Úvod > Aktuality > 50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav
Kultura

50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav

  • Vydáno14. ledna 2019
Byla to událost, která navždy změnila naše dějiny: je to právě padesát let, co se v lednu 1969 na protest proti sovětské okupaci, postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty na Václavském náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Výročí připomíná řada akcí, výstav a míst. Zve vás na ně portál Kudy z nudy.
Ač se čin Jana Palacha (1948–1969) stal symbolem doby, desítky let se o něm oficiálně nemluvilo. Vzpomínky se ale komunistickému režimu vymazat nepodařilo: stále tu bylo místo před Národním muzeem na Václavském náměstíPraze, kde se 16. ledna 1969 upálil. Byla tu Vysoká škola ekonomická a Karlova univerzita, kde studoval; náměstí před Filozofickou fakultou se na jeho počest dnes jmenuje Palachovo a v lednu 1991 byla na budově školy odhalena posmrtná maska od Olbrama Zoubka. A nakonec tu byl i Palachův týden v lednu 1989, vlna protestů proti režimu, která rozhýbala českou společnost. Odkaz Jana Palacha se tehdy po dvaceti letech naplnil.
 

Jan Palach – naše svědomí

Smutné výročí připomene dvoudenní program sedmi institucí; program začne ve středu 16. ledna pietním odhalením pamětní dlaždice na nádvoří Karolina na Ovocném trhuPraze a bude pokračovat vernisáží výstavy v horní části Václavského náměstí; ta bude k vidění až do konce ledna. Odpolední pietní program ve středu 16. ledna na Václavském náměstí nabídne také uměleckou část (Jan Palach v literatuře, hudbě a filmu, vystoupení pamětníků a osobností) a vyvrcholí tichým průvodem se světly; sraz je u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v 18 hodin, průvod se vydá na cestu Starým Městem v 18.45 a celou akci zakončí pietní akt na Staroměstském náměstí.

Stejný den odpoledne chystá odhalení pamětní desky Jana Palacha Vysoká škola ekonomickáPraze. Vzpomínat se bude i v Akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora; od neděle 13. do neděle 20. ledna si můžete prohlédnout výstavu, mše za Jana Palacha celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem se odehraje v úterý 15. ledna od 18 hodin.

Na Jana Palacha se bude 16. a 21. ledna vzpomínat také v Mělníce, městě, kde studoval na gymnáziu: kromě pietního aktu se chystá odhalení památníku, představení publikace, výstava a další akce.
 

Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy

Na pietní akce naváže Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy; program pro dospělé i pro děti potrvá od 17. do 20. ledna. Kromě workshopů v Colloredo-Mansfeldském paláci si můžete společně s lektory GHMP prohlédnout pomník upálení Jana Palacha; ten objevíte, když se z náměstí Jana Palacha vydáte po nábřeží směrem ke Karlovu mostu. Jeho autorem je výtvarník a architekt s českými předky John Quentin Hejduk a v rámci komentovaných prohlídek můžete vstoupit do interiéru památníku a seznámit se s jeho historií a významem.
 

Živé pochodně v Museu Kampa

Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. V sobotu 19. ledna, tedy ve výroční den jeho smrti, začne výstava Síla činu v Museu Kampa. Představí díla, která reagovala kromě Palacha i na smrt Jana Zajíce, který se upálil 25. února 1969 v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Výstava má ukázat, že i když se totalitní moc snažila památku na živé pochodně potlačit, ve vědomí společnosti zůstával jejich odkaz stále živý.
 

Další akce a výstavy

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl