Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti
Životní styl

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti

  • Vydáno29. srpna 2023
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

VlakJeště před několika lety byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od roku 2020 si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od pátku do neděle od 10 do 17 hodin. V sobotu 30. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce s doprovodným programem. Z Mladějova na Moravě se můžete vydat v 9:00 na Novou Ves, v 11:20 na Hřebeč a v 15:10 na Novou Ves. Poslední zářijový den se bude navíc konat velká slavnost všech fandl železnic – Den (mladějovské) železnice!

Den železnice se bude slavit ale i na jiných místech. Například 16. září v areálu železniční stanice Česká Třebová, o den později 17. 9. v Trutnově a o týden později 28. 9. v Karlových Varech nebo 30. 9. Liberci. Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás i letos doprovází (již osmým rokem) při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátkydo 29. října. Cyklohráček pro malé i velké dobrodruhy jezdí stále za standardní tarif Pražské integrované dopravy (PID) či tarif Českých drah (ČD).
 

Na Tetín za Ludmilou

tetínV září si každoročně připomínáme zavraždění svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího sv. Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie. Největší vzpomínkové akce se tradičně konají na Tetíně, kde byla sv. Ludmila úkladně zabita. Symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, je Tetínská pouť. Letos se ve dnech 17. a 18. 9. můžete těšit na koncerty, trh, celosvětový sraz Ludmil a Bořivojů, Burčáková slavnost, pestrý program pro děti, historické přednášky, pouťové atrakce a plno dalších zajímavostí! Podle legendy zemřela sv. Ludmila na Tetíně 15. září 921. Letos tedy od tohoto činu uplyne 1101 let.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. V Čechách například vynikající vína ochutnáte ve dnech 8. a 9. 9. na Vinohradském vinobraní v Praze, 9. 9. v plzeňském Bolevci nebo 16. a 17. 9. na vinici sv. Kláry v pražské Troji. Za doprovodu historického a kulturního programu čekají 16. 9. návštěvníky i místní v Litoměřicích na Litoměřickém vinobraní. Velmi oblíbenou akcí je také Mělnické vinobraní, tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy se letos koná od 15. do 17. 9.

VínoNa Moravě se chystá od 15. do 16. 9. slavné Bzenecké krojované vinobraní a originální je 16. 9. Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích! Zde vás také ve stejný den potěší Hudbobraní ve Valtickém Podzemí. Těšit se můžete na cimbálky a ženské pěvecké sbory. Velikou akcí je Velkopavlovické vinobraní, které potrvá od pátku 15. do soboty 16. 9.

Také další týden pokračují vinobraní a akce pro milovníky vín. Pražáci si užijí lahodného moku při Vinobraní na Grébovce 22. – 23. 9., kde se bude mimo jiné podávat burčák z vlastních historických vinic. Mikulov nabídne 23. 9. Festival bio vín a sýrů, ve dnech se také koná oblíbené Karlštejnské vinobraní, které se koná ve dnech 23. a 24. 9. Tradiční podzimní lisování hroznů, prodej burčáku, ochutnávka vín a gastronomických pochutinami čáká návštěvníky 30. 9. na Sedleckém vinobraní.
 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATODny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Ty letošní se budou konat 16. a 17. 9. 2023. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Na Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil AČR zazáří Armáda České republiky představením nové  techniky, která byla zařazena do její výzbroje a díky našim partnerům i ta, s jejímž pořízením se plánuje. Ze Slovenska se můžete těšit na osvědčené vrtulníky UH-60M Black Hawk, které se přestaví třikrát v řadě. Jeden v dynamické a druhý v statické ukázce. Vzdušné síly Německa představí osm letounů a vrtulníků. Transportní obr A-400 se představí v průletu i během výsadku. Na statické ukázce najdete například bojový letoun Tornado, premiéru bude mít lehký vrtulník pro speciální síly H145M. Polské vzdušné síly přiletí v plné parádě! Na co se můžete tešit? Například na tři letecké dynamické ukázky nadzvukových letadel v a jeden exkluzivní low pass. Nebude chybět ani bezpilotní letoun Bayraktar. Rakousko letos posílá černého jestřába – na statické ukázce si prohlédnete vrtulník Black Hawk ve verzi S-70.
 

Zoo Praha oslaví 92 let

gorilaVe středu 28. září se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 92. výročí otevření zoologické zahrady. Za více než devět dekád své existence prodělala obrovský rozvoj: od malých betonových kotců a ohrad se posunula k tematickým a prostorným biotopovým expozicím bez viditelných bariér. Nejnovějším počinem je otevření Rezervace Dja – nový pavilon goril na koci září 2022 simulující kamerunský deštný prales na ploše 7 700 m2, ve kterém mimo goril žijí také osináci, talapoini, štětkouni či kaloni. V lednu 2023 přibyly do Pavilonu šelem a plazů krásné agamy límcové, které Zoo Praha chová vůbec poprvé v historii.

lední medvědV současné době se připravuje nová expozice pro lední medvědy. Ta současná pochází z 30. let minulého století a je absolutně nevyhovující. Medvědům se dostane zbrusu nové krásné expozice s názvem Arktida, která vznikne v severozápadním cípu areálu zoo, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky. Lední medvědi zde budou mít k dispozici dva rozsáhlé expoziční výběhy, každý se dvěma bazény se slanou vodou. Zázemí budou tvořit odstavný výběh a hlavně stavebně oddělené ubikace, umožňující vytvořit samici oázu absolutního klidu nezbytného pro úspěšný odchov mláďat.
 

Svatováclavské slavnosti 2023

Svatováclavské slavnostiTradiční slavnosti sv. Václava připravuje od 29. 9. do 1. 10. Český Krumlov. Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Krumlově provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Tradiční akcí k poctě sv. Václava je také Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi. Každoročně 28. 9. startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

národní svatováclavská pouťNejtradičnějším počinem je však Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která letos proběhne od 27. 9. do 1. 10. 2023. Do Staré Boleslavi spolu s představiteli církve a státu přivádí tisíce poutníků a vedle duchovního společenství je oblíbenou příležitostí k setkání při kulturních programech a lidové zábavě. Stará Boleslav se díky přímému přenosu Národní svatováclavské pouti každoročně ve svátek sv. Václava těší pozornosti široké televizní a rozhlasové veřejnosti.

Pouť ve Staré Boleslavi bude letos výjimečná tím, že se slavnostní bohoslužbou v 10.00 otevírá po rekonstrukci bazilika svatého Václava a budou zde vystaveny unikátní relikvie, a to svatováclavský meč a relikviářová busta svatého Václava. Jedinečnou příležitost prohlédnout si tyto relikvie budete mít v úterý 28. září po skončení slavnostní mše od 12.00 do 17.00 hodin. Poté budou převezeny zpět do Prahy a uloženy v katedrále sv. Víta. Tak jako každý rok i letos dorazí do Staré Boleslavi středa 27. září 2023 večer relikvie sv. Václava před baziliku sv. Václava ve Staré Boleslavi.
Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

27.9.
1.10.
Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť svým prvním ročníkem v roce 2003 navázala na staleté tradice velkých staroboleslavských poutí a slavností svatováclavského milénia v roce 1929.

Zoo Praha slaví 92 let – výroční slavnost založení pražské zoo 2023

28.9.
Zoo Praha slaví 92 let – výroční slavnost založení pražské zoo 2023

Již devadesátýmdruhým rokem otevírá Zoo Praha své brány návštěvnické veřejnosti. Za více než devět dekád své existence prodělala obrovský rozvoj: od malých betonových kotců a ohrad jsme se posunuli k tematickým a prostorným biotopovým expozicím bez viditelných bariér.

Den mladějovské železnice

30.9.
Den mladějovské železnice

Navštivte mladějovskou úzkokolejku v sobotu 30. září a zúčastněte se Dne (mladějovské) železnice – posledního provozního dne úzkokolejky v sezoně 2023 s doprovodným programem, jehož hlavní část začne ve 12:00 hodin.

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

30.9.
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

Již tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již 30. ročník.

Legiovlak 2023

11.4.
3.12.
Legiovlak 2023

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2023

28.9.
Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2023

Svatováclavská jízda historických vozidel, která se koná každoročně 28. září, představuje novodobou tradici významně obohacující nabídku společenských a zábavných akcí ve městě. Každoročně v tento den dopoledne z Komenského náměstí startuje dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2023

28.9.
1.10.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2023

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla.

Sedlecké vinobraní

30.9.
Sedlecké vinobraní

Tradiční podzimní akce vinařství ZD Sedlec.

Další aktuality

Tipy na výlet pro vás a vaše děti, nejen na Světový den cestovního ruchu

Nabídka kvalitních možností, jak u nás strávit příjemnou rodinnou dovolenou, rok od roku roste. Víte, že Světový den cestovního ruchu, který slavíme 27. září, byl vyhlášen už roku 1979 a první oslavy toho dne proběhly v roce 1980? Mezinárodní den vznikl jako připomínka k přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). Tento den připomíná nejen cestování jako takové, ale hlavně cestování bezpečné a férové. Světový den cestovního ruchu 2023 v rámci tématu Turistika a zelené investice zdůrazňuje potřebu většího počtu a lépe zacílených investic pro projekty udržitelného rozvoje, které jsou součástí plánu OSN pro lepší svět do roku 2030. Nepřestávejte poznávat! S úctou k lidem i planetě.
Životní styl

Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře

Tu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.
Životní styl

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s námi podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!
Životní styl

O víkendu uklidí dobrovolníci Česko

Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu 16. září na úklid po nepořádných turistech a spoluobčanech. Vyvrcholením letošní úklidové sezony bude již pátý ročník akce World CleanUp Day, kterou ocenilo i OSN za mobilizaci občanů a naplňování cílů udržitelného rozvoje. Letos jsou napříč Českem naplánovány stovky úklidů, vy se můžete zapojit jak do organizovaných akcí, tak sami za sebe.
Životní styl

Deset tipů na místa, kde se na podzim dobijete pozitivní energií

Vyčerpává vás podzimní čas a plíživě se blížící zima? Vydejte se tedy do kláštera Rosa Coeli, na Svatý Hostýn nebo zříceninu Andělská Hora, načerpejte pozitivní energii a posuďte sami, zda jsou příběhy o silných energetických zónách a léčivých účincích těchto míst pravdivé.
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
Životní styl

Podzim již nachystal dýně a dýňové dobroty

Začneme hádankou: jejich barvy dokážou prozářit i podzimní sychravé dny, a když do nich vložíte svíčku, ochotně se budou smát celý večer. Co je to? Odpověď zní dýně; velké i malé, rozmanitých odrůd a tvarů. Portál Kudy z nudy vás zve na podzimní výlety za dýněmi a dýňovými pochoutkami.
Životní styl

10 tipů na výlety za bioprodukty

Zajímá vás, co jíte a za jakých podmínek jsou suroviny na váš stůl vyráběny? Podívejte se farmářům přímo pod pokličku. Navštivte některou z biofarem nebo ochutnějte bio produkty v některé z restarurací, které je nabízí.
Životní styl