Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti
Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti

  • Vydáno29. srpna 2022
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

VlakJeště před několika lety byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od roku 2020 si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin. V sobotu 10. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce s doprovodným programem. Z Mladějova na Moravě se můžete vydat v 9:00 na Novou Ves, v 11:20 na Hřebeč a v 15:10 na Novou Ves.

JHMDNa 17. září letos vyšel Den železnice. Velká oslava se chystá v Jindřichově Hradci, kde mají základnu Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Kromě bohatého programu nabídnou oblíbené jízdy historických vlaků
do Nové Bystřice a zpět, do Lovětína a zpět a do Jarošova nad Nežárkou a zpět. Speciální vlak je připraven také pro jízdu z Veselí nad Lužnicí do Jindřichova Hradce a zpět. Oslavy historických vlaků budou mít své další kouzlo v několika významných výročích: spolu s JHMD oslavíte 135 let od příjezdu prvních vlaků do Jindřichova Hradce a 125 let do Nové Bystřice!

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás i letos doprovází (již osmým rokem) při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátkydo 31. října. Cyklohráček pro malé i velké dobrodruhy jezdí stále za standardní tarif Pražské integrované dopravy (PID) či tarif Českých drah (ČD).
 

Na Tetín za Ludmilou

tetínV září si každoročně připomínáme zavraždění svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího sv. Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie. Největší vzpomínkové akce se tradičně konají na Tetíně, kde byla sv. Ludmila úkladně zabita. Symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, je Tetínská pouť. Těšit se můžete na koncerty, trh, celosvětový sraz Ludmil a Bořivojů, Burčáková slavnost, pestrý program pro děti, historické přednášky, pouťové atrakce a plno dalších zajímavostí! Podle legendy zemřela sv. Ludmila na Tetíně 15. září 921. Letos tedy od tohoto činu uplyne 1101 let.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. V Čechách například vynikající vína ochutnáte ve dnech 17. a 18. září na vinici sv. Kláry v pražské Troji anebo 17. září na Kunětické hoře. Za doprovodu historického a kulturního programu čekají 17. 9. návštěvníky i místní v Litoměřicích na Litoměřickém vinobraní. Velmi oblíbenou akcí je také Mělnické vinobraní, tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy se letos koná od 16. do 18. 9.

Na Moravě se chystá od 16. do 17. 9. slavné Bzenecké krojované vinobraní a originální je 17. 9. Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích! Velikou akcí je Velkopavlovické vinobraní, které potrvá od pátku 16. do soboty 17. 9.

VínoTaké další týden pokračují vinobraní a akce pro milovníky vín. Pražáci si užijí lahodného moku při Vinobraní na Grébovce 24. 9., kde se bude mimo jiné podávat burčák z vlastních historických vinic. Mikulov nabídne Festival bio vín a sýrů, ve dnech 23. a 24. 9. se chystá veliký Plzeňský festival vína a nebude chybět ani oblíbené Karlštejnské vinobraní, které se koná ve dnech 24. a 25. 9. Tradiční podzimní lisování hroznů, prodej burčáku, ochutnávka vín a gastronomických pochutinami čáká návštěvníky 24. 9. na Sedleckém vinobraní. Cimbálky a ženské pěvecké sbory vás potěší v sobotu 24. 9. ve Valticích, kde proběhne Hudbobraní ve Valtickém Podzemí.
 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATODny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Ty letošní se budou konat 17. a 18. září 2022. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Armáda České republiky bude mít na Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil AČR ze všech účastníků nejrozsáhlejší prezentaci. Důraz přitom bude klást na představení techniky, která nově byla zařazena do její výzbroje a díky našim partnerům i ta, s jejímž pořízením se plánuje. Poprvé tak budete mít možnost seznámit se s nejnovějšími modernizačními projekty Armády České republiky – švédským bojovým vozidlem pěchoty CV90, modelem izraelského systému protivzdušné obrany Shorad, které doplní model letounu páté generace F-35 v českých barvách v měřítku 1:1.
 

Zoo Praha oslaví 91 let

gorilaVe středu 28. září se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 91. výročí otevření zoologické zahrady. Za devět dekád své existence prodělala obrovský rozvoj: od malých betonových kotců a ohrad se posunula k tematickým a prostorným biotopovým expozicím bez viditelných bariér. Navzdory covidu pokračovaly v Zoo Praha všechny významné investiční akce, především výstavba nového pavilonu goril. Ten je ke konci roku 2021 již stavebně téměř dokončen a po otevření 28. září 2022 provede návštěvníky na ploše 7 700 m2 po pomyslné cestě Kamerunem, počínaje tamním venkovem přes sekundární a primární deštný les až po pralesní mýtiny s gorilami.
 

Svatováclavské slavnosti 2022

Svatováclavské slavnostiTradiční slavnosti sv. Václava připravuje od 23. do 28. 9. Český Krumlov. Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Krumlově provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Tradiční akcí k poctě sv. Václava je také Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi. Každoročně 28. 9. startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

národní svatováclavská pouťNejtradičnějším počinem je však Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která letos proběhne od 25. do 28. září. Pouť ve Staré Boleslavi bude letos výjimečná tím, že se slavnostní bohoslužbou v 10.00 otevírá po rekonstrukci bazilika svatého Václava a budou zde vystaveny unikátní relikvie, a to svatováclavský meč a relikviářová busta svatého Václava. Jedinečnou příležitost prohlédnout si tyto relikvie budete mít v úterý 28. září po skončení slavnostní mše od 12.00 do 17.00 hodin. Poté budou převezeny zpět do Prahy a uloženy v katedrále sv. Víta.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.