Úvod > Kalendář akcí > Lidová řemesla a trhy > Tradiční masopust – Vyhánění zimy z plzeňské kotliny
Lidová řemesla a trhy

Tradiční masopust – Vyhánění zimy z plzeňské kotliny

Na konci února už mají zimy všichni dost – v neděli 27. 2. proto dostane z plzeňské kotliny vyhazov! Alespoň tak si to naplánovali organizátoři této každoroční oblíbené taškařice.
Maškarní průvod s množstvím rázovitých a tradičních maškar vyjde společně s přihlížejícími ve 14 hod. od 7. ZŠ na sídlišti Vinice. Nejdříve zamíří na statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (pro účastníky akce bude vstup zdarma). Zde budou připomenuty lidové zvyky související se zimou a předjařím. Především bude setnuta hlava línému (slaměnému) kohoutovi, který ráno pozdě kokrhá, a proto se stále ještě dlouho rozednívá. V nelítostném souboji poměří síly Zimomilci s Jaromilci. Dosud vždy přesvědčivě zvítězili ti druzí.

Další zastávka bude v rozmezí mezi třetí hodinou a půl čtvrtou u Kalikovského mlýna. Děti si budou moci cestu od zoo zkrátit svezením na pivovarském voze taženém koňmi. Pro dospělé opět poveze něco na zahřátí. Vůdčí osobnost průvodu a celého dne Jaromil XIII. zde pronese svoji hlavní řeč. Zhodnotí v ní letošní zimu, vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Ceny budou letos opravdu prémiové – vždyť se jedná o jubilejní ročník! Zejména tu však vzplane a pro jistotu bude ještě utopen za souhlasného pokřiku a tleskání přítomných symbol zimy – Morana.

Odpoledne vyvrcholí před radnicí. Poté, co bude zima spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy, nastane velké veselí. A Jaromil XIII. bude moci s čistým svědomím oznámit představiteli Plzně, že pro letošní rok byla z plzeňské kotliny zima definitivně vyhnána a její příznivci za ní musí napříště do hor. Program uzavře soutěžní pojídání masopustních koblih o titul koblížkového krále a prince. A komu to vše ještě nebude stačit, může za posledním únorovým nedělním odpolednem udělat tečku v nedaleké Pivotečce v Rooseveltově ulici.
 

Program 2022

14.30: Statek Lüftnerka
setnutí hlavy línému slaměnému kohoutovi
souboj mezi Jaromilci a Zimomilci
ze zoo ke Kalikovskému mlýnu pro děti možnost svézt se na pivovarském povozu taženém koňmi

15.15–15.45: Začátek Kilometrovky u Kalikovského mlýna
zapálení a utopení Morany
odměnění nejvtipnějších a nejzajímavějších masek
ukončení I. části programu a přesun na náměstí Republiky

16.00: Prostranství před radnicí
uložení zimy do rakve, uvěznění do městské šatlavy
předání Jaromilem XIII. hlášení o vyhnání zimy z plzeňské kotliny
velká soutěž v pojídání koblih o titul Plzeňský koblížkový král a princ


Trasa průvodu:

Zoologická a botanická zahrada města Plzně: statek Lüftnerka (pro účastníky průvodu vstup zdarma) přes Kalikovský mlýn na náměstí Republiky před radnici.

Provozovatel

7. ZŠ Plzeň na Vinicích

Brněnská 1040/36
323 00 Plzeň
Tel.:
+420 378 038 303
Email:
skola@zs7.plzen-e...
Email:
zoo@plzen.eu
WWW:
https://www.zoopl...
GPS:
49,762193 13,352919
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
Tipy na výlet:
Plzeň a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Štědrý den v Zoo Plzeň

Pro řadu Plzeňanů, ale i dalších, se stala dopolední návštěva plzeňské zoo na Štědrý den, již tradičním svátečním rituálem. Nadělte zvířátkům do jesliček a chyťte si zlatou rybku nebo se projděte po vánoční soutěžní naučné stezce.
Plzeň, Plzeňský kraj

Metalfest Open Air 2023

Metalfest v Plzni je už velmi uznávanou metalovou tradicí. Fanoušci si tento festival našli a oblíbili nejen pro jeho skvělou hudební dramaturgii mnoha žánrů metalu, ale i pro jeho jedinečné přírodní prostředí, ve kterém se koná.
Plzeň, Plzeňský kraj

Silvestr 2022 ve West Parku

Největší westernová party roku 2022 se nezadržitelně blíží! Přijďte oslavit poslední den letošního roku ve westernovém stylu!
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Usednout v tichu – Meditace a učení Buddhy

Krátká přednáška, společná meditace, otázky a odpovědi. Vede zenový mnich Tomasz Dąbrowski, blízký žák mistra Sandó Kaisena.
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Přírodní památka Kopeckého pramen v Plzni

Ojedinělý minerální pramen byl v minulosti jímán a využíván pro léčivé účely (tzv. plzeňská lázeňská voda). Minerální Kopeckého pramen se nachází v severozápadní části Plzně, asi 2,5 km od centra vnitřního města, při západním okraji městské části Lochotín.
Plzeň, Plzeňský kraj

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.
Plzeň, Plzeňský kraj

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

Zábavní a vzdělávací park v Plzni vhodný pro výlety s dětmi všech věkových kategorií. Vznikl jako kombinace naučné stezky využívající nejnovější technologie včetně 3D kina, dětských atrakcí a herních prvků. Nachází se na okraji městské části Vinice a je spojen se Zoo Plzeň.
Plzeň, Plzeňský kraj

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Panorama – romantika a relaxace v Plzni

Hotel nabízí možnost vidět srdce západních Čech – Plzeň – jak na dlani a strávit zde nezapomenutelné chvíle ve dvou. Hotel Panorama v Plzni nedaleko centra města nabízí v klidné lokalitě u parku s jezírkem 27 pokojů.
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Pivovar Raven začal vařit pivo v roce 2015. Pivovar přichází každý měsíc s novými styly a kombinacemi, které v ČR dosud nikdo neuvařil. Chmel na pivo pochází z celého světa – od Čech po Austrálii. Pivovar se nachází v plzeňském Bolevci u zastávky tramvaje Mozartova.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida nabízí ubytování ve 20 prostorných a moderně zařízených pokojích, které vás překvapí příjemnou atmosférou a pohodlím. V hotelové restauraci se podávají také bezlepkové snídaně.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel U Pramenů – rodinná pohoda v Plzni

Hotel U Pramenů byl vybudován roku 2007 přestavbou původního rodinného sídla z roku 1870. Přestože se nachází v klidné části města, zaujme svojí snadnou dostupností historického centra Plzně. Našim hostům nabízíme profesionální ubytovací a gastronomické služby čtyřhvězdičkového hotelu.
Plzeň, Plzeňský kraj