Úvod > Kalendář akcí > Dny NATO v Ostravě 2021
Historické a vojenské akce

Dny NATO v Ostravě 2021

Kdy 18. září 2021 8:3019. září 2021 17:00
Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě.

21. Dny NATO v Ostravě & 12. Dny Vzdušných sil AČR – největší bezpečnostní show v Evropě. Jedinečná mezinárodní přehlídka vojenských, bezpečnostních a záchranných jednotek s mottem „Naše bezpečnost není samozřejmost".

Poprvé na veřejnou akci v České republice zavítá přepravní letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF, jehož je Česká republika součástí. Jeho účast je součástí prezentace modernizace Armády ČR. Cílem programu Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet – MMF) je zvýšení schopnosti a kapacity evropských států provádět tankování za letu a zlepšit tak možnost operačního nasazení. Spolu s Českou republikou je do něj zapojeno šest států NATO, které by do konce roku 2024 měly disponovat celkově devíti letouny Airbus A-330 v konfiguraci MRTT (Multi-Role Tanker Transport). Tento gigant se oba dny představí ve vzduchu, kdy se zapojí do zahajovacího průletu v první den konání Dnů NATO, v neděli pak v průletu s letouny JAS-39 Gripen předvede simulaci tankování za letu.

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2021 budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do budoucnosti Armády ČR. Ta ve speciální expozici nabídne přehled současných akvizičních projektů, kde představí nově pořizovanou výstroj a výzbroj. Návštěvníci areálu tak uvidí, jakou techniku armáda v nedávné minulosti pořizovala či v blízké budoucnosti pořizovat bude. Zároveň bude k vidění i dosluhující a zastaralá technika, která je díky těmto akvizicím vyřazována. Vedle sebe tak budou vystavena nová vozidla Toyota Hilux vedle Land Roverů a UAZů, Tatry 815 vedle Pragy V3S, různé generace ručních zbraní a doufáme, že se představí i nová CASA C-295MW. Návštěvníci se tak budou moci na vlastní oči přesvědčit, jaký je vývoj v oblasti vojenské techniky.

Speciálním partnerským státem je Švédsko, které využije této role k prezentaci produktů svého obranného průmyslu. Nabídne tak čtyři dynamické ukázky současných i historických letounů od firmy Saab, které doplní technika pozemních sil. Po třech letech se tak vrátí i letouny Tunnan, Draken a Viggen populární Švédské historické letky.

Vůbec poprvé je k vidění na veřejné akci ve Střední Evropě bezpilotní letoun MQ-9 Reaper amerického letectva. Na mošnovské letiště se po pěti letech se dále vrátí unikátní konvertoplán CV-22B Osprey, který na statické ukázce doplní KC-135 Stratotanker a armádní vrtulníky AH-64D Apache a UH-60 Black Hawk.

Německý Bundeswehr na mošnovském letišti představí svá bojová vozidla v čele s tankem Leopard 2 či výzbroj protichemické jednotky.
 

Vstupenky

Do areálu Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR jich moci dorazit až 40 000 za jeden den, polovině z nich bude stačit platný test o bezinfekčnosti. Pro regulaci počtu budeme poprvé v historii akce distribuovat vstupenky, jejichž pořízení bude pro vstup do areálu nezbytné a které budou jednodenní. Vstup na akci přitom zůstává bezplatný.Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil bude na základě jednání s Ministerstvem zdravotnictví tento týden moci navštívit až 40 000 osob za den.

Na naší akci se vztahují standardní opatření jako na jiné akce, takto vysoký počet návštěvníků je umožněn díky velké rozlehlosti areálu a dle podmínek hygienických opatření platných od 1. září 2021. Z těch vyplývá, že minimálně polovina všech návštěvníků musí mít dokončené očkování (nejméně 14 dní) nebo doložit doklad o prodělání onemocnění covid-19 do 180 dní od nákazy.

Druhá polovina návštěvníků se vedle výše uvedených dvou podmínek může prokázat i negativním výsledkem testu na onemocnění covid-19, tj. negativní PCR test ne starší než 7 dní nebo negativní antigenní test ne starší než 72 hodin. Jednu z těchto podmínek musí splnit všichni návštěvníci starší šesti let, děti do šesti let nebudou muset mít ani vstupenku.
 

O Dnech NATO

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Cílem akce je prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Každým rokem se snaží organizátoři návštěvníkům akce nabídnout něco výjimečného. Součástí největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě jsou Dny vzdušných sil Armády České republiky. Své umění tu předvádí letecké akrobatické skupiny, divákům se představí i policejní zásahové jednotky, motocyklová četa Hradní stráže a další elitní útvary.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 8. 2021
Exkurze na Letišti Ostrava

Exkurze na Letišti Ostrava

Mošnov, Severní Morava a Slezsko
Výlety do oblak z Mošnova

Výlety do oblak z Mošnova

Mošnov, Severní Morava a Slezsko
Půjčovna motokár Mošnov

Půjčovna motokár Mošnov

Albrechtičky, Severní Morava a Slezsko
Muzeum obce Albrechtičky – kouzlo starých časů

Muzeum obce Albrechtičky – kouzlo starých časů

Albrechtičky, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Vrtule

Restaurace a penzion Vrtule

Petřvald, Severní Morava a Slezsko
Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Petřvald, Severní Morava a Slezsko
Penzion Freudův sen Příbor

Penzion Freudův sen Příbor

Příbor, Severní Morava a Slezsko
Minipivovar Krmelín a Bowling u Hodže

Minipivovar Krmelín a Bowling u Hodže

Krmelín, Severní Morava a Slezsko