Úvod > Aktuality > Prázdniny v lázních: prožijte léto plné relaxace a kulturních zážitků
Prázdniny v lázních: prožijte léto plné relaxace a kulturních zážitků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Prázdniny v lázních: prožijte léto plné relaxace a kulturních zážitků

  • Vydáno10. června 2022
Chystáte se v letních měsících do lázní, vybíráte wellness pobyt anebo dovolenou poblíž známých lázeňských míst? Pak se vám budou určitě hodit tipy, které vám přiblíží kulturní program i nevšední zážitky vybraných lázeňských míst napříč Českou republikou. Kudy z nudy vám nabídne Prvorepublikový piknik, jízdy kočárem i hudební a divadelní vystoupení známých interpretů a herců.

Hudba i piknik v Jáchymově

jáchymovV roce 1906 byly v Jáchymově založeny první radonové lázně světa, které jsou díky vysoké koncentraci radonu v přírodní minerální vodě stále nejúčinnějšími lázněmi svého druhu v Evropě a za jejich léčbou jezdí lidé trpící obtížemi pohybového aparátu z celého světa. Důležitá zde však není pouze léčba fyzických obtíží, ale také se tu dbá o pohodu psychickou. Lázně Jáchymov připravují pro své hosty i veřejnost sérii koncertů v lázeňském parku. Každý červencový či srpnový pátek se tak můžete těšit na hudbu různých žánrů, navíc je vstup zcela volný.

piknik jáchymovV sobotu 16. 7. se hosté mohou těšit na tradiční hudební festival Šlikovka. Areál bývalého hradu Freudenstein rozezní metalový nářez kapely Pororoca, příznivci klidnějších melodií se mohou zaposlouchat do akustického blues folkového kvinteta Jakuba Kořínka s charismatickým kytaristou Janem Lichtenbergem. Oblíbená skupina Švihadlo vnese na festival rytmus reggae. Na závěr nebude chybět ani rock v podání kapely The.Switch. Dne 28. srpna proběhne další tradiční akce – jedná se o Prvorepublikový piknik v lázeňském parku. Za zvuků swingu navštívíte klasickou tančírnu a jazzové melodie vás provedou tradičním jarmarkem. Potkáte elegantní dámy a šarmantní pány, chybět nebudou ani soutěže či dobové pochutiny.


Promenádní koncerty, víla Ozdrava či koloběžky v Jeseníku

lázně JeseníkMikroklima v Priessnitzových lázních Jeseník je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Zajímavou náplň mají i krátkodobé ozdravné pobyty, které mají za cíl zvýšit tělesnou i duševní kondici. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí lázně svému zakladateli Vincenzi Priessnitzovi, který roku 1822 založil nad městem Jeseníkem první vodoléčebný ústav na světě, čímž položil základ novému lékařskému oboru – vodoléčbě.

Během léta jsou oblíbené letní lázeňské nedělní promenádní koncerty, které probíhají od července do srpna. Rodiny s dětmi mohou přijít 16. 7. na zábavné odpoledne Dny her v Háji víly Ozdravy, další týden v sobotu 23. 7. je na programu Lázeňské koloběžkování – závod pro všechny milovníky koloběžek. Hosté i místní se mohou těšit také na Kinematograf a filmové léto.
 

Tři mušketýři a jízdy kočárem v Klimkovicích

klimkoviceTřetihorní, vysoce koncentrovaná jodobromová solanka dělá dobře hostům lázní KlimkoviceKarviné. Jezdí sem hlavně za léčbou pohybového aparátu, oběhového ústrojí, s neurologickými a gynekologickými potížemi či s problémy látkové výměny. Přijet sem lze ale také na krátkodobé a víkendové pobyty, které nabízejí wellness, masáže, bazén a mnoho dalších procedur. Velmi pestrá je zde nabídka volnočasových aktivit. Romantické duše potěší letní jízda kočárem taženým koňským spřežením. Vyjížďky se konají o prázdninách v pátek, sobotu a svátky, vždy od 15:00 do 18 hodin. Jízdné činí 200 Kč za kočár na půl hodiny. Projížďky je však nutné rezervovat, protože je o ně každoročně velký zájem. Stanoviště se nachází poblíž zámku Fryštát.

kočár karvináVydat se můžete i do samotného zámku – o prázdninách tu vrcholí hlavní zámecká sezona a zájemce čekají speciální prohlídky. V sobotu 16. 7. budou v rámci Léta na zámku bojovat (jeden za všechny a všichni za jednoho) slavní Tři mušketýři. Program probíhá v hodinových vstupech od 10:00 do 17:00 hod. Konat se budou i noční prohlídky při Hradozámecké noci poslední prázdninovou sobotu 27. 8. a zároveň budou probíhat také noční jízdy kočárem. Společné prohlídky zámku a kostela, vedené jako IV. prohlídková trasa, si nenechte ujít o sobotách 9. 7. a 13. 8. 2022. Příjemný relax, ale i aktivní vyžití, skýtá zámecký park. Hned zkraje se nachází amfiteátr s letním kinem a kousek za ním dětský park ve stylu slovanského hradiště. Na konci v jižní části parku byla u slepého ramene řeky Olše zřízena příměstská rekreační oblast Loděnice, kde se můžete projet na lodičce a občerstvit se.
 

Čistý vzduch, minerální prameny a trocha kultury v Lázních Kynžvart

kynžvartLázně Kynžvart jsou tak trochu Popelkou větších lázní západočeského lázeňského trojúhelníku. Najdete je v hlubokém údolí na jihozápadním svahu Slavkovského lesa, v samém cípu západních Čech. Léčba zde je založena na dlouhodobě ověřených léčebných účincích zdejších zcela ojedinělých klimatických podmínek. Ty byly jako jedny z pouhých čtyř oblastí, uznány rozhodnutím MZ ČR jako léčebný přírodní zdroj. Léčí se zde onemocnění dýchacího ústrojí, kožní onemocnění, nemoci ledvin a močových cest a také pohybové ústrojí. Mimo čistého vzduchu si pacienti užívají i kynžvartské minerální prameny, které jsou součástí kyselek mariánskolázeňské oblasti. V současné době se zde jímají čtyři prameny Richard, Helena, Viktor a Marie, využívány k léčbě jsou první tři.

Centrem kulturního dění je blízký zámek Kynžvart, kde se během léta odehrává spousta zajímavých akcí. Například 2. 7. se diváci mohou těšit na divadelní představení Strašidlo cantervillské s Martinem Zounarem a Bárou Štěpánovou v hlavních rolích. V sobotu 30. 7. uvede Letní kino Léčebné lázně Lázně Kynžvart „Srdce na dlani“ s Bolkem Polívkou a Eliškou Balzerovou. Ve čtvrtek 11. 8. rozezní zámek Kynžvart vystoupení Janka Ledeckého a v sobotu 27. 8. se mohou děti těšit na Pohádkovou cestu.
 

Nabité kulturní léto v Luhačovicích

lázně LuhačoviceNejoblíbenější moravské lázně s řadou léčivých minerálních pramenů nabízí nádherné prostředí atmosféry přelomu 19. a 20. století se stavbami architekta Dušana Jurkoviče i řadu léčivých minerálních pramenů. Lázeňská péče v Luhačovicích se zaměřuje na léčbu dýchacího, trávicího a oběhového ústrojí, léčbu poruch pohybového aparátu a také se nemocí z poruch látkové výměny. Velmi atraktivní je zde také volnočasový program. Hlavním hudebním projektem léta je červencový Festival Janáček a Luhačovice, který při 29. ročníku uvede špičkové interprety, sólisty a soubory. Jak se již stalo v posledních letech tradicí, nebude chybět operní představení pod otevřeným nebem. Tentokrát to bude při zahájení festivalu v pondělí 11. 7. Figarova svatba. Podruhé ožije Lázeňské náměstí závěrečným koncertem v pátek 15. 7. při uvedení Janáčkova Rákose Rákoczyho.

divadelní luhačoviceMimo to každý prázdninový čtvrtek a neděli rozezní Lázeňské náměstí kolonádní koncerty s pestrou repertoárovou nabídkou. Vyberou si příznivci folklóru, dechovky, ale i swingu nebo country. První dva srpnové týdny patří tradičně Akademii Václava Hudečka a jeho mladým nadějným studentům, kteří se představí nejen během tří absolventských koncertů. Druhá polovina srpna bude po nucené covidové přestávce znovu ve znamení přehlídky Divadelní Luhačovice, která pod taktovkou prezidenta festivalu Miloslava Mejzlíka a kmotry Zdeny Studénkové nabídne šest skvělých představení v čele s předními hereckými osobnostmi. 22. ročník Divadelních Luhačovic začíná symbolicky 22. srpna 2022.
 

Letní pohoda v Poděbradech s Lucií Bílou, Karlem Hynkem a Lenkou Filipovou

divadelní luhačovicePoděbrady jsou ideální místo pro strávení letní dovolené pro každého. I když se zde zaměřují na pacienty s onemocněním srdce, cukrovkou či potížemi pohybového ústrojí a nervové nemoci, v nabídce nechybí ani krátkodobé relaxační a wellness pobyty. Ty se dají krásně spojit s aktivitami a bohatým kulturním programem, který v lázních Poděbrady probíhá nejen v letních měsících. Své služby nabízí hostům nový 4* moderní lázeňský komplex Hotel & Spa Chariclea****, kde je vše pod jednou střechou – kromě luxusního ubytování v dvoulůžkových pokojích a apartmánech také restaurace O Mase s terasou a výhledem do lázeňského parku. Klienty ohromí plavecký bazén s wellness zónou, kde najdou masážní bazén, vířivku, sauny nebo Kneippův chodník. Mezi přednosti hotelu nelze opomenout také unikátní výhled na kulturní scénu, tu budete mít z hotelové restaurace a části pokojů jako na dlani.
 
Léto v Poděbradech přinese 1.7. pořad Na Stojáka – zábavnou stand-up comedy s Karlem Hynkem, Arnoštem Frauenbergem a Danielem Čechem. Koná se v Atriu Letních lázní Poděbrady. Na stejném místě zazáří v pátek 8. 7. Lucie Bílá v doprovodu Petra Maláska. Jan Čenský, Dana Morávková a Svatopluk Skopal promění 10. 8. atrium v divadelní scénu, na níž se odehraje divadelní hra Mlčeti zlato. Závěr kulturního léta přinese 18. 8. koncert Lenky Filipové. Poslední prázdninový víkend 25. a 28. 8. bude patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby při Mezinárodním festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2022.
Dny her v Háji víly Ozdravy

19.8.
Dny her v Háji víly Ozdravy

Herní odpoledne v Háji víly Ozdravy v Priessnitzových léčebných lázních.

Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary

1.5.
30.10.
Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary

Na zajímavý komentovaný výklad se můžete těšit při návštěvě šikmého kostela sv. Petra z Alkantary. Prohlídky probíhají o víkendech po celou letní sezonu.

Nostalgické jízdy Karvinou v kočáře

1.7.
27.8.
Nostalgické jízdy Karvinou v kočáře

V Karviné se letos o prázdninách opět jezdí kočárem! Zkušený vozka s párem nádherných tahounů se těší na zájemce a je připraven vás alespoň na okamžik přenést do romantiky dávných časů.

Prvorepublikový piknik v Jáchymově

20.8.
Prvorepublikový piknik v Jáchymově

Každoroční slavnosti léta letos proběhnou na téma prvorepublikových radovánek.

Lenka Filipová

18.8.
Lenka Filipová

Připravili jsme pro vás letní koncert oblíbené české zpěvačky Lenky Filipové v Atriu Letních lázní v Poděbradech.

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2022

25.8.
28.8.
Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2022

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby .Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Divadelní Luhačovice 2022

22.8.
28.8.
Divadelní Luhačovice 2022

Divadlo Bolka Polívky, Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Divadlo v Řeznické, Divadlo u Valšů, nebo Divadlo na Orlí při Ateliéru muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, to jsou namátkou scény, které tradičně přivítají lázeňská divadelní prkna.