Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených i svatováclavské slavnosti

Vydáno 13. září 2019 Životní styl
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

Ještě nedávno byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od loňska si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

VlakO víkendu 14. a 15. září se po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně projedou dvě historické lokomotivy Bobinka a Elinka a udělají tak definitivní tečku za Létem s Bechyňkou a dalším ročníkem letních nostalgických jízd.

sobotu 28. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce a v neděli 29. září skončí  i jízdy cyklovlakem Expres Pálava - Podyjí.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. Například o víkendu 14. a 15. září poteče víno proudem po schodišti na Kuksu, vynikající vína ochutnáte na vinici sv. Kláry v pražské Troji anebo na Vinobraní na Pražském hradě.

Na Moravě zvou na vinobraní vinaři ze Strážnice, Velehradu a Lednice. Velikou akcí je Velkopavlovické vinobraní, které potrvá od pátku 13. do soboty 14. 9. a třídenní Znojemské vinobraní s historickým programem, které se letos koná od 13. do 15. 9. 2019.

Také další týden pokračují vinobraní a akce pro milovníky vín. Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu čekají 20. a 21. 9. návštěvníky i místní v Litoměřicích na Litoměřickém vinobraní. Velmi oblíbenou akcí je také Mělnické vinobraní, tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy se letos koná od 20. do 22. 9. Pražáci si užijí lahodného moku na Vinobraní na Grébovce 20. a 21. 9. Bude se zde mimo jiné podávat burčák z vlastních historických vinic.

VínoNa Moravě se chystá také Bzenecké krojované vinobraní a u Znojma Tour de burčák po vinařských stezkách. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty a jedna pro pěší, na trasách vás čekají zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích, kde budete moci kromě vína ochutnat i čerstvý znojemský burčák přímo z rukou vinařů. Neobyčejnou akcí, která se chystá na sobotu 21. 9. je Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích!

Poslední zářijový víkend 28. a 29. 9. vás pozve sám Karel IV. na Karlštejnské vinobraní, bůh vína Bakchus bude přítomen na Žernoseckém vinobraní 27. a 28. 9 a na Moravě se budou v ty samé dny konat tradiční krojované hody v Dolních Věstonicích.
 

Den otevřených dveří v Rezidenci primátora

Razidence primátoraPřijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Prostory Rezidence primátora si můžete prohlédnout 21. 9. 2019. Prohlídky jsou zdarma. Rezervaci můžete vytvořit do 19. 9. 2019 16:00. Počet míst je omezen.

Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. V bytě obvykle bydlí vzácné návštěvy primátora, jinak stále byl obýván národně-socialistickým primátorem Karlem Baxou v letech 1919 až 1937.
 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATODny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Ty letošní se budou konat 21. a 22. září 2019. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Na letošní Dny NATO míří již třetí akrobatická skupina, a to francouzská Patrouille de France s letouny Alpha Jet. Ta je zároveň poslední z předních evropských skupin, která ještě na mošnovském letišti nevystoupila. Patrouille de France je považována za nejstarší a jednu z nejprofesionálnějších akrobatických skupin, díky čemuž se řadí mezi absolutní světovou špičku.
 

Zoo Praha oslaví 88 let!

papoušekV sobotu 28. září se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 88. výročí otevření zoologické zahrady.
 
V 11 hodin začíná velká oslava 88. výročí založení Zoo Praha s bohatým doprovodným programem za účasti vzácných hostů. Tentokrát na téma Jubilejní rok pro koně Převalského. Při této příležitosti také slavnostně otevře Rákosův pavilon. Jedná se o novou expozici exotických ptáků. Tu budou tvořit průchozí voliéry, jež se stanou domovem pro řadu pozoruhodných druhů papoušků.
 

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze

Německé velvyslanectvíNěmecké velvyslanectví v Praze - Lobkovický palác na Malé Straně se letos otevře pro širokou veřejnost. Velvyslanectví zve všechny zájemce, aby si prohlédli historické prostory paláce anebo se zúčastnili zajímavého programu.
 
Před 30 lety, v létě a na podzim roku 1989, se tisícům občanů NDR podařilo dostat se přes Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze do svobody. Lobkovický palác, v němž velvyslanectví sídlí, se tak stal významným místem německých a evropských dějin.
 

Svatováclavské slavnosti 2019

Václavské náměstíJednou z prvních svatováclavských akcí je otevřeno Svatováclavského trhu v Praze na Václavském náměstí. Tržiště s historickým programem se otevře již v sobotu 14. září 2019. Letos nabídnou kromě zábavy i pohled do historie a chybět nebude ani nabídka oblíbených gastronomických specialit, prodejních stánků s moravským vínem, burčákem, i dárkovými drobnostmi. Průvod kejklířů, hudebníků a tanečnic, v čele s knížetem Václavem projde spodní částí Václavského náměstí na státní svátek 28. 9. 2019.

Tradiční slavnosti sv. Václava připravuje od 27. do 29. 9. i Český Krumlov. Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Krumlově provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Svatováclavská jízdaTradiční akcí k poctě sv. Václava je také Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi. Každoročně 28. 9. startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

Nejtradičnějším počinem je však Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která letos proběhne v pátek 27. a sobotu 28. září. V pátek 27. září v 18.50 bude v Brandýse nad Labem u kostela Obrácení sv. Pavla přivítána relikvie sv. Václava a následně proběhne Svatováclavský koncert. V sobotu 28. září proběhnou v 7.00 ranní chvály v děkanské zahradě, následuje v 7.30 a v 8.30 mše svatá v děkanské zahradě. Poutní mše svatá na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi proběhne tradičně v 10.00 a jejím hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius v České republice Mons. Charles Daniel Balvo.
Karlštejnské vinobraní 2019

Karlštejnské vinobraní 2019

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Legiovlak 2019

Legiovlak 2019

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Dovolujeme si vás pozvat na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 28. září u bývalé obecní pece v Lenoře.

Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík jezdí z Prahy do oblasti Českého ráje a Prachovských skal, do města Jičín a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 30. března do 28. října 2019.

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Tradiční Dny otevřených dveří v železničním depozitáři NTM v Chomutově budou letos probíhat celou sezonu od soboty 30. března do pondělí 28. října, vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

Chrudimské svatováclavské vinobraní

Chrudimské svatováclavské vinobraní

Zapomenutá 500 letá historie pěstování a výroby vína v Chrudimi zaslouží si návrat. Čtvrtý ročník soutěže vín Svatováclavského fóra za mezinárodní účasti uznávaných degustátorů vín, kde se bude hodnotit na 300 vzorků vín z 60 vinařství i ze zahraničí.

Sedlecké vinobraní (1)

Sedlecké vinobraní

Oficiální ukončení vinařské turistické sezóny, spojené s ukázkou tradičního zpracování hroznů, prodejem burčáku a čerstvého moštu, ochutnávkou vín a gastronomickými pochutinami.

Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě

Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě

Areál Svatováclavské vinice a Villa Richter bude letos 28. září hostit už 12. ročník tradičního Svatováclavského vinobraní. K ochutnání budou vzorky významných českých a moravských vinařství a nebude chybět ani burčák, hudba a spousta jídla.

Valtické vinobraní na zámku Valtice (1)

Valtické vinobraní na zámku Valtice

Tradiční akce ve Valticích.

Vrbovecké vinobraní 2019

Vrbovecké vinobraní 2019

Slavnostní vinobraní ve Vrbovci. Poslední říjnovou sobotu slavíme v naší sklepní uličce největší vinařskou událost – ukončení sklizně. Těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.

Žernosecké vinobraní 2019

Žernosecké vinobraní 2019

Popíjení burčáku, kulturní program, folková a dobová představení zažijí Velké Žernoseky koncem září. Jako každý rok uvidíte průvod v čele s žernoseckým Bakchusem, králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábavu a finální ohňostroj u přívozu.

Národní technické muzeum za 50 Kč - Den české státnosti

Národní technické muzeum za 50 Kč - Den české státnosti

V roce 2019 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč.

Slavnostní otevření a provoz v sezoně 2019 chomutovského železničního depozitáře Národního technické

Slavnostní otevření a provoz v sezoně 2019 chomutovského železničního depozitáře Národního technické

Národní technické muzeum již po třetí na letní sezónu zpřístupňuje pro zájemce o železniční historii Železniční depozitář v Chomutově.

Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí

Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí

Od Velikonoc do konce září se můžete svézt o víkendech a vybraných svátcích Expresem Pálava – Podyjí do oblastí jižní Moravy protkaných atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Vlak je připravený pro přepravu většího množství kol.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.

Zoo slaví 88 let - Výroční slavnost založení Zoo Praha 2019

Zoo slaví 88 let - Výroční slavnost založení Zoo Praha 2019

V sobotu 28. září se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 88. výročí otevření zoologické zahrady.

Den otevřených dveří Ministerstva financí (2)

Den otevřených dveří Ministerstva financí

Ministerstvo financí otevře v sobotu 28. září své brány veřejnosti již po třetí v historii. Letos poprvé budou mít návštěvníci možnost sjednat si rezervaci na komentovanou prohlídku předem, a to v rámci jedné z prvních šesti prohlídek, které odstartují mezi 9:00-10:00 ráno.

Den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR

Den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR

Uvidíte reprezentační sály, pracovnu ministra, Kapli na Nebevzetí Panny Marie, obrazárnu i nostickou knihovnu. V přízemí na vás budou čekat příspěvkové organizace se svým programem, který zpestří hudba různých žánrů.

Den otevřených dveří Ministerstva obrany

Den otevřených dveří Ministerstva obrany

V sobotu 28. září 2019 od 9 do 14 hodin, na Den české státnosti, se již potřetí otevřou veřejnosti brány Ministerstva obrany v objektu Na Valech.

Cesta za svobodou - Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze

Cesta za svobodou - Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze

Německé velvyslanectví v Praze - Lobkovický palác na Malé Straně se letos opět otevře pro širokou veřejnost. Velvyslanectví zve všechny zájemce, aby si prohlédli historické prostory paláce anebo se zúčastnili zajímavého programu.

Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2019

Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2019

Svatováclavská jízda historických vozidel, která se koná každoročně 28. září, představuje novodobou tradici významně obohacující nabídku společenských a zábavných akcí ve městě. Každoročně v tento den dopoledne z Komenského náměstí startuje dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů.

Svatováclavská pouť v Harrachově

Svatováclavská pouť v Harrachově

Svatováclavská pouť, atrakce, kostel, koláče.

Svatováclavské trhy na Václavském náměstí v Praze

Svatováclavské trhy na Václavském náměstí v Praze

Na Václavském náměstí v centru Prahy začnou v sobotu 14. září Svatováclavské trhy, které jsou oslavou svátků knížete svatého Václava, patrona českých zemí. Tradiční slavnosti, které vyvrcholí 28. září, budou připomínkou jednoho z nejvýznamnějších českých svátků.

Svatováclavské slavnosti na hradě Hukvaldy

Svatováclavské slavnosti na hradě Hukvaldy

Hrad Hukvaldy bude o svatováclavském víkendu plný šermířů a bohatého programu.

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře (2)

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

Již tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již 26. ročník.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť, naše Svatováclavky, letos proběhnou v termínu pátek 27. a sobota 28. září. Co se duchovního programu týče, doznává změn, a to především proto, že jak chrám Nanebevzetí Panny Marie, tak bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi jsou z důvodu rekonstrukce uzavřeny.

Další aktuality

12.9.
2019
Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jižní Morava | Životní styl
10.4.
2019
Velikonoční tipy na Jižní Moravě

Velikonoční tipy na Jižní Moravě

Jižní Morava | Životní styl
1.9.
2018
Svatební show na zámku Lysice nabídne zajímavý program

Svatební show na zámku Lysice nabídne zajímavý program

Jižní Morava | Životní styl