Úvod > Aktuality > České značky: porcelánka Thun 1794
Zážitky

České značky: porcelánka Thun 1794

  • Vydáno24. listopadu 2020
Rok založení jedné z nejstarších českých porcelánek si pamatovat nemusíte: akciová společnost Thun 1794 ho má přímo v názvu. V Klášterci nad Ohří, Nové Roli a na dalších místech dodnes vyrábí nejenom překrásné jídelní, kávové a čajové soupravy, ale i svícny, porcelán do hotelů a pro děti anebo lázeňské pohárky.
Proč se první pokusy s výrobou porcelánu odehrávaly právě v Klášterci nad Ohří a dalších městech na Karlovarsku? Protože právě tady díky působení horkých pramenů vznikla ložiska kvalitního kaolinu, který je pro výrobu porcelánu nezbytný. Byl objeven i v okolí Černic na kláštereckém panství – a právě to vedl Johanna Nikolause Webera, správce thunovského panství, aby okolí prozkoumal důkladněji, provedl zkoušku zeminy a s podporou hraběte Františka Josefa Thuna se pustil do experimentování s výrobou „bílého zlata“ – porcelánu.
 

Stopa vede na zámek

Než se vypravíte do Muzea porcelánu na kláštereckém zámku, zastavte se v zámeckém parku u saly terreny: právě tam totiž se totiž 18. dubna 1794 v provizorní peci uskutečnil první pokus o výpal… a byl neúspěšný. Podařil se až ten třetí: jeho hmatatelným výsledkem je nejstarší dochovaný zkušební kus porcelánu, růžově zbarvený šálek s talířkem, červeným dekorem a nápisem Vivat Böhmen. V porcelánové expozici na zámkuKlášterci nad Ohří mu je vyhrazeno čestné místo.

V záplavě uměleckých výrobků zapůjčených ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jsou k vidění nejrůznější druhy porcelánu z celého světa, od Orientu přes ukázky míšeňského a vídeňského porcelánu až po ten náš, český. Ve vitrínách a interiérech se představuje zboží z manufaktur a porcelánek z Horního Slavkova, Březové, Kysiblu, Chodova, Staré Role, Dalovic, Prahy, Lokte, Budova, Žandova a dalších míst. K raritám patří například koflík s obrázkem zámku před požárem v roce 1856 nebo zlatobílý jídelní servis, který mohli užívat jen členové hraběcí rodiny Thunů. Skládá se ze 158 kusů.
 

Od šedavé k bílé

Od prvních pokusů a šedavého porcelánu s glazurou, ve které se objevovaly kazy, ke kvalitnímu bílému porcelánu, který dokázal obstát v tvrdé konkurenci, uplynulo několik let. Dnešní porcelánka Thun 1794 měnila jména i značky (a také materiál: šedavý kaolin z ložiska u Černic nahradil bílý od Kadaně) a postupně získávala úspěchy doma i ve světě. V roce 1836 například obdržela na výstavě českých průmyslových výrobků v Praze bronzovou medaili za jídelní soupravu pro dvanáct osob, v roce 1854 zlatou medaili za velkou a technicky velice náročnou čtyřlaločnou mísu na Všeobecné průmyslové výstavě v Mnichově.
 

Porcelánka v dnešní době

Porcelánka, od počátku zaměřená na výrobu stolního nádobí, patřila koncem 19. století k největším výrobcům porcelánu u nás. Až do roku 1945 byla majetkem rodiny Thunů, pak následovalo znárodnění a v sedmdesátých letech 20. století stěhování do nových, moderních prostor. Napříč bývalým areálem byla protažena hlavní silnice a v roce 1976 byla stržena i původní kruhová pec z roku 1794. Dějiny původní thunské porcelánky se uzavřely v roce 2002, kdy byly kompletně zbourány poslední staré budovy. Dnes má společnost Thun 1794 tři pobočky, a to v Klášterci, v Nové Roli a v Lesově: tamní porcelánka Concordia vznikla roku 1888.

Ve spolupráci s Grandhotelem Pupp porcelánka Thun 1794 pravidelně pořádá Porcelánové slavnosti v Karlových Varech, a také pravidelně nabízí novinky – třeba vzorek Lea, určený spíš pro mladší zákazníky, který se představil na veletrhu Ambiente 2020 ve Frankfurtu, anebo sady Ophelia a Angelina v klasickém designu s bohatou výzdobu s použitím zlata a platiny; ty jsou oblíbené především na východních trzích.
 

Exkurze, návštěvnická centra a porcelánové školičky

  • Současným sídlem společnosti je Nová Role, jedno z nejmladších měst v Česku. Příběh výroby porcelánu mapuje Návštěvnické centrum Thun 1794 s expozicí o výrobě, galerií a porcelánovou školičkou, objednat si můžete i exkurzi do vzorkovny a výrobního závodu.
  • Jednotlivá pracoviště, kde se porcelán začišťuje, glazuje, maluje, dekoruje a připravuje k prodeji, můžete vidět i v Klášterci nad Ohří. Ani tady nechybí porcelánová školička, kde je možné vyzdobit hrneček, talířek nebo mističku dle vlastního výběru. Milou kuriozitou jsou scénky z filmu Holky z porcelánu, který se v klášterecké porcelánce v roce 1974 natáčel. Expozice je členěná do několika zón, které s lehkou nadsázkou a melancholií připomínají filmové záběry.
  • V minulém roce mířilo 44 procent produkce na český trh, zbytek putoval do zahraničí, a to zejména do Ruska, arabských a afrických zemí. V Evropě je porcelán značky Thun 1794 oblíbený především ve Švédsku, Itálii a Velké Británii.
#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

Je to už bezmála 300 let, co se na evropských stolech poprvé objevil porcelán zvaný cibulák. Než se propracoval od tmavých odstínů k bílému podkladu a modrému zdobení, pár desítek let to trvalo. Postupně ale začal být tak oblíbený, že na jeho výrobě založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Děti ze základních škol si vlastním, kreativním způsobem natisknou, ozdobí, a tím vytvoří svůj vlastní hrníček. Hrníčky budou vypáleny a poté zaslány poštou na zapsanou adresu školy.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Po „bílém zlatě“ v podobě nádherného křehkého porcelánu toužila Evropa od 13. století, kdy se první kousky objevily na stolech králů a knížat. První ryze český porcelán se začal vyrábět před dvěma sty lety. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánky, společně působící pod značkou Thun 1794.

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

V prostorách porcelánky Thun 1794 a.s. v Nové Roli byla otevřena tzv. Porcelánová zastávka – vstupní brána stávajícího Návštěvnického centra. Jedná se o expozici, kde se seznámíte se současnou produkcí porcelánky od samotné těžby kaolinu přes jednotlivé výrobní postupy, až po finální výrobky.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Expozice Holky z porcelánu  porcelánky Thun

Expozice Holky z porcelánu porcelánky Thun

Nahlédněte s námi pod pokličku výroby porcelánu a navštivte naši novou expozici Holky z porcelánu u největšího českého výrobce Thun 1794 a.s. v Klášterci nad Ohří.

Další aktuality

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, různého zaměření a všech věkových kategorií, aby ukázali své vynálezy a podělili se o své poznatky. Pořadatelé očekávají zapojení přes 500 tuzemských makerů s návštěvností okolo 30 000 lidí. Největší Maker Faire se už po šesté uskuteční v Praze. Dvoudenní akci budou od 10. do 11. června hostit Křižíkovy pavilony na Výstavišti Praha. Na první festivalovou show mohou návštěvníci zavítat už 25. března do Karlových Varů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Zámek Kynžvart letos na nové trase představí kynžvartskou daguerrotypii

Daguerrotypie je nejstarším prakticky používaným fotografickým procesem, který byl vhodný pro každodenní použití a nevyžadoval extrémně dlouhé expoziční časy. Zveřejnění vynálezu daguerrotypického postupu je dodnes považováno za okamžik zrození fotografie. Tomuto fenoménu se bude od letošního roku věnovat nová zámecká expozice, která se otevře od druhé poloviny roku. Představí nejen vzácného předchůdce dnešní fotografie, ale také další poklady z kynžvartských sbírek.
Karlovarský kraj | Památky

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

Sílu, zdraví a vitalitu znovu objevíte v Mariánských Lázních

Stres, vyčerpání, oslabená imunita, ale i nedostatek zážitků a kulturního vyžití, cestování a všeho dobrého, o co jsme byli poslední rok ochuzeni, se podepisuje na našem zdraví. Duševním i psychickém. Nastal čas vrátit svému tělu sílu a své duši harmonii a radost. Zkuste to v lázních!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

Co nového zažil Karlovarský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, na hrad Vildštejn, do Vánočního domu v Karlových Varech anebo do Muzea Mattoni v Kyselce. Velké úspěchy slavil kraj se zápisy na seznam UNESCO: vedle tří slavných lázeňských měst byl mezi památky zapsán hornický region Krušnohoří i vzácná kynžvartská daguerrotypie. Výročí oslavil také bylinný likér Becherovka či lanovka a rozhledna na Dianě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Karlovarským krajem rok za rokem!
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Před 389 lety byl zavražděn Albrecht z Valdštejna

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

10 tipů na nejlepší sjezdovky Krušných hor

Sněhové podmínky jsou ideální, proč tedy nevyrazit na hory? Pokud se rozhodnete pro ty Krušné, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například z propojeného areálu Klínovec-Boží Dar, sjezdovek na vrcholu Plešivce, tratí ve Ski Centru Bublava či si zalyžovat ve východní částí Krušných hor – Telnici, Bouřňáku nebo Klínech.
Karlovarský kraj | Zimní sporty