Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování
Lázně a wellness

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

Poslechněte si audio verzi článku
Proč si tolik lidí oblíbilo sauny a saunování? Proč je chození do sauny tak zdravé, kdo saunování vlastně vymyslel, jak vypadala první sauna v českých zemích, jaké druhy saunování existují a kdy raději návštěvu sauny odložit? O saunách a saunování zkrátka na Kudy z nudy víme téměř všechno a rádi se o to s vámi podělíme.
Skvělý způsob, jak se zbavit stresu, odpočinout si a pomoci organismu třeba s detoxikací, odbouráváním tuku nebo zadržováním vody: tohle všechno dokáže obyčejná sauna. Saunování prospívá činnosti srdce, stimuluje krevní oběh, uvolňuje dýchací cesty i svaly a zmírňuje bolesti kloubů. Pomáhá i s termoregulací organismu a pomůže těm, které trápí syndrom studených nohou. Navíc saunovat se můžete celý rok, v zimě stejně jako v létě, a když budete dodržovat pár jednoduchých pravidel, určitě si sauny zamilujete.

Na Kudy z nudy máme pro milovníky saunování řadu originálních saunovacích tipů – co byste například řekli na saunu u horského potoka nebo saunu ve vlaku? Přesto jsou věci, které ani vášniví milovníci saunování dosud neví.
 

1. Kdo vymyslel saunování?

Když jsou sauny tak vychvalovanou součástí zdravého životního stylu, skoro by se zdálo, že jsou vynálezem moderní doby. Omyl! Jejich počátky prý můžeme hledat před tisíci lety u kočovníků ve střední Asii. Jejich saunám jsou nejpodobnější saunové stany a potní chýše, tedy jednoduché konstrukce překryté kůží nebo plátnem, kam se z ohniště nanosily rozpálené kameny. Ty se polévaly vodou a lidé sedící kolem nich tiše odpočívali. Klinické studie a lékařské výzkumy v té době neexistovaly, ale lidé věřili, že saunování zlepší jejich odolnost a imunitu.
 

2. Nejstarší sauny v českých zemích

Židovský obchodník, diplomat a cestovatel Ibráhím ibn Jakúb nebyl zdaleka jediný, kdo se ve svých spisech pochvalně zmínil o Praze, ale je autorem první písemné zprávy o její existenci. Ve zprávě, sepsané kolem roku 965 se uvádí: „…a město Frágha je postaveno z kamene a z vápna. Je nejbohatší z měst zbožím. Jejich země je nejlepší ze zemí severu a nejlépe zásobená živobytím…“ Kromě toho popsal také slovanské sauny: byly to dřevěné boudy, kde byly škvíry mezi prkny vycpané mechem a v rohu stála kamna. Rozpálená kamna se polévala vodou ze džberů, lidé pak uvnitř rozháněli vzduch snítkami větviček a trav.

Existenci dobové sauny potvrdil na sklonku 10. století v legendě o svaté Ludmile a svatém Václavovi benediktinský mnich Kristián. Psal, že vůdce vrahů svatého Václava byl nalezen ležíc v parní lázni, nazývané stuba, jizba.
 

3. Kde má původ slovo sauna?

Slovo sauna pochází z finštiny, původně se vyslovovalo jako sow-nah, a označovala se tak lázeň anebo malé stavení, které se po vytopení používalo jako ohřívárna při saunování. Sauna nebyla jen místem pro očistu a odpočinek. V saunách probíhal čilý společenský život, náboženské obřady i léčivé procedury.
 

4. Saunujte se jako Finové

Ačkoli se traduje, že ve Finsku je víc saun než lidí, není to pravda: v zemi s 5,5 miliony obyvateli je saun „pouze“ asi 2,3 milionu. Zato ale sauny jsou součástí finské národní kultury, patří k běžnému vybavení bytů a leckdo má dokonce saunu jako obytný přívěs. Možná právě kvůli saunám Finové opakovaně vítězí v průzkumu OSN o nejspokojenější národ na světě. Pokud to někdo nechápe a ptá se, jak může vyhrávat země, kde je většinu roku zima a tma, možná je odpovědí právě saunování. Zkrátka dělejte to jako Finové!
 

5. Saunové rekordy a saunový skřítek Saunatonttu

Světovou saunovou metropolí je finské Tampere, kde údajně napočítáte nejvíc veřejných saun. Je tu i nejstarší sauna v celé zemi, Rajaporti, která je v provozu od přelomu 19. a 20. století. O maličko mladší je Rauhaniemi, nejslavnější veřejná sauna v Tampere s působivou atmosférou a velkou pláží u jezera Näsijärvi. Místo, jemuž obyvatelé Tampere říkají Rauhis, je také oblíbeným cílem turistů, kteří tu poznají finské tradice zblízka a doslova na vlastní kůži.

Nejhlouběji položená sauna na světě je rovněž ve Finsku, a to 1 400 metrů pod zemským povrchem v dole v Pyhäsalmi, kde se těží zinek a měď. Samozřejmě existuje i speciální saunový skřítek či elf: jmenuje se Saunatonttu a údajně umí kouzlit.
 

6. Není sauna jako sauna

Nejznámější je finská sauna, tradiční a prověřená klasika: místnost obložená dřevem se vytápí kamny s lávovými kameny, teplota se pohybuje od 70 do 100 °C, vlhkost vzduchu bývá 10–20 %, ale závisí na polévání kamen. Takové saunování vyplavuje toxiny z těla, dobře prokrví končetiny a kůži, posílí imunitní systém a pomáhá proti alergiím.

Parní sauna mívá dlaždičkové či mozaikové obklady, teplota se pohybuje se kolem 45 °C, oproti finské sauně je ale vlhkost vzduchu téměř 100 %. Zlepšuje dýchání, usnadňuje odkašlávání, působí proti revmatu a artritidě, zbaví vás stresu a migrény.

Suchá sauna je obložená dřevem a vytápí se elektrickými či klasickými kamny, která se tudíž nepolévají. Teplota se pohybuje kolem 90 °C, vlhkost vzduchu mezi 10–15 %.

Tropická sauna navozuje tropické vlhké klima s teplotou kolem 50 až 60 °C. Je ideální pro ty, kterým vadí vysoké teploty ve finské sauně, má blahodárné účinky při léčbě astmatu, onemocnění dýchacích cest, revmatismu a dalších potížích.

Infrasauna využívá k ohřevu infrazářiče, teplota se pohybuje mezi 45 až 60 °C.
 

7. Pravidla saunování a kdy saunu raději vynechat      

  • Jak se chovat v sauně? Abyste si saunování opravdu vychutnali, vyhraďte si na ně dost času. Předem také počítejte s tím, že po saunování budete unavení, takže si naplánujte dostatek odpočinku.
  • Do sauny nechoďte hladoví ani čerstvě najezení, ale dodržujte pitný režim, a to i mezi jednotlivými saunovými cykly.
  • Před vstupem do sauny se osprchujte (bez plavek!), umyjte a osušte: není to jen hygienické, ale také praktické, protože suchá pokožka se v sauně začne potit dřív než mokrá a tělo se tak rychleji zbaví škodlivin.
  • Je jedno, jestli v sauně budete sedět nebo ležet, ale pamatujte na to, že nejvyšší teplota je nahoře; začátečníkům bude líp na spodních lavicích.
  • V sauně zůstaňte tak dlouho, jak vám to bude příjemné; osvědčený interval je asi 15 minut.
  • Pak ze sebe ve sprše vlažnou vodou smyjte pot a ochlaďte se. Bez něj to nefunguje, imunitu posilují právě prudké změny teplot. Můžete si ale vybrat z několika druhů, od sprchy přes šokující vědro s ledovou vodou a ledovou káď až po ochlazovací bazénky.
  • Saunování se obvykle skládá ze tří prohřívacích cyklů, mezi nimiž byste měli odpočívat a také pít. Nemusí to být jen voda: protože saunováním tělo ztrácí minerální látky, dejte si třeba minerálku, ovocné nebo zeleninové džusy, naopak se vyhněte alkoholu nebo kávě.
  • A kdy je lepší saunu vynechat? Samozřejmě když jste nemocní, nastydlí anebo zkrátka cítíte, že na vás „něco leze“. Fandové saunování sice budou tvrdit, že sauna pomůže od všech neduhů, ale určitě se vyplatí pár dní počkat. Saunování urychlí průběh nemoci, ale zároveň organismus ještě víc vysílí. Navíc je na místě ohleduplnost k ostatním, protože v malém prostoru sauny snadno nakazíte ostatní.
10 tipů na sauny v civilizaci i přírodě aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na sauny v civilizaci i přírodě aneb ve stínu i na výsluní

Hledáte ideální místo na pořádnou relaxaci a odpočinek? Vyzkoušejte saunu! Pokud nemáte vlastní prostor v domě nebo na zahradě, a tím pádem i maximální soukromí, vyberte si některý z našich tipů. Vedle osvědčených míst, hřejících se na výsluní zájmu všech fanoušků saunování, jsme propátrali také sauny „ve stínu“ – malé, s fantastickými výhledy anebo s neobyčejným příběhem.

Ženská chvilka pro sebe: naberte sílu při wellness pobytu!

Ženská chvilka pro sebe: naberte sílu při wellness pobytu!

Milujete lázně, wellness, sauny, voňavé hýčkání a relaxační pobyty v přírodě? Pokud si dokážete najít čas na odpočinek, najdete na Kudy z nudy pár skvělých tipů kam se vypravit – sama nebo třeba s kamarádkou, která na tom je podobně.

Užijte si vodní hrátky po celý rok

Užijte si vodní hrátky po celý rok

Vodním zábavním parkům se říká aquaparky, a pokud chtějí dostát takovému označení a vy v nich nenajdete alespoň jeden bazén a tobogán, divokou řeku, nejrůznější gejzíry, vodotrysky a podobně, potom jste na obyčejném koupališti. Máme pro vás několik tipů, kde se o to, že nebudete v aquaparku, bát určitě nemusíte.

Jen pro ten dnešní den... užijte si wellness pobyty na zámcích, v lázních i na horách

Jen pro ten dnešní den... užijte si wellness pobyty na zámcích, v lázních i na horách

Jen pro ten dnešní den... stojí za to žít, zpívá Oldřich Nový ve slavném černobílém filmu Kristian. Vášnivý den, pro který stojí za to žít, můžete proměnit v realitu se svým přítelem, svojí přítelkyní, láskou, manželkou či partnerem na romantických programech ve starobylých zámcích nebo v osvěžujících lázních. Zamilujte se znova!

Poznejte česká lázeňská nej

Poznejte česká lázeňská nej

Už vás nedokážou nahodit ani krásná letní rána a pořád vás trápí zbytky jarní únavy? Zažeňte ji a užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími „nej“ vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit a dopřát vašemu tělu odpočinek a rekonvalescenci.

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Nejlepší Wellness & Spa hotely a wellness centra v České republice

Nejlepší Wellness & Spa hotely a wellness centra v České republice

Lákají vás lázně, wellness, relaxace a představa pár dní nerušeného odpočinku? Kde najdete opravdu příjemné prostředí, bohatou škálu lázeňských procedur a uklidňující atmosféru? Kde se o vás královsky postarají a pomohou vám načerpat novou sílu a energii? Odpověď jsme hledali za vás, a to v žebříčcích amerického cestovatelského portálu Tripadvisor. Nabídneme vám ale samozřejmě i výběr skvělých míst podle portálu Kudy z nudy.

Tradice: Novinky v lázních 2023 a nové bazény, lázeňské hotely, pavilony, sauny, procedury, kliniky a laboratoře

Tradice: Novinky v lázních 2023 a nové bazény, lázeňské hotely, pavilony, sauny, procedury, kliniky a laboratoře

Vynikající prevence, ale také relaxace, uklidnění pocuchaných nervů anebo zajímavé místo pro delší či kratší dovolenou: to všechno nabízejí naše lázně. Na jaké novinky lázeňského světa se můžete těšit v roce 2023, co vám možná uniklo v poslední době a o které zajímavosti z lázeňského světa byste neměli přijít?

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.

Kde navštívit saunové světy a originální sauny?

Kde navštívit saunové světy a originální sauny?

Sauna s ochlazením v horském potoce, sauna přímo na jezeře anebo saunový svět v důlní štole… Kudy z nudy vám dnes nabídne spoustu tipů na originální sauny a saunové světy, které vám ukáží nový rozměr příjemné relaxace ve formě nezapomenutelného zážitku.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější kryté bazény aneb ve stínu i na výsluní

Baví vás plavání? Patří mezi nejzdravější a nejšetrnější sportovní aktivity, navíc posílíte svaly, zlepšíte si kondici a voda má kouzelnou schopnost odplavit i únavu a stres. V České republice navíc najdete řadu architektonických bazénových skvostů, kde je plavání radostí nejenom pro fyzičku, ale i pro oči. Pojďte s Kudy z nudy do vody!
Lázně a wellness

Dopřejte si relaxaci ve wellness a utužte tak své zdraví

O tělo je třeba pečovat – měli bychom se o ně starat pravidelně, protože máme pouze jedno, a to doživotně. Pokud si je zničíme, náhradní jen tak nedostaneme. Doposud u nás převládá přesvědčení, že na masáže se chodí tehdy, když nás nesnesitelně bolí záda, popřípadě když se nemůžeme pohnout. Tak to není. Masáže a další aktivity pomáhají zbavit naše tělo naakumulovaného stresu, který nás pomalu ale jistě ubíjí. Tisíckrát nic umořilo osla, říká jedno staré přísloví a má pravdu! Předejděte skutečným problémům a věnujte se správné relaxaci.
Lázně a wellness

Lázeňská místa Česka: kam do českých a moravských lázní

V Česku se nachází velké množství lázní na špičkové úrovni. Vybrat si město či lázně, které poctíte svou návštěvou je snadné, portál Kudy z nudy nabízí celou řadu tipů. Vyberte si lázně ze seznamu lázeňských míst v České republice, které jsou držitelem statutu lázeňského místa a v místě je poskytována lázeňská léčebně rehabilitační péče. Podívejte se, kde vám pomohou s jakým neduhem.
Lázně a wellness

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Jedeme do lázní! Těšíme se na dokonalý odpočinek a zážitky, osvědčené lázeňské procedury, procházky po promenádách a kolonádách, v upravených parcích a okolní přírodě, na slavnostní zahájení lázeňské sezony i na křupavé lázeňské oplatky. Než ale vyrazíme na cestu, pojďme se s Kudy z nudy podívat na proměny lázeňských resortů a na nejžhavější novinky sezony 2024!
Lázně a wellness

Kalendář 2024: Lázeňská sezona, otevírání pramenů, přehled akcí v českých a moravských lázních

Ve většině českých lázní se zahájení nové sezony odehraje až v květnu. Ale například v Mariánských Lázních můžete poslední dubnový den být u otevření zpívající fontány. Lázně Hodonín budou v červnu slavit 45. výročí svého založení. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy na slavnostní zahájení lázeňské sezony v českých a moravských lázních.
Lázně a wellness

20 tipů, kam za zdravím do lázní

Vyberte si z nabídky léčebných pobytů v České republice! Odměňte se relaxací. Jaký lepší dárek, než zdraví, můžete sami sobě dopřát? Léčebný program vám sestaví na základě vstupního lékařského vyšetření lázeňský lékař a dle zdravotního stavu klienta navrhne vhodné lázeňské a léčebné procedury. Lázeňské léčebné pobyty jsou ideálním místem k rekonvalescenci, ale i návodem ke zdravému životnímu stylu a soustavné péči o své zdraví.
Lázně a wellness

10 tipů na věhlasné i méně známé lázně aneb ve stínu i na výsluní

Kde jinde hledat léčivou sílu přírody v její nejčistší podobě než v lázních? Odpočinete si, vyzkoušíte hojivé účinky balneoterapie, ochutnáte minerální vody přímo u jejich pramenů, necháte se pár dní hýčkat a na pár dní vypnete. To vůbec nemusí být sen, zvlášť když si vyberete některé z lázní na portálu Kudy z nudy!
Lázně a wellness

Hýčkání pohybem i klidem: Lázně a wellness pro mladé

Jak vystoupit z kolotoče všedních dnů a alespoň na pár dní si odpočinout? Kudy z nudy pro vás má skvělý recept: jeďte do lázní. Zpomalíte, zbavíte se stresu a užijete si věci, na které jindy nezbývá čas: třeba dobrou večeři, saunu nebo procházku v přírodě. Kromě mnoha lázeňských a wellness potěšení možná také najdete místo, kam se budete rádi vracet desítky let.
Lázně a wellness