Úvod > Co chcete dělat? > Trať závodu Zbraslav – Jíloviště
Zážitky

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.

Závod do vrchu Zbraslav – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Uspořádal ho při příležitosti IV. Mezinárodního automobilního salonu Český klub motocyklistů a Český klub automobilistů, zúčastnilo se ho 17 motocyklů a 16 automobilů. Spolu s propagační jízdou Prahou, na kterou se závodníci vydali po skončení závodu, vzbudila akce  velkou pozornost. Pořadatelé závodu tehdy netušili, že Zbraslav – Jíloviště se stane významným mezinárodním závodem a jeho tradice bude stále udržována až do dnešních dnů. Ve stopách slavného závodu mezi pražskou Zbraslaví a Jílovištěm se každoročně na začátku září jezdí veteránský závod, který se koná formou jízdy pravidelnosti do vrchu.

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Délka trati měří cca 4000 metrů s převýšením 163 metrů. Průměrné stoupání dosahuje 3,6 %, maximální stoupání čeká jezdce krátce po startu, v kopci nazývaném Špejchar (9 %).

V prvním ročníku uspěly domácí motocykly Laurin a Klement a Walter, v závodních vozech zvítězil Carl Jörns na osmilitrovém voze Opel – Beyschlag. Dnešní jízda mezi Zbraslaví a Jílovištěm je vzpomínkou na legendární českou závodnici Elišku Junkovou, původním jménem Alžbětu Pospíšilovou. Na svou dobu nesmírně pokroková žena závodila s vozy Bugatti a ve 20. letech minulého století byla nejrychlejší ženou planety, která se jako jediná dokázala při závodech Grand Prix vyrovnat mužům. Historický úspěch si Junková připsala i v závodě Zbraslav – Jíloviště, který roku 1926 absolutně vyhrála.

Projížďka či procházka po trati slavného závodu

Trať závodu si můžete projet autem nebo na motorce i dnes. Pěšky se lze vypravit z autobusové stanice Baně (bus č. 318 ze Smíchovského nádraží) po červené značce až do Jíloviště. Pěkná procházka lesnatým terénem s výhledem na Vrané nad Vltavou měří 4,5 km a lze ji ukončit buď v Jílovišti nebo na stanici autobusu Cukrák (bus. č. 317, 318, 321).

Sportově založení cyklisté mohou celou původní trať projet na svém stroji ze Zbraslavi na Baně a dále po modré cykloznačce až k Cukráku. Odtud lez pokračovat po žluté červenou cyklostezku vedoucí do Lipenců a dále zpět do Zbraslavi.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Aktivity v okolí

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Vrané nad Vltavou, Střední Čechy
Kostel sv. Jiří Vrané nad Vltavou

Kostel sv. Jiří Vrané nad Vltavou

Vrané nad Vltavou, Střední Čechy
Pamětní deska Jaromíra Vejvody ve Vraném nad Vltavou

Pamětní deska Jaromíra Vejvody ve Vraném nad Vltavou

Vrané nad Vltavou, Střední Čechy
Vodní nádrž Vrané nad Vltavou

Vodní nádrž Vrané nad Vltavou

Štěchovice, Střední Čechy