ÚvodAktualityPrázdniny v lázních: prožijte léto plné relaxace a kulturních zážitků
Lázně a wellness

Prázdniny v lázních: prožijte léto plné relaxace a kulturních zážitků

  • 15. června 2024
Chystáte se v letních měsících do lázní, vybíráte wellness pobyt anebo dovolenou poblíž známých lázeňských míst? Pak se vám budou určitě hodit tipy, které vám přiblíží kulturní program i nevšední zážitky vybraných lázeňských míst napříč Českou republikou. Kudy z nudy vám nabídne Prvorepublikový piknik, jízdy kočárem i hudební a divadelní vystoupení známých interpretů a herců.

Hudba a městské slavnosti v Jáchymově

jáchymovV roce 1906 byly v Jáchymově založeny první radonové lázně světa, které jsou díky vysoké koncentraci radonu v přírodní minerální vodě stále nejúčinnějšími lázněmi svého druhu v Evropě a za jejich léčbou jezdí lidé trpící obtížemi pohybového aparátu z celého světa. Důležitá zde však není pouze léčba fyzických obtíží, ale také se tu dbá o pohodu psychickou. Lázně Jáchymov připravují pro své hosty i veřejnost sérii koncertů v lázeňském parku. Každý červencový či srpnový pátek se tak můžete těšit na hudbu různých žánrů, navíc je vstup zcela volný.

Slavnosti města JáchymovaV sobotu 13. 7. se hosté mohou těšit na tradiční hudební festival Šlikovka. Areál bývalého hradu Freudenstein rozezní rockový nářez kapel Rockeři z II. patra, kteří přijedou z Ostrova, kapela Licklip, nejdecká Pjena a hlavní hvězdou odpoledne bude Kamil Střihavka a The Leaders. Dne 17. srpna proběhne další tradiční akce – jedná se o Slavnosti města Jáchymova, které se budou konat opět u Šlikovy věže. V rámci historického programu je pro všechny návštěvníky nachystána Rytířská stezka, kde si budete moci vyzkoušet např. ražbu tolarů, obléci se do historických kostýmů nebo ochutnat pravou renesanční kuchyni. Čekají vás kejklířské pohádky, šerm, akrobacie i tanec. A nebudou chybět ani stánky s rozmanitým občerstvením a řemeslnými výrobky.


Promenádní koncerty, víla Ozdrava a veteráni v Jeseníku

lázně JeseníkMikroklima v Priessnitzových lázních Jeseník je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Zajímavou náplň mají i krátkodobé ozdravné pobyty, které mají za cíl zvýšit tělesnou i duševní kondici. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí lázně svému zakladateli Vincenzi Priessnitzovi, který roku 1822 založil nad městem Jeseníkem první vodoléčebný ústav na světě, čímž položil základ novému lékařskému oboru – vodoléčbě.

Během léta jsou oblíbené letní lázeňské nedělní promenádní koncerty, které probíhají od července do srpna. Rodiny s dětmi mohou přijít na zábavná odpoledne Dny her v Háji víly Ozdravy. První se koná 28. 6., další pak za měsíc 26. 7. a nakonec i 23. 8., vždy v pátek. Úplný konec léta je spojen s akcí pro milovníky starých časů: od 12. do 15. 9. se místní obyvatelé a lázeňští hosté mohou těšit na další ročník závodu veteránů Trofeo Niké Jeseníky 2024.
 

Tři mušketýři a jízdy kočárem v Klimkovicích

klimkoviceTřetihorní, vysoce koncentrovaná jodobromová solanka dělá dobře hostům lázní KlimkoviceKarviné. Jezdí sem hlavně za léčbou pohybového aparátu, oběhového ústrojí, s neurologickými a gynekologickými potížemi či s problémy látkové výměny. Přijet sem lze ale také na krátkodobé a víkendové pobyty, které nabízejí wellness, masáže, bazén a mnoho dalších procedur. Velmi pestrá je zde nabídka volnočasových aktivit. Romantické duše potěší letní jízda kočárem taženým koňským spřežením. Vyjížďky se konají o prázdninách v pátek, sobotu a svátky, letos od 28. 6. do 30. 8., vždy od 15:00 do 18:00 hodin. Jízdné činí 200 Kč za kočár na půl hodiny. Projížďky je však nutné rezervovat, protože je o ně každoročně velký zájem. Stanoviště se nachází poblíž zámku Fryštát.

kočár karvináVydat se můžete i do samotného zámku – o prázdninách tu vrcholí hlavní zámecká sezona a zájemce čekají speciální prohlídky. V sobotu 29. 6. budou v rámci Léta na zámku bojovat (jeden za všechny a všichni za jednoho) slavní Tři mušketýři. Program probíhá v hodinových vstupech od 10:00 do 17:00 hod. Sobota 20. 7. bude patřit netradičním prohlídkám zámeckých prostor. Role průvodce se ujme přímo pan kastelán, který prozradí více o zákoutí karvinského empírového zámku. Konat se budou i noční prohlídky při Hradozámecké noci poslední prázdninovou sobotu 31. 8. a zároveň budou probíhat také noční jízdy kočárem. Příjemný relax, ale i aktivní vyžití, skýtá zámecký park. Hned zkraje se nachází amfiteátr s letním kinem a kousek za ním dětský park ve stylu slovanského hradiště. Na konci v jižní části parku byla u slepého ramene řeky Olše zřízena příměstská rekreační oblast Loděnice, kde se můžete projet na lodičce a občerstvit se.
 

Čistý vzduch, minerální prameny a trocha kultury v Lázních Kynžvart

kynžvartLázně Kynžvart jsou tak trochu Popelkou větších lázní západočeského lázeňského trojúhelníku. Najdete je v hlubokém údolí na jihozápadním svahu Slavkovského lesa, v samém cípu západních Čech. Léčba zde je založena na dlouhodobě ověřených léčebných účincích zdejších zcela ojedinělých klimatických podmínek. Ty byly jako jedny z pouhých čtyř oblastí, uznány rozhodnutím MZ ČR jako léčebný přírodní zdroj. Léčí se zde onemocnění dýchacího ústrojí, kožní onemocnění, nemoci ledvin a močových cest a také pohybové ústrojí. Mimo čistého vzduchu si pacienti užívají i kynžvartské minerální prameny, které jsou součástí kyselek mariánskolázeňské oblasti. V současné době se zde jímají čtyři prameny Richard, Helena, Viktor a Marie, využívány k léčbě jsou první tři.

Centrem kulturního dění je blízký zámek Kynžvart, kde se během léta odehrává spousta zajímavých akcí. Například 29. 6. se diváci mohou těšit na divadelní představení Bílá paní na vdávání s Martinem Zounarem a Danielou Šinkorovou v hlavních rolích. V sobotu 3. 8. to na zámecké scéně rozbalí populární Čechomor. Milovníci klasické hudby se mohou těšit 23. 8. na Chopinův festival a 24. 8. vypunke na Kynžvartu Hradozámecká noc.
 

Nabité kulturní léto v Luhačovicích

lázně LuhačoviceNejoblíbenější moravské lázně s řadou léčivých minerálních pramenů nabízí nádherné prostředí atmosféry přelomu 19. a 20. století se stavbami architekta Dušana Jurkoviče i řadu léčivých minerálních pramenů. Lázeňská péče v Luhačovicích se zaměřuje na léčbu dýchacího, trávicího a oběhového ústrojí, léčbu poruch pohybového aparátu a také se nemocí z poruch látkové výměny. Velmi atraktivní je zde také volnočasový program. Každý prázdninový čtvrtek a neděli rozezní Lázeňské náměstí kolonádní koncerty s pestrou repertoárovou nabídkou. Vyberou si příznivci folklóru, dechovky, ale i swingu nebo country. První dva srpnové týdny patří tradičně Akademii Václava Hudečka a jeho mladým nadějným studentům, kteří se představí od 29. 7. až 9. 8. 2024 nejen během tří absolventských koncertů.

Druhá polovina srpna bude jako každý rok ve znamení přehlídky Divadelní Luhačovice, která pod taktovkou prezidenta festivalu Miloslava Mejzlíka a kmotra Romana Poláčika nabídne šest skvělých představení v čele s předními hereckými osobnostmi. 24. ročník Divadelních Luhačovic se odehraje od 18. do 24. 8. 2024 (první představení se bude hrát v pondělí 19. 8.). A nezapomeňte se také podívat do nově zrekonstruovaných Slunečních lázní, kde probíhají zajímavé prohlídky. Každé úterý od dubna do září do se koná komentovaná prohlídka Luhačovice a odkaz D. Jurkoviče a každou středu vyráží průvodce Po stopách Leoše Janáčka (procházka městem s návštěvou expozice ve Slunečních lázních).
 

Letní pohoda v Poděbradech s hudbou a vínem

divadelní luhačovicePoděbrady jsou ideální místo pro strávení letní dovolené pro každého. I když se zde zaměřují na pacienty s onemocněním srdce, cukrovkou či potížemi pohybového ústrojí a nervové nemoci, v nabídce nechybí ani krátkodobé relaxační a wellness pobyty. Ty se dají krásně spojit s aktivitami a bohatým kulturním programem, který v lázních Poděbrady probíhá nejen v letních měsících. Své služby nabízí hostům jeden z nejnovějších lázeňských komplexů Hotel & Spa Chariclea****, kde je vše pod jednou střechou – kromě luxusního ubytování v dvoulůžkových pokojích a apartmánech také restaurace O Mase s terasou a výhledem do lázeňského parku. Klienty ohromí plavecký bazén s wellness zónou, kde najdou masážní bazén, vířivku, sauny nebo Kneippův chodník. Mezi přednosti hotelu nelze opomenout také unikátní výhled na kulturní scénu, tu budete mít z hotelové restaurace a části pokojů jako na dlani.
 
Léto v Poděbradech přinese 12. až 13. 7. hudební festival Barvy léta 2024. V přírodním areálu na Jezeře si můžete užít nejen přední české hudební skupiny, ale i bohatý doprovodný program, páteční večírek pro nedočkavé, nebo vyhrát Barvy léta RUN – běh pro děti i dospělé! Od 9. do 10. 8. jsou nejen lázeňští hosté zváni na Poděbradský festival vína. Poslední prázdninový víkend 28. 8. až 1. 9. bude patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby při Mezinárodním festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024.
Dny her v Háji víly Ozdravy

26. 7.
Dny her v Háji víly Ozdravy

Herní odpoledne v Háji víly Ozdravy v Priessnitzových léčebných lázních.

Slavnosti města Jáchymov

17. 8.
Slavnosti města Jáchymov

Jáchymov vás zve na historické městské slavnosti. Těšit se můžete na pestrý program z doby Štěpána Schlika. Projdeme se spolu renezancí a protančíme až do současnosti. Přijďte navštívit historické hornické město, zařazené mezi hornickou oblast Krušnohoří UNESCO a užijte si s námi velkolepé oslavy!

Festival Šlikovka v Jáchymově

13. 7.
Festival Šlikovka v Jáchymově

Tradiční festival v Jáchymově, který se koná už od roku 2005. Areál hradu Freudenstein rozezní metal, blues-folk, reggae-dub i rock.

Nostalgické jízdy kočárem v Karviné

19. 7.
Nostalgické jízdy kočárem v Karviné

Obzvláště romantici ocení jízdu kočárem taženém nádherným koňským spřežením. Pohodlně se tedy usaďte a zaposlouchejte se do klapotu kopyt. Nostalgická projížďka historickým jádrem města vás přenese do starých dobrých časů…

Hradozámecká noc na zámku Kynžvart

24. 8.
Hradozámecká noc na zámku Kynžvart

Mimořádné prohlídky.

Netradiční prohlídky zámeckých prostor Fryštát v Karviné

20. 7.
Netradiční prohlídky zámeckých prostor Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné zve opět na oblíbené netradiční prohlídky zámeckých prostor. Role průvodce se ujme přímo pan kastelán, který prozradí více o zákoutí karvinského empírového zámku.

Chopinův festival – komorní koncert na zámku Kynžvart

23. 8.
Chopinův festival – komorní koncert na zámku Kynžvart

Každoročně ho třetí srpnový týden pořádá Společnost Fryderyka Chopina.

Jeseník se baví 2024

3. 8.
Jeseník se baví 2024

Tradiční oslava léta, pohody, dobré muziky, jídla a zlatavého moku se uskuteční v sobotu 3. srpna 2024 na Masarykově náměstí. Vystoupí hvězdní hosté tuzemské hudební scény. Těšit se můžete na minipivovary, gastro i na doprovodný program pro děti.

Poděbradský festival vína 2024

9. 8.10. 8.
Poděbradský festival vína 2024

Srdečně vás zveme na další ročník Poděbradského festivalu vína, největší vinařské akce ve městě! Festival bude probíhat od pátku 9. 8. do soboty 10. 8. na kolonádě v Poděbradech.

Čechomor – open air koncert na zámku Kynžvart

3. 8.
Čechomor – open air koncert na zámku Kynžvart

Koncert známé česko-moravské hudební skupiny, která originálním způsobem zpracovává lidové písně.

Trofeo Niké Jeseníky 2024

12. 9.15. 9.
Trofeo Niké Jeseníky 2024

Druhý zářijový víkend se můžete těšit na setkání historických veteránů a jejich milovníků, koná se již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů. Motem akce je Zpomal a rozhlédni se.

Divadelní Luhačovice 2024

18. 8.24. 8.
Divadelní Luhačovice 2024

Opět se koná další ročník pravidelného festivalu Divadelní Luhačovice – tentokrát už po 24.

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

29. 8.1. 9.
Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby. Již podeváté zde proběhne festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Další aktuality

Potřebujete nabrat dech? Pomohou vám klimatické lázně!

Není jich u nás mnoho, ale jsou – řeč je o klimatických lázních, které se tímto označením pyšní díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu. Pro získání titulu klimatických lázní musí být pravidelně po celý rok pečlivě měřeny emise a škodliviny ve vzduchu. Titul uděluje Český inspektorát lázní a zřídel, nejnověji se status klimatické lázně podařilo získat Mariánským Lázním. Klimatické lázně napomáhají při léčení nejen plicních onemocnění. Kde vzduch léčí?
11. červenec 2024 10:54
Lázně a wellness

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.
11. červenec 2024 10:29
Lázně a wellness

20 tipů na nejlepší aquaparky u nás

Zadovádět si v bazénu, vyhřát se v sauně, sklouznout se na toboganu a pořádně si zaplavat! Tak nějak vypadá správný den v aquaparku... Zážitky nabízejí vodní areály v Česku po celý rok, ale které z nich jsou ty nejlepší?
13. červen 2024 12:00
Lázně a wellness

Lázeňská místa Česka: kam do českých a moravských lázní?

V Česku se nachází velké množství lázní na špičkové úrovni. Vybrat si město či lázně, které poctíte svou návštěvou je snadné, portál Kudy z nudy nabízí celou řadu tipů. Vyberte si lázně ze seznamu lázeňských míst v České republice, které jsou držitelem statutu lázeňského místa a v místě je poskytována lázeňská léčebně rehabilitační péče. Podívejte se, kde vám pomohou s jakým neduhem.
28. březen 2024 12:16
Lázně a wellness

Kalendář 2024: Lázeňská sezona, otevírání pramenů, přehled akcí v českých a moravských lázních

Ve většině českých lázní se zahájení nové sezony odehraje až v květnu. Ale například v Mariánských Lázních můžete poslední dubnový den být u otevření zpívající fontány. Lázně Hodonín budou v červnu slavit 45. výročí svého založení. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy na slavnostní zahájení lázeňské sezony v českých a moravských lázních.
26. březen 2024 8:14
Lázně a wellness

Za krásou těla i ducha: 10 tipů na příjemné wellness

Cítíte se unavení a vyčerpaní anebo si chcete užít příjemnou relaxaci a udělat něco pro své fyzické i dušení zdraví? V obou případech se nabízí řada wellness programů zahrnující nejrůznější koupele, masáže, relaxační bazény s vířivkami nebo třeba polária! Přehled toho nejlepšího vám přináší Kudy z nudy.
5. březen 2024 14:00
Lázně a wellness

Vycestujte vstříc svému zdraví! Přijeďte do lázní!

Existuje jistě mnoho důvodů, proč zamířit do lázní. Může to být touha odpočinout si a načerpat nové síly či strávit pár volných dní v příjemném prostředí, které vám zároveň poslouží jako zázemí pro objevování kouzel regionu. Je to ale hlavně zdraví, které nás do lázní přivádí. A nemusí to být jen onemocnění, které si žádá speciální léčbu či rekonvalescenci. Je to i prevence. Pečovat o své zdraví, ještě když nás nic nebolí, je tou nejlepší cestou, jak zůstat fit co nejdéle.
1. březen 2024 14:26
Lázně a wellness

10 tipů na nejkrásnější kryté bazény aneb ve stínu i na výsluní

Baví vás plavání? Patří mezi nejzdravější a nejšetrnější sportovní aktivity, navíc posílíte svaly, zlepšíte si kondici a voda má kouzelnou schopnost odplavit i únavu a stres. V České republice navíc najdete řadu architektonických bazénových skvostů, kde je plavání radostí nejenom pro fyzičku, ale i pro oči. Pojďte s Kudy z nudy do vody!
29. únor 2024 8:41
Lázně a wellness