Úvod > Kalendář akcí > Pražské jaro 2020

Pražské jaro 2020

Kdy 7. květen 2020 20:00 - 4. červen 2020 22:00 Festivaly
Pražské jaro 2020 bude již 75. ročníkem našeho mezinárodního hudebního festivalu, ovšem s alternativním programem. Pražské jaro se v době koronavirové pandemie rozhodlo najít alternativní podobu, aby i v této obtížné situaci hudba přinášela naději.
Festival připravuje přibližně deset živě přenášených koncertů on-line, které v koncentrované podobě přinesou esenci důležitých charakteristik Pražského jara. Tyto koncerty budou k dispozici zdarma prostřednictvím webových stránek Pražského jara. Vybrané koncerty do svého programu rovněž zařadí Česká televize, generální mediální partner festivalu, a Český rozhlas, který festival provází od jeho založení v roce 1946. Program doplní bohatá audio-vizuální dokumentace z novodobé historie festivalu, kterou obě instituce disponují.

Smetanova Má vlast, erbovní dílo festivalu, sice nebude moci 12. května zaznít naživo, Pražského jaro ale jedná s Českou televizí, aby byl do vysílání zařazen záznam některého z mimořádně úspěšných provedení minulých let. Na programu závěrečného koncertu měla dle původních plánů zaznít Beethovenova Devátá symfonie. Tu ovšem nebude možné s ohledem na velký provozovací aparát a platné restrikce uvést. Ve spolupráci s Českou filharmonií proto organizátoři připravují alternativní závěrečný program. Původní myšlenka ovšem zůstane zachována – koncert by měl být "ódou na radost".
 

Informace pro držitele vstupenek

Všem držitelům vstupenek bude vstupné vráceno v plné výši. Přesný postup festival oznámí v druhé polovině dubna. Stejně jako jiné kulturní subjekty závislé na prodeji vstupenek necháváají organizátoři Pražského jara na zvážení posluchačů možnost darovat část vráceného vstupného Pražskému jaru – jako podporu realizace alternativního programu, který bude dostupný zdarma, a na festivalové projekty budoucí,“ uzavírá ředitel festivalu Roman Bělor.

Vstupenky zakoupené on-line
Diváci, kteří vstupenky zakoupili on-line, obdrží v týdnu od 27. dubna 2020 e-mail s podrobnými informacemi, jak bude refundace vstupného probíhat.

Vstupenky zakoupené v pokladně
Diváci, kteří zakoupili vstupenky na koncerty Pražského jara v pokladně, naleznou od 27. dubna 2020 na této webové stránce festival.cz formulář se žádostí o refundaci vstupného. Žádosti o vrácení vstupného budeme touto formou přijímat do 30. června 2020.
 

CD s archivními záznamy koncertů

K jubilejnímu ročníku si festival nadělil dárek také v podobě CD s archivními záznamy koncertů z prvních ročníků festivalu, které pocházejí z archivu Českého rozhlasu. Album vychází u společnosti Radioservis. Vůbec prvně na CD vychází Dvořákův houslový koncert v mistrovské interpretaci Josefa Suka a České filharmonie pod taktovkou Wolfganga Sawallische – jedná se o záznam koncertu, kdy Josef Suk hrál poprvé veřejně s orchestrem houslový koncert svého pradědečka Antonína Dvořáka. Další historickou perlou je záznam z prvního ročníku festivalu (1946), kde v podání České filharmonie a Charlese Muncha v české premiéře zazněla První symfonie Bohuslava Martinů.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 4. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Bruxx

Restaurace Bruxx

Praha 2, Praha
Ossegg Praha

Ossegg Praha

Praha 2, Praha
Restaurant Blue Wagon

Restaurant Blue Wagon

Praha 2, Praha