Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti

Vydáno 13. září 2019 Životní styl
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

Ještě nedávno byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od loňska si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

VlakO víkendu 14. a 15. září se po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně projedou dvě historické lokomotivy Bobinka a Elinka a udělají tak definitivní tečku za Létem s Bechyňkou a dalším ročníkem letních nostalgických jízd.

sobotu 28. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce a v neděli 29. září skončí  i jízdy cyklovlakem Expres Pálava - Podyjí.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. Například o víkendu 14. a 15. září poteče víno proudem po schodišti na Kuksu, vynikající vína ochutnáte na vinici sv. Kláry v pražské Troji anebo na Vinobraní na Pražském hradě.

Na Moravě zvou na vinobraní vinaři ze Strážnice, Velehradu a Lednice. Velikou akcí je Velkopavlovické vinobraní, které potrvá od pátku 13. do soboty 14. 9. a třídenní Znojemské vinobraní s historickým programem, které se letos koná od 13. do 15. 9. 2019.

Také další týden pokračují vinobraní a akce pro milovníky vín. Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu čekají 20. a 21. 9. návštěvníky i místní v Litoměřicích na Litoměřickém vinobraní. Velmi oblíbenou akcí je také Mělnické vinobraní, tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy se letos koná od 20. do 22. 9. Pražáci si užijí lahodného moku na Vinobraní na Grébovce 20. a 21. 9. Bude se zde mimo jiné podávat burčák z vlastních historických vinic.

VínoNa Moravě se chystá také Bzenecké krojované vinobraní a u Znojma Tour de burčák po vinařských stezkách. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty a jedna pro pěší, na trasách vás čekají zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích, kde budete moci kromě vína ochutnat i čerstvý znojemský burčák přímo z rukou vinařů. Neobyčejnou akcí, která se chystá na sobotu 21. 9. je Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích!

Poslední zářijový víkend 28. a 29. 9. vás pozve sám Karel IV. na Karlštejnské vinobraní, bůh vína Bakchus bude přítomen na Žernoseckém vinobraní 27. a 28. 9 a na Moravě se budou v ty samé dny konat tradiční krojované hody v Dolních Věstonicích.
 

Den otevřených dveří v Rezidenci primátora

Razidence primátoraPřijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Prostory Rezidence primátora si můžete prohlédnout 21. 9. 2019. Prohlídky jsou zdarma. Rezervaci můžete vytvořit do 19. 9. 2019 16:00. Počet míst je omezen.

Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. V bytě obvykle bydlí vzácné návštěvy primátora, jinak stále byl obýván národně-socialistickým primátorem Karlem Baxou v letech 1919 až 1937.
 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATODny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Ty letošní se budou konat 21. a 22. září 2019. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Na letošní Dny NATO míří již třetí akrobatická skupina, a to francouzská Patrouille de France s letouny Alpha Jet. Ta je zároveň poslední z předních evropských skupin, která ještě na mošnovském letišti nevystoupila. Patrouille de France je považována za nejstarší a jednu z nejprofesionálnějších akrobatických skupin, díky čemuž se řadí mezi absolutní světovou špičku.
 

Zoo Praha oslaví 88 let!

papoušekV sobotu 28. září se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 88. výročí otevření zoologické zahrady.
 
V 11 hodin začíná velká oslava 88. výročí založení Zoo Praha s bohatým doprovodným programem za účasti vzácných hostů. Tentokrát na téma Jubilejní rok pro koně Převalského. Při této příležitosti také slavnostně otevře Rákosův pavilon. Jedná se o novou expozici exotických ptáků. Tu budou tvořit průchozí voliéry, jež se stanou domovem pro řadu pozoruhodných druhů papoušků.
 

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze

Německé velvyslanectvíNěmecké velvyslanectví v Praze - Lobkovický palác na Malé Straně se letos otevře pro širokou veřejnost. Velvyslanectví zve všechny zájemce, aby si prohlédli historické prostory paláce anebo se zúčastnili zajímavého programu.
 
Před 30 lety, v létě a na podzim roku 1989, se tisícům občanů NDR podařilo dostat se přes Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze do svobody. Lobkovický palác, v němž velvyslanectví sídlí, se tak stal významným místem německých a evropských dějin.
 

Svatováclavské slavnosti 2019

Václavské náměstíJednou z prvních svatováclavských akcí je otevřeno Svatováclavského trhu v Praze na Václavském náměstí. Tržiště s historickým programem se otevře již v sobotu 14. září 2019. Letos nabídnou kromě zábavy i pohled do historie a chybět nebude ani nabídka oblíbených gastronomických specialit, prodejních stánků s moravským vínem, burčákem, i dárkovými drobnostmi. Průvod kejklířů, hudebníků a tanečnic, v čele s knížetem Václavem projde spodní částí Václavského náměstí na státní svátek 28. 9. 2019.

Tradiční slavnosti sv. Václava připravuje od 27. do 29. 9. i Český Krumlov. Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Krumlově provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Svatováclavská jízdaTradiční akcí k poctě sv. Václava je také Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi. Každoročně 28. 9. startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

Nejtradičnějším počinem je však Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která letos proběhne v pátek 27. a sobotu 28. září. V pátek 27. září v 18.50 bude v Brandýse nad Labem u kostela Obrácení sv. Pavla přivítána relikvie sv. Václava a následně proběhne Svatováclavský koncert. V sobotu 28. září proběhnou v 7.00 ranní chvály v děkanské zahradě, následuje v 7.30 a v 8.30 mše svatá v děkanské zahradě. Poutní mše svatá na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi proběhne tradičně v 10.00 a jejím hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius v České republice Mons. Charles Daniel Balvo.
Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Legiovlak 2019

Legiovlak 2019

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík jezdí z Prahy do oblasti Českého ráje a Prachovských skal, do města Jičín a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 30. března do 28. října 2019.

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Tradiční Dny otevřených dveří v železničním depozitáři NTM v Chomutově budou letos probíhat celou sezonu od soboty 30. března do pondělí 28. října, vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

Slavnostní otevření a provoz v sezoně 2019 chomutovského železničního depozitáře Národního technické

Slavnostní otevření a provoz v sezoně 2019 chomutovského železničního depozitáře Národního technické

Národní technické muzeum již po třetí na letní sezónu zpřístupňuje pro zájemce o železniční historii Železniční depozitář v Chomutově.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.

Rezidence primátora hl. m. Prahy - den otevřených dveří

Rezidence primátora hl. m. Prahy - den otevřených dveří

Přijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad.

Vrbovecké vinobraní 2019

Vrbovecké vinobraní 2019

Slavnostní vinobraní ve Vrbovci. Poslední říjnovou sobotu slavíme v naší sklepní uličce největší vinařskou událost – ukončení sklizně. Těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.

Další aktuality