě nabídnout také pořádání oslav zhruba pro 50 lidí (svatby, křtiny, narozeniny, firemní oslavy.)
Hlinsko, Pardubický kraj

Hlinecký pivovar Rychtář

Jste milovníkem piva a zajímá vás jeho výroba? V pivovaru Rychtář se seznámíte s tradičním postupem vaření piva a navíc pocítíte na vlastních chuťových pohárcích jeho jedinečnou chuť. A možná vás zaujme i místní specialita Rychtář 15%.
Hlinsko, Pardubický kraj

Hotel Kocourkov

Unikátní ubytování v Pekle Čertovina, které nenajdete nikde na světě. Zažijete originální ubytování v pokojích, kde naleznete krásnou řemeslnou práci uměleckých truhlářů a ručně vymalované pokoje do nejmenšího detailu.
Hlinsko, Pardubický kraj

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Design Apartmány Vysočina se nachází v centru města Hlinska, vedle řeky Chrudimky, uprostřed turistického regionu s množstvím zimních a letních aktivit.
Hlinsko, Pardubický kraj