Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti
Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti

Vydáno 13. září 2021
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

Ještě nedávno byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od loňska si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.
Vlak

sobotu 25. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce s doprovodným programem. Z Mladějova na Moravě se můžete vydat v 9:00 na Hřebeč, v 10:20 na Novou Ves, ve 13:00 na Novou Ves nebo na Hřebeč a v 15:10 na Novou Ves.
 

Na Tetín za Ludmilou

V roce 2021 si připomínáme 1100. výročí od zavraždění svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího sv. Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie.Tetínská pouť je symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, která na Tetíně zemřela 15. září 921 mučednickou smrtí.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. Například vynikající vína ochutnáte ve dnech 17. a 18.září na vinici sv. Kláry v pražské Troji anebo 19. září na Kunětické hoře.

Na Moravě zvou na vinobraní vinaři ze Strážnice, Velehradu a Lednice. Velikou akcí je Velkopavlovické vinobraní, které potrvá od pátku 17. do soboty 18. 9.

Také další týden pokračují vinobraní a akce pro milovníky vín. Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu čekají 18. 9. návštěvníky i místní v Litoměřicích na Litoměřickém vinobraní. Velmi oblíbenou akcí je také Mělnické vinobraní, tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy se letos koná od 17. do 19. 9. Pražáci si užijí lahodného moku na Vinobraní na Grébovce 18. 9.. Bude se zde mimo jiné podávat burčák z vlastních historických vinic.

VínoNa Moravě se chystá také Bzenecké krojované vinobraní a neobyčejnou akcí, která se chystá na sobotu 18. 9. je Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích!

 O týden později, v  sobotu 25. září ožije zámek v Nelahozevsi jedním z nepopulárnějších festivalů podzimní sezóny.
 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATODny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Ty letošní se budou konat 18. a 19. září 2021. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Nový letoun L-39NG vyvinutý a vyrobený v Aeru Vodochody se poprvé předvede návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR při akrobatické letové ukázce. Návštěvníci se mohou těšit také na působivé vystoupení tureckého display týmu F-16 SoloTurk, jenž se do Mošnova vrací po dlouhých devíti letech.Víceúčelový letoun F-16 je nejrozšířenějším modelem mezi letectvy členských zemí NATO a jako takový se Dnů NATO účastní každoročně již od roku 2007.
 

Zoo Praha oslaví 90 let!

papoušek28. září se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 90. výročí otevření zoologické zahrady. Ochutnejte atmosféru 30. let v Zoo Praha, prohlédněte si dobové dopravní prostředky, stylizujte se do tehdejší módy a rozhýbejte se v rytmu swingové hudby!
 

Svatováclavské slavnosti 2021

Tradiční slavnosti sv. Václava připravuje od 24. do 28. 9. i Český Krumlov. Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Krumlově provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Svatováclavská jízdaTradiční akcí k poctě sv. Václava je také Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi. Každoročně 28. 9. startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

Nejtradičnějším počinem je však Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která letos proběhne od 25. do 28. září. Pouť ve Staré Boleslavi bude letos výjimečná tím, že se slavnostní bohoslužbou v 10.00 otevírá po rekonstrukci bazilika svatého Václava a budou zde vystaveny unikátní relikvie, a to svatováclavský meč a relikviářová busta svatého Václava. Jedinečnou příležitost prohlédnout si tyto relikvie budete mít v úterý 28. září po skončení slavnostní mše od 12.00 do 17.00 hodin. Poté budou převezeny zpět do Prahy a uloženy v katedrále sv. Víta.
Mělnické vinobraní 2021

17.9.
19.9.
Mělnické vinobraní 2021

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Svatováclavské slavnosti na hradě Hukvaldy

25.9.
Svatováclavské slavnosti na hradě Hukvaldy

Hrad Hukvaldy bude o svatováclavském víkendu plný šermířů a bohatého programu.

Svatováclavská pouť v Harrachově

28.9.
Svatováclavská pouť v Harrachově

Svatováclavská pouť, atrakce, kostel, koláče.

Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku

25.9.
Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.

Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě

25.9.
26.9.
Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě

Restaurace Villa Richter Vás zve na již tradiční ročník Svatováclavského vinobraní.

Zoo slaví 90 let – Výroční slavnost založení Zoo Praha 2021

28.9.
Zoo slaví 90 let – Výroční slavnost založení Zoo Praha 2021

Již devadesátým rokem otevírá Zoo Praha své brány návštěvnické veřejnosti. Za devět dekád své existence prodělala obrovský rozvoj: od malých betonových kotců a ohrad jsme se posunuli k tematickým a prostorným biotopovým expozicím bez viditelných bariér.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2021

24.9.
28.9.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2021

Svatováclavské slavnosti jsou poctou svatému Václavovi, patronu české země, vinařů a pivovarníků a oslavou Dne české státnosti.

Trojské vinobraní sv. Kláry 2021

18.9.
19.9.
Trojské vinobraní sv. Kláry 2021

V letošním roce nepřijdou milovníci vína a fanoušci trojského vinohradu sv. Kláry zkrátka. Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje na víkend 18. a 19. září Oslavy sklizně na vinici sv. Kláry.

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

25.9.
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

Již tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již 28. ročník.

Růžový máj 2021

25.9.
Růžový máj 2021

Celkem 25 stánků, z toho 20 vinařů především z Moravy, degustace růžových vín a klaretů, gastronomie snoubící se s růžovým vínem, bohatý doprovodný program. Takový bude desátý ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne stejně jako loni až začátkem podzimu 25. září.

Jiřinkový ples 2021

25.9.
26.9.
Jiřinkový ples 2021

V prostorách sokolovny v České Skalici se v sobotu 25. září od 20 hodin uskuteční Jiřinkový ples, který pořádá TJ Sokol Česká Skalice.

Dny NATO v Ostravě 2021

18.9.
19.9.
Dny NATO v Ostravě 2021

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě.

Žernosecké vinobraní 2021

24.9.
25.9.
Žernosecké vinobraní 2021

Dvoudenní oslava práce vinařů. Stánky, kapely a především BURČÁK a VÍNO.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

27.9.
28.9.
Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť svým prvním ročníkem v roce 2003 navázala na staleté tradice velkých staroboleslavských poutí a slavností svatováclavského milénia v roce 1929.

Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí

2.4.
28.9.
Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí

Od dubna do konce září se můžete svézt o víkendech a vybraných svátcích Expresem Pálava – Podyjí do oblastí jižní Moravy protkaných atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Vlak je připravený pro přepravu většího množství kol.

Legiovlak 2021

1.6.
5.12.
Legiovlak 2021

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

4.6.
31.10.
Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

Národní technické muzeum otevírá na letní sezónu své pobočky, které jsou oblíbeným cílem prázdninových výletů.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Žatecká Dočesná jinak 2021 – největší slavnosti chmele a piva v EU

1.7.
30.9.
Žatecká Dočesná jinak 2021 – největší slavnosti chmele a piva v EU

V Žatci se uskuteční již 64. ročník akce Žatecká Dočesná. Letos ovšem s dodatkem "jinak" a netradičně formou několika akcí v průběhu léta od července do září. Bližší informace budou zveřejněny v červnu.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

5.8.
26.9.
Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Díky názvu festivalu si připomenete osobnost Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele, kterému se dostalo lekcí i od Wolfganga Amadea Mozarta.

Dny evropského dědictví 2021

10.9.
19.9.
Dny evropského dědictví 2021

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2021 od 10. do 19. září.

Svatoludmilská pouť na Tetíně

17.9.
19.9.
Svatoludmilská pouť na Tetíně

Na více než stoletou tradici po roce naváže další Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v obci Tetín o víkendu 17. – 19. září. Na své si přijdou vyznavači zábavy i ti, které láká původní význam poutních slavností.

Skleněné městečko Železný Brod 2021

18.9.
19.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2021

Městská slavnost zaměřená na oslavu sklářství se odehraje v Železném Brodě 18. a 19. září. Tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Letos se koná 15. ročník.

Sedlecké vinobraní

25.9.
Sedlecké vinobraní

Tradiční podzimní akce vinařství ZD Sedlec.

Svatováclavské vinobraní v Kadani 2021

25.9.
Svatováclavské vinobraní v Kadani 2021

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů – mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2021

28.9.
Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2021

Svatováclavská jízda historických vozidel, která se koná každoročně 28. září, představuje novodobou tradici významně obohacující nabídku společenských a zábavných akcí ve městě. Každoročně v tento den dopoledne z Komenského náměstí startuje dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů.

Vrbovecké vinobraní 2021

30.10.
Vrbovecké vinobraní 2021

Slavnostní vinobraní ve Vrbovci. Poslední říjnovou sobotu slavíme v naší sklepní uličce největší vinařskou událost – ukončení sklizně. Těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.