Úvod > Co chcete dělat? > Dům U Modré lišky – bývalé bydliště Jiřího Voskovce, současné sídlo ambasády Estonska
Památky

Dům U Modré lišky – bývalé bydliště Jiřího Voskovce, současné sídlo ambasády Estonska

Údajné bývalé místo bydliště Jiřího Voskovce a zároveň současné sídlo estonské ambasády – to je dům na Kampě, na jehož průčelí uvidíte modrou lišku. Ne nadarmo stavba nese název Dům U Modré lišky.
Dvoupatrový nárožní dům s kamenným stuhovým portálem má kromě modré lišky v nadpraží letopočet 1664. Na horní ploše nad portálem najdeme malbu Pražského jezulátka. O století později byl dům přestavěn a pravděpodobně během této přestavby se na domu objevila modrá liška. Malebný dům stojí na pražské Kampě. Je k němu možné přijít nově opraveným, dvojramenným kamenným schodištěm z Karlova mostu. To je od roku 1844 postavené podle plánů Josefa Ondřeje Krannera v novogotickém stylu. Domek stojí na rynku, dříve proslulém hrnčířskými trhy. Budova je dvoupatrová a má mansardové byty ve své střešní části. Vznikl vlastně na místě zahrady, původně zde prý byl posvátný háj kněžny Libuše.

Dům se v průběhu téměř 11 let od povodní v roce 2002 dočkal generální opravy, a to nejen interiérů, ale také exteriérů. V přízemí budovy se v současnosti nachází výstavní prostory, kde se konají různé kulturní akce, které pořádá estonská ambasáda.
Zobrazit více

Provozovatel

Dům U Modré lišky

Na Kampě č.p. 498/1
118 00 Praha 1
WWW:
pamatkovykatalog....
GPS:
50,085747 14,408329
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny