!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Saunový železniční vagon ve Veselí nad Lužnicí
Lázně a wellness

Saunový železniční vagon ve Veselí nad Lužnicí

Saunovat se za jízdy v rychlosti až 80 km/h a z oken sledovat ubíhající krajinu? To bude možné díky světovému prototypu saunového vagónu. Ten vznikl za necelé čtyři měsíce pod rukama dobrovolníků kolem projektu VlakFest.
Nadšenci, kteří se scházejí každý víkend ve Veselí nad Lužnicí, přestavbě vagónu od listopadu věnovali přes 3000 hodin lidské práce. Tento světový unikát už prošel testovacím rozpálením kamen a po schválení Drážním úřadem a opadnutí vládních zákazů se otevře také veřejnosti.

Stavbu saunového vagónu má na svědomí vedoucí projektu VlakFest, dobrodruh a podnikatel Albert Fikáček.
Projekt by nemohl vzniknout bez party nadšenců v čele s hlavními mozky Zdeňkem Procházkou a Petrem Štěpánkem.

Samotná stavba vagónu byla jednou velkou improvizací – musely se přizpůsobit rozměry tvaru vagonu, musela se promyslet bezpečnost, pevnost, funkčnost. Na saunovém vagónu nyní ještě chybí dodělat ochlazovací káď. Do ostrého provozu sauna vyrazí, až to proticovidová opatření umožní.

Saunový vagón ale není jediný, na kterém dobrovolníci pracují. Kromě něj postupně vzniká koncertní vagón a rekonstruují se 2 lehátkové vozy, které by měly být hotové do léta. Parta VlakFest s nimi chce na začátku července vyrazit na 3. ročník hudebně-cestovatelského festivalu ŽiWELL Express.

Přes rok bude saunový i koncertní vůz součástí pražské pojízdné cestovatelské klubovny Sir Fogg. Ta fungovala během loňského léta, kdy se v ní konaly pravidelné hudební jammy a cestovatelské přednášky, a do Prahy se chce vrátit, hned jak to půjde.

Protože rekonstrukce vagónů není levná záležitost, uspořádal VlakFest veřejnou sbírku na portálu Donio.cz. Zájemci mohou projekt podpořit například tím, že si koupí píšťalku strojvedoucího, lehátko ve vlaku nebo si předplatí vstup do sauny.

O projektu VlakFest
VlakFest je skupina nadšenců z Brna, která se dala dohromady kolem dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka. Pořádají vlakové akce v Česku i zahraničí, mezi nejznámější patří hudebně-cestovatelský festival ŽiWELL Express, jehož 3. ročník se plánuje na 3.–6. července 2021, a pravidelné silvestrovské výpravy na Ukrajinu. Mají v plánu jet vlakem do Bosny, drezínou do Íránu a objet svět trolejbusem.
 
Zobrazit více

Provozovatel

VlakFest

Jezuitská 6/1
602 00 Brno
Tel.:
+420 728 014 956
Email:
info@vlakfest.cz
WWW:
https://www.vlakf...
GPS:
49,196822 16,609463
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí