Úvod > Aktuality > Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět
Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět
"> "> "> ">
Životní styl

Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět

  • Vydáno7. března 2020
Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme 8 těch, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států. Nebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.

1. Madelein Albrightová

AlbrightováV roce 1937 se v Praze narodila dívka jménem Marie Jana Körbelová později zvaná Madelein. Její otec byl diplomat, kterému se podařilo před druhou světovou válku utéct i s rodinou do Londýna. Do Československa se po válce znovu vrátili, po komunistickém převratu ale natrvalo přesídlili do Spojených států.

Tam Madelein Albrightová studovala politologii a později získala doktorát. Díky profesionalitě a kontaktům se dostala do politiky, kde si jí všimnul tehdejší prezident Spojených států Bill Clinton a později ji jmenoval velvyslankyní USA při OSN. V roce 1997 si ji pak vybral do funkce ministryně zahraničních věcí Spojených států a pražská rodačka se tak stala vůbec první ženou na tomto postu. Nutno dodat, že měla velké úspěchy, které ocenil i prezident Barack Obama, když jí v roce 2012 udělil Prezidentskou medaili svobody – nejvyšší civilní vyznamenání v USA.
 

2. Martina Navrátilová

Martina NavrátilováDalší Češkou z Prahy, která svůj osud spojila se Spojenými státy, je tenistka Martina Navrátilová. Začínala hrát za Československo, později ale reprezentovala USA. Na prvním místě světového žebříčku byla 332 týdnů, což z ní dělá jednu z nejlepších hráček tenisové historie, celkem vyhrála 59 grandslamových turnajů. Kromě toho podporuje mnoho charitativních projektů po celém světě.

V České republice se od ničivých povodní v roce 2002 podílí na obnově pražského parku Stromovka. Kromě toho je ale Martina Navrátilová i hrdou zastánkyní gayů a leseb na celém světě. Sama svou homosexuální orientaci přiznala v době, kdy to nebylo zdaleka běžné. Dnes se často zasazuje o zrovnoprávnění a proti diskriminaci lidí se stejnou sexuální orientací.
 

3. Eva Jiřičná

Eva JiřičnáDalší ženou na našem seznamu je světoznámá architekta Eva Jiřičná narozená ve Zlíně. Přestože dlouhodobě žije ve Velké Británii, označuje se stále za rodačku z Moravy. Architekturu vystudovala v Praze, v roce 1968 odjela na stáž do Londýna, kde už zůstala.

Známá je hlavně díky svým návrhům londýnských a newyorských butiků. Jejím dílem je ale i recepce a vstup Victoria & Albert museum v Londýně. Na Česko nezanevřela a navrhla třeba několik budov Univerzity Tomáše Bati ve svém rodném Zlíně a podílela se i na interiéru oceňovaného Tančícího domu v Praze.
 

4. Magdalena Kožená

Magdalena KoženáMagdalena Kožená je světoznámá operní pěvkyně, které přísluší titul lady Rattle, a která žije s rodinou v Berlíně. Jejím manželem je britský dirigent Sir Simon Rattle; sňatek uzavřeli v Brně, kde se Magdalena Kožená narodila.

Slavné mezzosopranistce ale přísluší mnohem víc titulů než jen lady. Vyhrála třeba Mozartovu hudební soutěž v rakouském Salzburku, což nastartovalo její úspěšnou kariéru. Mezi její vrcholy patří několik vystoupení v Metropolitní opeře v New Yorku. Magdalena Kožená mluví několika jazyky, se svými dětmi prý ale výhradně česky.
 

5. Dagmar Pecková

Dagmar PeckováK výčtu slavných Češek a slavných operních pěvkyň neoddiskutovatelně patří i mezzosopranistka Dagmar Pecková, která se narodila nedaleko Chrudimi ve východních Čechách. Během své kariéry vystupovala ve Vídni, Madridu, Londýně, Tokiu, Curychu, Montrealu i Moskvě a na mnoha dalších místech.

Pravidelně se účastní těch největších hudebních událostí, jako je hudební festival v Edinburghu nebo v Salzburku. Účinkovala i na prestižní hudební přehlídce Pražské jaro. Svým jménem a uměním zaštítila i hudební festival v Chrudimi Zlatá Pecka, jehož třetí ročník se bude letos konat na přelomu srpna a září.
 

6. Daria Klimentová

Daria KlimentováV divadlech po celém světě vystupovala i další slavná Češka, která na nich sice nezpívá, za to ale bezkonkurenčně tančí. Daria Klimentová je křehká a elegantní baletka, primabalerína Národního divadla v Praze.

Dostala angažmá v Kapském městě, působila ale i jako první sólistka Anglického národního baletu. Její výkon oceňovalo britské publikum i tamní média, která chrlila pozitivní kritiky na její výkon v Louskáčkovi v době, když Darie Klimentové bylo 39 let. V roce 2010 měla na svém kontě přes tisíc představení. V Anglickém národním baletu ukončila svou kariéru roku 2014, poté začal vyučovat klasický balet na Royal Ballet School v Londýně.
 

7. Eliška Junková

Eliška JunkováMezi světoznámé Češky patří také žena za volantem Eliška Junková. Rodačka z Olomouce byla automobilová závodnice a ve své době nejrychlejší žena světa. Jako jediná v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším mužům v této soutěži.

Závodila ve vozech Bugatti, nejdřív jako spolujezdkyně svého manžela, později už jako řidička. Svou závodnickou kariéru ukončila v roce 1928 v reakci na manželovu smrt. Za své úspěchy ale získala titul Zasloužilá mistryně sportu. Není bez zajímavosti, že se jako členka Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko organizačně podílela na založení Masarykova okruhu v Brně. Od 30. let pracovala i pro Baťu – a byla to právě ona, kdo vymyslel značku pneumatik Barum. Po druhé světové válce se znovu provdala – za motoristického novináře Ladislava Kháse. Psala motoristické sloupky do časopisu Za volantem. Dokonce ještě v jednadevadesáti letech odletěla do USA na sraz Bugatti. Zemřela v roce 1994 v Praze.
 

8. Františka Plamínková

Františka PlamínkováNeohrožená bojovnice za práva žen i za svobodu Československa pomohla vytvořit obraz ženy jednadvacátého století. Viděla ji vzdělanější, vědomou si své lidské důstojnosti, vnitřně svobodnou, ekonomicky nezávislou, s vlastním sociálním statusem. Jako první vyslovila tezi, že stát má vytvořit podmínky, aby žena mohla povolání skloubit s rodinou, za podpory manžela, mateřských škol, pomocnic v domácnosti a technických pomůcek do kuchyně. Její zásluhou byla v roce 1912 zvolena první česká poslankyně a v roce 1919 zrušen celibát učitelek. A to je jen část toho, o co se významná senátorka (od roku 1925) zasloužila. Za nacistické okupace napsala otevřený dopis Adolfu Hitlerovi, kde se postavila za svobodu Československa. Svou statečnost však zaplatila cenou nejvyšší. Během heydrichiády byla 30. června 1942 popravena. Má pamětní desku na Staroměstském náměstí 6 a v budově senátu.

Není bez zajímavosti, že její památku připoměl v roce 2018 (v den jejích narozenin 5. února) i internetový vyhledávač Google a na počest Františky Plamínkové změnil své logo na animovaný Doodle. Františka Plamínková se stala třetí Češkou v historii, která v Google Doodle figurovala. Zařadila se tak ke spisovatelce Boženě Němcové a ilustrátorce Heleně Zmatlíkové.
Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

Automotodrom Brno

Automotodrom Brno

Slavný Masarykův okruh hostuje každoročně Mistrovství světa motocyklů. Příznivci motosportu se však na okruh nemusí dívat pouze z tribuny – trať si lze vyzkoušet na vlastní kůži při tzv. jízdách pro veřejnost.

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.