Úvod > Aktuality > Běžecké stopy na Šumavě lákají k pěknému výletu
Běžecké stopy na Šumavě lákají k pěknému výletu
"> "> "> ">
Zimní sporty

Běžecké stopy na Šumavě lákají k pěknému výletu

  • Vydáno6. ledna 2017
Teploty hluboko pod bodem mrazu a čerstvá sněhová nadílka dovolily konečně upravit většinu bílých stop na Šumavě. Aktuálně je na šumavských pláních okolo mínus dvanácti stupňů a výška sněhové pokrývky se pohybuje okolo 30 až 40 centimetrů. Skvěle si zajezdíte na Modravsku, Churáňově, Kvildsku ale i v okolí Železné Rudy.
ŠumavaŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé šumavské pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Celou Šumavou, od Železné Rudy až po Lipno, prochází Šumavská magistrála (přes 100 km), která díky garantované údržbě nabízí kvalitně upravené trasy po celou zimní sezónu. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

Na Šumavě je proznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km (z toho 250 km v NP), rolbou se udržuje 320 km (v NP 200 km). Lyžařské trasy jsou udržovány od 15.12. do 31.3. podle sněhových podmínek
 

Aktuálně z bílé stopy

Běžky ŠumavaNa Horské Kvildě padá teplota k -13°C a občas sněží. Vrstva sněhu je nepravidelně do 35 cm, výjimečně i více. Upraveny jsou následující lyžařské trasy na klasiku i bruslení: Horská Kvilda – Kvilda, Horská Kvilda – Filipova Huť a Horská Kvilda – Zlatá Studna – Zhůří – Horská Kvilda. Oblíbená trasa Kvildapramen VltavyBučina a zpět do Kvildy je upravena, včetně Tetřeví cesty.

Trasa Horská Kvilda – Dolní Antýgl – Turnerova chata upravena dosud nebyla.

BřezníkU Borové Lady leží cca 25 – 30 cm sněhu a upravena je stopa Borová Lada – Knížecí PláněBučina – Vlasatá cesta – Borová Lada a okruh okolo Chalupské slati: Borová Lada – Svinná  Lada – Studený Potok – Šindlov – Nový Svět – Borová Lada.
 
Okolo Modravy jsou upraveny všechny trasy, teplota se pohybuje okolo -14°C a výška sněhu je cca 35 cm. Upravené jsou trasy:Modrava – Na ztraceném – Březník – Ptačí nádrž – Černá hora aModrava – Javoří Pila – Vchynicko-tetovský kanálSrní. Upravena je také přípojka do Modravy: Srní – Vchynicko Tetovský kanál – Javoří Pila a dále i Srnský okruh: Srní – Sedlo – Vchynicko Tetovský kanál – Sekerský potok – Staré Srní – Srní
 
Běžky KvildaNa Lipensku slabě sněží a teplota dosahuje -9 °C. Na Frymburských loukách jsou upraveny první kilometry běžeckých stop. Nástup na stopy je u fotbalového hřiště. Postupně také zamrzá jezerní bruslařská dráha, vstup na ni však zatím ještě není zcela bezpečný.
 
okolí Železné Rudy připadlo 30 – 40 cm prachového sněhu, sněhová pokrývka dostačuje pro strojovou údržbu, která byla v okolí Železné Rudy zahájena v pátek 6. ledna. Teplota je tu mínus 11,3°C (Pancíř hlásí mínus 14,8 °C). Vyrazit můžete do několika stop: například Železná Ruda – Debrník – Polom – Stará Hůrka – jezero Laka – Nová Hůrka – Železná Ruda nebo Špičácké Sedlo – Hojsova Stráž. Krásná je také cesta Železná Ruda Samoty – Debrník – tzv. Dálnice – Gerlova Huť – Pancíř – Můstek. Trasa Debrník – Ferdinandovo údolí navazuje na stopy Zwieslerwaldhaus
Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslařská dráha v Horní Plané

Bruslaři mají v Horní Plané pré. Bruslařská dráha na ploše jezera je dlouhá 4 kilometry a vede od převozu k Srdci Vltavy (směr Nová Pec).

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.