Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu
Zámek Rosice - prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.
Zámku, jak jej známe dnes, předcházel hrad ze 13. století. Měl zřejmě obranný charakter, protože byl postaven na kopci nad městem. V 16. století, za Pertolda z Lipé, byly pravděpodobně zahájeny stavební úpravy a hrad byl přebudován na renesanční zámek. Po smrti Pertolda z Lipé se zámku Rosice ujal Žerotínové, kteří v přestavbách pokračovali a mimo jiné nechali odstranit veškeré znaky, které poukazovali na tehdejší gotický hrad. V dalších letech se v držení zámku Rosice často střídali majitelé a nakonec se po vzniku Československa dostal do vlastnictví státu. Zámek má nyní postklasicistní historizující novodobou fasádu, avšak na severním křídle a pod arkádami jsou ještě pozůstatky renesanční sgrafitové omítky.
 
V zámku Rosice je možnost prohlídek interiérů – kaple a komnaty zdobené bohatou štukovou výzdobou, druhý prohlídkový okruh zahrnuje speciální protiatomový kryt vybudovaný v 50. letech.
 
Stálá expozice hraček ze sbírky paní Sylvie Špačkové zaujme nejen děti. Uvidíte zde hračky od 50. let až po současnost. Výstava je otevřena v sezóně (tj. do 31.10.) denně mimo pondělí v době od 9 do 16 hodin. Vstupenky zakoupíte v pokladně zámku.
 
Dál zámek nabízí speciální prohlídky pro školy s průvodcem v historickém oděvu nebo další akce, mezi které patří například Rytířské klání a různé akce řadící se do zážitkové turistiky. Také je zde možnost pronájmu prostor nejen pro pořádání firemních akcí a svatebních obřadů.

Ubytování a restaurace v okolí