Úvod > Co chcete dělat? > Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu
Gurmánská turistika

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Rozlehlý areál je celý obehnán vysokou zdí. Pozemek je průchozí jak od Hradu, tak od Klárova (metro, tramvaj). Areál je dobře viditelný z celého nábřeží a většiny pražských mostů. Z vlastního areálu jsou výjimečné výhledy na historickou Prahu.

Svatováclavská vinice
Legendární vinice s tisíciletou historii je nejstarším vinohradem v Čechách a je tak dokladem dlouhé vinařské tradice na zdejším území. Mimořádně dobře exponovaný jižní svah v těsném sousedství Pražského hradu si vybral pro pěstování révy již kníže Václav na počátku 10. století. Po svém zakladateli také nese vinice jméno – Svatováclavská. V roce 2008 byla obnovena výsadba révy a po generální rekonstrukci celého areálu bylo celé území poprvé ve své více než tisícileté historii zpřístupněno veřejnosti. Jsou zde vysazeny dvě základní odrůdy révy vinné: Ryzlink rýnský a Rulandské modré (Pinot noir) – dvě nejušlechtilejší odrůdy severních vinařských oblastí. Kromě toho je podél vyhlídkové cesty vysazeno 35 odrůd révy vinné zapsaných v Odrůdové knize ČR.

Ve vinici se pořádá během celého roku řada vinařských akcí a slavností podporovaných Vinařským fondem ČR. Nabídka služeb je díky rozlehlosti areálu a možnosti uzavření se okolnímu světu široká, jak pro konání menších soukromých akcí, tak i pro pořádání společenských a kongresových akcí v celkové kapacitě blížící se 800 hostů. Náš tým kuchařů, zajistí profesionální zvládnutí všech vašich kulinárních přání a naše proškolená obsluha zase špičkový servis. I ti, kteří hledají romantické místo k uzavření sňatku, najdou ve Svatováclavské vinici místo plné silných zážitků.

Restaurace Piano Nobile
Elegantní restaurace v prvním patře klasicistní Richterovy vily čerpá inspiraci z nejlepších gastronomických tradic okolních zemí bývalé habsburské monarchie. V prostředí biedermeierovské noblesy restauračních salónů mohou hosté ochutnat v šéfkuchařově moderní úpravě klenoty rakouské, uherské, slovinské, tyrolské, chorvatské a židovské kuchyně. Restaurace Piano Nobile je otevřena od 11 do 23 hodin.

Sklepení
V unikátním sklepení, vytesaném ve skále, na které stojí Pražský hrad, je uloženo více než 700 druhů vzácných vín. Sbírka je výběrem vín autorů seriálu Putování za vínem, kteří kvalitu i příběh tvorby poznali v místech jejich zrodu při natáčení vinařského seriálu po celém světě. Vedle světově proslulých vín je tu uložena i celá řada výborných vín z méně známých vinařských oblastí.
Zobrazit více