Úvod > Aktuality > Běžecké stopy na Šumavě lákají k pěknému výletu
Zimní sporty

Běžecké stopy na Šumavě lákají k pěknému výletu

  • Vydáno6. ledna 2017
Teploty hluboko pod bodem mrazu a čerstvá sněhová nadílka dovolily konečně upravit většinu bílých stop na Šumavě. Aktuálně je na šumavských pláních okolo mínus dvanácti stupňů a výška sněhové pokrývky se pohybuje okolo 30 až 40 centimetrů. Skvěle si zajezdíte na Modravsku, Churáňově, Kvildsku ale i v okolí Železné Rudy.
ŠumavaŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé šumavské pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Celou Šumavou, od Železné Rudy až po Lipno, prochází Šumavská magistrála (přes 100 km), která díky garantované údržbě nabízí kvalitně upravené trasy po celou zimní sezónu. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

Na Šumavě je proznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km (z toho 250 km v NP), rolbou se udržuje 320 km (v NP 200 km). Lyžařské trasy jsou udržovány od 15.12. do 31.3. podle sněhových podmínek
 

Aktuálně z bílé stopy

Běžky ŠumavaNa Horské Kvildě padá teplota k -13°C a občas sněží. Vrstva sněhu je nepravidelně do 35 cm, výjimečně i více. Upraveny jsou následující lyžařské trasy na klasiku i bruslení: Horská Kvilda – Kvilda, Horská Kvilda – Filipova Huť a Horská Kvilda – Zlatá Studna – Zhůří – Horská Kvilda. Oblíbená trasa Kvildapramen VltavyBučina a zpět do Kvildy je upravena, včetně Tetřeví cesty.

Trasa Horská Kvilda – Dolní Antýgl – Turnerova chata upravena dosud nebyla.

BřezníkU Borové Lady leží cca 25 – 30 cm sněhu a upravena je stopa Borová Lada – Knížecí PláněBučina – Vlasatá cesta – Borová Lada a okruh okolo Chalupské slati: Borová Lada – Svinná  Lada – Studený Potok – Šindlov – Nový Svět – Borová Lada.
 
Okolo Modravy jsou upraveny všechny trasy, teplota se pohybuje okolo -14°C a výška sněhu je cca 35 cm. Upravené jsou trasy:Modrava – Na ztraceném – Březník – Ptačí nádrž – Černá hora aModrava – Javoří Pila – Vchynicko-tetovský kanálSrní. Upravena je také přípojka do Modravy: Srní – Vchynicko Tetovský kanál – Javoří Pila a dále i Srnský okruh: Srní – Sedlo – Vchynicko Tetovský kanál – Sekerský potok – Staré Srní – Srní
 
Běžky KvildaNa Lipensku slabě sněží a teplota dosahuje -9 °C. Na Frymburských loukách jsou upraveny první kilometry běžeckých stop. Nástup na stopy je u fotbalového hřiště. Postupně také zamrzá jezerní bruslařská dráha, vstup na ni však zatím ještě není zcela bezpečný.
 
okolí Železné Rudy připadlo 30 – 40 cm prachového sněhu, sněhová pokrývka dostačuje pro strojovou údržbu, která byla v okolí Železné Rudy zahájena v pátek 6. ledna. Teplota je tu mínus 11,3°C (Pancíř hlásí mínus 14,8 °C). Vyrazit můžete do několika stop: například Železná Ruda – Debrník – Polom – Stará Hůrka – jezero Laka – Nová Hůrka – Železná Ruda nebo Špičácké Sedlo – Hojsova Stráž. Krásná je také cesta Železná Ruda Samoty – Debrník – tzv. Dálnice – Gerlova Huť – Pancíř – Můstek. Trasa Debrník – Ferdinandovo údolí navazuje na stopy Zwieslerwaldhaus
Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslaři mají v Horní Plané pré. Bruslařská dráha na ploše jezera je dlouhá 4 kilometry a vede od převozu k Srdci Vltavy (směr Nová Pec).

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky